Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...

[es] :: Matematika :: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8249 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...18.04.2014. u 13:22 - pre 121 meseci
Dete od 4 ipo godine zna da piše, zna da broji do trocifrenih brojeva i da sabira jednocifrene brojeve, čak igra i tablić.

Da li je to normalno?

P.S. Ne znam da li je ovo pravi deo foruma, ali mi nešto ne pada napamet drugo mesto gde bih mogao da smestim ovo pitanje.
 
Odgovor na temu

Burgos
Nemanja Borić
Amazon Web Services
Berlin

Član broj: 12484
Poruke: 1947
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: stackoverflow.com/users/1..


+480 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...18.04.2014. u 14:00 - pre 121 meseci
Da.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...18.04.2014. u 14:12 - pre 121 meseci
Nije cudno,ali nije ni normalno. Ne zato sto je dete genije,vec sto tom detetu nista to nece znaciti. Ono je dete,treba da se igra po pesku,trci,pravi smicalice i lomove po kuci....
Ne treba sazrevati pre vremena
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...18.04.2014. u 16:10 - pre 121 meseci
Da ne sazrevaju "pre vremena", ne bi bilo genija i ljudi koji maknu svet sa mrtve tacke, vec samo dzabalebarosa koji cekaju da im drugi daju posao.

Nista cudno inace, ovo je sasvim normalno za sadasnji stepen evolucije coveka.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...18.04.2014. u 17:28 - pre 121 meseci
Citat:
KrkaCiC:
Nije cudno,ali nije ni normalno. Ne zato sto je dete genije,vec sto tom detetu nista to nece znaciti. Ono je dete,treba da se igra po pesku,trci,pravi smicalice i lomove po kuci....
Ne treba sazrevati pre vremena :)

Ne znači da to dete ne radi i te stvari koje pominješ. Moj sin je u tom uzrastu igrao šah a ništa manje nije pravio sranja zbog toga nego inače. :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...18.04.2014. u 21:19 - pre 121 meseci
Ja sam u tom uzrastu znao još plus i da igram šah, a ne mislim niti da sam genije, niti da se nisam igrao sa decom i družio koliko i ostala deca.

Problem je što je kod nas mentalitet zaglupljujući. Odrede roditelji detetu kvotu koliko ono može, a za ostalo je nesposobno. Dete ne može ništa što ne pokuša. U Americi se deca mnogo brže osamostaljuju u svačemu. Kod nas, odvede li roditelj dete u luna park, sve mora on da mu radi. Samo što još ne vrše nuždu umesto svoje dece.

Takve dece koja to prirodno mogu (uz učenje naravno) ima jako puno, samo što u praksi ne mogu jer im roditelji ne daju da mogu.

Takođe, proces sazrevanja nije baš u vezi sa inteligencijom. Deca htela, ne htela, ne mou sazreti pre vremena. To je sasvim drugi proces.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...18.04.2014. u 21:48 - pre 121 meseci
Ja u tim godinama nisam znao ni da igram karte ni šah, a ne znam ni danas.

Znam za dete koje je sa tri godine znalo da čita. Nisam siguran za tri ali sa četiri godine je računao i nije se odvajao od olovke i papira. Medjutim, druga su to bila vremena, niko nije obraćao pažnju.

Mislio sam da danas deca ranije usvajaju takve stvari.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 00:12 - pre 121 meseci
Citat:
Nedeljko: Problem je što je kod nas mentalitet zaglupljujući. Odrede roditelji detetu kvotu koliko ono može, a za ostalo je nesposobno. Dete ne može ništa što ne pokuša.


Ne znam da li su roditelji zaglupljujući (verovatno u velikom broju slučajeva jesu), ali sam stekao jak utisak da je osnovna škola zaglupljujuća i da to ima mnogo veći uticaj od roditelja. Čini mi se da je nasilno pravljenje "raznovrsnih" odeljenja tako da u svakom odeljenju treba da bude i dobrih i loših i poslušnih i neposlušnih, u stvari fatalno utiče na one koji su natprosečni i vuče ih nadole. A sve se to radi valjda sa nekom idejom da se malko izvuku oni koji su ispodprosečni odnosno da se ne prave intelektualne i vaspitne klase već da se svi strpaju u isti koš i u tom košu da se razlikuju samo u nijansama. To je po meni budalaština.

