Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Intel Skylake CPU bug

[es] :: Advocacy :: Intel Skylake CPU bug

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12028 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
82.117.201.*



+61 Profil

icon Intel Skylake CPU bug11.01.2016. u 14:52 - pre 99 meseci
Citat:
ntel has confirmed that its Skylake processors suffer from a bug that can cause a system to freeze when performing complex workloads. Discovered by mathematicians at the Great Internet Mersenne Prime Search (GIMPS), the bug occurs when using the GIMPS Prime95 application to find Mersenne primes.

"Intel has identified an issue that potentially affects the 6th Gen Intel Core family of products. This issue only occurs under certain complex workload conditions, like those that may be encountered when running applications like Prime95. In those cases, the processor may hang or cause unpredictable system behaviour."

Intel has developed a fix, and is working with hardware partners to distribute it via a BIOS update.

No reason has been given as to why the bug occurs, but it's confirmed to affect both Linux and Windows-based systems. Prime95, which has historically been used to benchmark and stress-test computers, uses Fast Fourier Transforms to multiply extremely large numbers. A particular exponent size, 14,942,209, has been found to cause the system crashes.

While the bug was discovered using Prime95, it could affect other industries that rely on complex computational workloads, such as scientific and financial institutions. GIMPS noted that its Prime95 software "works perfectly normal" on all other Intel processors of past generations.

INTEL SKYLAKE CPUS BENT AND BROKEN BY SOME THIRD-PARTY COOLERS
Intel looking into reports, but says there "could be several variables at play."
While this particular bug can be fixed via a BIOS update, we are reminded of another famous bug that plagued Intel's original Pentium processor that couldn't be so easily rectified. The Pentium FDIV bug—discovered by Thomas Nicely, a professor of mathematics, on October 19, 1994—was a floating-point divide problem caused by a circuit design error.

While the flaw would rarely have been encountered by average users, extensive media coverage ultimately led to Intel recalling the defective processors.

Mostly recently, Intel's Haswell and early Broadwell processors suffered from a TSX (Transactional Synchronization Extensions) bug. Rather than recall the parts, Intel disabled the TSX instructions via a microcode update delivered via new motherboard firmware.


http://arstechnica.com/gadgets...eeze-during-complex-workloads/
https://communities.intel.com/...Fcore%2Fv3%2Fcontents%2F524553
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug11.01.2016. u 15:07 - pre 99 meseci
Blamcina za Intel - mozda jos gora nego TSX fijasko, iskreno ne mogu da verujem da Intel ne koristi Prime95 kao jedan od testova. Kapiram da imaju svoje interne alatke, ali opet...

Bice zanimljivo videti sta tacno "fix" (najverovatnije microcode update) radi i da li je bug vezan za AVX instrukcije.

Jos od Haswell generacije prilikom visokog AVX workload-a Intelovi procesori rade agresivniji power management, ali cinjenica da bug okida specifican broj ukazuje da se ovde najverovatnije radi o necemu drugom a ne o pukoj eskalaciji potrosnje.

Sreca za Intel da je ovaj bug otkriven pre masovne proizvodnje Skylake EP (Purley) Xeon cipova - riknjavanje tokom teske matematike ne bi obradovalo HPC / finansijsko trziste :-)

Ovo je inace jedan od odlicnih primera zasto serverska Xeon platforma (2P/4P+) izlazi sa godinu+ zakasnjenja, ti procesori su postali toliko komplikovani da je prakticno nemoguce izbaciti CPU bez gomile "errata" bagova.

Naravno, totalna je sramota da se procesor u*enja u sred teske matematike, ali uzevsi u obzir sta sve danasnji CPU radi (prakticno sve sto su radili kompletni PC-jevi nekada) nije uopste cudno da se u specificnim okolnostima desi da se "posvadjaju" kojekakvi kontroleri, kesevi, basevi, power-management i sl.

