Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...

[es] :: Muzička produkcija :: Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 20246 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...08.05.2015. u 19:53 - pre 108 meseci
Na otvaranje/postavljanje ove teme me inicirao tok diskusije na temi "Radovi clanova ES" i moj OffTopic na toj temi. Premestice se ovde (nadam se) postovi koji nisu za temu "Radovi clanova ES"...

Ova tema treba da bude razgovor o koncertim i "zivim svirkama" ma u kom prostoru a da ima publike.

Znaci bez kacenja linkova ka koncertima samo radi koncerata koji su nekom zbog necega interesantni kao posetitelju, slusaocu... nego razgovor Muzicara o svemu sto se tice Koncerta i/ili "zive svirke" kao pojma.


Ovo je deo ES-a koji se zove "Muzicka produkcija" i steta je da nema gde da se razgovara o svemu sto se tice zivog izvodjenja jer za zivo izvodjenje isto kao u Studiju postoji produkcijski deo koji je jako vazan. Tema o Studiju kao pojmu ce biti uskoro otvorena.

Znaci, uvek ima prilican broj pitanja koja su kako Muzicarima tako i slusaocima, gledaocima, posetiteljima bez odgovora pa ne bi bilo lose da pokusamo da odgovorimo koliko smo u stanju na ta pitanja. Korisno svima a zabavno "onome ko slucajno ili greskom" poseti ovu temu. Jos nesto, zamolio bih da se niko ne ustrucava da postavi pitanje ma kako se cinilo glupo, besmisleno, cudno... jer kako sam 'davno procitao u nekoj knjizi "ne postoje glupa pitanja, postoje glupi odgovori" pa na osnovu toga i na osnovu "nije glup onaj ko pita nego onaj ko se pravi pametan" kao i "nije problem u onome ko pita nego problem ima onaj ko misli da sve zna" - postavljajte pitanja u vezi onoga sto vam nije jasno a vezano za sviranje na zivim nastupima.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pozanato, naravno. Prve Simmons padove/bubnjeve je u Beograd doneo Vrač - Zoran Vracevic, bubnjar, Grupa Braca, Master Scratch Band 1984 i jos po neka, bio rodonacelnik elektronske Muzike kod nas, inovator po pitanje sekvenciranja, programiranja, semplova... pa otisao u London, otvorio Studio i uspesno se bavio i saradjivao sa svetskim imenima do pre par godina kad je zatvorio ta desavanja i od tada se bavi Multimedijalnim opremanjem kuca manje vise bogataskih kuća, ako je nedavno zavrsio posao od 120.000€ za jednu kuću taj cija je kuća mora da je bogat kad moze toliko da da za HiFi, TV, Internet... A pre toga je radio i dosta skuplje iste takve poslove.

Pa kad smo vec kod toga neka je mali Off ali malo secanje na neke stvari iz proslosti i malo danasnjice... mali vremeplovčić...

















Pozdrav!










[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 12.05.2015. u 07:41 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Radovi članova ES08.05.2015. u 20:02 - pre 108 meseci
A ono sto sad radi je, da ne trazim slike kuće u kojoj je ovo (120.000€ dpbio za opremanje...) samo ovo sto mogu brzo da okacim...









Ako nadjem slike te kuce okacicu, interesantno je videti naseg coveka, Muzicara, Producenta... cime se sada bavi, i dalje zivi u Londonu...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dgojic
dragan gojic
pancevo

Član broj: 19939
Poruke: 375
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Radovi članova ES08.05.2015. u 20:08 - pre 108 meseci
Uh, bogte, dobro je što sam sedeo! :()
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Radovi članova ES08.05.2015. u 20:34 - pre 108 meseci
Jos malo ali sadasnje Vračevo zanimanje, nije Off jer je bazirano na Audio sistemima a i nije reklama jer nije odavde a nekadasnji Muzicar i Producent...

"Motorized shades and moving panel mechanism are both operated using remote control."




L/C/R home cinema configuration with Kef Co200 2QT motorized speakers.



Uostalom, mnogo lepih slika onoga sto je sve radio ima na http://www.megaavinstallations.com/#

Nije lose pogledati kako ljudi sebi ugadjaju sa Multimedijom u svom domu. Mislim, nema bas nesto mnogo ovakvih domova kod nas, a uverio sam se da oni koji kod nas imaju veliki kucni prostor nemaju blage veze sa "Multimedijom u svom domu" kao pojmom. Uglavnom se kupi neki veliki TV i slusa na njegovim zvucnicima, nekoliko komaTa, neki skup HiFi (Stereo, "sta ce ti gomila zvucnika dva velika su dovoljna") ma kako da radi, to se sve postavi nekako po necijoj nakaradnoj viziji estetike i to je to. Nema dalje. Ono sto Vrač radi da pomenes nekom nasem ko ima para - samo bi se nasmejao uz komentar "tol'ke novce da dam za neku gomilu kojecega ne pada mi na pamet".


