Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT

[es] :: Elektronika :: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT

[ Pregleda: 1266 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

highguy
Boris Dusnoki
Front End Javascript Developer
QubiqDigital
Subotica

Član broj: 82098
*.baulink.net.

Sajt: https://www.youtube.com/u..

icon Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT28.11.2018. u 20:40 - pre 18 dana i 17h
Pozdrav svima,

Najzad sam uspeo da sklopim video koji sam radio vec par meseci. Reč je o projektu pametne kuce gde sam napravio jedan modul kao prototip više u kojem sam dosta toga naučio ali ga redovno koristim u svojoj sobi za praćenje temperature, vlažnosti vazduha, upravljanje televizorom, led trakom, pojačalom i za gašenje i paljenje svetla.

Nisam još stigao da ga prevedem na srpski ali nadam se da cu stici danas/sutra u zavisnosti od posla.

Ukratko tehnologije koje sam koristio su:

MQTT protokol za slanje i primanje poruka između uređaja

Node Red - Softver za interpretaciju poruka i pravljenje logike kao i korisničkog interfejsa koji je dostupan u običnom browser-u

Raspberry Pi Zero W. Kao server za MQTT, Node Red i SQlite bazu podataka

ESP32 za bežično povezivanje na ruter, slanje infracrvenih signala ka uređajima kao i HTU21D senzor za toplotu i vlažnost vazduha sa velikom preciznošću.

Relej ploča od 8 releja (više za testiranje, ali služi mi za paljenje i gašenje svetla na stolu)

Arduino IDE - Kao program za pisanje ESP32 koda. Držim se i dalje još Arduino okruženja.

Još sam i napravio malu ploču u koju ulegne esp32 i koja ima konektore za senzore, diode i releje.

EasyEDA Projekat za ploču
Rapsberry Pi Image
Github Projekat

Ovo je samo prvi korak u mojem ulasku u smart house svet. Imam još dosta toga da naučim ali nadam se da ću uskoro kuću opremiti baš tako kako želim :)

I don't know if i'm alive and dreamin', or dead and remembering.

Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT29.11.2018. u 09:19 - pre 18 dana i 5h
WOW, izuzetno profesionalno odrađeno! Svaka čast. Ja se ovih dana zezam malo sa ESPovima i Arduinima, ali pravljenje ovakvog tutorijala je potpuno drugi nivo.

BWT jel poštarina do Srbije zaista 40 dolara?

[Ovu poruku je menjao jablan dana 29.11.2018. u 10:30 GMT+1]

Odgovor na temu

highguy
Boris Dusnoki
QubiqDigital
Subotica

*.baulink.net.

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT29.11.2018. u 09:52 - pre 18 dana i 4h
Hvala puno :) I hvala na subscribe. Postarina je 40 dolara ako izaberete DHL. Ako obicnom postom onda je mnogo manje. Meni ovi iz JLCPCB samo salju dhl-om jer je brze, oni placaju tako da meni je svejedno :D

Odgovor na temu

component

Član broj: 182885
212.200.85.*

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT29.11.2018. u 11:47 - pre 18 dana i 2h
Kako ćeš fizički povezati relej sa svetlom? Na prekidač, na grlo svetla, razvodnu kutiju...? Osam releja može da kontroliše osam grupa svetala a pošto je relej na jednom mestu pretpostavljam da ti je nekako centralizovana i instalacija u kući.

Odgovor na temu

highguy
Boris Dusnoki
QubiqDigital
Subotica

*.baulink.net.

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT29.11.2018. u 11:57 - pre 18 dana i 2h
Kao što sam i napisao, releje sam vise koristio kao za testiranje i "proof of concept" da vidim da li mogu da palim, gasim pinove na esp32. Probao sam ga jedino tako što sam fazu od stolne lapme prespojio da ide preko releja. I kad se relej upali, faza prolazi i svetlo se pali. Za kuću ću koristiti drugi princip u potpunosti, trebaće mi još jedna ploča koja može da pali gasi releje od 12v koji će biti postavljeni u razvodnu kutiju i ići će faze i nule od releja(DPDT) a ne od prekidača.

Neću previše da ulazim u komplexnosti ovog novog sistema jer napraviću poseban video samo o ovome.

Ovaj projekat je bio više za vežbu i kodiranje, nego za upotrebu u pravom životu. Iako ga koristim u sobi za stvari koje sam naveo :)

Odgovor na temu

highguy
Boris Dusnoki
QubiqDigital
Subotica

*.baulink.net.