Ko je imao prilike da vidi moderni "BIOS writer guide" za neki od novijih procesora ne moze a da se ne zapanji koliko je sve to postalo komplikovano. Prakticno samo kod koji inicijalizuje procesor do bootovanja OS-a je veci i komplikovaniji nego citavi operativni sistemi 90-tih. I stvari postaju sve gore i gore kako se integrisu nove mogucnosti.

Mene zapravo vise cudi kako vec nismo dosli do situacije da je sam procesor+ploca+firmware prilikom lansiranja u "beta" fazi, kao veliki softver nekad.

Kako stvari stoje, Intel Skylake pokazuje da je to vreme konacno doslo :( Mozda ce uskoro postojati savet kakav postoji za Windows: cekaj drugi "Service Pack" (u slucaju procesora: stepping) pre nego sto ga kupis, da ne bi bio beta tester.

Sramota.



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 11.01.2016. u 16:18 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug11.01.2016. u 15:30 - pre 99 meseci
Ako se ne varam, CPU danas prakticno ima svoj OS, koji "black box" za korisnike ?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug11.01.2016. u 15:51 - pre 99 meseci
Ima tu vise stvari koje bi ranije bili kompletni OS-evi:

- Interno, CPU najverovatnije ima svoj "OS" koji upravlja basevima i perfirerijama najnizeg nivoa na samom procesoru, o ovome se ne zna nista posto je, prakticno, deo samog CPU-a, ali mora postojati ako se uzme u obzir kompleksnost modernih procesora. Verovatno je deo microcode-a posvecen i ovome i moguce je ciniti odredjene korekcije posle izbacivanja procesora

- Sledeci je SMM mod (system management). Deo SMM koda dolazi od samog sistemskog firmware-a ali je moguce da i sam procesor cini dodatne radnje koje se "ne vide" sa firmware strane. SMM kod je bar moguce analizirati ako imas pristup firmware kodu (recimo dekompajliran UEFI image). Sam OS i sistemski softver na nivou drajvera ne zna nista o SMM-u osim koliko je ciklusa proslo kada se procesor "vrati" iz SMM moda. U SMM modu je moguce ugurati i nezeljen kod, mada je to na novim procesorima (Haswell+) postalo znacajno teze zbog obavezne zastite koju firmware treba da ukljuci tokom inicijalizacije. SMM kod se nalazi u firmware kodu, sto znaci da su za njega odgovorni OEM-i.

- Sledeci je sistemski firmware (UEFI) koji je danas prakticno citav operativni sistem za sebe - vecina su closed source, mada je vecina bazirana na TianoCore EDK platformi i, u svakom slucaju, moguce ih je disasemblirati. Takodje, neko je "procureo" AMI-jev UEFI kod do Sandy Bridge generacije, pa je zainteresovanima dostupno da vide kako potpuno izgleda UEFI firmware za relativno modernu Intel platformu, doduse ne legalno. TianoCore EDK2 je kompletno open source ali, koliko znam, nema platform-specificne module za moderne Intel procesore, taj kod je NDA i nije javan i koga to zanima mora ili da radi sa Intel-om / OEM-ima ili da negde downloaduje AMI-jev leakovan kod sto bas i nije legalno

- Na kraju, moderni Intel procesori imaju i Management Engine (ME), koji ima svoj dodatni procesor i "OS" i ciji rad je samo parcijalno poznat ali je poznato da ME ima jako sirok pristup hardveru

Skylake EP tj. "Purley" platforma ce imati jos jedan procesor tzv. Innovation Engine, specijalizovan za I/O i koji ce trcati neki svoj mali RTOS. Innovation Engine ce biti dostupan OEM-ima za pisanje firmware/BMC rutina i koje ce biti "offloadovane" sa glavnog procesora. Ako se neko pita, dobro je pogodio, Innovation Engine ce biti dostupan samo OEM-ima / platform builderima. Doduse, za razliku od ME-a, bar nece biti zatvoren BLOB.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug11.01.2016. u 16:22 - pre 99 meseci
Kao laik u ovoj temi, predpostavljam da na ovom nivou kompleksnosti CPU mora da ima i neki svoj "persistance read/write" storage, sto bi opet znacilo gomilu drugih pitanja.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug11.01.2016. u 17:48 - pre 99 meseci
CPU nema, bar ne zvanicno.