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Moderator
Član broj: 131509
Poruke: 1236
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Radovi članova ES09.05.2015. u 03:43 - pre 108 meseci
Citat:
Sceka: ... nije Off jer je bazirano na Audio sistemima a i nije reklama jer nije odavde a nekadasnji Muzicar i Producent...


Ne bi bio Off, da je Vrač član ES-a.

Bolji bi bio prilog Scekine studijske opreme u nekoj drugoj temi , a za sada da se držimo komentara pristiglih radova (članova ovog Foruma) u vanstudijskim uslovima, u ličnoj produkciji na svom kompjuteru i stručnoj pomoći (starijih i vas, iskusnijih majstora) u interesu kvaliteta radova.

Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Radovi članova ES09.05.2015. u 15:49 - pre 108 meseci
Slazem se i pokoravam.

A bice jedna tema uskoro, Studio je zatvoren (u Kosutnjaku) i otvoren privremeno na drugoj lokaciji sa nekom potpuno drugom opremom, o Studiju kao pojmu i svemu vezano za studijsku tehniku, rad, produkciju...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Radovi članova ES10.05.2015. u 21:59 - pre 108 meseci
Citat:
@deedee5
Ne dovodim u pitanje majstorstvo Van Halena ali me interesuje kako se rade neki ovakvi "veliki" nastupi.
Tu je očigledno "puštena" klavijatura a za ovo drugo ne mogu baš da provalim. Možda je cela pesma u pozadini a oni ko šta uhvati
Da li neko kontroliše snimak klavijature, jel ako je sve drugo live i na primer pevač iz nekog razloga produži neki deo onda svi ispadaju ili?

Nisam video ovaj post (ne znam zasto i kako?!) pa da osgovorim, malo je van teme ali je vezano za nastupe nasih muzicara pa ce nekome koristiti. A potrudicu se da otvorim temu za Studio i zive svirke/koncerte (ili dve teme ?!) gde bi se razgovaralo o tim pojmovima. (moze posle da se ovaj post premesti tamo!)

Kao prvo mora se znati, svatiti, prihvatiti i nastojati da se usvoji kao nesto sto je uobicajeno i za onoga ko ovo cita, ima grupu i nastupa na koncertima/svirkama - ni jedan koncert u inostranstvu nema nista improvizovano, isto vazi i za koncerte stranih grupa kod nas! Sve je navezbano, i Muzika i scena i scenski nastup i ponasanje - bukvalno sve i bukvalno tako. Akcenat je na Muzici i ja cu o tome pisati jer ovo ostalo ma koliko bitno, a bitno je!, nije primarno/prioritetno.

Svaka numera/pesma se na probama formira i tonski i ritmicki i aranzmanski a u zavisnosti od clanova koji ce biti na sceni/svirati kao i od samog mesta/grada/Drzave... gde se svira. Znaci, u odnosu na prethodno navedeno se odluci da li je dovoljno ono sto se ima ili moze/mora da se van osnovnih/stalnih clanova benda angazuje jos neko. A onda nastaje uzrocno posledicna varijanta odlucivanja. Na primer, ako se svira u velikoj hali nekoliko koncerata uz propratnu veliku reklamu i projektovano veliku posetu onda se isplati po mnogim osnovama unajmiti sve, od muzicara do tehnike. Pa tako ista grupa moze da odrzi koncert sa gudacima ili sa celim gudackim orkestrom ili sa celim filharmonijskim orkestrom na bini, uz jos nekoliko muzicara, uz igrace... U slucaju da nije tako jer je manji prostor u pitanju, nije veliki koncert nego (na primer, a desavanja su cesta) jedan u nizu na turneji sto podrazumeva da nije veliki prostor i scena/bina i nemoguce je angazovanje tolikog broja ljudi - a da bi imali bar muzicki dozivljaj (posetioci/publika/fanovi...) kako treba - onda se koriste kompjuteri kao zamena.

Na kompjuteru se moze, naravno, sve imati. Od sintetickog do pravog snimljenog hora, od raznoraznih efekata sa klavijatura (bilo kakvih) do harmonija, od pratecih vokala do drugih gitara (tu mislim na snimljenu tercu - drugi glas, ili drugi i treci glas, po potrebi aranzmana...), perkusije... i sve se to radi, odavno.

E sad, treba znati i sledece a jako bitno - osnova svega je to sto se u inostranstvu probe rade tako sto je pod obavezno bubnjar sa slusalicama u kojima ima neku taktalicu/metronom - to je pravilo kako za velike svetske bendove tako i za male , PRAVILO! Svi su navikli na takav nacin rada na probam i zato sve zvuci tako dobro. Navezbava se do "savrsenstva" svaki muzicki momenat - sve na metronom, sve! Jako vazno, bitno i esencijalno i zato to ovko i naglasavam!!!

