Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

podesavanje servera

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: podesavanje servera

[ Pregleda: 5290 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
*.cpe.stcable.net.

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon podesavanje servera01.06.2015. u 22:08 - pre 107 meseci
Pozdrav ljudi! Odmah da se izvinim na dugackom postu :) Zamolio bi vas za malu pomoc. Iz neke, ajde da kazem potrebe, mada i vise iz znatizelje, poceo sam da koristim Ubuntu. I ovo je tako reci moj prvi ozbiljniji dodir sa Linux-om.

Medjutim, nakon citanja tutorijala i nekih FAQ-u artikala, postova sam uspeo nešto i da uradim. Ali to je sve nekako odradjeno mehanicki i ne bas sa razumevanjem. Jer ima toliko toga da uradim da je to bukvalno ne moguca misija sve podesiti i nauciti u roku 7 dana :) I sad ni sam nisam siguran jel sam uradio sve kako treba ili ne. I da li sam nesto propustio ili ne.

Evo kratko objasnjenje sta sam uopste hteo da postignem :) Imam jednu konfiguraciju koju uopste ne koristim i hteo sam na njoj da dignem linux da se malo igram. Kad sam instalirao Linux Ubuntu 15, ali ne server verziju vec desktop ili kako se vec kaze :) odlucio sam da instaliram i apache, PHP i MySql pa da vise ne koristim xampp vec da imam svoj mali server u localu. Ali evo sad sam dosao do toga da mi treba oko 5 korisnickih naloga i svako od njih ce imati svoj domen. I sve to mora da bude vidljivo od napolju, sa neta. Internet koji ja koristim je kablovski i modem je zakljucan, probao sam sa nekim default parametrima da se ulogujem ali ne moze. Inace, mislim da SBB daje isti takav otkljucan modem i dovoljno je samo da se ostave prazna polja i to je to ali u mom slucaju nije tako. Iz modema ide LAN kabl do rutera. I sa rutera LAN-om povezana Linux masina ( od koje pokusavam da napravim server ). Inace na ruter su nakaceni I ostali uredjaji ( laptop, telefoni, racunar itd.. ) nesto LAN kablom a nesto preko wireless-a. I to je ukratko sta pokusavam da napravim. I sad sledi ono sto sam uradio I gde je zapelo :)

Znaci idemo redom :)

1.) Instalirao apache2 apache2-doc apache2-mpm-prefork apache2-utils

2.) instalirao PHP, Mysql

3.) document root mi je var/www/html

4.) Kreirao sam u var/www/html novi folder mojsajt.com i ovo ce biti jedna od nekoliko webstranica i korisnickih naloga. Bice ih sve ukupno oko 5 i svaki ce imati svoj folder i svoj domen ( naprimer mojsajt2.com , mojsajt3.com ... ). Pa predpostavljam da cu tu trebati kreirati owner, group i users. Mada nisam siguran da znam bas najbolje kako to uraditi. I da li sam uopste ovo trebao da podesavam u var/www/html ili u var/www

5.) Kreirao sam u var/www/html/mojsajt.com 3 nova foldera conf, htdocs, log. conf folder je napravljen iz razloga da svaki od 5 naloga, pored default conf fajla za apache, ima i svoj poseban conf fajl. OVo sam uradio po upustvima iz jednog tutorijala za Virtual server. Ali ja sam radio ovo mehanicki :) a da li sam trebao da pravim virtual server ili ne to ni sam nisam siguran :) znam samo da svako od 5 korisnika treba da ima svoj nalog. Kao kad se kupuje hosting na primer kod euneta ili bilo kog drugog hosting provajdera. Jedino sto ce ovo dobiti od mene za dzabe :)

6.) u folder htdocs sam napravio novi index.html cisto radi testiranja i sve ove fajlove i foldere sam kreirao i editovao pomocu sudo iz terminala i gedit-a ili vim-a. Morao sam sa sudo posto mi ne dozvoljava editovanje drugacije

7.) u conf fodleru jednog od naloga sam napravio sledeci fajl mojsajt.com sa sadrzajem, ali na primer "ServerSignature Off" uopste ne fercera :) odnosno mislim da nista od ovih komandi ne fercera :) verovatno sam nesto zeznuo od sledecih komandi:

