Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje

[es] :: Elektrotehnika :: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje

[ Pregleda: 5216 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

huanamari
Beograd

Član broj: 327903
Poruke: 4
..0.76.xdsl.dynamic.gronet.rs.



Profil

icon Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje14.02.2015. u 10:35 - pre 111 meseci
Pozdrav. Idem u elektrotehncku skolu 3 god i tek sada sam se probudio i krenuo da ucim. Znam mnogo toka oko elektrotehnike i magneta. Ono sto mi nikako nije jasno, sta je to fazni pomeraj? Zasto trofazni motor treba kondenzator da bi radio kada se prebacuje na monofaznu stuju? Sta je ugao fi? Sta je sinusoida i sta ona predstavlja, kako mozemo struju na nacrtamo na sinusoidi? Hvala unapred :D
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje14.02.2015. u 10:50 - pre 111 meseci
Ne razumem kako ides u trecu godinu a ne znas sta je sinusoida i zasto struja predstavljena graficki izgleda upravo tako? Osnovi Elektrotehnike se izucavaju u prvoj godini ako se dobro secam? Najbolje bi bilo kad bi moglo da prespavas 2-3 godine skolovanja i kad se probudis da ti to neko u 5-6 recenica preprica i tako nadoknadis sve propusteno. Ne, ne ide to tako, nadji tu knjigu i procitaj, pa pitaj sta ti konkretno nije jasno, potom cemo ti eventualno predloziti dodatnu literaturu, jos 5-6 knjiga nakon kojih ce ti sve to biti apsolutno jasno.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

huanamari
Beograd

Član broj: 327903
Poruke: 4
..0.76.xdsl.dynamic.gronet.rs.



Profil

icon Re: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje14.02.2015. u 10:57 - pre 111 meseci
Odlicno, To mi je i bilo u planu ali moram da kupim knjigu, posto nemam.(prodao sam je na kraju skolske godine) xD. Ali se nadam da neko moze da mi objasni to ovako cisto da ukapiram. Znam sta je sinusoida, ali kako mozemo da nacrtamo stuju na nju? Na sinusoidi stuja ide u negativno, a struja ne moze da bude negativna. Onda sinosoida nije kretanje struje, pa sta je onda? :)
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje14.02.2015. u 11:56 - pre 111 meseci
Kako li si ti došao do treće godine?
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje14.02.2015. u 15:32 - pre 111 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: Kako li si ti došao do treće godine?


To nije bas adekvatno pitanje za ovog decka, pitanje bi bilo.. kako si ti zavrsio osnovnu skolu?
Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje14.02.2015. u 16:00 - pre 111 meseci
Pa... znamo odgovor... osnovno a velikim delom i srednje obrazovanje je formalnost gde vazi pravilo - ko zna zna, ko ne zna dva.

Nastavnici su obicno "pametni" pa u junu zakljuce dvojke i slobodni su do prvog septembra, veoma retko se nadje neka "budala" koja neznalici zakljuci jedinicu i onda mora da se zlopati ceo jul i avgust oko posla u skoli.

Odgovor za pokretaca teme bi bio - ako nisi ucio do sad, nemoj ni od sad. Ostani dosledan svojim zivotnim stavovima. Lati se lopate i rucnih kolica i pravac na gradiliste. To ti je kao teretana - jacas mislice, samo sto ovako i neka para kaplje! Uz nikakav psihicki napor za nekoliko godina postajes "majstor" koji zna sa mistrijom i fanglom i uzimas preko 30 evra dnevnicu, jos posle naucis da posao "pogadjas djuture" pa izvuces i po 70...
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bojanst
Automatika, održavanje industrijskih
postrojenja
Banja Luka

Član broj: 151310
Poruke: 852
..ppoe.dyn.broadband.blic.net.



+37 Profil

icon Re: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje14.02.2015. u 16:19 - pre 111 meseci
Citat:
pctel: Pa... znamo odgovor... osnovno a velikim delom i srednje obrazovanje je formalnost gde vazi pravilo - ko zna zna, ko ne zna dva.