Kad se navezba uz metronom onda "nema zime" na bilo kakvoj svirci jer i na svirkama/koncertima bubnjar ima metronom u slusalicama!!! Cak i gitarski solo ili bilo kakav solo na bilo kom instrimentu nije improvizovan na svirci nego dobro navezban na probama i identicno tako se svira na koncertima. "na primer pevač iz nekog razloga produži neki deo" - to ne postoji kao pojam. Nema "iz nekog razloga", to je posao a u poslu da bi se bilo uspesno nema "sad sam raspolozen 'vako pa tu tako"!!! Pa na sta bi to licilo?! Pade mi na pamet primer Madone jer uvek ima dosta ljudi na sceni. Na sta bi licilo da neko odluci da solo deo produzi zato sto mu je do ]aja atmosfera i "krenule mu skale"?! Ili da Madona produzi jos jedan refren?! 'nako, doslo joj??? Nema toga, zaboravite to ovog momenta i ubuduce, svi koji citate ovo! Najozbiljije unatoc smajlijima.

Nisam pazljivo, priznajem, odgledao klip ali je uocljivo da su osim klavijatura i neke gitare sa snimka. Logicno, njih su trojica, kad ide gitarski solo logicno je da ide ritmicka (fraze, rif...) gitara sa snimka jer kad svira solo isti covek ne moze u isto vreme da"puni" zvuk benda sa rifovima. Nekada se radilo "na matrice", tako sto se sve lepo smixa pa nareze CD pa se to pusta... a odustalo se prvo zato sto su CD plejeri kao i sami diskovi vrlo nepouzdana stvar (po mnogim pitanjima). Od kad su u upotrebi kompjuteri sve je to lakse i jednostavnije za rad (od proba i pripreme za koncerte sve do samih koncerata).

Otprilike sam naceo tu problematiku i malo objasnio neke stvari pa ne bih vise o tome ovde.

Samo da pomenem, vec sam pominjao ali nije lose jos jednom..., jedan clan ES-a je na koncertu u Areni imao znacajnu ulogu na samoj sceni/bini. Pre koncerta je bio na probama i u saradnji sa bendom navezbao ceo koncert, do detalja. U Areni je bio na sceni za kompjuterom i od njega je zavisio uspeh celog koncerta, bez ikakvog preterivanja! Priznajem da sam ga "gurnuo" na to mesto umesto mene (ja sam morao da se bavim nekim drugim stvarima, snimanjem koncerta...) prilicno neocekivano, naprasno, na bazi nekog mog cistog osecaja da ce uspeti da se izbori bez obzira sto to nikada ranije to nije radio. I sve je bilo savrseno, bikvalno. Moram reci, naglasiti i nesto sto je jos komplikovalo stvar (inace potpuno ista situacija kao sa desavanjima u inostranstvu!), naime - imao je jos jedan, dodatni, pritisak necega sto nije navezbano na probama a to je pustanje video materijala na video bimove! Nije navezbano na probama jer su se, njihovom krivicom moram da kazem, Video ekipa nije ukljucila na vreme. Provezbano je dan pre koncerta i to kratko u samoj Areni na kraju tonske probe. Koliko je sve to komplikovano samo da ilistrujem pocetak koncerta u Areni. Gase se svetla, ide prvi Video, ulaze glavni vokali, on za kompjuterom u odredjenom trenutku (rec je o delicu sekunde!) pusta numeru sa kompjutera, sa jednog kanala ide u isto vreme bubnjaru u slusalice i coveku za Video Mixetom, koji je na sredini sale!!!, "klik"/brojanje od 4 (cetiri) takta i na prvu dobu petog takta krece Video i svirka benda - pri tome ceo prethodni dan nisam uspeo da naucim coveka za Videom da izbroji ta cetiri takta i da pusti sesnaestinu pre prve dobe u petom taktu (jer toliko kasni Video od trenutka pritiska na taster Play!!!) da bi pocetak koncerta bio sinhron - a video ide koliko traje prva numera, znaci cetiri i nesto minuta i nema nazad!!! Ludilo od frke, ako porani ili zakasni bice uocljivo jer su scene na Videu brze, ima dosta kadrova... a narod/publika ce to da primeti pa da se smeje i koncert prava propast, stampa, mediji... svi se smeju smesnom pocetku koncerta u Areni, to se ne zaboravlja tako lako. Uglavnom, sve je bilo ok, pusteno je sa kompjutera tacno, covek za Videom se izgubio u brojanju kod drugog takta, prebledeo i mahinalno sledio moj pokret rukom (bio sam ispred njega!) tako da je kasnilo samo "za drhtaj njegovog prsta" i nije niko primetio. Nekolicina koi smo primetili cutali smo...

Da li je moguc takav koncert bez do detalja navezbanosti na probama pre koncerta?

I necu vise, otvoricu posebno za to pa cemo tamo...


Pozdrav!