Code:
<VirtualHost *:80>
ServerName mojsajt.com
ServerAlias www.mojsajt.com
DocumentRoot /var/www/html/mojsajt.com/htdocs
ErrorLog /var/www/html/mojsajt.com/log/error.log
CustomLog /var/www/html/mojsajt.com/log/access.log combined
LogLevel warn<Directory /var/www/html/mojsajt.com/htdocs>
Options FollowSymLinks
AllowOverride None
</Directory>
</VirtualHost>
ServerSignature Off


8.) Uradio komandu sudo ln -s /var/www/html/mojsajt.com/conf/mojsajt.com /etc/apache2/sites-enabled/mojsajt.com i linkovo konfig fajlove

9.) na kraju resetovao apache2 pomocu komande sudo /etc/init.d/apache2 restart jer kako kaze i sam apache "The binary is called apache2. Due to the use of environment variables, in the default configuration, apache2 needs to be started/stopped with /etc/init.d/apache2 or apache2ctl. Calling /usr/bin/apache2 directly will not work with the default configuration."
- Naravno ovde isto nisam bas sve najbolje razumeo ali kapiram da se restart radi sa "sudo /etc/init.d/apache2 restart"

10.) e sad.. dok sam sve ovo cackao nasao sam i ovo "public_html directories (when enabled)" procitao sam po nesto na ovom linku http://httpd.apache.org/docs/2.4/mod/mod_userdir.html ali nisam bas najbolje skapirao.. jer to znaci da ako hocu da postavim nekoliko usera na serveru i da svaki ima svoj folder i pristup svojoj webstranici preko neta.. to znaci da moram da osbosobim tu opciju?

11.) e sad deo sa permisijama, kreiranje user-a, owner-a, group.. to mi je sve u magli.. jel za svaki ovaj folder odnosno za svakog usera moram da pravim novu grupu, owner.. bilo bi super ako moze neko da mi da neki link ili objasnjenje samo da to skapiram bolje..

12.) Nakon ovog mi ostaje podesavanje da se server i folderi i domeni vide sa neta.. e sad citajuci tutorijale video sam da se koristi noip .. ali nisam siguran da li to meni treba, ako sam registrovao na primer domen kod goodady-a mojstajt.com da li uopste imam potrebu za noip? mada ja nemam staticku javnu IP adresu. Pa predpostavljam da sa noip servisom se to resava, odnosno dynamic DNS ili gresim? I da ovde treba da otvorim neki od portova, ali sta ako na primer otvorim port 80 koliko je to opasno za windows masine nakacene na ruter?

13.) E da jos nesto :) dali je mnogo komplikovano da instaliram webmin/Virtualmin ili neki od drugin free alternative za cpanel, ispconfig ili Ajenti ako mogu na Ubuntu da se instaliraju

14.) I Pitanje za kraj vezano za Nginx .. Ja sam bio ubedjen da je ovo neka vrsta servera kao sto je to apache. Ali vidim po netu da neko stavlja ovo zajedno. Kako je to moguce? Dali ovo ubrzava server ili koji je primarni razlog koriscenja Nginx-a?

Unapred hvala svima i jos jednom se izvinjavam na podugackom tekstu.. Ali evo verujem da ce ovo pomoci mnogima posto je dosta lepih tutorijala jos iz 2011 - 12 pa bi bilo lepo da se malo sve osvezi...

 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: podesavanje servera02.06.2015. u 20:56 - pre 107 meseci
Mnogo pitanja, a nisam siguran da li želiš da čuješ odgovor.

Za početnika je najlakše instalirati neki Webmin i tako "instalirati" sve, ali čak i za ovo je potrebno neko predznanje, a po ovome što vidim nisam siguran koliko ti imaš uopšte predznanje. Dakle, moj prvi savet je da sedneš i malo čitaš o Linuxu. Imaš nekoliko blogova gde su date osnove, pa slobodno ukucaj osnove linuxa u google i pročitaj. Posle toga malo pročitaj i o apache-u, dns-u i tome sl. (ne moraš nešto detaljno), ali čisto da shvatiš neke pojmove vezane za hosting. Tek onda započni tvoju igru sa Webminom. Sve u svemu bi za dan - dva mogao da ovo počeneš, ako si iole ozbiljan u "učenju".

