Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CH drzavljanstvo, kako dobiti ???

[es] :: Vodič za emigraciju :: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 79036 | Odgovora: 146 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.adslplus.ch



+69 Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???25.03.2004. u 21:47 - pre 244 meseci
@znalacminimalac

Na ovom sajtu mozes da se uveris da su uglavnom svi poslovi 100 % a takodje mozes da vidis i kolike su plate (mada nisi bas svuda naznacene):

http://www.treffpunkt-arbeit.ch/seco/site/de/M1/index

Najpre izaberi Kanton za koga zelis informacije, a onda na "Weiter". Zatim izaberi neko zanimanje koje te interesuje (npr. Industrie i odna tu izaberi zanimanja koja te interesuju)pa onda opet "Weiter". Videces sta poslodavci traze, znanje jezika i kolika je plata.
Naravno, ovo je samo jedna drzavna ustanova koja trazi posao (kao npr. Zavod za zaposljavanje), al' koliko tek ima privatnih firmi koje traze posao ljudima!!!
 
Odgovor na temu

znalacminimalac
pukovnik MOhamer EL Gadafi
nema :)
iza7gora

Član broj: 18973
Poruke: 45
*.dclient.hispeed.ch

Jabber: što je to?
ICQ: 237312906
Sajt: www.geocities.com/bastovo..


Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???25.03.2004. u 22:32 - pre 244 meseci
@igor-ch Super ti je link mada priznajem da sam ga sada ono za pola minute ošacovo.

Međutim radi se o tome da bi pokretač ovoga thread-a (Joca ako se ne varam) ušao nekako u CH, pa pretpostavimo i da nekako uđe (recimo da se oženi) dobit će B vizu. S tom istom (nije pravilo, ali...) skoro da može ....... obrisati jer znaš i sam kako idu prioriteti pri zapošljavanju tj. CH Burger pa C viza pa tek onda B uz još milion podpitanja je l' :-/ .

Tja, pa pročitam i ja ponekad Anzeiger Stellen Angebot
........../)/)............
........( '.' )............
____(,,)_(,,)__________
................................
...............................
 
Odgovor na temu

SBSL

Član broj: 11887
Poruke: 2046
212.200.116.*



Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???26.03.2004. u 16:22 - pre 244 meseci
Citat:
znalacminimalac:
@igor-ch Super ti je link mada priznajem da sam ga sada ono za pola minute ošacovo.

Međutim radi se o tome da bi pokretač ovoga thread-a (Joca ako se ne varam) ušao nekako u CH, pa pretpostavimo i da nekako uđe (recimo da se oženi) dobit će B vizu. S tom istom (nije pravilo, ali...) skoro da može ....... obrisati jer znaš i sam kako idu prioriteti pri zapošljavanju tj. CH Burger pa C viza pa tek onda B uz još milion podpitanja je l' :-/ .

Tja, pa pročitam i ja ponekad Anzeiger Stellen Angebot


Igore, molim te pobij ove tvrdnje ! :(


 
Odgovor na temu

Ozzy
Luzern,CH

Član broj: 7888
Poruke: 132
*.freesurf.ch



Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???26.03.2004. u 18:27 - pre 244 meseci
@igor-ch
Te price o minimalcu od 3.500 sfr ostavi za neupucene dole, jer nasi i za mnogo manje rade, a i ovdje (u CH ) je drugi sistem,tj. na kraju godine ti udare porez ( oko 15% zarade (kad imas drzavljanstvo)).Imas u vecini slucaja 13 plata tj. dobijes jednu gratis za Bozic.
@Bleya2 ti je dobro napisao da prvo dobijes B vizu (godisnju) kad se ozenis sa Svajcarkom, a poslije 5 godina imas pravo za pasos(zadnju godinu moras zivjeti u istoj opstini).Ako nisi ozenjen poslije 5 godina dobijes C vizu, koju mijenjas svakih 10 godina.
Ima ljudi koji ti "organizuju" mladu za otprilike 30-40.000 sfr.(normalno za te pare ne nadaj se seksu sa njom).Ona je obavezna da bude 5 godina "udata"za tebe, ali se i ne gledate fakticki.
Za usvajanje nemam pojma( ali turisticku vizu ako imas samo nas pasos i ne moras da dobijes ).

