Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Linearni aktuator - klimanje cijevi

[es] :: Elektronika :: Linearni aktuator - klimanje cijevi

[ Pregleda: 1964 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

BrankoSovrlic
Berane

Član broj: 331970
Poruke: 64
*.crnagora.net.



+37 Profil

icon Linearni aktuator - klimanje cijevi10.08.2016. u 12:11 - pre 92 meseci
Imam kineski linearni aktuator DC12V 750N 250mm. Cijev koja se izvlači, što se više izvlači postaje sve više klimava (što je za očekivati). Meni to ne odgovara pa sam došao na ideju da to fiksiram. Evo kako.



Zelenom bojom sam označio kutije (dimenzije recimo 3cm x 3cm). Jedna kutija ide uz jednu ivicu, čitavom dužinom, od elektromotora pa sve do tačke do koje se maksimalno može izvući cijev aktuatora. Druga kutija je paralelna njoj. Na obije kutije su zavarena po dva flaha, kroz koje su probušene rupe da bi mogao šrafovima da povežem flahove (samim tim i kutije). Kada povežem šrafovima flahove, kutije su fiksirane i sada se cijev motora izvlači i uvlači između kutija. Evo još jedne slike, da bi bilo malo preglednije.



Plavom bojom sam označio kocku (na skici nije baš kocka ali bi u stvarnosti bila) kroz koju je rupa takva da cijev aktuatora može kroz nju da prođe. Na skici nije označeno ali bih probušio jednu manju rupu (veličine rupice na cijevi aktuatora) da bih mogao da fiksiram cijev za kocku. Kocka (koju bi radi jednostavnosti napravio od drveta) sada kliza između kutija navodeći cijev aktuatora da se kreće pravo, stabilna. Da li je ovo ok? Postoji li bolji način?
Pjevac i muz gospodje Branke Sovrlic
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Linearni aktuator - klimanje cijevi10.08.2016. u 13:22 - pre 92 meseci
Nema to nikakve veze sa elektronikom, a dok to neko od nadležnih ne prebaci, da ti pokušam pomoći.

Idi na ovaj sajt :
http://www.lagerton.com/
Preuzmi cenovnik pa pogledaj malo kako se to rešava da nema "lufta" i da ne klima.

Možda dobiješ valjanu ideju da sam napraviš dodatak na tvoj aktuator. Ovo što si nacrtao "ne pije vode", a možda i posluži.
Reci gde bi to primenjivao, pa verovatno sine poneka dobra ideja...
Koliko imaš slobodnog prostora ? Gde bi se primenjivao? Da li bi koristio čitav hod? Koliko bi često radio (na dan? na sat? na minut?...) i još štošta ima veze sa konstrukcijom.
Što bolje objasniš slučaj primene, dobićeš kvalitetnije odgovore.
 
Odgovor na temu

BrankoSovrlic
Berane

Član broj: 331970
Poruke: 64
*.crnagora.net.



+37 Profil

icon Re: Linearni aktuator - klimanje cijevi10.08.2016. u 14:03 - pre 92 meseci
Hvala na odgovoru. Nisam znao đe da postavim pitanje a pretpostavljam da ima elektroničara koji imaju iskustva sa aktuatorima... Aktuator koristim za konverziju linearnog u rotaciono kretanje, nešto ovako:



Cijev aktuatora djeluje na polugu i poluga se kreće po kružnoj putanji u određenim granicama. Geometrijski gledano, ugao koji može da opiše poluga je u opsegu od -90 stepeni do + 90 stepeni. Kada se dođe do granice aktivira se limiter (prekidač) koji prekida strujno kolo i dalje kretanje u tom smjeru nije moguće ali to je već druga priča.
Koristio bi čitav hod.
Pogledaću cjenovnik mada meni treba neko rješenje čija cijena ne prevazilazi cijenu motora :)
Pjevac i muz gospodje Branke Sovrlic
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Linearni aktuator - klimanje cijevi10.08.2016. u 20:50 - pre 92 meseci
Neće to da može od -90 do +90, jer imaš dve "mrtve tačke" ...
 
Odgovor na temu

BrankoSovrlic
Berane

Član broj: 331970
Poruke: 64
*.crnagora.net.



+37 Profil

icon Re: Linearni aktuator - klimanje cijevi10.08.2016. u 21:14 - pre 92 meseci
Da... Ne smije se doći u situaciju da se poklope cijev aktuatora i poluga tj. da budu u istoj liniji. Uglavnom raspon poluge je dosta manji od raspona polukruga.
Mogu da ne koristim pun hod aktuatora i tako ne dođem u situaciju da cijev aktuatora klima (prvih 20ak cm je prilično stabilna, poslije toga počinje da klima) ali bih onda morao da smanjim i dužinu poluge, a smanjivanjem dužine poluge motor "vidi" veći otpor koji treba da savlada. Vidjeću, ako se ne isplati kupovina ili pravljenje vođice onda neću koristiti čitav hod.
Pjevac i muz gospodje Branke Sovrlic
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.dynamic.kdsinter.net.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Linearni aktuator - klimanje cijevi11.08.2016. u 18:15 - pre 92 meseci
mozda bi moglo da se ide na +-90 stepeni ako se doda neki jaci kontra teg da se poluga pokrene iz mrtve tacke ili opruga umesto kontra tega
 
Odgovor na temu

BrankoSovrlic
Berane

Član broj: 331970
Poruke: 64
*.crnagora.net.



+37 Profil

icon Re: Linearni aktuator - klimanje cijevi11.08.2016. u 18:52 - pre 92 meseci
Aha... Meni za moju aplikaciju nije bitan toliki raspon, limiter se aktivira mnogo prije nego se dođe u "zabranjeni" položaj :) Važna mi je samokočivost, u početku sam razmišljao da na osovinu koja rotira montiram pužni par zupčanika i da koristim neki obični elektromotor ali nisam našao odgovarajući par zupčanika pa sam se odlučio za varijantu sa aktuatorom. Inače nađoh u garaži klizač sa slike, ostao vjerovatno od ranije kad su postavljena neka klizna vrata tako da ne moram da improvizujem sa drvenim klizačem iz moje prve poruke :)
Samo treba još da nađem šinu, onda ću lako to namontirati. Postaviću sliku kad bude gotovo.


Pjevac i muz gospodje Branke Sovrlic
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Linearni aktuator - klimanje cijevi

[ Pregleda: 1964 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.