[Ovu poruku je menjao Sceka dana 10.05.2015. u 23:20 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

deedee5

Član broj: 74722
Poruke: 788
*.dynamic.stcable.net.



+323 Profil

icon Re: Radovi članova ES10.05.2015. u 22:55 - pre 108 meseci
Hvala Šćeko!!! Sada je mnogo jasnije
Nije ni čudo što onda sve bude u "bocu"
Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.

 
Odgovor na temu

Kovacevic Vladimir

Moderator
Član broj: 131509
Poruke: 1236
*.dynamic.sbb.rs.



+346 Profil

icon Re: Radovi članova ES11.05.2015. u 02:18 - pre 108 meseci
Citat:
@Sceka:
"klik"/brojanje od 4 (cetiri) takta i na prvu dobu petog takta krece Video i svirka benda - pri tome ceo prethodni dan nisam uspeo da naucim coveka za Videom da izbroji ta cetiri takta i da pusti sesnaestinu pre prve dobe u petom taktu


4 takta ili 1 takt sa otkucajem metronoma na 4 četvrtine note?

4 takta od 4/4 (četiri četvrtine): | | | | / | | | | / | | | | / | | | | Ovo je užasno dugačak vremenski period za koncetraciju i preciznost za start.

Ili je u pitanju ovo:
1 takt | | | | / START (sa onom šesnaestinom PRE otkucaja prve četvrtine u drugom taktu).



Pozdrav
Vladimir
It´s easy to play any musical instrument:
all you have to do is touch the right key at the right time and the instrument
will play itself.
Johann Sebastian Bach
(1685 - 1750)
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Radovi članova ES11.05.2015. u 11:34 - pre 108 meseci
Malo si me pokolebao jer sam se probudio pre pola sata... Ali sam sad proverio sa covekom koji je bio za kompjuterom (clan ES-a, moram to uvek da naglasim jer zasluzuje to po svemu )... Bilo je 4 takta, za svaki slucaj. Brojanje 4 takta od 4/4 i sve krece na prvu cetvrtinu petog takta. Zasto tako? Kompjuter je na bini a covek koji radi sa Videom je oko 30 do 50 metara dalje ("odokativno" mereno, naravno), malo manje od sredine Arene. Ispred i oko njega je narod, guzva, a nema podijuma za Zvuk i Svetlo nego je na "podu" iz samo onima iz Arene poznatog razloga. Prosto je nemoguce da se vizuelno na bilo koji nacin komunicira izmedju njih dvojice. Covek za Video mixetom inace samo to radi (koliko sam ja uspeo da skontam) i nema sanse da uklaviri brojanje. Kad se to iskombunuje - on nema pojma kad tacno, ni priblizno, treba da ocekuje pocetak metronoma plus njegova nemogucnost da izbroji 1 2 3 4 ; 2 2 3 4 ; 3 2 3 4 ; 4 2 3 4 pa na 4 2 3 "i jos malo ali ne 4" da pritisne... - dobija se potencijalna katastrofa, pocinje koncert a sinhronizacija zatajila, muzicari ljuti, nervozni... ceo koncert je propast samo takva a Arena je ipak znacajna po vise kriterijuma. Zato je bilo lakse da traje 4 takta jer mene nece iznenaditi pojava zvuka brojanja a on ce imati vremena da se snadje, udje u tempo... a ja sam tu ako se desi da se "zabroji", da ga uhvati frka, panika... sto se i desilo...


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...11.05.2015. u 12:10 - pre 108 meseci
Konkretno i da se pocne - @deedee5 je postavio pitanje u vezi klipa i klip:

Citat:
@Sceka
Kako se rade ovakvi nastupi? Jel ovo "na pola Live"?



Pozdrav!






[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 12.05.2015. u 06:47 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
212.178.237.*



+627 Profil

icon Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...11.05.2015. u 12:38 - pre 108 meseci
Pozdravljam temu ;) Zalepio plus. Nadam se da će članovi (novi i stari) učestvovati.
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...12.05.2015. u 19:49 - pre 108 meseci
@valerijan - Jel' se ti bavis nekako Muzikom?


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...13.05.2015. u 23:17 - pre 108 meseci
Ziva svirka. Podrazumeva muzicare koji sviraju na instrumentima. U danasnje vreme ziva svirka se kombinuje sa kompjuterima i to je postalo uobicajeno a ja licno mislim da je to velika prednost u odnosu na ranije (doba pre kompjutera), prednost koja je povoljna po posetioce, publiku zbog samog dozivljaja muzike. Druga stvar, pojava kompjutera na sceni/bini je donela vecu profesionalnost u pristupu koncertima. Kad je kompjuter ukljucen u numeru onda nema greske, me moze da se gresi. Sto podrazumeva vise paznje na probama, bolji iako naporniji rad celog benda ali i Muzicara pojedinacno. Kompjuter je surov, tempo i aranzman su "besprekorni" tako da je svako odstupanje od strane Muzicara na sceni/bini istog trnutka uocljivo, evidentno. Sto opet podrazumeva da Muzicar mora da radi vise na sebi i svom instrumentu a to je uvek pozitivno.