Postoje li privatne osnovne škole kod nas, a da su dostupne nekom prosečnom ne-buržujskom džepu?
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+73 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 07:48 - pre 121 meseci
Deca su cudo, mogu sve, samo im treba pokazati. Sin sada ima 6,5 godina, najesen ce u skolu

Zna da sabira i oduzima do 20 (veliki uspeh jer ima samo 10 prstuju na koje racuna, sada vise ne koristi prste), prepoznaje velike brojeve i sve do 100 zna lepo da procita, a da li zna koliko je to nisam siguran

Nedavno sam mu pokazao sah, brzo je ukapirao kako idu figure i tu nema greske, sad ko god da dodje oce s njim da igra sah. U pricipu zna pravila ali nema osecaj sta i kako treba da igra, vazno mu je koliko je figura pojeo...

Sto se slova tice zna ih ali nece da pise, polako kapira kako se cita, nisam siguran da li treba to da forsiram, neko je za, neko protiv

Na kraju krajeva, nasa deca se igraju sa stvarima o kojima nismo ni sanjali da ce postojati, smartphone mu je igracka, zena to nece ni da pogleda, kad sma bio njegovih godina televizori su bili crno-beli, to detetu ne vredi objasnjavati kako je bilo. Uglavnom nemaju strah od nepoznatog, sve bi da probaju, a onda i nesto nauce. Da ne shvatite pogresno, to ipak nisu igracke i branim mu stalno

Kompjuter mu je samo igracka, srecom nasao sam dobar program da mu ogranicim vreme, najvise pola sata dnevno

S druge stane, ko sto neko rece, igraju se i prave gluposti ko sva deca

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 09:43 - pre 121 meseci
Ovom temom se detaljno bavi Razvojna psihologija, na primer:
http://bs.scribd.com/doc/52587506/Razvojna-psihologija-knjiga
...a deo o kome se u ovoj temi najviše raspravlja su "stadijumi" razvoja (senzo-motorni, predoperacioni, konkretnih operacija, formalnih operacija), pre svega o onom prvom i delom drugom.

Kognitivni razvoj nije "linearan", već skokovit, u stadijumima. Redosled stadijuma je konstantan i sekvencionalan, a svaki stadijum je neophodan za sledeći. Svaki stadijum ima određene karakteristike.


Roditelji uglavnom vole da poneciraju kako su "oni sami" i "njihova deca" u određenom uzrastu umeli određene stvari, što nije slučaj kod "komšijskog deteta". Ipak, praksa pokazuje da je to garant - ničega.

Svaki stadijum odlikuju određene karakteristike (koga zanima, neka traži na primer pojmove konzervacija broja, zapremine, mase, ...). Ovo je meni bila interesantna tema, pogotovo kada se pogledaju jednostavni testovi/zadaci koji se daju deci određenog uzrasta.

Naučiti dete u ranijem uzrastu da prepoznaje slova, da čak čita i piše, da igra šah, ne znači da je dete prekočilo ili uskočilo u određeni viši stadijum razvoja, već da je iskoristilo određeni mogući vid učenja, kao što je "učenje uviđanjem" što opet nema nikakve veze sa višim kognitivnim procesima, ili je trenutno biološki zrelije.

Što se tiče polaska u školu, već određeno vreme se daje baždareni test "Tip 1" koji prilično precizno određuje koliko je dete zagazilo u određeni stadijum, tj. koliko je spremno za školu.


Prave razlike se vide u onim poslednjim stadijumima, to već nije zanemarljivo.

Evo još jedan sažet tekst:
http://ppredskolskip.blogspot.com/2010/09/2009.html

 
Odgovor na temu

Morpheus NS
Novi Sad, Srbija

Član broj: 222101
Poruke: 190
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: nsportal.info


+165 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 11:06 - pre 121 meseci
Nije nenormalno, zašto bi bilo? I ja sam u tom periodu čitao bez problema, pisao i računao s manjim brojevima. Čitati sam voleo, kad sam shvatio da je drugima to jako interesantno čitao sam pred celom porodicom, uglavnom bi to bila neka Politika sa izveštajima sa sednice CK SKJ ili nekim sličnim šitom, ali nije bilo bitno, daj da vidimo kako dete čita... Pre polaska u školu sam znao geografiju bolje od nekih profesora, jer sam listao knjižurinu zvanu Veliki atlas sveta do iznemoglosti - bilo mi zanimljivo.

Takva interesovanja nisu baš bila dobra za moju socijalizaciju, verovatno ni njegovoj neće naročito pomoći, ali što se tiče normalnosti takvog ponašanja ne vidim nikakav problem.
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 11:09 - pre 121 meseci
Citat:
Nedeljko:
U Americi se deca mnogo brže osamostaljuju u svačemu. Kod nas, odvede li roditelj dete u luna park, sve mora on da mu radi.


