Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?

[es] :: Nauka :: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?

[ Pregleda: 3571 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
178.79.22.*



+253 Profil

icon Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 07:19 - pre 120 meseci
Kada igramo šah, razmišljamo 5-6, pa i više poteza unapred i nekako uspevamo da zadržimo sećanje kakva je pozicija na tabli i koji su put naše i protivničke figure prešle u tih zamišljenih 5-6 poteza. Često nam nije potrebna ni tabla, sve radimo u svojoj glavi. Ali kada igramo neku igru memorije brzo gubimo sećanje. Zašto je to tako?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 08:31 - pre 120 meseci
Citat:
llux: Kada igramo šah, razmišljamo 5-6, pa i više poteza unapred i nekako uspevamo da zadržimo sećanje kakva je pozicija na tabli i koji su put naše i protivničke figure prešle u tih zamišljenih 5-6 poteza. Često nam nije potrebna ni tabla, sve radimo u svojoj glavi. Ali kada igramo neku igru memorije brzo gubimo sećanje. Zašto je to tako?


Mislim da je pitanje pogrešno postavljeno Samo jako dobri igrači mogu da razmišljaju 5-6 poteza unapred, početnici ili povremeni/hobi igrači mogu samo da sanjaju o tom nivou Stoga takvi verovatno ne bi imali problema ni sa igrama memorije, šta god to bilo
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
178.79.22.*



+253 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 17:16 - pre 120 meseci
5-6 poteza nisu nista. Pocetnici ne umeju da razmisljaju tako a ne da ne bi mogli da zapamte. A kad nauce bolje da igraju, onda mogu bez problema da pamte. Ja nisam jak igrac ali uspevam da idem dosta poteza unapred a u igrama memorije sam jako slab.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 17:24 - pre 120 meseci
Razlicite stvari se skladiste na razlicite nacine u mozgu.

Na primer, stvari koje imaju veze sa prostorom / lokacijama su poznate kao nesto za sta postoji veliki kapacitet. Prostorna memorija je toliko efikasna da postoje tehnike pamcenja kao sto je tzv. "loci metod" sa kojim neki ljudi uspesno pamte desetine hiljada cifara broja PI npr.

Sa druge strane, pamcenje nekih drugih stvari je daleko teze.

Moja laicka pretpostavka je da se potezi u sahu kodiraju u prostornoj memoriji i da je zbog toga moguce zapamtiti veci broj istih.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 17:47 - pre 120 meseci
Citat:
llux: Ja nisam jak igrac ali uspevam da idem dosta poteza unapred a u igrama memorije sam jako slab.


Bez uvrede, ali sumnjam u to. Ni velemajstori često ne razmišljaju dalje od 5-6 poteza osim ako nije neka jako specifična pozicija.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
178.79.22.*



+253 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 17:58 - pre 120 meseci
Da probam da objasnim. Tih nekoliko poteza ne moraju da imaju nikakvog smisla, mogu da budu jako slabi potezi, mogu da budu gubitnicki potezi. Ne moras da razmisljas o varijacijama i slicno. Ako igras sah, zamisli 5 belih i 5 crnih pocetnih poteza, videces da nije tesko. Znaces tacnu poziciju i kuda su se figure kretale. Postoje sahovski problemi koji zahtevaju da se gleda daleko. Cim zapamtim kako stoje figure na tabli, posle ponekad sve razradjujem u svojoj glavi dok lezim ili radim. To me je i navelo da se zapitam.
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 17:59 - pre 120 meseci
Ja sam nekada kao klinac bio solidan igrac i svakodnevno sam igrao sah sa komsijom, a onda je usledila pauza od 10-ak godina i nisam se vise mogao vratiti sahu, jer sam jednostavno zaboravio igrati i sada pojma nemam. Neverovatno kako iscezne iz mozga....

Jednom prilikom sam igrao sah na Schneider CPC464 i kada odigras potez po `PS-u`, racunar bi vrlo brzo iskalkulisao svoj potea, a kada bi odigrao nesto skroz bzvz, racunar bi znao i po 20 min da razmislja :D Tako da, ovisi sve i o saigracu, koliko ce protivnik poteza unapred da iskalkulise ako se ne igra sematski i protivnik nece imati u mozgu vise poteza unapred, da se tako izrazim. Secam se da sam bar 3 poteza imao u glavi unapred, a i nije to mnogo, mislim da velemajstori imaju mnogo, mnogo vise...
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.



+1342 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 18:28 - pre 120 meseci
Moj sin od 6 godina igra šah i kada igra ono što najčešće igra (ja to zovem kada igra "svoju igru") - tada zna više od 10 poteza unapred (provereno i izbrojano), i to ne obavezno jednakih poteza, nego sa varijacijama u zavisnosti šta protivnik igra.

Tako da, meni ovo liči da ti voliš da igraš šah, zato to lako pamtiš, a onda to tumačiš da imaš "dobro pamćenje u šahu". A u suštini je to tako jer te to zanima, a dokaz za to je ovo što sam gore napomenuo, jer može biti i više jače od toga.

Međutim, znaj da 5-6 poteza od početka partije praktično nije ništa, napredniji igrači (ranga MK i više) u varijantama znaju minimum 20 poteza unapred (nekad i više od 25), i to ne u jednoj nego u više varijanti, sa varijacijama svake varijante u zavisnosti od protivnikove odbrane.

