Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programski jezik Brainfuck

[es] :: Art of Programming :: Programski jezik Brainfuck

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12394 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck07.05.2004. u 08:01 - pre 243 meseci
Pa za one koji hoce da nauce ... uf, imam kuci velike datoteke u kojima je napisan kod od pocetka do kraja, sa objasnjenim svim koracima "optimizacije". Trenutno imam ideju da napisem jedan veliki dokument ("knjigu") u kojem ce biti objasnjeno sve. Ako te bas toliko zanima poslacu ti cist program koji racuna trougao serpinskog kao celijski automat.

Ali najbolje da napises sam:

Code:

*  
**
*.*
****
*...* 
**..**
*.*.*.*
********
*.......*
**......**
*.*.....*.*
****....****
*...*...*...*
**..**..**..**
*.*.*.*.*.*.*.*
****************


Pronadji sam neke zakonitosti, na pocetku i na kraju je uvek *.

Ako u jednom redu imamo ** u sledecem ispod desne zvezdice je uvek .
takodje vaze sledeca pravila: *. -> * ; .* -> * ; .. -> .

To jest ako * pisemo kao 1, a . kao 0, onda imamo da za xy u jednom redu "pixel" ispod y generisemo kao x^y (ili x xor y).

Mislim da sada mozes i sam da napises program za ovo.


CHUPCKO
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck07.05.2004. u 10:08 - pre 243 meseci
Uspeo sam da skratim jos za nekoliko karaktera :)
Naravno dobio sam male margine, ali vredelo je :).

Code:

int _[33]={1};main(e,c,h,o){for(e=33;printf("%*s",e--,"");puts(""))for(c=o
=h=1;c<33-e;h^=c++[_])printf(h?e%2?"/\\":(o=!o)?"_\\":"/_":"  ",c[_]^=h);}


Mislim da i ja polako uvidjam da sam bolestan :).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.dialup.xtra.co.nz



+3 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck07.05.2004. u 14:49 - pre 243 meseci
Citat:
chupcko:
Ako te bas toliko zanima poslacu ti cist program koji racuna trougao serpinskog kao celijski automat.

Pa ne zanima me, znam ja to tako da mi ne treba cist kod. Mene uglavnom samo algoritmi zanimaju mada ih sada znam.

Citat:
Pronadji sam neke zakonitosti, na pocetku i na kraju je uvek *.


Ma shvatio sam ja kod jos prvi put kada si ostavio samo me zanimalo da li si sam dosao do toga ili si negde video. Zato sam te to i pitao odakle ti algoritam.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck07.05.2004. u 15:40 - pre 243 meseci
Citat:
srki:
Ma shvatio sam ja kod jos prvi put kada si ostavio samo me zanimalo da li si sam dosao do toga ili si negde video. Zato sam te to i pitao odakle ti algoritam.


Pa sam, kada smo moj drug Bleki i ja pisali neki program za istrazivanje celijskih automata, 91 godine.
On je pisao deo u assembleru, a ja deo u c-u za taj mali program. Pisano je za Atari ST.

I naravno kada smo napisali, istrazivali smo razne celijske automate, radili smo verziju koja na osnovu 3 celija racuna celiju ispod, i shvatili da postoji 8 ulaznih kombinacija od kojih svaka je ukljuceno ili iskljuceno, pa samim tim ima 256 "programa" za celijske automate. Neki programi su iscrtavali trougao serpinskog, pa smo to malo vise istrazivali. Kasnije sam u nekoj knjizi pronasao slicnu foru ali sa paskalovim trouglom i parno neparnim brojevima.

Tako da ideja samog celijskog automata je stara, moja je samo realizacija i "optimizacija".

Pa eto, mozda cu preko vikenda da napisem ponovo slican program za X-e. Treba uciti kako se to raid :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.beotel.net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck07.05.2004. u 15:58 - pre 243 meseci
to me podseti, jel se neko seća "programerske" igrice "life" (valjda tako beše).

bila je popularna isto negde početkom devedesetih.. ;)

još se sećam pištolja sa metkom, koga sam sanjao par noći.. ;)
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck07.05.2004. u 20:43 - pre 243 meseci
http://www.ibiblio.org/lifepatterns/

Imas tamo slaak applet, a i bogami dosta toga.