Nastavnici su obicno "pametni" pa u junu zakljuce dvojke i slobodni su do prvog septembra, veoma retko se nadje neka "budala" koja neznalici zakljuci jedinicu i onda mora da se zlopati ceo jul i avgust oko posla u skoli.


Ogromna vecina prosvjetnih radnika bas tako radi, ali ne i svi. Moj otac je prosvjetni radnik i ako ucenik nije zasluzio prolaznu ocjenu, on ce da se "zlopati" citav august. Takvih ucitelja/nastavnika/profesora, sve je manje i manje... nazalost! Naravno postoji i ona druga stvar, kad ucenik ne zeli da upije to znanje, tipa on ce na silu da nauci ali ce odmah da zaboravi jer ga to nikad nije zanimalo.

Citat:
pctel
Odgovor za pokretaca teme bi bio - ako nisi ucio do sad, nemoj ni od sad. Ostani dosledan svojim zivotnim stavovima. Lati se lopate i rucnih kolica i pravac na gradiliste. To ti je kao teretana - jacas mislice, samo sto ovako i neka para kaplje! Uz nikakav psihicki napor za nekoliko godina postajes "majstor" koji zna sa mistrijom i fanglom i uzimas preko 30 evra dnevnicu, jos posle naucis da posao "pogadjas djuture" pa izvuces i po 70...


Sa ovim se potpuno slazem. Jos treba napomenuti, da ce sa fanglom i mistrijom vjerovatno bolje proci nego da se bavi elektrotehnikom!


Meša Selimović
"Bilo je to jednom, davno, u životu još lepom. Možda mi se činio težak tada, ali kad mislim o njemu sa ovoga mesta, želeo bih da se vrati."
 
Odgovor na temu

huanamari
Beograd

Član broj: 327903
Poruke: 4
..0.76.xdsl.dynamic.gronet.rs.



Profil

icon Re: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje14.02.2015. u 16:33 - pre 111 meseci
Slazem se sa vama, ja se inace i bavim gradjevinom. Eto radim od 15 god (cale me naterao, posto sam bio mnogo los u skoli) :). Predhodnih godinu dana sam postao izuzetno ambiciozan da naucim sve, ako mi verujete, a ako mislite da je ovo lose samo da znate da u mom odeljenju tek niko ne zna (imam barem neko osnovno znanje). Nisam dosao ovde da vi pricate o mom psiholoskom profilu, vec sam dosao po znanje. Stoga ako nemate vremena ili me smatrate glupim mozete slobodno da trazite neku drugu temu, smarajte nekog drugog...
 
Odgovor na temu

huanamari
Beograd

Član broj: 327903
Poruke: 4
..0.76.xdsl.dynamic.gronet.rs.



Profil

icon Re: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje14.02.2015. u 16:42 - pre 111 meseci
Mozda nisam lepo objasnio. Znam sta je fazni pomeraj, sta je sinusoida. Nego to ne razumem, da li to zaista postoji u stvarnom zivotu ili je zamisljeno ili pak dobijeno formulama? Ako postoji u stvarnom zivotu kako ga nikada nisam video?
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje14.02.2015. u 18:14 - pre 111 meseci
Citat:
huanamari: Ako postoji u stvarnom zivotu kako ga nikada nisam video?

A cime si konkretno probao da gledas? U trecoj godini bi trebalo da imas predmet Merenja u elektrotehnici, u kabinetu za vezbe iz tog predmeta sigurno imas osciloskop koji kad ukljucis na ekranu tacno vidis i sinusoidu i fazni pomeraj. Tacno tako kako izgleda na ekranu to i stvarno izgleda, nisu u pitanju nikakve aproksimacije na osnovu proracuna i formula, vec kolika je jacina struje u datom trenutku, tu se iscrtava tacka na ekranu, a mnogo trenutaka znaci mnogo tacaka, a mnogo tacaka cine liniju sinusoidu. Verovatno si kad si iz matematike ucio sinus i kosinus mislio da su to nekakve izmisljotine koje nigde u realnom zivotu ne postoje, a naizmenicna struja je jedna od situacija gde upravo postoje.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Ne znam sta je fazni pomeraj, zbog cega on nastaje

[ Pregleda: 5216 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.