To je ono što je eventualno za čuđenje, a 5-6 poteza unapred, to znaju i totalni amateri
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 18:36 - pre 120 meseci
Da ne otvaram u predlozi i pitanja temu,pitam ovde.Da li pored mesta gde su reklame moze biti tabla na kojoj clanovi
izmedju sebe mogu da igraju šah,u nekom podforumu gde je topovana nazvana tema prikazuju skrinšotovi table i poteza
i bude neka statistika u partijama.Pitam sada a vi kažite da li je i moguce.Možda bi neki clanovi koji su slabije aktivni
bili zainteresovani da ćešce i posete forum a rivali u raspravama na peru(tastaturi)pređu na šahvsku tablu.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 18:39 - pre 120 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Bez uvrede, ali sumnjam u to. :) Ni velemajstori često ne razmišljaju dalje od 5-6 poteza osim ako nije neka jako specifična pozicija.


Velemajstor razmišlja 10 i više poteza unapred.

Primer. http://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1001165

Pri 20. ... f5 crni je morao da vidi dobitnu poziciju 37. ...e2 kada je beli predao. To je 17 poteza.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 19:48 - pre 120 meseci
Zavisi od pozicije, ali da neko standardno za svaki potez vidi po 10 unapred, malo preterivanje

Citat:
KASPAROV: "Normally, I would calculate three to five moves," he said. "You don't need more.... But I can go much deeper if it is required." For example, in a position involving forced moves, it's possible to look ahead as many as 12 or 14 moves, he noted.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.



+1342 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 19:55 - pre 120 meseci
Auh, izgleda da jako mešate broj poteza od početka partije i broj poteza od nekog poteza u partiji.

Rekoh gore, u varijantama koje napredniji igrači standardno igraju, zna se unapred i preko 20 poteza sa varijacijama, računajući od početka partije.

Ali i gledano u toku partijie, recimo od središnjice ili u komplikovanoj završnici, vrlo je teško, rekao bih i gotovo nemoguće, "videti" više od nekoliko poteza unapred.
 
Odgovor na temu

llux

Član broj: 63288
Poruke: 419
178.79.22.*



+253 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 20:02 - pre 120 meseci
@Nebojsa pogresno si me razumeo. To su sva poznata otvaranja.
Ja sam trazio da zamisli 5 potpuno nasumicnih poteza. To je samo primer, ne mora da bude pocetak igre.

Ko god od vas igra malo bolje sah, neka nadje na netu neku njemu potpuno nepoznatu poziciju, i neka isproba koliko poteza unapred moze da vidi. Ne morate da razmisljate o svim mogucim protivnikovim odgovorima na vas potez, mozete nasumicne poteze da vucete.

E sad, velemajstori mogu tacno da pretpostave kakav ce potez protivnik da odigra i u tome je razlika.
Kompjuteri vide milione pozicija, pa su ih opet velemajstori pobedjivali. Nije u tome stvar.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 21:04 - pre 120 meseci
Cody je preslab za mene.:).
http://www.sparkchess.com/

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 21:52 - pre 120 meseci
Citat:
Nebojsa Milanovic: Auh, izgleda da jako mešate broj poteza od početka partije i broj poteza od nekog poteza u partiji.

Rekoh gore, u varijantama koje napredniji igrači standardno igraju, zna se unapred i preko 20 poteza sa varijacijama, računajući od početka partije.

Ali i gledano u toku partijie, recimo od središnjice ili u komplikovanoj završnici, vrlo je teško, rekao bih i gotovo nemoguće, "videti" više od nekoliko poteza unapred.


Ne mešamo, kad se priča koliko se poteza vidi unapred, u šahu to može da ima samo jedno značenje, to jedino možda mešaju oni koji retko igraju
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8305
*.dynamic.sbb.rs.



+1342 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?08.05.2014. u 22:57 - pre 120 meseci
E pa dobro

btw, igrate li online i imate li neku preporuku tog tipa?
 
Odgovor na temu

zzzz
milan kecman
bluka

Član broj: 11810
Poruke: 2145
..able.dyn.broadband.blic.net.



+196 Profil

icon Re: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?09.05.2014. u 01:20 - pre 120 meseci
Forsirane poteze tj slike pozicija u nekih 20-30 polupoteza nije teško vizuelizirati.To je otprilike toliko slika i još nekoliko koje se odmah odbacuju.Ali za 3 poteza gdje svako ima nekoliko razumnih odgovora na svaki prethodni potez imamo naprimjer 5*4*6*5*7*4=16 800 konačnih slika i još bar toliko međuslika...nema govora o predviđanju.

Svako može igrati šah na slijepo ako prethodno utrenira vizuelizaciju.Ne treba tu neka visoka inteligencija.

Pamćenje na "uho" je urođeno,instiktivno.Vizuelno pamćenje se može svjesno unaprijediti i u takvoj primjeni je nevjerovatno moćno.Otprilike,moguće je da svako ko želi, zapamti desetak telefonskih brojeva za 10 minuta ili brže ako se prethodno osmisli šema.I to dugoročno.Ima dosta literature o takvim tehnikama.
________________________________

Najbolja kritika formule za Sagnac effect:
https://www.omicsonline.org/op...090-0902-1000189.php?aid=78500

OK evo prave formule:P=2wft^2 [period]
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Kada igramo šah, imamo odlično pamćenje. Kako?

[ Pregleda: 3571 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.