Pozdrav

Ozzy
Pozdrav Ozzy
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.adslplus.ch



+69 Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???26.03.2004. u 19:15 - pre 244 meseci
Joco, nemoras da slusas bas sve sto te ljudi "savetuju". Hocu samo da ti kazem da ja imam u inostranstvu razne tetke, sestre... i da se nikada, niko od njih nije setio mene sve dok nisam dosao u CH, tj. nisu hteli nipokoju cenu da mi pomognu da odem iz YU makar kao turista na par meseci. A cim sam poceo najpre da sredjujem kucu a zatim i da pravim neke objekte po dvoristi-garaza, ograda (koje je moj deda jos odavno voleo da ima ali nije mogao sa svojom penzijom) polovina mog komsiluka je prestala da govori samnom. Ljudi su vrlo ljubomorni na neciji uspeh. Ja vrlo dobro znam kako izgleda zivot u Srbiji, pogotovu sto sam rat proveo na Kosovu (PJP 36. Odred). Nezelim da nesto hvalim CH ali se ovde bre barem zna neki red. Kad se radi- radi se, al' zato covek sebi moze da priusti sve sto pozeli...
Ja bih stvarno voleo da uspes da nadjes neko resenje i da dodjes u Svajcarsku. Pa makar da ti baka napravu turisticku vizu na 3 meseca ( u PP sam ti objasnio kako to ide). Dodjes ovde kao turista i uveris se sam, a ne da slusas druge ciji su saveti vrlo cesto zlonamerni. To ti je moj savet: prvo izvidi situaciju a tek onda se zeni, usvajaj...
 
Odgovor na temu

SBSL

Član broj: 11887
Poruke: 2046
212.200.116.*



Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???26.03.2004. u 22:22 - pre 244 meseci
Hvala na savetima i ohrabrenju ! :)

p.s Ako mi nesto jos treba javicu ti se na PP !

POZDRAV * * *

 
Odgovor na temu

znalacminimalac
pukovnik MOhamer EL Gadafi
nema :)
iza7gora

Član broj: 18973
Poruke: 45
*.dclient.hispeed.ch

Jabber: što je to?
ICQ: 237312906
Sajt: www.geocities.com/bastovo..


Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???26.03.2004. u 22:44 - pre 244 meseci
ženi se Joco, nema ti druge
........../)/)............
........( '.' )............
____(,,)_(,,)__________
................................
...............................
 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.adslplus.ch



+69 Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???26.03.2004. u 22:52 - pre 244 meseci
Na www.poljubac.com u onoj najjednostavnijoj pretrazi sa prve strane pronasao sam 482 devojke u Svajcarskoj. Ajd' Joco, navali.
 
Odgovor na temu

SBSL

Član broj: 11887
Poruke: 2046
212.200.116.*



Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???26.03.2004. u 23:00 - pre 244 meseci
Jao bre nece da mi otvori stranicu, ustvari otvori je ali pise INFO i neka sranja da se konektujem preko 041 mreze...

nece da mi izbaci rezultat pretrage... GRRRRRRRRRRR

 
Odgovor na temu

SBSL

Član broj: 11887
Poruke: 2046
212.200.116.*



Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???28.03.2004. u 16:48 - pre 244 meseci
Citat:
joca 26:
Jao bre nece da mi otvori stranicu, ustvari otvori je ali pise INFO i neka sranja da se konektujem preko 041 mreze...

nece da mi izbaci rezultat pretrage... GRRRRRRRRRRR


Problem resen ! :)


 
Odgovor na temu

SBSL

Član broj: 11887
Poruke: 2046
212.200.116.*



Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???28.03.2004. u 16:53 - pre 244 meseci
Citat:
Hocu samo da ti kazem da ja imam u inostranstvu razne tetke, sestre... i da se nikada, niko od njih nije setio mene sve dok nisam dosao u CH, tj. nisu hteli nipokoju cenu da mi pomognu da odem iz YU makar kao turista na par meseci.


Igore ja sam vec bio jednom u CH, 1998 godine (ali ono, tad sam imao 12 godina),
a sad vec ozbiljno razmisljam o poslu i o svemu...

Kao turista cu da odem na leto pa cu da vidim...