Microcode mora da se uploaduje svaki put prilikom podizanja sistema. Takodje, neke napredne debug funkcije takodje prestaju da bivaju perzistentne prilikom hladnog restarta.

Tako da, bar sto se procesora tice, ako postoji neka perzistentna memorija - ona mora biti sakrivena od OEM-a i javnosti i mora biti na samom procesoru, inace bi bila otkrivena.

Jasno je da procesori imaju bar malo perzistentne memorije koja se koristi za programiranje modela / mogucnosti, ali ta memorija je vrlo verovatno "write only" i biva inicijalizovana samo jednom tokom proizvodnog testiranja. Negde sam cuo da softverski override tih fuse-ovanih mogucnosti koji je moguc (verovatno uz pomoc ME-a) ne prezivljava hladni restart, sto znaci da nije perzistentan.

Intel Management Engine (ME), sa druge strane, ima svoj procesor (ARC) i standardizovan interfejs preko SPI-ja ka flash memoriji i koristi nesto RAM memorije. ME trci neki svoj RTOS, cak ima i Java VM* i ono sto smesta u RAM memoriju je huffman kompresovano sa nepoznatim tabelama koje su hardkodovane u silikonu, sto otezava reverzni inzenjering.

(*) http://www.slideshare.net/codeblue_jp/igor-skochinsky-enpub

Ono sto je poznato je da se ME izuzetno oslanja na trusted-izvrsavanje i kriptografiju i da ima vrlo sirok pristup hardveru sto ga cini prakticno "nizim" i od SMM koda. Najvise zabrinjavajuca stvar je sto ima "shadow" pristup Intel mreznom adapteru i moze da trci i dok je procesor u sleep modu.

Citat:

Another security evaluation by Vassilios Ververis showed serious weaknesses in the GM45 chipset implementation. In particular, it criticized AMT for transmitting unencrypted passwords in the SMB (small business) provisioning mode when the IDE redirection and Serial over LAN features are used. It also found that the "zero touch" provisioning mode (ZTC) is still enabled even when the AMT appears to be disabled in BIOS. For about 60 euros, Ververis purchased from Go Daddy a certificate that is accepted by the ME firmware and allows remote "zero touch" provisioning of (possibly unsuspecting) machines, which broadcast their HELLO packets to would-be configuration servers.[41]


Iako je Intel pokrpio ove rupe, iskreno, ME i AMT deluju kao ozbiljni sigurnosni rizici.

Za svakoga ko je zabrinut za moguc napad te vrste, to prakticno znaci da mora da izbegne Intel mrezni adapter plus masina mora biti fizicki odvojena od Interneta nekim firewall-om kome se veruje sa white listama.

Evo zanimljivog rada na tu temu koji lepo opisuje rizike moderne x86 platforme i prakticnih saveta kako se zastititi.

http://blog.invisiblethings.org/papers/2015/x86_harmful.pdf
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug11.01.2016. u 18:15 - pre 99 meseci
Zapravo, IMHO, ME je mozda najveci i najtezi problem za resiti ako se prica o osiguravanju sistema.

Za razliku od SMM moda koji se, bar u teoriji, moze iskljuciti, Management Engine je nemoguce iskljuciti i novi Intel procesori ne mogu da rade bez njega.

Da li je to namerno ili slucajno, to je sasvim druga prica - ali fakat je da je ME preuzeo i neke esencijalne funkcije kontrole i inicijalizacije procesora i time ga je Intel ucinio nezaobilaznim delom svakog sistemskog firmware-a.