Velika je dilema zasto strani koncerti bolje zvuce nego domaci, i uzivo a narocito snimak/klip/video... Razlog je prost. Veci su profesionalci i ne prepustaju nista slucaju. Kao sto sam vec napisao ranije, u inostranstvu je odavno (mnogo godina unazad!) pravilo da se ceo koncert (bilo kakava svirka, u bilo kom prostoru) do detalja navezba na probama. Probe se snimaju, ne "na kasetofon mikrofonom sa kasetofona (u novije vreme umesto kasetofona mobilni telefon!) nego ozbiljno pa cak i visekanalano snima. Pa se onda to preslusava i koriguje za sledcu probu, probe. Sve dok se ne bude zadovoljno kako to zvuci. I sve se radi na metronom, probe su uz metronom - obavezno! Kako to izgleda, takva proba? Da opisem prvo kako se to radi kad je rec o nekom velikom poznatom bendu.

Prvo prostorija je obicno dovoljno velika da bend moze da se postavi kao na bini, bitan je raspored (bubnjar u sredini, obicno, a ostali kako ce stajati na bini), a ispred njih mixeta i covek koji radi na mixeti, obicno neko ko ce raditi monitoring bendu na bini. Sve se povezuje, ozvucava, kao na pravom koncertu i postavljeni su monitori kako ce biti postavljeni na koncertu. I sve se prosledi na kompjuter i snima. Bubnjar obavezno ima slusalice u kojima dobija nesto sto je "kuckalica", metronom. To moze da bude bilo koji metronomski zvuk a u dosta slucajeva je i neki patern sa perkusijama, sve u zavisnosti od toga sta bubnjaru prija. Ostali kako ko, vecina u danasnje vreme ima "In-ear monitor" koji se upotrebljavaju i na koncertima.




A neki koriste klasicne monitore. Uglavnom gitaristi klasicne monitore jer su navikli da stalno nesto "cackaju" ili na gitari ili na pojcalu, pedalama... ostali kako ko a vokali po pravilu "In-Ear". Inace, "In-Ear" se sad i kod nas pravi kao licni, uzima se otisak pa se izliva... svakom Muzicaru posebno, sto je u inostranstvu vec godinama unazad uobicajeno. Pravi se atmosfera, ugodjaj, koji ce biti na bini. Svaki Muzicar tokom proba prica Toncu za mixetom sta hoce da cuje u slusanju (slusalicama, monitoru...) i cak se to menja od pesme do pesme. Uglavnom se zadnjih godina upotrebljavaju digitalne specijalizovane mixete za monitoring tako da nije nikakav problem uraditi "store" za svaku pesmu i pozivati te scene na koncertima kako koja pema bude na redu (jedan klik). Naravno, i kompjuter je prikljucen na mixetu tako da je bas sve kao na koncertu.

I manji bendovi koriste isti princip proba samo sa korekcijama u vidu prostorije (velicine) i opreme ali je mixeta, ozvucavanje celog benda i snimanje proba nesto sto je redovna stvar.

E sad, kad je jasno desavanje pre koncerta onda je potpuno jasno zasto "kako ovi dobro zvuce!" bude nesto sto se cuje kod nas.

Zasto video sa koncerta inostranih bendova zvuce uvek bolje nego bilo koji snimak naseg benda? Vrlo prosto. Kod nas skoro da ne postoje profesionalci koji se bave Audio snimanjem koncerata. Razlog je - u vecini slucajeva snimanje koncerta ne zanima bend i kao drugi razlog su finansije. Jednostavno, ima malo potrebe za tim da bi neko kupio opremu koja ce da se koristi periodicno, u stvari retko plus i to retko je upitno jer bendovi kod nas jako lose stoje sa novcem. Tako da mrka kapa, niti ima opreme za snimanje koncerata, niti ima ko to da dobro/profelionalno radi a kad se nadje oprema i ko da radi sa tom opremom onda nema ko da plati. Tako da se kod nas sve svodi ili na snimak uzet sa Master-a Mixete ili bas retko ali bas, bas retko po kanalu. Najcesce se desava da je u oba slucaja snimak neupotrebljiv. Onaj sa Mastera iz Mixete svakako ne moze da se koristi za Video jer je tehnicki neispravan (necu to da razradjujem jer bi trebalo svima da bude jasno zasto je to tako, ali ako nekoga bas zanima mogu da objasnim) a onaj vise kanlni koji je u vecini slucajeva isto, manje ali ipak, tehnicki neupotrebljiv se cesto koristi, sto se i cuje na klipovima, a cuje se kao nesto lose. Zasto lose? Pa zato sto se uglavnomto tako samo smixa to tako snimljeno i to je to.