Ovo za usvajanje mi se najvise svidja ali ne znam bas da li tako moze, ali dobro necu da pricam dok ne saznam... :)

POZDRAV * * *

 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.adslplus.ch



+69 Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???28.03.2004. u 22:44 - pre 244 meseci
A u kom mestu tj. Kantonu je tvoja baka? (Posto na ES ima puno ljudi iz CH siguran sam da neko moze da ti pomogne kada budes na leto dolazio u CH)
 
Odgovor na temu

SBSL

Član broj: 11887
Poruke: 2046
212.200.116.*



Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???28.03.2004. u 23:05 - pre 244 meseci
Iz BERN-a ! svaka pomoc bi mi bila dobrodosla :)

 
Odgovor na temu

Sjajko
Paracin

Član broj: 1501
Poruke: 354
*.94.62.81.cust.bluewin.ch



Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???29.03.2004. u 22:37 - pre 244 meseci
Moja ti preporuka ne dolazi ovamo sa namerom da ostanes.
Zazali ces.
To o minimalcu od 3500 SFR je prica od koje ti na kraju ostane ti 400 euro koje ti primis i dole.
Stvar se menja ako; govoris perfekt nemacki, ako imas neku diplomu koja njima nesto znaci i ako si spreman da radis 14 sata dnevno ne racunajuci put do posla i nazad.

Sada trenutno za jedno radno mesto se prijeve u proseku 189 kandidata.

I ako ipak odlucis da dodjes nikako u Bernu taj kanton je propao.

Vrhunac industrijske revolucije je bio do 1985 od tada do 1995 se nekako zivelo od tada do danas se samo prezivljava i radi da bi se njima isplatili racuni koji dobijes svakog meseca.
Izvini nisam te nesto ohrabrio ali dobro je i da cujes onu drugu stranu medalje.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.vdial.verat.net



+165 Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???30.03.2004. u 00:17 - pre 244 meseci
Pa što se brate nevratiš kad je tako loše........
Kažeš da se na jedno radno mesto prijavi 189 kandidata,evo dođi kod mene pa se prijavi npr. za mesto dipl. Ekonomiste (1>11500) pa čekaj 11500 godina.........

Čak se i penzioneri odatle ne vraćaju..
NEZNAM ZAŠTO!!!!!

 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.smin.sezampro.yu.



+105 Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???30.03.2004. u 01:03 - pre 244 meseci
Iznecu sada svoje iskustvo iz Italije koje verujem moze biti poucno za sve one koji nameravaju da se upute na Zapad.

Kada sam planirao moj put i boravak u Pg nisam ni slutio da je sve ono sto su mi govorili sa strane istina. Pre puta sam se 2-3 meseca raspitivao o ceni koju treba da platim za iznamljivanje stana, koliko kosta hrana, da li moze da se nadje posao, koliko se on placa itd... sto se tice cene stana i hrane to je bilo o.k. ali za posao sam tek po dolasku shvatio da nije lako naci isti... Lako je jako blaga rec jer je Italija puna jadnih Kineza (ovo je samo u kontekstu, mada...) koji spustaju cenu sata na nemoguce nisku, kao student moras raditi te poslove je je po zakonu dozvoljeni tkz. part-time samo 4 sata dnevno tako da ti kao strancu i studentu ne gine pranje sudova i konobarisanje.
Ja sam svoj prvi posao nasao tako sto mi je jedna nasa devojka pomogla (onaj je isla kuci a ja sam je zamenio) sto se moze nazvati cistom srecom sto sam posle shvatio.
Taj prvi posao je bio u jednom otvorenom bioskopu (radio sam kao sanker za vreme intervala - pauza u projekciji) i tada jos nisam bio svestan koliko je to dobar posao.
Placalo se 7e na sat a radno vreme je bilo od 21h-01h sto u prevodu znaci da sam na dan imao 28e. Gazda je bio neki tip iz Libije i nije uopste bio los (uvek mi je davao 30e) :)

Kada se zavrsila sezona (posto je to bio otvoren bioskop) poceo sam da trazim neki drugi posao ali qrac!! Kada cuju da si stranac i odakle si mozes samo da se slikas.
A i kada nadjes posao nikako ne mozes da uskladis radno vreme i obaveze na fakultetu...