Što se ovoga tvog problema (konkretno) tiče, napravio si jednu papazjaniju pa server ne ume da ti razreši šta ti stvarno hoćeš, zato ništa ni ne radi, zbog toga ti je moj dobronameran savet ovo gore.

I zadnje pitanje vezano za nginx:
Nginx je najprostije se može predstaviti u osnovi kao reverse proxy server, load balacer, kao i http cache server i u zadnjoj varijanti webserver. Zašto u zadnjoj varijanti? Zato što se tako najmanje koristi. Najčeće je sve ovo ispred, a webserver je apache koji ima mnogo više mogućnosti što se samog webservera tiče. Upravo zbog onog gore opisa, šta je sve Nginx, ako ga koristiš za "ubrzanje" naravno da je moguće da radi zajedno sa Apacheom. Ako imaš mnogo statičkog sadržaja Nginx može drastično da ti ubrza server i smanji opterećenje na serveru, ali to sigurno nije nešto što ćeš osetiti na 5 sajtova. Ima dosta na netu opisa i upoređenja, samo ih treba pročitati.
 
Odgovor na temu

Tyler Durden
Tyler Durden
Beograd

Član broj: 4312
Poruke: 3379
*.home.otenet.gr.



+1365 Profil

icon Re: podesavanje servera02.06.2015. u 22:22 - pre 107 meseci
Odakle ti to da se nginx najmanje koristi kao web server??
Upravo je suprotno.
Beneath civilization's fragile crust, cold chaos churns...
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: podesavanje servera03.06.2015. u 02:51 - pre 107 meseci
Iskreno nisam nigde ni gledao statistiku kako se najčešće koristi Nginx, ali sem u velikim firmama, retko gde sam video da se Nginx koristi kao web server. Uglavnom je bio "dodatak" apacheu. Dakle nikakva egzatna statistika ne stoji iza ove moje tvrdnje nego samo moje lično iskustvo na koju sam situaciju naletao kada sam bio u dodiru sa Nginxom.
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: podesavanje servera03.06.2015. u 07:52 - pre 107 meseci
Nemam pojma koliko se nginx koristi za koji deo, ali mi je indikativno da i oni sami reklamiraju prvo druge feature, a posle tek "web server", da l' je to marketing il' ko zna šta li je.
 
Odgovor na temu

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
*.dynamic.stcable.net.

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon Re: podesavanje servera03.06.2015. u 09:04 - pre 107 meseci
@vladared izvini sto moram ovako da ti kazem ali iskreno odgovor mi tvoj i nije puno pomogao.. da ne zelim da cujem odgovor ne bi ni pitao... i za tvoju informaciju juce sam sve podesio, i server radi lepo bez ikakve dokumentacije i Webmin-a.. vec polako svaki korak razmisljao zasto i sta ne radi ... i tvoja recenica "a po ovome što vidim nisam siguran koliko ti imaš uopšte predznanje" zaista nije bila potrebna.. jer da ga nemam ne bi dosao ni do ovoga a kamoli postavio server... a mogao si i sam da primetis iz mog posta da sam dokumentaciju citao .. nisam ovde samo pitao bez veze pitanja.. pokusavam da sto vise citam ali jednostavno nekad dobro dodje pitati iskusnije clanove za pomoc.. ako neko hoce da pomogne on ce da odgovori.. a ako nece onda jednostavno neka preskoci temu ... I zaista mi se forum pocinje gaditi bas iz tog razloga sto se uvek nadje neko pametan koji pocne da filozofira i vredja, ovo ne kazem samo u mom slucaju vec gomila postova ima takvih.. zasto jednostavno ne das odgovor i to je to... jel to toliko tesko? A i naprotiv.. moje misljenje je da za pocetnika sigurno nije Webmin vec odma da se uhvati terminala i onoga najtezeg .. jer tako ce najbolje shvatiti ceo sistem.. i ako mu tako ne ide onda neka uzme Webmin ... u mom slucaju sam uspeo sve i bez webmin-a..

samo napomena.. @vladared ja se izvinjavam ako sam pogresno protumacio odgovor.. jer vrlo moguce je da sam vec u nekom tripu cekajuci nestrpljivo odgovor koji ce poceti vredjati.. jer primetio sam da je to postala navika na forumima :)
 