U inostranstvu je potpuno drugacija situacija. Sve to sto od opreme i ljudi koji koriste opremu za snimanje koncerata postoji moze da se angazuje bez ikakvog problema jer ih ima veliki broj i zna se cena i nema dileme, nikakve. I tacno se zna kako se snimaju koncerti i ta pravila se postuju. I, naravno, sve se snima iskljucivo visekanalno. Onda se taj materijal odnese u Studio na obradu i Mix. I tu nastaje "magija" dobrog zvuka Videa inostranih bendova. U Studiju. Gde se radi po studijskim normama kvaliteta, na studijskoj opremi i rade ljudi koji inace rade u Studiju. Od filtriranja, ekvilizacije, kompresora, limitera, reverba, dileja, korusa, fejzera... sve sto se inace radi pri redovnom snimanju. I jos nesto. Ispravlja se svaka greska koja se dogodi Muzicaru/Vokalu na sceni/bini. Iako se malo gresi, to sto se pogresi ispravlja se u Studiju nasnimavanjem. Znaci, ako basista pogresi neku notu, rif, u nekom delu kasni, zuri... dodje u Studio pa to ispravi (to isto rade svi). I onda se sve to smixa bas kao i sve drugo sto se radi/snima u Studiju. Zato i zvuci tako dobro.

Pa sad uporedite desavanja u svetu i kod nas. Sada bi trebalo da bude jasnija ta razlika u Audio kvalitetu Videa sa koncerata u inostranstvu i kod nas.

Da sad ne bih duzio (iako ima jos mnogo toga da se kaze) - za sve sto bilo koga interesuje potrudicu se da odgovorim/objasnim...


Pozdrav


"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...13.05.2015. u 23:41 - pre 108 meseci
Citat:
Sceka:@valerijan - Jel' se ti bavis nekako Muzikom? Pozdrav!


Površno tokom mladosti ludosti :) ali su mi teme o muzici uvek interesantne. Neću se ustručavati da zapitkujem ako mi nešto bude nejasno ili smislim neko pitanje kad se tema pokrene ;)
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...14.05.2015. u 14:05 - pre 108 meseci
Pa tema je pokrenuta, sada treba da se "razradjuje" a to moze jedino ako se neko ukljuci, pita, kaze... pa se povede razgovor... Uskoro ce se ukljuciti i Filip, pomenuti clan ES-a koji je bio za kompjuterom u Areni... Ovako lici na moj blog a to nije bila namera pri otvaranju ni ove ni teme o Studiju. Srecom, na temi o Studiju Vladimir fenomenalno ucestvuje sa svojim opisima desavanja.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...14.05.2015. u 20:13 - pre 108 meseci
Citat:
Sceka:
Ziva svirka. Podrazumeva muzicare koji sviraju na instrumentima. U danasnje vreme ziva svirka se kombinuje sa kompjuterima i to je postalo uobicajeno a ja licno mislim da je to velika prednost u odnosu na ranije (doba pre kompjutera), prednost koja je povoljna po posetioce, publiku zbog samog dozivljaja muzike.

Velika je dilema zasto strani koncerti bolje zvuce nego domaci, i uzivo a narocito snimak/klip/video... Razlog je prost. Veci su profesionalci i ne prepustaju nista slucaju.

Ceo tvoj tekst je dosta profesionalan pa sam morao sa koncentracijom da ga pročitam.
Nisam ljubitelj računara na sceni, ja cenim čoveka stvaraoca na bini. Možeš reći da je i to stvaranje unapred pripremljeno što je tačno, ali za mene to nije to. Pratim neke muzičare od koncerta i zapažam finese, zapažam da su svaki put drukčiji. Poenta je u trenutnom nadahnuću, a računar to ne dozvoljava. Jedini koncert na kojem nisam imao zamerki za upotrebu računara je bio domaće grupe BestBeat koji su tokom sviranja numera sa SgtPap... albuma korisrtili računar i tako napravili skroz originalan studijski ton Beatlesa.

E sada šta je za tebe "domaće", samo srpsko ili i ex YU? Ako je ovo drugo pogledaj i poslušaj (a verujem da već jesi) Parni valjak uživo u emisiji Tri boje zvuka od pre otprilike tri nedelje. Imaš snimak na YT. Nakon toga verujem da ćeš korigovati svoju rečenicu. Oni zvuče jednostavno rečeno svetski!

Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...14.05.2015. u 22:26 - pre 108 meseci
A trudio sam se da svima bude pristupacno za citanje, bas se trudim. Jako malo strucnih izraza upotrebljavam, uglavnom nastojim da bude makar opisno. Dzabe da se izrazavam strucno kad to razume par "slucajnih prolaznika".