Posle duge potrage dobio sam posao u jednom restoranu , prao sam sudove i to mi je bio najgori period u zivotu. Radio sam 9h na dan, ruke u hladnoj vodi non stop itd...
Gazda je bio matori Italijan koji se prema meni ponasao kao prema stoki-uzas, a sto je najgore placen sam bio samo 4e na sat... A sada ide najbolji deo, kada me je primio da radim rekao je da on placa na svakih 15 dana ja sam se slozio posto mi je to bilo super (lepse je kada dobijes vecu svotu novca odjednom a i ovako ne bi mogao da stedim) medjutim 12-og dana on meni kaze moras da radis i pre podne i popodne, ja reko ajde (vec sam racunao koliko cu vise zaraditi ) i tako ja dva dana radio po 12h. 14-og dana posle zatvaranja lokala zove me gazdarica na mob i kaze da brzo dodjem i da treba nesto da joj pomognem....dodjem ja kad ono sve sredjeno , sve super i da ne duzim optuzi ona mene da sam ukrao iz kase (kojoj nisam imao pristup) 600e. Tu ti meni padne mrak na oci...znaci totalno pomracenje! Kaze ona meni da lepo priznam, oni meni nece nista platiti i to je to...a sta sam ja mogao, nisam priznao-zvao sam karabinjere :) dosli oni i poceli da prze gazdaricu i gazdu kako mogu da drze otvorenu kasu itd...posle meni kazu da su vec imali takvih slucajeva i da je ovo uobicajno da rade da nebi platili radniku koji im ne moze nista...

Ovo je samo jedno lose iskustvo i nadam se da se nikome nece desiti nesto slicno ali ko god da ide u inostranstvo mora zapamtiti jednu stvar - on je STRANAC pa makar i dobio drzavljanstvo ljudi ce ga u toj zemlji uvek gledati kao stranca i sa tim mora da se zivi i da se trpe posledice toga...
 
Odgovor na temu

deki77

Član broj: 21596
Poruke: 1570
*.vdial.verat.net



+165 Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???30.03.2004. u 11:25 - pre 244 meseci
1. Da razjasnimo u koju zemlju trba ići!!!
-Po meni najb. zemja za šljaku je Nemačka,Austrija,CH...
-Velika ponuda posla,dobre zarade,povolji krediti,zbog blizine kuće mogućnost obrta neke robe(auti,telefoni, kompovi, garderoba,kuć.hemija,mašine itd.)-dodatna prihodi.

2.Koje zemlje izbegavati (ako je to moguće)!!!
-Italija,Španija,Francuska,Češka i Slovačka,Holandija, Engleska......
-U nekim navedenim zemljama je nizak standard i slabije su zarade, dok druge zemlje (Holandija ,Francuska......) imaju dobar standard, ali su daleko i dodatni prihodi odpadaju........(zamisli te da na odmor dođete iz npr. Švedske 2000+2000 km.x benzin x rashodi = kuku meni)

3.Kod koga otići !!!
-Rodbina, pouzdani prijatelji....(to najb. vi znate)
-Neko ko vas neće ispaliti za stan ,posao,vizu.......

4.Gde se zaposliti !!!!!( u zavisnosti koliko dugo zelite u toj zemji ostati)
-Građevine (keramicari,moteri,elektricari,klime,Holz-Bau,instalateri)-dobre zarade i uvek ima privatnog posla.....
-Auto placevi(Perionice,Mehanicari,AutoElek.Limari.....)-privatan posao i prodavanje auta (mislim nama)
-Održavanje(kuca, stanova,bolnica posl.prostora.....)-dosta posla i uvek se radi po 4-5 sati (na vise mesta...)
-Prevoz (Robe u yu. putnika,Spedicija)-dobra lova.....

5.Koje poslove izbegavati!!!!!
-Kafići
-Restorani
-Prodavnice...............slaba lova i nema dodatnog posla a radis ko konjina....
-Za one koji su visoko obrazovani (osim onih koji imaju uredne rade i bor. dozvole ili državljastvo)-preporučujem da diplome ostave kod kuće(moj savet).....

Ovo vam sigurno može pomoći, možda grešim ili ne...... (iz mog iskustva), ali je za sve potrebno i dosta srece..........