Takodje, za razliku od SMM koda koga, bar u teoriji, mozes da disasembliras analizom flash image-a, ME kod je debelo zasticen kompresijom sa privatnim tabelama (koje se fizicki nalaze negde na CPU silicijumu). Intelova ideja je "security through obscurity" time sto ME cine zatvorenim "ostrvom" koje trci na svom malom privatnom CPU-u i koje ima svoj mali privatni RTOS.

Na zalost, ME je nemoguce potpuno iskljuciti i Intel-ovi moderni procesori imaju svoj inicijalizacioni kod koji proverava da li je ME ucitan i, ako nije (mozes ga izbrisati sa BIOS flash-a), dalja inicijalizacija platforme nece proci i sistem ce se ugasiti. Dakle, ME je tu i ostace.

Prakticno, jedina stvar koju je moguce uraditi je fizicki izolovati sistem i ne oslanjati se na Intel WiFi i LAN adaptere. ME je nemoguce ugasiti i rizik od nekog ME-baziranog backdoora nikad nece biti nula. Zbog toga je jedino resenje kompletna kontrola mreznih paketa (hardverski firewall sa white-listom), fizicka blokada USB portova i WiFi mreznog adaptera i, naravno, bilo kakvog pristupa PCIe / Thunderbolt interfejsu.

Ovo nije kraj - Purley platforma ce imati jos jedan sloj, tzv. "Innovation Engine" - da li ce to biti isti hardver koji trci ME ili nesto novo, videcemo - ali sada ce i OEM-i imati svoj mali RTOS gde ce moci da trce svoj kod koji je ispod nivoa OS-a. Prakticno, jos jedna potencijalna rupetina.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

radgosta

Član broj: 331748
Poruke: 12



+36 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug12.01.2016. u 21:09 - pre 99 meseci
Citat:
Mene zapravo vise cudi kako vec nismo dosli do situacije da je sam procesor+ploca+firmware prilikom lansiranja u "beta" fazi, kao veliki softver nekad.


Vec jesmo, samo nije toliko vidljivo.

Recimo moje iskustvo sa Haswell-E i Asus Rampage V Extreme.

Kada je ploca lansirana pre malo vise od godinu dana, korisnici su se zalili na stabilnost same platforme i ASUS je u forumsku raspravu ukljucio svog zastupnika i direktno sa korisnicima resavao bugove na svojoj ploci.

Tako da je bila apsurdna situacija da su ljudi platili dobranih 500-600E za plocu i onda bili iskorisceni od strane ASUS-a za debagiranje kompatibilnosti ploce i Xonar zvucnih kartica. Takodje forumasima su nudjene i beta verzije BIOS-a da bi se testirala stabilnost sistema.

Doduse ovde su u pitanju entuzijasti ali princip je isti. Beta testiranje je prebaceno na korisnike koji su iskesirali lepu sumu za tu "privilegiju".


Zatim, situacija sa ASUS AC88u ruterom, gde se neka opcija reklamira, u ovom slucaju MU-MIMO da bi na kraju kupci tog rutera bili svedeni na beta testere te funkiconalnosti jer trenutno postoji samo Alfa verzija drajvera za tu funkcionalnost iako se proizvod reklamira sa kompletnom funkcionalnoscu.




 
Odgovor na temu

vlastislav
Vlastislav Cepli
nisam zaposlen
B.P

Član broj: 173897
Poruke: 134
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug13.01.2016. u 12:25 - pre 99 meseci
Postovani,

pitanje je sad, kolika je to velika greska? Da li bez obzira na to uzeti i5 Skylake ili neki od 4 generacije? Najvise mi je do igrica ali ipak bi pre uzeo neki i5 nego FX... Hvala
Vlajo
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug13.01.2016. u 13:16 - pre 99 meseci
@radgosta,

Uh pa to ti je dvostruki problem :(

Kao prvo, Intelovi -E tj. HEDT ("High End Desktop") procesori su vec nekoliko generacija zapravo Intel-ov public beta test za buduce Xeon EP procesore.