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT02.12.2018. u 14:41 - pre 14 dana i 23h
Postavio sam i prevod na Srpski ako je neko čekao na to, samo odaberite jezik na youtube videu i upalite titlove. Teško je bilo prevesti jer dosta stvari ne znam stvarno kako se kažu na srpskom, ali mislim da ćete shvatiti suštinu :)

Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
cable-188-2-185-43.dynamic.sbb.rs.

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT02.12.2018. u 17:01 - pre 14 dana i 21h
Citat:
highguy:
Za kuću ću koristiti drugi princip u potpunosti, trebaće mi još jedna ploča koja može da pali gasi releje od 12v koji će biti postavljeni u razvodnu kutiju i ići će faze i nule od releja(DPDT) a ne od prekidača.

Neću previše da ulazim u komplexnosti ovog novog sistema jer napraviću poseban video samo o ovome.

Ima tu *mnogo* toga za diskusiju, ako zelis da uradis dobar sistem, energetski efikasan, u skladu sa pravilnicima.

Ne mozes bilo sta da budzis, i ugradjujes u kucnu elektricnu mrezu.

Odgovor na temu

highguy
Boris Dusnoki
QubiqDigital
Subotica

*.baulink.net.

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT02.12.2018. u 20:29 - pre 14 dana i 18h
Naravno. Konsultovacu se sa elekticarem uvezi instalacija i svega.

Odgovor na temu

aca405
Beograd

Član broj: 83216
*.mediaworksit.net.

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT04.12.2018. u 15:43 - pre 12 dana i 22h
Bravo highguy, lep projekat.

Možda bi mogao da razmisliš da u ceo sistem ubaciš Sonoff

To je zapravo ESP8266 sa relejem i lepo spakovanim kućištem, koji podržava WiFi i moguće je povezati ga na kućnu mrežu i aplikativno uključivati/isključivati relej.

Na ovom linku je i uputstvo kako uz Arduino IDE da se flešuje tj. ugradi Custom Firmware.

Jeftin je i mislim da se ne isplati praviti tako nešto već kupiti gotova rešenja za 5 USD sa poštarinom Link

Zaboravih da dodam, da postoji u raznim pakovanjima, pa čak i kao prekidač za svetlo
(Razni prekidači Sonoff)

Ovo naravno nije nikakva reklama, već samo ideja da se iskoristi gotov proizvod za kućnu automatizaciju.

[Ovu poruku je menjao aca405 dana 04.12.2018. u 17:15 GMT+1]

Odgovor na temu

highguy
Boris Dusnoki
QubiqDigital
Subotica

*.baulink.net.

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT04.12.2018. u 16:30 - pre 12 dana i 22h
Hvala Aco na veoma informativnom odgovoru :)
Znam za sonofe al tek nedavno sam saznao da mogu i da se fleshuju. Zato sam ih izbegavao jer zelim da ceo sistem bude samostalan. Da me zavisim od spoljašnjih Apija i interneta.

Pogledaću da li će mi tako nešto odgovarati

Idealno BiH želeo da sve bude povezano Ethernet kablom ako je ikako moguće. Wifi nije baš najpouzdanija opcija a treba da bude pouzdano i brzo za kućnu automatizaciju. Al kažem. Još ću videti. Hvala svakako :)

Odgovor na temu

popusicko
Novi Sad

Član broj: 12568
*.dynamic.isp.telekom.rs.

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT05.12.2018. u 22:25 - pre 11 dana i 16h
Amazon Alexa tj Echo dot 2 kao glasovna kontrola plus gomila Sonoff-a i Tp-linkova mi rade kao smart home.
Od svetala,otvaranja vrata,roletne,pumpe.
Jeftina a prilicno stabilna konfiguracija.
Problem je kod T1EU switcheva sto zahtevaju nulu u kutiji za prekidac pa je potrebno naknadno je dovesti sto nekad nije jednostavno.

Odgovor na temu

scoolptor

Član broj: 305514
212.200.145.77

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT07.12.2018. u 08:18 - pre 10 dana i 6h
Citat:
Jeftina a prilicno stabilna konfiguracija.

Jeftina, da.
Stabilna, khhhhhhhhmmmrphh.

Odgovor na temu

popusicko
Novi Sad

Član broj: 12568
*.dynamic.isp.telekom.rs.

icon Re: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT07.12.2018. u 09:39 - pre 10 dana i 4h
Stabilna,da.
Za 6 meseci samo jednom je bio prekid sto smatram skroz ok.
I dalje postoji manuelni mod pa nisi vezan za daljinsko paljenje

Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Pametna kuća prototip, EPS32, Raspberry Pi, Node Red, MQTT

[ Pregleda: 1266 | Odgovora: 12 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.