Uz svo uvazavanje ali - nije bitno sta je za tebe ili po tebi. Ti si pojedinac i zanemarljiv deo sveukupne "populacije publike" pa nije relevantan tvoj subjektivni stav, osecaj, zelje... A sad da ti objasnim zasto sam to napisao. Ma kako to bezobrazno ili nekulturno ili drsko zvucalo - to je sustina i nije upuceno tebi kao Savi (kako god da se zoves privatno) licno nego uopsteno govoreci.

Rec je o tome da se sve bazira na publici. Osim samog stvaralastva pri radu na pesmama (novom materijalu, novim pesmama...) kad je autor oslobodjen uticaja sa strane i "samo svoj" (cak ni tada nije 100% tako, samo na prvom svom izdanju je tako, sve ostalo ima minimalan uticaj publike koja to slusa/prati, stvarno minimalan ali prisutan i pri stvaranju novih pesama!) sve ostalo je manje vise podredjeno publici. Uglavnom vise nego manje. A i logicno je. Zasto se odrzavaju koncerti nego radi publike koja voli te pesme (prvo pesme kao takve pa onda grupu pa tek onda pojedince iz grupe...) a ta publika inicijalno te pesme zna samo putem izdanja, nekada je to bilo prvo na Radiju pa se nabavljale ploce pa Diskoteke pa ako se ima srece bude se na nekom koncertu omiljene grupe... a sada je to putem Interneta za prvo slusanje pa malte ne trenutno posedovanje pesama i na kraju opet isto kao i pre "sto godina" ako se ima srece bude se na koncertu omiljene grupe.

Razlika je u tehnoloskom napretku na svim nivoima. Ranije su, na rimer, Bitlsi (pomenuti) imali samo te svoje instrumente, to snimili i to prikazivali na koncertima. Danas je sasvim druga situacija. Danas svako moze kad kao autor oseti potrebu da u nekoj numeri ima hor ili duvace, gudace... to i ima Studiju. A ne zeli da ima bend sa toliko ljudi jer mu to treba samo za neke pesme. Onda se to spakuje kao aranzman na kompjuteru i koristi na koncertu pruzajuci pun utisak prisutnoj publici. Znaci kompjuter se koristi prvenstveno radi publike a po potrebi pesme.

Na sceni/bini/koncertu se ne stvara, prihvatio ti to ili ne. Za stvaranje je potrebno i vreme i mir i odredjeni prostor. Ne moze da se stvara uz prisustvo tolikog broja ljudi. Ni Bah nekada ni Zeljko Joksimovic danas ni neko ko ce tek doci nije ni bio niti je niti ce biti u stanju da stvara na koncertu. I Bah je imao probe sa orkestrom na kojima je podelio note koje je raspisao kod kuce pa objasnio i uvezbavao orkestar dok nije doslo do stepena kad su zazvucali kompaktno i mogli to da prenesu publici na koncertu. To se nije promenilo niti je moguce promeniti. Trenutno nadahnuce se ne desava na koncertima jer nema potrebnih uslova za to, sve je sracunato navezbano do u detalje, i vremenski i muzicki i vizuelno i nema trenutka za nesto drugo, nista drugo. Inspiracija se dogadja kad se relaksirano seta prirodom ili ulicom, nadahnuto se bude dogadjajem ili pogledom na nesto ili cvrkutom ptice rugalice ili sljapkanjem bosih decijih nozica po bari, ili pucanjem groma ili saobracajnom nesrecom... kako god to zvucalo, lepo ili jezivo - to je okidac za nadahnuce, inspiraciju a "razrada" toga putem nota se onda radi na miru, u poznatom okruzenju i van spoljih uticaja...

To sto su koncerti svaki put drugaciji je normalno i uobicajeno, vec sam to pomenui, letimicno, pa da malo kazem o tome. Nije isto svirati u klibu pred 100 ljudi i sali koja prima 800 ljudi i hali koja prima hiljade ljudi... nije isto svirati u Beogradu i svirati u Uzicu ili Subotici ili Boru... Sve su to uslovno drugaciji prostori i publika. Kao sto je svojstveno za leskovacki kraj da se gaji paprika i da je tipicno da je leskovacka muckalica ljuta tako je i sa nekim svojstvima prostora i publike. U nekim prostorima je atmosfera klaustrofobicna i treba redosled/repertoar prilagoditi tome i ne samo to nego se i aranzmani prilagodjavaju tome. U nekim salama je problematicna akustika jer su po nameni za nesto drugo a ne za koncert - i za to se prilagodjava i aranzman i ozvucenje i svetlo...

Ako nije dovoljno rado cu jos nesto dodati, odgovoriti, objasniti...

Kad kazem "domace", baziram se na Srbiju jer to imamo sto se Drzave tice. A krajnji cilj mog pisanja je unapredjenje desavanja kod nas po pitanju zivih svirki, od pristupa do samog desavanja na bini... pa ako uspem da makar malo nesto pomerim (a to radim i privatno inace, odavno - odnosno i van foruma) - "puna kapa"...