Da to je isto celijski automat, doduse ima i nekih slozenijih, pokusavam da se setim elektronskog ribnjaka, ali i ne znam da li sam to ikada video na netu :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck05.08.2004. u 20:38 - pre 240 meseci
Posto sam pozuteo (doduse ne znam sta jos znaci da imam zuti karton :) ) resio sam da se ovde javno izvinim svima onima koji su uvredjeni postojanjem programskog jezika brainfuck :).

Uzgred, trenutno radim na ideji da se izucavanje turingove masine na pocetnim godinama studija racunarstva zameni izucavanjem brainfuck-a koji je (o slucajnosti) rekurzivno kompletan, ili ako cemo da cepidlacimo turing izracunljiv, pa samim tim (po tezi Churcha) i intutivno izracunljiv.

E sada, zasto smatram da je brainfuck bolji od turingove masine, to cemo vec videti jednom :).

Uzgred, da li je iko napisao vise ista u brainfucku :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Mikky

Član broj: 18
Poruke: 1563
*.vdial.verat.net

ICQ: 44582291


+58 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck05.08.2004. u 21:18 - pre 240 meseci
Vidim ja da ti bas imas slobodnog vremena sa kojim neznas sta ces.
-I know UNIX, PASCAL, C, FORTRAN,
COBOL, and nineteen other high-tech
words.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck05.08.2004. u 21:58 - pre 240 meseci
Pa nije da imam visak slobodnog vremena. Radim oko 9 sati svaki dan, ostatak provodim na spavanje i ucenje, brainfuck spada pod ucenje. Kako godina ima 365 dana, mislim da posvetiti 10 dana brainfucku nije bas puno, naravno slobodnog vremena. E sada, kada bolje razmislim, veca je glupost sto ista postujem na es-u nego sto ucim brainfuck.

A mozda svi rade neke ozbiljne stvari (sve IT strucnjak do IT strucnjaka), pa niko nece da se zamajava sa decijim brainfuckom. Iskreno mene je zanimalo da li pored nekoliko ljudi za koje znam da su pametnice ima jos neko ko hoce da se suoci sa problemom.

Ko zna kako su tek ispljuvali turinga kada je on pravio svoju masinu, koja nicemu ne sluzi :).
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 01:46 - pre 240 meseci
Brainfuck uopšte nije dečija stvar, samo izgleda da su ljudi suviše zauzeti svakodnevnim obavezama da bi odvojili vreme i za njega.

A i sumnjam da mnogo njih razume smisao tvoje ironije u porukama Čupko. Ne kažem da nema smisla to što pišeš, daleko od toga, samo mi je žao kad vidim da ostaneš neshvaćen. No fino je što se trudiš da malo aktiviraš omladinu ovde. ;) pohvalno
 
Odgovor na temu

noviKorisnik
Dejan Katašić
Novi Sad

Član broj: 13216
Poruke: 4533
*.dialup.neobee.net.

Sajt: www.novikorisnik.net


+5 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 02:03 - pre 240 meseci
Ko tu koga fuka s brainfuckom? I zašto postoji nedostatak literature na temu? Onaj ko mu dade ime u grob ga i otera - zamisli lika koji piše disertaciju na temu jebanja mozga - šta - traže se dobrovoljci da stave to u svoj CV

Kako bi kolege na računarstvu reagovale na zvaničan predlog o zameni Turinga nečim što se zove kako se zove? Ozbiljno?
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 08:11 - pre 240 meseci
Citat:
noviKorisnik: Ko tu koga fuka s brainfuckom? I zašto postoji nedostatak literature na temu? Onaj ko mu dade ime u grob ga i otera - zamisli lika koji piše disertaciju na temu jebanja mozga - šta - traže se dobrovoljci da stave to u svoj CV

Kako bi kolege na računarstvu reagovale na zvaničan predlog o zameni Turinga nečim što se zove kako se zove? Ozbiljno?


Pa akademsko ime brainfucka je brainfuncm a sada, mislim da je vecina akademika nastalo istim tim fuckovanjem, pa mislim da to i nije nista tako lose :).

Uzgred mislim da su neke firme vec pocele da traze poznavanje brainfucka za posao, jer ko zna brainfuck sigurno ce lako pisati u c-u :). (Obrnuto nije bas sigurno)

Inace google za prosti "brainfuck" upit daje 12000 linkova, ajde neka je 1% u redu, to znaci da imas 120 linkova.