-E procesori su nista drugo nego kastrirani Xeon EP procesori kojima nije zakljucan overclocking i promena BCLK odnosa (od Sandy Bridge EP platforme BCLK ratio je zakljucan na 2S/4S EP procesorima) a iskljucene su stvari kao multi-socket podrska i serverske stvari poput RAS-a.

Intel obicno -E procesore izbacuje pola godine pre EP Xeona, sto im daje bar jedan stepping da koriguju bagove. Na to dodaj i to da su -E procesori kompleksniji od desktop/mobile procesora zato sto su prakticno 2S+ Xeon procesori, to znaci da su i sanse za bagove vece.

Kao drugo, problem je i za motherboard vendore poput ASUS-a koji za HEDT procesore moraju u kratkom roku (bar 6 meseci kracem nego za Xeon) izbace ploce.

Problem je sto, za razliku od serverskih, HEDT ploce obicno imaju masu overclocking stvari koje su van specifikacije proizvodjaca i firme poput ASUS-a moraju same da modifikuju referentni BIOS/UEFI kod za sve te stvari, od treniranja RAM memorije van specifikacija preko gomile opcija za kontrolisanje overclocking-a koje jednostavno ne postoje na CRB referentnim sistemima koje dobijaju od Intela za vreme razvoja platforme.

Ove dve stvari gore znace da "early adopteri" -E ploca zapravo dobijaju duplu betu - em je procesor "beta" (bar 6 meseci pre lansiranja za glavno trziste) em je ploca / BIOS u tom momentu sasvim sigurno "beta" uzevsi u obzir sta je sve dodato u odnosu na referentnu platformu.

OK, ako sacekas sledeci stepping (tipa ako je prvi bio C1 sa -E platformom, ti sacekas C2 sa kojom lansiraju -EP) i bar nekoliko BIOS revizija mozda i dobijes dugorocno stabilnu platformu. Ali sasvim sigurno ako si medju prvima koji su kupili -E proizvod posle launch-a, velike su sanse da ces imati kojekakva stucanja :(

@vlastislav,

Intel je potvrdio da ce problem biti fiksiran uz pomoc firmware update-a, sto znaci da mozes kupiti procesor bez bojazni da ces ostati sa bagom.

A koliko je opasan bag pre fixa zavisi sta radis, ako rad ne ukljucuje neku vrlo tesku matematiku sa 100%-tnim dugim opterecenjem procesora, vrlo verovatno neces nikad videti taj bag "na delu".

Ako su ti u planu igrice i desktop programi (Office i sl.) - najverovatnije si i sad bezbedan :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
82.117.201.*



+61 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug13.01.2016. u 13:28 - pre 99 meseci
Pitam se da li bi preživeo SpikeFun pokrenut na ovom procesoru. :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug13.01.2016. u 13:45 - pre 99 meseci
Haha, nemam ni jedan Skylake procesor trenutno da probam - ako neko ima, bio bih zainteresovan da cujem rezultate :)

Sumnjam da bi bilo problema, SpikeFun nije toliko intenzivan za procesor sto se tice same matematike zato sto je za bilo koju vecu neuronsku mrezu situacija takva da procesor provodi najvise vremena cekajuci na memoriju. Cak i najmanji demo projekat (DemoSmall.xml) od 32768 neurona koristi nekoliko stotina megabajta memorije za sinapse.

Doduse, ako bi neko smanjio broj neurona na nesto tipa 512 ili 1024, onda bi doslo do mnogo veceg opterecenja AVX jedinice.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.4.12.vie.surfer.at.



+120 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug16.01.2016. u 15:30 - pre 99 meseci
Ja kad sam procitao Ivanov link, postalo mi je apsolutno jasno zasto rusi prave svoj cpu.
...
 
Odgovor na temu

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
*.dynamic.sbb.rs.



