Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ukidanje carina 1.1.2014

[es] :: E-Kupovina :: Ukidanje carina 1.1.2014

[ Pregleda: 7131 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

batagope85
nis

Član broj: 154532
Poruke: 28
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Ukidanje carina 1.1.201401.01.2014. u 18:28 - pre 125 meseci
Na sajtu uprave carina je u petak objavljen sledeći članak:

Snižavanje carinskih stopa u 2014. godini

U njemu piše da će svi proizvodi koji imaju status preferencijalnog porekla EU, osim određenih poljoprivrednih proizvoda, moći da se uvezu u Srbiju bez plaćanja carinskih dažbina.

Kako bih saznao nešto više o preferencijalnom poreklu, našao sam na internetu sledeći članak:

Poreklo robe

Zanima me na koje se sve proizvode ova vest odnosi (npr. tableti, mobilni telefoni, laptopovi) i kako će to uticati na naručivanje proizvoda iz inostranstva kao fizičko lice? Unapred hvala. Pozdrav
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8092



+1755 Profil

icon Re: Ukidanje carina 1.1.201401.01.2014. u 18:57 - pre 125 meseci
Vec je bilo reci o tome. Ovo nece nikako uticati na narucivanje proizvoda preko poste ili preko kurira.

Preko poste je skraceni postupak, tu se ne vodi racuna gde je roba proizvedena , niti se za svaku robu posebno racunaju pojedinacne carinske tarife, vec sva roba ima isti status. Carina za robu preko 50 Eura vrednosti 10 %, PDV na svu robu 20 %.

Kod robe u redovnom postupku, znaci roba koja stize Kuririma, tipa DHL, UPS, i slicni carini se u redovnom postupku. Tu takodje nema nikakvih izmena, jer je potrebna potvrda o poreklu robe, koja je skuplja od same robe, ne isplati se pojedincima nabavljanje te potvrde iz zamlje porekla. Samo za preduzaca se isplati , uvoznike na veliko. U redovnom postupku, osim Skuplje postarine Kuririma, cesto ide i Spedicija , jos jedan relikt zastarelog i neprilagodjenog zakona, koji ne razlikuje da li imas paket sa jednim komadom necega kao fizicko lice, ili si uvezao Kamion te iste robe kao preduzece, sleduje ti spedicija.

Inace od tih vrsta roba koje si ti naveo, Tableti, Mobilni, laptopovi Ne postoji vise ni jedan , a da je Made in EU. Ako nesto postoji to treba , bas zapeti pa pronaci i pitanje je da li se to takodje isplati, al to je vise teoretski, nego realno.
 
Odgovor na temu

Wookman
Lepi Vuk
student
nezaposlen

Član broj: 319562
Poruke: 6



Profil

icon Re: Ukidanje carina 1.1.201405.01.2014. u 21:50 - pre 125 meseci
Mene interesuje nesto drugo. Svestan sam da se sva tehnika pravi na Dalekom Istoku, ali moram da pitam nešto drugo. Ukoliko je auto proizveden u Češkoj, da li to znači da se više ne carini nakon što ga kupim tamo? Da li, isto tako, ako se u Mađarskoj nakupujem Tokaji vina i Tungsram sijalica, mogu da prevezem punu Škodu od malopre istih, bez da mi iko dinara uzme itd? I da li to znači da, ako uspem da zavrnem carinike, da mogu da tražim ovima iz EU povraćaj PDV-a, a kod nas možda i da ga ne platim? Ili čak i da ga platim, pa da me dođe manje nego ovde da kupim kola npr.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8092



+1755 Profil

icon Re: Ukidanje carina 1.1.201406.01.2014. u 00:37 - pre 125 meseci
Za Automobile postoje razlicite kategorije. Otprilike ono sto ne proizvodi ova nazovimo je nasa fabrika u Kragujevcu, tu je carina bila 2013 2,5 % sada je 0 %. To su benzinci ispod 1.000 kubika i oni sa motorima vecim od 3.000 , a za Dizelase carina je 0% za one do 1.500 kubika i one preko 2.500 kubika.

Znaci usteda u odnosu na proslu godinu je Mrsavih 2,5 % jer i dalje ostaje da mora da se plati PDV, ali kod tako skupog proizvoda ocigledno da mozes da ostvaris povracaj PDV-a iz Ceske, cini mi se da je tamo za automobile PDV 21 %, a kod nas "samo" 20 % tako da bi ustedeo dodatnih 1 % prilikom licnog uvoza . Platio bi mozda manje nego sto sami Cesi placaju.

Za vino ne verujem da je carina 0 , jer mi smo trazili i dobili u tom sporazumu za robe koje proizvodimo , a vino jos uvek proizvodimo, da tu carine ne budu ukinute tako brzo, plus je to Akcizna roba , pa carina predstavlja uz PDV najmanji trosak.

Za sijalice , to je interesantno pitanje, ali ne znam odgovor, kakvo je stanje oko toga. Jer nasa fabrika vise ne radi, ali mozda je radila u trenutku pregovaranja.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Ukidanje carina 1.1.201406.01.2014. u 10:27 - pre 125 meseci
Gleda se zemlja porekla a ne zemlja uvoza. Dakle, ako kupuješ dalekoistočnu robu u EU i dalje ćeš plaćati carinu.
 
Odgovor na temu

aleksandarzz
Aleksandar Živković
Šped plus
Veliko Gradište

Član broj: 257099
Poruke: 159
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+26 Profil

icon Re: Ukidanje carina 1.1.201406.01.2014. u 14:28 - pre 125 meseci
Citat:
ademare:
Za Automobile postoje razlicite kategorije. Otprilike ono sto ne proizvodi ova nazovimo je nasa fabrika u Kragujevcu, tu je carina bila 2013 2,5 % sada je 0 %. To su benzinci ispod 1.000 kubika i oni sa motorima vecim od 3.000 , a za Dizelase carina je 0% za one do 1.500 kubika i one preko 2.500 kubika.

Carinska stopa za polovne automobile je 12,5%. Za one koji dolaze iz EU a tamo su i proizvedeni, carinska stopa je od ove godine 0%. Naravno da bi se ostvarilo pravo na korišćenje ove povlastice neophodno je imati i dokument o poreklu - EUR1. Povlastice se ne odnose samo na automobile, već i na sve ostale robe. Koji su procenti u pitanju može se videti u carinskoj tarifi. Naravno ne postoji ni sporazum samo sa EU, postoji još nekoliko drugih (sa Rusijom, CEFTA...)
Termin "ukidanje carine" naši novinari mnogo vole da koriste jer onda to zvuči mnogo lepo, a u stvarnosti je skoro pa beznačajno. "Ukidanje carine" nekako lepše zvuči nego da kažu "uvozne dažbine se smanjuju sa 23 na 20%"
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Ukidanje carina 1.1.2014

[ Pregleda: 7131 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.