Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Reflow oven? iliti pecnica za lemljenje DIY Homemade. Regulacija temperature? Moze pomoc?

[es] :: Elektronika :: Reflow oven? iliti pecnica za lemljenje DIY Homemade. Regulacija temperature? Moze pomoc?

[ Pregleda: 1396 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

LakiElektro
Lazar Savic

Član broj: 336523
Poruke: 69



+11 Profil

icon Reflow oven? iliti pecnica za lemljenje DIY Homemade. Regulacija temperature? Moze pomoc?25.02.2018. u 00:31 - pre 74 meseci
Dobro vece svima, nadam se da znate sta vas pitam, interesuje me da li neko zna sta je sve potrebno za regulaciju temperature? Ja bih poceo sa izgradjivanjem projekta od jednog najobicnijeg mini sporeta.

Takodje me interesuje:

1. Vase misljenje koliko je potrebno da se poseduje takva spravica? i da li vredi praviti takvu spravicu?
2. Da li moze da posluzi za BGA? i koliko je funkcionalna za SMT i QFP?



Molim vas za iskrene odgovore, veliki pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

milanmeh
Novi Sad

Član broj: 206027
Poruke: 213
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Reflow oven? iliti pecnica za lemljenje DIY Homemade. Regulacija temperature? Moze pomoc?25.02.2018. u 07:26 - pre 74 meseci
Da krenemo od početka:

Mini rerna - po mogućnosti ona koja ima infracrvene grejače (prozirna kvarcna cev sa spiralnim filamentom unutra). Infracrveni grejači su dobri zato što bolje zrače i imaju malu termičku inerciju (manja masa grejača će sprečiti/ublažiti potencijalni preskok temperature i ubrzati vreme od primene upravljanja do detekcije povećanja temperature sa senzorom). Takođe je preporučljivo da rerna ima ugrađen ventilatori čijim radom bolje raspoređuješ zagrejani vazduh u rerni. Ovom ventilatoru trebaš napraviti modifikaciju da po potrebi uvlači spoljnji hladniji vazduh kako bi omogućio sistemu da ima negativno upravljanje (grejanje grejačima = pozitivno upravljanje, dovođenje hladnog vazduha u rernu = negativno upravljanje). Ovo je bitno kako bi sprečio/ublažio preskok temperature i omogućilo kontrolisano hlađenje kada se završi reflow lemljenje. Jeftinije rerne imaju krš izolaciju, zato se spremi da je puniš staklenom/keramičkom vunom sa svih strana. Loša izolacija rerne će činiti da imaš drugačije ponašanje rerne kada je napolju 20C ili 30C.

Senzor temperature - Termopar, najlakše je naći K-tip. Termopar je namenjen za velike temperature i može se napraviti sa dovoljno malom perlicom (zavarom) na spoju dve žice. Što je perlica manja to je manja termička inercija senzora kojom se smanjuje kašnjenje u detektovanju stvarne temperature u rerni. Najveći problem kod termoparova je što imaju malo složenije kondicioniranje signala (više o tome u sledećoj tački). Naravno možeš eksperimentisati sa PTC i NTC termistorima, bitno je da vodiš računa o temperaturama koje mogu da izdrže, kako ih spajaš i čime (obični kablovi i kalaj Sn60Pb40 ne mogu ići u rernu).

Elektronika - Ako hoćeš fino upravljanje grejačem (fazno upravljanje kod svake polu periode) moraćeš da praviš custom rešenje. Trebaće ti napojni trafo + grec + LDO sa kojima ćeš napajati upravljačku elektroniku. Trafo i grec ti takođe trebaju kako bi sa njih skinuo signal za detekciju prolaza kroz nulu (zero crossing). Za upravljanje grejačima trebaće triak (recimo BTA26) i foto trijak bez detekcija prolaza kroz nulu (recimo MOC3021). Ako budeš koristio ventilator trebaće ti odvojeni sistem kontrole sa triak + foto triak, stim što je ovde sistem upravljanja jednostavniji, samo ON-OFF. Što se tiče digitalne elektronike treba ti neki MCU sa ADC i brojačima (što brži MCU to bolje), par dugmića i LCD displej gde ćeš da pratiš stanje reflow pećnice. Kondicioniranje termopara je malo složenije pa je ovde najbolje da uzmeš IC koji odrađuje sve to, na primer AD8495 koji na izlazu daje 5mV/C (sa 5V referencom i 10bit ADC imaćeš 1.024 C/LSB, što je više nego dovoljno). O zero crossingu i faznom upravljanju ima dosta informacija na internetu. Za regulaciju koristi PID ili fuzzy logiku (opet na netu ima dosta informacija).


Što se tiče pitanja...

Pećnica je dobra ako radiš male serije na prostijim, fabrički izrađenim PCB, gde ručno nanošenje paste nije toliki problem. Kod lemljenja finih QFP pakovanja (100 nogica i više) ručno nanošenje određene količine lemne paste na svaki od sitnih padova je izuzetno naporno i većini slučajeva će rezultovati naknadnom popravkom lemnih mesta zbog višestrukih lemnih mostova. Ručno nanošenje paste se može olakšati korišćenjem stencila koji je postao prilično dostupan kod kineza (Seeedstudio).

Za hobi bavljenje elektronikom ručno lemljenje sa duvaljkom, lemilicom i kvalitetnim fluksom je više nego izvodljivo. Uz malo vežbe lako se mogu zalemiti fina QFP pakovnja kao i prostija leadles pakovanja. Što se tiče BGA, mislim da za njih treba malo ozbiljniji alat od DIY pećnice.


 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Reflow oven? iliti pecnica za lemljenje DIY Homemade. Regulacija temperature? Moze pomoc?25.02.2018. u 09:03 - pre 74 meseci

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

mnn
sm

Član broj: 85435
Poruke: 723
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Reflow oven? iliti pecnica za lemljenje DIY Homemade. Regulacija temperature? Moze pomoc?06.04.2019. u 22:47 - pre 60 meseci
Ima li neko iskustva sa Kineskim pećima sa Alija?


Kineska peć
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Reflow oven? iliti pecnica za lemljenje DIY Homemade. Regulacija temperature? Moze pomoc?

[ Pregleda: 1396 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.