Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

2 vps-a = site + remote database

[es] :: Hosting :: 2 vps-a = site + remote database

[ Pregleda: 3065 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

kunc
Germany/Munich

Član broj: 195484
Poruke: 440



+56 Profil

icon 2 vps-a = site + remote database13.09.2015. u 10:04 - pre 103 meseci
Pozdrav, krenuli smo radit na v.2. verziji news portala. Sve . E sada imamo dva vps-a (iste konfiguracije, isti os - debian 7.1 64bitni). U nedoumici sam kako najbolje iskoristiti i iskombinirati vps-ove. Isao bi sa tim da na vps1 - static.server.com postavim bazu podataka (mysql server, mysql client, phpmyadmin) dok bi na vps2 - server.com isao sa
(web, nginx, api, varnish). Na ovom dijelu vp2 moze ici i apache, ne predstavlja mi nista bitno.

Jedan kolega senior developer mi rece kako bi on tu ubacio "redis", pitam ga zasto redis citiram kaze ovako "Redis ti stoji izmedju php i mysql kesira data da ne mora svaki put konektovat remote". Kako sam procitao i istrazivao "shvatio" sam da je redis ustvari data strukturni server, koji je najvise vezan za noSQL baze gdje se radi sa vecom kolicinom podataka..

Da li postoji neki drugi nacin kako najbolje iskoristiti vps-ove? Sugestije, kritike sve je dobro doslo



 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: 2 vps-a = site + remote database13.09.2015. u 17:27 - pre 103 meseci
Redis je key-value store, u njega mozes da smestis sta god hoces :) . Sesije su priorodan izbor, kesiranje ako znate da ga napravite, sta god.... U zavisnosti od arhitekture, neki frameworks ti omogucavaju bas lako kesiranje i za to je odlican, mozes i ceo html da kesiras u njega, a mozes i pojedinacne upite.

E sad, kako iskoristiti dve instance to ce ti tesko neko reci bez da zna dosta vise o arhitekturi i nacinu rada. Takve konsultacije se obicno naplacuju... :D - uglavnom zato sto neko treba da provede i preko 10 sati da bi usao u to sta da ti neko preporuci :). Ovo sto si napisao (baza + front) deluje OK za pocetak, mada ima smisla i da varnish i nginx ide na jednu masinu a php + mysql na drugu. Ima smisla i vise od dve masine.

Sustina je da ima smisla svasta, ali moras malo vise da vidis i kako ti radi sajt i kako ti sad rade te aplikacije i sta ima a sta nema udare, pa da onda dalje radis analizu. Razmisljas li o nekom CDN-u? Hoces li praviti svoj ili koristiti externi? Da li deluje jedan fizicki server, ili samo imate dva VPS-a na nekom provajderu?

Da, zaboravi phpmyadmin ako iole mozes. Sa velikim tabelama moze da napravi show, jer zvekece po information schema-i kao divljak i zna da ubije performanse servera dok se koristi, a oni to nece da resavaju (nadjoh preporuke tipa "isljuci information schema-u" - :D ). Probaj da se naviknes na workbench odlican je alat.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

kunc
Germany/Munich

Član broj: 195484
Poruke: 440



+56 Profil

icon Re: 2 vps-a = site + remote database13.09.2015. u 18:20 - pre 103 meseci
Citat:
nkrgovic: Sustina je da ima smisla svasta, ali moras malo vise da vidis i kako ti radi sajt i kako ti sad rade te aplikacije i sta ima a sta nema udare, pa da onda dalje radis analizu. Razmisljas li o nekom CDN-u? Hoces li praviti svoj ili koristiti externi? Da li deluje jedan fizicki server, ili samo imate dva VPS-a na nekom provajderu?


Kada je u pitanju CDN koristit cu CloudFlare. Imamo dva vps-a na istom provideru. DigitalOcean je u pitanju.

