Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

DOO ili preduzetnik

[es] :: Vodič za posao :: DOO ili preduzetnik

[ Pregleda: 13149 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

blackie8-4

Član broj: 271257
Poruke: 6
87.116.189.*



+1 Profil

icon DOO ili preduzetnik02.07.2016. u 15:09 - pre 93 meseci
Pozdrav svima,
ovako imam par pitanja koja me bune.
Skoro sam bila u kozmetickom salonu ok su ,ali kad sam ih proveravala posle videla sam da im nije sifra delatnosti za kozmeticki salon mada to pise na izlogu. U APR su zavedeni ako DOO za promet i usluge sifra 7022.
Cak sam za par turistickih agencija videla da je ta sifra a ne za delatnost tur.agencije?

Posto do septembra pocinjem svoj biznis upravo vezan za turizam tj subagenturu ,da li je dobra stvar registrovati kao DOO za promet,konsultacije i usluge ili kao preduzetnik tur.agencija-posrednik? Sta je bolje po vama,jer nemam tacno godinu dana iskustva u turistickoj agenciji,bila sam smao na volontiranju i da li to neko proverava?

Hvala puno,

Nothing is impossible...the limit doesn't exist
 
Odgovor na temu

Acafaca82
Racunovodja
Beograd

Član broj: 330084
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: DOO ili preduzetnik24.09.2016. u 23:38 - pre 91 meseci
Pozdrav i evo bližih odgovora ako nije kasno (nisam na ovom forumu prisutan često ali evo izdvojio sam vreme da "prečešljam" teme) :
Bilo doo ili preduzetnik mora imati registrovanu jednu i samo jednu pretežnu šifru delatnosti koja naravno odgovara onim poslovima kojiam se bavi firma ili PR (svaka šifra ima opis šta obuhvata) .pored toga firma ako je osposobljena može obavljati i druge delatnosti osim ako za neku treba specijalna dozvola država ili specifični kadrovi ili je prosot zabranjena (proizvodnja oruzja na primer) .Ova reč "pretežna" nije baš najjasnija a trebalo bi da znači da od te delatnosti firma ubire najviše prihoda tj.pravi najveći promet.Ali ako neko radi samo kao frizer ili delatnost turističke agencije (znači samo jednu delatnost) onda bi i šifra trebala da odgovara tome što radi ali ne mora da znači da nije ispravno ako neko radi nešto a ima sasvim drugu šifru delatnosti na APR-u (objasnio sam gore i zašto)
Što se tiče toga da li doo ili PR zavisi jer doo duguje samo svojim kapitalom a PR svojom celokupnom imovinom .Ja bih radije išao kao DOO u Vašem slučaju (nisam se mnogo u karijeri sretao sa firmama iz turizma pa bi trebalo videti po Zakonu u turizmu da li uopšte nešto može tj.to što želite kao preduzetnik a pretpostavljam da može) .Mada i kada radite kao preduzetnik imate sada izbor da sami sebi odredite platu a ne da Vas uslovljava država ili po dobiti ali ponavljam bazna razliak između doo i PR je u odgovornosti prema obavezama i tu je lakše doo ali sa druge strane strože su kazne za doo i moraju da se vode knjige po sistemu tzv.dvojnog knjigovodstva dok PR bira između prostog i dvojnog.Ovo je u najkraćim crtama
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.reverse.sattrakt.net.



+363 Profil

icon Re: DOO ili preduzetnik26.09.2016. u 10:51 - pre 91 meseci
Ako vlasnik DOO zloupotrebi zakon postoji i tada mogucnost da odgovara i svojom imovinom, a to regulise ovaj pravni institut:
http://bif.rs/2014/04/probijan...-uhvatljivi-ipak-nedodirljivi/

Kod nas se malo primenjuje, ali ima slucajeva.
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: DOO ili preduzetnik

[ Pregleda: 13149 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.