Dodue Gojko, ja mislim da ironiju razumeju, ali posto misle da su suvise vejiki i vazni ne shvataju zasto to kazem. Prosecan covek nije produktivan 100 % vremena, ajde da kazem da je produktivnost 10% (sto je super), ako neko posveti samo 1% necemu novom i teskom, mozda ce kasnije (uz pomoc transfera znanja (psiholoski termin)) lakse neke stvari nauciti.

Doduse znate li one angdote o Turingu :) ?

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

-zombie-
Tomica Jovanovic
freelance programmer
ni.ac.yu

Član broj: 4128
Poruke: 3448
*.dial.InfoSky.Net

Sajt: localhost


+5 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 14:41 - pre 240 meseci
Citat:
chupcko:
Uzgred, trenutno radim na ideji da se izucavanje turingove masine na pocetnim godinama studija racunarstva zameni izucavanjem brainfuck-a


ovo nema šanse da prođe, bar ne dok ne preimenuješ jezik i/ili smisliš malo opisnije nazive za BF naredbe, kao npr add, sub, left, right, i slično.. ne pale se svi na obskurnost, a naročito ne početnici. i nije pojenta programiranja da kod bude što nečitljiviji, već baš naprotiv, što elegantniji.

Citat:
Ko zna kako su tek ispljuvali turinga kada je on pravio svoju masinu, koja nicemu ne sluzi :).


ničemu ne služi? znaš i sam čemu je (po)služila. ali danas, sve što se njome može dokazati je već dokazano, tako de više ničemu ne služi.. slično važi i za BF.. u stvari, za njega važi još više, uzevši u obzir vreme kada je nastao..

Citat:
A mozda svi rade neke ozbiljne stvari (sve IT strucnjak do IT strucnjaka), pa niko nece da se zamajava sa decijim brainfuckom.


normalno je da se neko (ko je bar malo nastran na tu stranu ;) zainteresuje kada čuje za BF. normalno je i da se sa istim poigra, kao i da ga posle dužeg ili kraćeg perioda (proporcionalno nastranosti) batali..

a koliko je normalno da neko BF shvati ozbiljnije od njegovih tvoraca (za koje je to bila čista zajebancija)?

Citat:
chupcko:
I dodje neko ko aktivno radi u brainfucku, mislis da ga nece zaposliti ???


ali aktivno!! brate slatki..

(osećam da na svetu postoji jedna jedinka koja se aktivno (ali stvarno aktivno, a ne ko neke sekaperse "it stručnjaci") bavi BFom.. i na našu žalost, evo je ovde..)

Citat:
chupcko:
E sada, kada bolje razmislim, veca je glupost sto ista postujem na es-u nego sto ucim brainfuck.


da li bi bio rad da sebi i svima ovde učiniš uslugu i prestaneš da činiš tu glupost?

Citat:
Gojko Vujovic:
A i sumnjam da mnogo njih razume smisao tvoje ironije u porukama Čupko.


jao, mora da nisam dovoljno intelegentan da sVatim taj smisao.. kuku meni.. ;(


Citat:
chupcko:
Uzgred mislim da su neke firme vec pocele da traze poznavanje brainfucka za posao, jer ko zna brainfuck sigurno ce lako pisati u c-u :). (Obrnuto nije bas sigurno)


hm.. baš čudno.. iznenađujuće je da se te firme nisu setile da za radno mesto C programera potraže nekog ko, gle čuda, poznaje C, umesto da idu obilazno preko BFa?

brate slatki, koja naučna fantastika..

očigledno se ti tome nadaš, jer bi konačno mogao i da dobiješ neki posao sa zvanjem programer, pa više ne bi morao da se dokazuješ ovakvim glupostima..

a ja lično nikada ne bih zaposlio (bar ne kao programera.. možda kao obezbeđenje?) nekog ko u svom CVu čak i pomene BF, jer je to vrlo dobar znak da taj neko nema mnogo veze sa realnim problemima koji mogu da utiču na ostvarivost projekta..

kod velikih projekata, algoritmi su najmanji problem. mnogo veći problem su rukovođenje (ljudskim) resursima, rad u timu, dobro projektovanje sistema, software engineering, i slično.. a to je ono ključno u celoj ovoj diskusiji..
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 15:18 - pre 240 meseci
Pa eto, pogresno razumemo pojam programer. Doduse, ja stvarno nigde nisam radio kao programer :), zato ja i pisem u brainfucku, da lakse nadjem posao :).

A i cisto da se razumemo C je obiniji od BF-a, ali nije tezi :).