+61 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug16.01.2016. u 19:04 - pre 99 meseci
Otkud ti to da prave sopstveni CPU? To je mnogo zahtevan i dugotrajan proces razviti sopstvenu arhitekturu, treba mnogo podrške za postojeći softver (toolchainovi, libc, OS...). Pre će biti da licenciraju IP core (Baikal beše firma), mislim da je ARM bio u pitanju, mada se spominjao i MIPS. A to je potpuno drugačija priča, ni sa tim nisi siguran po pitanju bezbednosti.
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.4.12.vie.surfer.at.



+120 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug16.01.2016. u 20:06 - pre 99 meseci
Vidi ovo ako te interesuje https://en.m.wikipedia.org/wiki/Elbrus-8S
...
 
Odgovor na temu

Texas Instruments

Član broj: 227540
Poruke: 272
*.dynamic.sbb.rs.



+61 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug17.01.2016. u 16:25 - pre 99 meseci
Aha, to je već nešto drugo. Pomislio sam da si mislio na ovo https://en.wikipedia.org/wiki/Baikal_CPU. Vidim da je ovo neki VLIW i da koristi binarni translator za x86 instrukcije. Ne znam koliko će se usrećiti sa tim i za šta ovo razvijaju, ali VLIW arhitekture se generalno nisu pokazale dobrim zbog toga što kompajler mora da radi sve optimizacije i upakuje sve u jednu instrukcijsku reč, a to baš i nije moguće znati u compile time-u kako će se program izvršavati, iako postoje načini da se to uz dobar profiling lepo odredi, ipak su superskalarni procesori sa dobrim branch prediktorima i out of order izvršavanjem koji rade optimizaciju u run time-u preovladali.
Offtopic, znam da je Intel razvijao neki VLIW core ovde u Srbiji dok nisu ugasili taj ogranak, koji je trebao da bude deo nekog od mobilnih SoC-ova prevashodno zadužen za obradu slika i videa, ali to nije zaživelo.
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.4.12.vie.surfer.at.



+120 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug17.01.2016. u 16:35 - pre 99 meseci
Po koliko sam skontao, x86 virtualizacija je opcionalna. Znaci, mozes da pokrenes Win, Linux i sve programe a kad hoces high performance onda vjerovatno moras imati kompajler koji ce taj dio koda da iskompajlira za native instrukcije. Mnogi su se ismejavali ovom kao i prethodnom procesoru, posto u poredjenju sa intelom jel naravno smjesno, medjutim, koliko shvatam dovoljno je jak da tera Office i ostale aplikacije za drzavne agencije kao i za vojnu industriju a za uzvrat dobijaju domaci processor za kojeg znaju da nema ugradjen spyware.
...
 
Odgovor na temu

tuxserbia
Oleg Vučković
urandom
/dev/null
Niš

Član broj: 4094
Poruke: 867

Jabber: tuxserbia@elitesecurity.org
ICQ: 65355850
Sajt: 127.0.0.1


+112 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug17.01.2016. u 17:10 - pre 99 meseci
Tačnije, znaju da nema NATO-USA-WEST spyware.
Kako se dele racunarski programi?
Na bagovite (sa greskama) i ispravne (bez gresaka). Ovi drugi su hipoteticki.
***GPL-ovano by @Shadowed

"Ja za email koristim outlook express u virtualnoj mašini, tako da s te strane nijedan linux nije
dorastao XP-u." - pisac
 
Odgovor na temu

Sale_123
C++ Developer
Wien

Član broj: 23293
Poruke: 219
*.4.12.vie.surfer.at.



+120 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug17.01.2016. u 19:38 - pre 99 meseci
^ zasto imam utisak da ti impliciras da ima ruski spyware? Koliko je meni poznato, prethodna generacija nije komercijalno dostupna, tako da ne vjerujem da bi sami za sebe tako nesto pravili. Ali opet, ko ce ga znati, sve je moguce.
...
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Intel Skylake CPU bug17.01.2016. u 20:58 - pre 99 meseci
Verovatno zato sto implicira da ima ruski spyware
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Intel Skylake CPU bug

Strane: 1 2

[ Pregleda: 12028 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.