Odgovor na temu

vladared
Vladimir Crveni
Sistem Administrator
Novi Sad

Moderator
Član broj: 50291
Poruke: 1026
91.232.237.*

Sajt: www.itpoint.rs


+394 Profil

icon Re: podesavanje servera03.06.2015. u 10:31 - pre 107 meseci
@dados.p
Nije meni bilo nikakva namera bilo koga da vređam, ali jednostavno tvojim prvim postom si ostavio utisak da ne znaš ni bazične stvari u Linuxu, hostingu.. nego si jednostavno našao neko uputsvo prema kome pokušavaš da namestiš web server. Nit sam nešto nafuran, niti imam nameru nekog da vređam, nego sam dobronamerno ti predložio malo da pročitaš pre nego što kreneš ozbiljnije da radiš, jer raditi po uputstvu nije isto što i razumeti šta radiš. Dakle ništa lično. Evo možeš i na moj sajt za osnove Linuxa, mada pravim novo uputstvo, modernizovano, jer je ovo ipak pisano pre nekih 7 godina. Paralelno radim sa uputstvom za apache-a, ali od silnih obaveza ne mogu da stignem. Međutim poenta je upravo ono što sam malo pre rekao. Sedi, pročitaj biće jasnije. Sva pitanja koja si postavio su bazična, tako da zbog toga nisam siguran u tvoje predznanje, a ne zato što sam mislio da te vređam.

Što se terminala i webmina tiče... Naravno da je bolje kada znaš peške tačno šta radiš, a ne imaš neki interfejs pa te baš briga šta je ispod haube, ali većini je taj interfejs dovoljan (sem ako neće da se ozbiljno bavi administracijom). Na kraju krajeva ti si sam pitao da li da pokušaš sa tako nečim.

I
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: podesavanje servera03.06.2015. u 10:35 - pre 107 meseci
dados.p, opusti se. Na ovim Linux forumima je najveći nivo flejma ako ti neko kaže: "Debian je bolji od Archa" ili "KDE ipak", tako da nema razloga da se podiže tenzija.
Super što si se snašao, a nije loše da staviš Webmin/Usermin, ako imaš korisnike kojima treba dati pristup mejlovima i sl.
 
Odgovor na temu

dados.p

Član broj: 66376
Poruke: 616
*.dynamic.stcable.net.

Sajt: medkaolek.com


+14 Profil

icon Re: podesavanje servera03.06.2015. u 11:54 - pre 107 meseci
@vladared sorry ako sam pogresno skontao tvoj post.. posto mi je ovo prvi dodir sa linuxom i uopste sa podesavanjem servera i nakon citanja raznih dokumentacija i pokusaja da se osposobi server sastavio sam par pitanja koja ce mi pomoci da neke stvari malo bolje skapiram i onda vam dodje neko i kaze citaj dokumentaciju :) veruj mi zna to da izritira jako ... zato sam i reagovao ovako... neka pitanja su cisto radi provere dali je dobro uradjeno ili ne.. to mozda jesu bazicne stvari ali sam hteo da proverim sa iskusnijima da li je to ok ili ne.. ili vide neku gresku koju sam napravio jer iskusniji ce to odma da primete i posavetuju .. sto se tice webmin-a @maksvel je tacno skapirao sta hocu.. posto ce biti usera njima ce sigurno biti lakse da koriste webmin.. a ja bi definitivno koristio terminal..

uglavnom.. da se ne dize tenzija ja se izvinjavam zbog mog posta i reagovanja.. pa se nadam da mi niko nece nista zameriti... nego idem dalje sa podesavanjem servera :)
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
net247-11-245-109.mbb.telenor.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: podesavanje servera08.06.2015. u 20:28 - pre 107 meseci
Ja bih još jednom podržao instaliranje Webmin-a - olakšava posao

elem, koliko kapiram - tebi trebaju definicije za vhosts.

(pride: bolje u lokalu vrti Apač, ako je za vežbanje - nginx je za ozbiljnu produkciju.)

(p.s. nginx je webserver i facebook-a i twitter-a, a i mnogih drugih, tipa netflix. isporučuje statički content svetlosno brzo, ne bakće se sa dinamičkim sadržajima)
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux/UNIX serveri i servisi :: podesavanje servera

[ Pregleda: 5290 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.