CHUPCKO
 
Odgovor na temu

hyle
Perica Milošević
Belgrade

Član broj: 30030
Poruke: 150
*.yubc.net

Sajt: www.linkedin.com/in/peric..


+4 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 16:20 - pre 240 meseci
Mi, pravi programeri, genijalci, na tastaturi imamo samo dva tastera "1" i "0" i to je sve sto nam je potrebno. Bajt je isuvise veliki tako da programiramo u bitovima.

Sve ostalo je isuvise prosto.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 18:59 - pre 240 meseci
Citat:
hyle: Mi, pravi programeri, genijalci, na tastaturi imamo samo dva tastera "1" i "0" i to je sve sto nam je potrebno.

Hm, pre bih upotrebio pojam "mačo programeri".

Meni je samo žao što tako inteligentni (a očigledno je da se neko kome je IQ ispod 150 teško snalazi u brainfucku) mladi ljudi ne fokusiraju svoju energiju na neki recimo open-source projekat.

Eh da, a povodom uvođenja brainfuck-a na fakultete: time bi se na beogradskom univerzitetu najzad ozvaničilo ono što profesori rade studentima: je*u ih u zdrav mozak sa nastavnim programima koji blage veze nemaju sa potrebama tržišta.

Nadam se da nisam zaradio žuti.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651
Via: [es] mailing liste



+165 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 19:41 - pre 240 meseci
Zasto bi programirali za dzabe kad mogu za pare?
 
Odgovor na temu

degojs

Član broj: 4716
Poruke: 5096



+51 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 20:36 - pre 240 meseci
Citat:
Eh da, a povodom uvođenja brainfuck-a na fakultete: time bi se na beogradskom univerzitetu najzad ozvaničilo ono što profesori rade studentima: je*u ih u zdrav mozak sa nastavnim programima koji blage veze nemaju sa potrebama tržišta.


Doduše, češće su asistenti još gori.. Daj malo Brainfuck pa da mi vidimo koliko vrede ti studenti, da vidimo ko je pravi programer, hehe.
Commercial-Free !!!
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 20:50 - pre 240 meseci
Ovaj, za open source, paaaaaaaaaaaa bilo je ponesto i u opensource, uradi pretragu po chupcko recimo na sf.net-u :) Ima puno nepismenih projekata kojima sam se igrao :).

E sada, u skolovanju programera (a ja imam neke diplomice di pise da sam "programer") postoje dva principa, jedan je praktican, a drugi tortirajuci. Sve zavisi od fakulteta gde se nadjes, ali cinjenica je da oni koji su uspeli da prezive troturu, da se lakse snalaze. Ali za prosek je bolji praktican nacin obuke.

Brainfuck i nije za mase, mada ko zna, i jeste.

Doduse kada smo vec kod 0 i 1, secam se mog prvog masinca koji sam znao perfektno iako nikada u zivotu nisam video tu masinu, osim na slikama, i iskreno zao mi je sto nisam nikada tako programirao.

Recimo ja sam ucio za ovaj model:
http://www.psych.usyd.edu.au/pdp-11/11_10.html

Obrati paznju na sliku, tu su prekidaci (grupisani za oktalne brojeve koji su se forsirali) sa sve sijalicama, ne znam da li su imali led-iode.

Naravno, unosenje jednog manjeg programa bi trajalo danima :).

E sada, naravno, koga boli dupe za tako nesto, postoji puno olaksica :), ko jos koristi edlin :).

Ozbiljno, brainfuck je nastao kao zezanje, ali ima recimo teorijsku primenu. Sada, sto ja smatram da svi dobri programeri moraju da znaju da objasne u 10 recenica quick sort. Isto tako smatram da bi trebalo da budu u stanju da napisu kraci brainfuck program posle nedelju dana razmisljanja. E posto ovde ima previse ljudi koji misle da je njihovo vreme previse vredno, a ja nekako mislim da imam dosta slobodnog vremena, ja cu i dalje da se zezam sa tim, i nadajuci se da cu jednom dobiti posao programera :).


CHUPCKO
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.smin.sezampro.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Programski jezik Brainfuck06.08.2004. u 21:01 - pre 240 meseci
Citat:
chupcko:
Pa nije da imam visak slobodnog vremena.

Citat:
chupcko:
a ja nekako mislim da imam dosta slobodnog vremena


Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Programski jezik Brainfuck

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 12394 | Odgovora: 57 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.