Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Smanjenje EMI smetnji dc-dc konvertora u FM podrucju

[es] :: Elektronika :: Smanjenje EMI smetnji dc-dc konvertora u FM podrucju

[ Pregleda: 937 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nikola_88
Student
Beograd

Član broj: 286971
Poruke: 19
95.180.28.*



Profil

icon Smanjenje EMI smetnji dc-dc konvertora u FM podrucju27.03.2017. u 23:26 - pre 86 meseci
Da li postoji neki jednostavan nacin da se smanji elektromagnetna interferenca izmedju dc-dc step-down konvertora i FM radija u kolima (trenutno pravi smetnje u prijemu radio signala, nalaze se na udaljenosti oko 0,5m i nije ih moguće više odaljiti)?

U pitanju je obican kineski dc-dc stepdown modul sa potenciometrom za stelovanje izlaznog napona, pa sam razmisljao da li mozda da mu uradim nesto od sledeceg:

1. dodam neki kondenzator na ulaz i izlaz dc-dc konvertora (samo ne znam koji, mozda keramicke kao sto preporucuju za 78xx stabilizatore 0,33uF i 0,1uF)?

2. da stavim feritni filter na kablove koji ulaze i izlaze iz dc-dc konvertora.

3. oblozim kutiju u kojoj je dc-dc konvertor alu folijom (i povezem na masu)?


Hvala unapred svima na predlozima i idejama kako smanjiti smetnje!
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Smanjenje EMI smetnji dc-dc konvertora u FM podrucju28.03.2017. u 09:25 - pre 86 meseci
Najbolji način koji sam video je da promeniš radnu frekvenciju oscilatora u čoperu.

 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3934



+9457 Profil

icon Re: Smanjenje EMI smetnji dc-dc konvertora u FM podrucju28.03.2017. u 10:26 - pre 86 meseci
Moj predlog je da odradiš sve tri stvari koje si ti predložio. Ali da
oklapanje odradiš dekapiranim limom. Ako ne možeš da nađeš
takav lim, naprani kutijicu od lima od konzerve.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Nikola_88
Student
Beograd

Član broj: 286971
Poruke: 19
95.180.28.*



Profil

icon Re: Smanjenje EMI smetnji dc-dc konvertora u FM podrucju01.04.2017. u 15:14 - pre 85 meseci
Hvala, odradio sam prve dve stavke i izgleda da je uspesno otklonilo smetnje (bar ih ja ne primecujem vise).
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Smanjenje EMI smetnji dc-dc konvertora u FM podrucju03.04.2017. u 06:32 - pre 85 meseci
Slican problem sam imao sa LED osvetljenjem (10W reflektorcic za 230VAC), imam 4 reflektora vezana na jedan utikac i to pravi nenormalnu veliku EMI buku u mrezi, cujem na Audio sistemu nekakve shumove i smetnje kada je ukljucen taj LED.

Problem sa smetnjama sam resio sa RSO filterom, nasao neki stari Iskrin i spakovao ga u malu plasticnu kutiju i to u sustini zavrsava posao, vise se ne cuju smetnje na Audio uredjajima.

Sta se desava po RF spektru nisam jos kontrolisao, verovatno je malo bolja situacija nego bez RSO ali ne verujem da sam totalno prigusio smetnje ... Trebaolo bi dodati po jedan RSO u sam reflektor sto je malo teze prakticno izvodljivo ...


Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Smanjenje EMI smetnji dc-dc konvertora u FM podrucju

[ Pregleda: 937 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.