Mora da zato izrastaju u one kojima treba pisana napomena da nije dobro gurati prste u mlin za meso ili im zabranjivati Kinder jaja jer su opasna...

Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 11:12 - pre 121 meseci
Citat:
3way: Mora da zato izrastaju u one kojima treba pisana napomena da nije dobro gurati prste u mlin za meso ili im zabranjivati Kinder jaja jer su opasna...


Nisu oni bas toliko retardirani da to ne znaju,vec ta napomena stoji tu iz pravnih razloga
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 11:13 - pre 121 meseci
^
"Iz pravnih razloga" ne bi nastalo da nije bilo potrebe za tim...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
*.exe-net.net.



+784 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 11:26 - pre 121 meseci
Prosecan amer je toliko pametan da ako ne pise na kinder jajetu da je zabranjeno pojesti ono iznutra celo,on ce pojesti i tuziti proizvodjaca za toliki kes da celog zivota ne bi morao nista raditi
Znaci nisu toliko glupi bas

Lepsi izraz za prosecnog amera je ogranicen,tj nema sirinu. Ali sta im fali?
 
Odgovor na temu

fanfon
Apatin

Član broj: 15355
Poruke: 2658
*.dynamic.stcable.net.



+363 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 11:44 - pre 121 meseci
Prijatelj ima sina od 4 godine koji zna da kaže svaku marku i boju automobila koji mu pokažeš. A recituje i neke nenormalno dugačke pesmice sa neverovatnom tačnošću. Možda ima genetike jer mu je otac bio đak generacije...
Use Your Mind. Or someone else will.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 11:52 - pre 121 meseci
Citat:
3way:
^
"Iz pravnih razloga" ne bi nastalo da nije bilo potrebe za tim...


Nema to veze sa tim. USA je samo zemlja gde je litigacija uobicajna stvar + imas masu pro-bono ajkula advokata koji jedva cekaju nesto tako da se desi.

Zbog toga ti natpisi.

Inace, sansa da dete gurne prst u steker postoji svuda i sumnjam da ima veze sa pamecu. Zbog toga su i izmisljeni silni mehanizmi za zastitu (od kojih 3.14zdim kad treba da se zavucem pod nesto i ustekam kabl pa krene da pruza otpor)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 12:08 - pre 121 meseci
Citat:
fanfon:
Prijatelj ima sina od 4 godine koji zna da kaže svaku marku i boju automobila koji mu pokažeš. A recituje i neke nenormalno dugačke pesmice sa neverovatnom tačnošću. Možda ima genetike jer mu je otac bio đak generacije...


Tri su faktora, koji zajedno jačaju jedan drugog:
1. nasleđe uz sazrevanje (iskorišćavanje dispozicija u pravom trenutku razvoja...)
2. uloga sredine (celokupno okruženje: škola, roditelji, društvo, sistem...)
3. aktivnost pojedinca (učenje...)

U konkretnom primeru: dete može, detetu ima ko da mu pokaže, dete želi da nauči.

Neka samo jedan faktor omane i "ode mast u propast...".

 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 12:14 - pre 121 meseci
Citat:
KrkaCiC:
Lepsi izraz za prosecnog amera je ogranicen,tj nema sirinu. Ali sta im fali?


Sto se mene tice - nista, samo mi malo ide na onu stvar ulenjivanje mozga i shvatanje svega zivog zdravo za gotovo....Ali to nema nikakve veze sa ovom temom...
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7169 Profil

icon Re: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...19.04.2014. u 12:29 - pre 121 meseci
Citat:
X Files
U konkretnom primeru: dete može, detetu ima ko da mu pokaže, dete želi da nauči.


Mislim da je u pitanju 50% genetika/predispozicije i 50% trud roditelja i uticaj sredine.

Drugim recima, dete koje ima genetske predispozicije da bude inteligentno ce ispasti ili pozitivan clan drustva ili dobar kriminalac, u zavisnosti od toga kako se te predispozicije iskoriste.

IMHO, roditelji imaju ogroman zadatak tu posto u momentu kada dete krene u skolu, karakter mu je vec prakticno formiran. Deca su izuzetno dobra u kupljenju stvari od svoje najblize okoline.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Dete od 4 godine zna da piše i sabira, igra tablić...

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8249 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.