"Tri boje zvuka" - Parni Valjak ne zvuci svetski, zvuci odlicno ali ne i svetski. Moras da poredis svetski vrh sa Parnim Valjkom zato sto je Parni Valjak vrh u svojoj Drzavi a bili su vrh i ranije, u SFRJ, i tako moraju biti tretirani. Ne mozes njih porediti sa ostalima iz te emisije pa reci "zvuce svetski" jer je neprimereno poredjenje, uvek ce zvucati "svetskije" od skoro svih ostalih kod nas. I zivo zvuce bolje, sto podrazumeva da imaju bolji materijal za obradu.

Kad si vec pomenuo Parni Valjak. Ja sam jako dobar prijatelj sa Akijem Rahimovskim. Snimao sam ga i u Studiju a i bio je gost na koncertima u Sava Centru, nakon toga na turneji (Nis, Kragujevac, Novi Sad... - na tim koncertima sam ja bio na bini za kompjuterom a u Areni je bio Filip) a bio je i u Areni. Veliki profesionalac po svim pitanjima. Veliki pevac, sa neizmernom emocijom u pevanju. Jakog glasa sa retko mocnim izrazom i snagom sugestije i u Studiju i na nastupima. I vrlo dobro znam kako Parni Valjak funkcionise - a funkcionise bukvalno onako kako sam opisao da se to radi u svetu, u svim segmentima. Na probama i dan danas mukotrpno spremaju svaki nastup, do u detalje. Probe traju jako dugo, mogu slobodno da kazem retko dugo u odnoau na druge bendova uopste. Sa malom pauzama, samo rad i rad, vezbanje i rad na aranzmanima za nasupajuci koncert. Pravi primer kako se velikim radom dobija odlican rezultat. Zato i zvuce tako kako su se tebi dojmili.

"Tri boje zvuka" - Verovao ili ne ali retko koji bend je uzimao visekanalni materijal (a sve se snima visekanlano, svaka numera!) da bi ga obradili i smixali u Studiju. Uglavnom je to radila ekipa iz RTS-a i ma kako su ti ljudi ok kao ljudi, toliko rada uz redovnu (prilicno malu!!!) platu jednostavno rezultira onim sto se cuje. Plus tenzija koju imaju jer to nije jedino sto rade a satnica u Televiziji mora da se striktno postuje, u sekund. Pa se desava da je slobodno samo sat i po da se smixa tri benda sa po tri numere sto je skoro nemoguce fizicki a ne kreativno!!! Zato tako zvuci. Pa i ja sam zbog toga imao problem sa tri pesme koje sam ja mixao. Imali smo neki mali rok jer mora da se montira slika a montaza je precizno zakazana u minut i moralo je da se ispostuje taj rok ili bi islo ono sto oni smixaju. Nesto smo uspeli da uradimo i bolje je zvucalo nego ostali, bili smo nezadovoljni ali sta da se radi, bolje ista nego nista.

I opet da kazem, nadam se da je ovo dovoljno a rado cu odgovoriti na svako pitanje...


Pozdrav!


[Ovu poruku je menjao Sceka dana 14.05.2015. u 23:37 GMT+1]
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Sherif Gile
Niš

Član broj: 63613
Poruke: 283
*.exe-net.net.



+19 Profil

icon Re: Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...15.05.2015. u 00:25 - pre 108 meseci
Citat:
Sceka:
Onaj sa Mastera iz Mixete svakako ne moze da se koristi za Video jer je tehnicki neispravan (necu to da razradjujem jer bi trebalo svima da bude jasno zasto je to tako, ali ako nekoga bas zanima mogu da objasnim)

Mene zanima. Povremeno radim na nekim niskobudžetnim rok koncertima, pa mi tu i tamo zatreba da snimim nastup.
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...15.05.2015. u 01:33 - pre 108 meseci
Sta te zanima, konkretno?

Radis sta? Razglas, zvuk, imas svoj razglas, kakvu mixetu, sta od opreme za snimanje...?

Signal sa Mastera iz Mixete je tehnicki neispravan iz jednostavnog razloga sto je to signal sa Master sabirnice mixete koja se koristi na zivoj svirci u ko zna kom prostoru, sto podrazumeva da je zvuk i sva ostala desavanja sa zvukom namesteno da zvuci dobro u tom prostoru. Znaci, nema kontrole po kanalima (instrumentima) ni po frekvenciji ni po nivou ni po nicem drugom. Sama zvucna slika u prostoru koncerta i zvucna slika koju neko treba da ima kod kuce nemaju nikakve veze jedna sa drugom, ni po cemu. - Znaci neupotrebljivo -

Verovatno si na to objasnjenje mislio? Ako je nesto drugo u pitanju napisi da bi dobio konkretan odgovor. Ok?


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

[es] :: Muzička produkcija :: Re: KONCERTI ali ne linkovi nego vidjenje ocima Muzicara, pitanja, saveti...

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 20246 | Odgovora: 64 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.