 
Odgovor na temu

igor-ch
IT

Član broj: 12902
Poruke: 647
*.adslplus.ch



+69 Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???30.03.2004. u 22:36 - pre 244 meseci
Posto vidim da ima razlicitih misljenja, evo ga moj slucaj:
Ja sam u CH dosao 2001. godine, na osnovu braka, tj. spajanja porodica, kako to Svajcarci kazu. Odmah sam poceo da ucim nemacki i preko zenine tetke, koja radi u jednoj fabrici, dobio sam posao posle samo 3 nedelje! Pocetna plata mi je bila 18,25 CHF (plus premija od 200 do 500 CHF). S' obzirom da su mi otvorili radnu vizu i da nisam znao da pricam, bio sam zadovoljan...
Danas, jos uvek radim u istoj firmi, plata mi je preko 20 CHF po satu (plus premija), imam lak posao... U medjuvremenu sam godinu i po isao na nemacki jezik, pa sam u novembru prosle godine polozio SIZ (svajcarski informaticki certifikat) i sad spremam dalje ispite i ne nameravam da se tu zaustavim. Inace, ovde je vrlo bitno da se ima neko ko ce da garantuje za tebe prilikom trazenja posla (slicno kao kod nas).
Umalo da zaboravim da kazem da sam pre godinu dana otvorio i privatnu firmu za PC Support, prodaju kompjutera, web design... Nasi ljudi su mi uglavnom musterije i za sada imam posla (pre podne u fabrici, popodne privatno). Da se ne razumem u kompjutere, sigurno bih radio neki drugi dodatni posao (moja tasta je sklapala kartonske kutije u posti za 17 CHF po satu na ruke-bez poreza...)
A i sto se tice socijale, Svajcarska nikoga ne ostavlja na ulici bez para: ako dobije neko (ili da) otkaz, godinu i po mu drzava isplacuje 70 odn. 80% od plate. Za to vreme moze da se besplatno doskoluje, da zavrsi neki kurs...

Inace, mislim da je velika razlika u standardu izmedju CH i Italije!

JOCO, NE DAJ SE!!!

 
Odgovor na temu

SBSL

Član broj: 11887
Poruke: 2046
212.200.116.*



Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???30.03.2004. u 22:44 - pre 244 meseci
Uh skinuo si mi teret sa ledja :)

Taman sam mislio da odustanem...

pozdrav za sve iz CH * * *

 
Odgovor na temu

znalacminimalac
pukovnik MOhamer EL Gadafi
nema :)
iza7gora

Član broj: 18973
Poruke: 45
*.dclient.hispeed.ch

Jabber: što je to?
ICQ: 237312906
Sajt: www.geocities.com/bastovo..


Profil

icon Re: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???30.03.2004. u 23:43 - pre 244 meseci
Pa što sam ti ja rekao Joco ženi se i riješena stvar!

Žalosno je, ali istinito da na drugi način ne možeš dobiti radnu dozvolu.

Teoretski možeš ako spadaš u nekakve deficitarne kadrove, ali tu dolazi slična lista prioriteta pri uvozu radne snage kao i pri zapošljavanju onih koji su već u CH.

Daklem, prvo Švicarac pa EU državljan pa tek onda dolaze na red treće zemlje. Ne moram naglašavati gdje spada kompletna Ex Yu jel'da :-/
Sada si ti zamisli kakve šanse imaš (ako već jesi neki ekspert koji im treba) da uletiš prije nekog Njemca koji em govori isti jezik em je EU Burger em njihove škole su priznate, a naše
Naravno da vole smrdljivi Švabe zaletiti se u CH raditi jer zarade više, a sve dovlače sve iz DE i tako.

Daklem bato stop dreaming nego neku mladenku pod ruku pa hajd Drugog načina izgleda nema.

Do vraga što te baba nije usvojila prije nego što si napunio 18 godina ili još logičnije
što nije tvoje roditelje povukla dok je bilo vrijeme pa bi ti bio u CH rodjen i nebi sad mozgao kako ćeš.

Šta da ti kažem, nadam se da si kuma već našao pa piči. Pet godina bi valjda izdržao he


........../)/)............
........( '.' )............
____(,,)_(,,)__________
................................
...............................
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: CH drzavljanstvo, kako dobiti ???

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 79036 | Odgovora: 146 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.