Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Merenje relativnosti između uzdužnih i diferencijalnih struja u prenosnoj liniji

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Merenje relativnosti između uzdužnih i diferencijalnih struja u prenosnoj liniji

[ Pregleda: 1252 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

E73SDM
Seid Mesukic
ham radio
Konjic Bosna i Hercegovin

Član broj: 332939
Poruke: 26
109.175.103.*



Profil

icon Merenje relativnosti između uzdužnih i diferencijalnih struja u prenosnoj liniji06.11.2018. u 10:53 - pre 65 meseci
Merenje relativnosti između uzdužnih i diferencijalnih struja u prenosnoj liniji
slučajno na netu naiđoh na ovaj sait :http://users.tpg.com.au/ldbutler/Line_Diff_Long_Meter.htm
zanima me dali je ova stvarčica vrijedna truda?
Pošto sam sklon experimentisanju i izgradnj antena kako žičanih za HF tako i dipol, yagi antena za 2m.
imam dva toroida ft50-2, diodu, mislim samo nemam potenciometar od 250Kohm-a. Još me zanima dali se mogu staviti dva mjerna panela da mjere uzdužne struju i diferencijalnu bez nekog preklopnika ili prekidača?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Merenje relativnosti između uzdužnih i diferencijalnih struja u prenosnoj liniji06.11.2018. u 11:07 - pre 65 meseci
Hm, meni se čini da su ga malo iskomplikovali.

Sasvim je dovoljno da koaksijalni kabal ceo provučeš kroz jedno toroidno jezgro (ili obmotaš oko feritnog štapa i da na jezgru dodaš jedan namotaj koji će pokazivati RAZLIKU struja u vrućem vodu i oklopu. Ako postoji razlika to je bitno da se primeti.

Takav indikator će ti svakako pokazati da li postoji common mode struja u kablu. Milsim da nije neophodno stavljati instrument već je dovoljna i LED pa ako se upali to je to.

Da li se isplati? Mislim da da. Jer i dobro umerena antena može da bude nebalansirana i da se zbog toga pojavi common mode struja i da se to ne vidi kao SWR metru. Postojanje common mode struje znači da je kabal deo antene i da emituje radio talase a to nije poželjno.

Korisno je imati mogućnst da se to detektuje i da se proba rešiti. Ali ne računaj da ćeš moži svaki put da rešiš jer na balans antene ne utiče samnejan konstrukciaj nego i sve što se oko nje nalazi a to često ne možeš da biraš.

Drugi ferit možeš iskoristiti na napraviš balun (ako se radio o dipolu) ili čoking filter koji će da blokira common mode struje ako se pojave. U stvari balun napravi svakako.

 
Odgovor na temu

E73SDM
Seid Mesukic
ham radio
Konjic Bosna i Hercegovin

Član broj: 332939
Poruke: 26
109.175.103.*



Profil

icon Re: Merenje relativnosti između uzdužnih i diferencijalnih struja u prenosnoj liniji06.11.2018. u 11:11 - pre 65 meseci
imam 3 komada ft240-43 na jednom idu dva baluna 4:1 i 9:1 a na drugom ide 49:1 za endfed antenu. treći je namjenjen za choke. A ovu stvarčicu sam počeo praviti samo me potenciometar zeza jer njega nemam u vrjednosati od 250kohma.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Merenje relativnosti između uzdužnih i diferencijalnih struja u prenosnoj liniji

[ Pregleda: 1252 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.