Citat:
Da, zaboravi phpmyadmin ako iole mozes. Sa velikim tabelama moze da napravi show, jer zvekece po information schema-i kao divljak i zna da ubije performanse servera dok se koristi, a oni to nece da resavaju (nadjoh preporuke tipa "isljuci information schema-u" - :D ). Probaj da se naviknes na workbench odlican je alat.



Koristim SQLpro for MySQL. A nije problem delete phpmyadmin. Hvala na savjetima @nkrgovic





 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: 2 vps-a = site + remote database13.09.2015. u 19:19 - pre 103 meseci
OK, ako imas CDN, onda ima smisla da odvojis jedan VPS na bazu, a drugi na front end. Jedino o cemu treba da razmislis je kesiranje, taj drugar ti je u pravu - i onda ima smisla da razmislis hoces li kesirati iz aplikacije (pa npr. u Redis), ili ces raditi kesiranje nevezano za aplikaciju (to npr. radi varnish koji si spomenuo).

Ja sam uvek za kesiranje iz aplikacije jer je inteligentnije - ali trazi vise vremena za implementaciju. Sa dve masine dobices sistem koji pristojno moze da se dalje skalira.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
..243.239.dsl.dyn.forthnet.gr.



+1365 Profil

icon Re: 2 vps-a = site + remote database13.09.2015. u 21:20 - pre 103 meseci
Zar Varnish nije malo suvišan u priči sa nginx-om?
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: 2 vps-a = site + remote database14.09.2015. u 08:28 - pre 103 meseci
@Tyler: Ne mora da bude, sve zavisi sta i kako podesis.... Verovatno jeste na dva VPS-a. Mislim (ne koristim puno varnish) da on ne moze da koristi php-fpm, pa moras da imas nginx za php, e sad da li mozes da sve kesiranje odradis na nginx-u, ili ima smisla utuci i varnish u celu pricu.... To zavisi od toga kako radis kesiranje i kako ces da odradis mehanizam za invalidaciju kesa. Ovo poslednje je najslozenije i zapravo pravi razlog zasto se meni najvise svideo Redis i upucavanje iz koda.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

agvozden
Aleksandar Gvozden
founder
Info-G
Beograd

Član broj: 37813
Poruke: 1122
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.gvozden.info


+68 Profil

icon Re: 2 vps-a = site + remote database14.09.2015. u 09:03 - pre 103 meseci
mysql nije pogodan za VPS. Ako hoces poseban server za Mysql onda ti je najbolje da to bude hardverska masina. O detaljima pogledaj na Mysql forumu i prati postove Bogdana Kecmana.

Ukoliko imas 2 VPS-a, a na razlicitim hardverskim masinama, ili u blejdu, onda mozes da radis load balancing i replikaciju. Ali, posto koristis CDN, verovatno i njihovo kesiranje onda to i nema mnogo smisla.
U tom slucaju, najbolje je da ti jedan server radi delivering server, a drugi da bude content management.


 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
..243.239.dsl.dyn.forthnet.gr.



+1365 Profil

icon Re: 2 vps-a = site + remote database14.09.2015. u 17:43 - pre 103 meseci
Citat:
nkrgovic:
@Tyler: Ne mora da bude, sve zavisi sta i kako podesis.... Verovatno jeste na dva VPS-a. Mislim (ne koristim puno varnish) da on ne moze da koristi php-fpm, pa moras da imas nginx za php, e sad da li mozes da sve kesiranje odradis na nginx-u, ili ima smisla utuci i varnish u celu pricu.... To zavisi od toga kako radis kesiranje i kako ces da odradis mehanizam za invalidaciju kesa. Ovo poslednje je najslozenije i zapravo pravi razlog zasto se meni najvise svideo Redis i upucavanje iz koda.


Ja isto ne trošim Varnish (jednom sam imao situaciju gdje sam ga koristio davno) ali čini mi se da on nema neke posebno naprednije tehnike keširanja od Nginxa pa zato i pitam.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

[es] :: Hosting :: 2 vps-a = site + remote database

[ Pregleda: 3065 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.