Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pretvaranje ID brojeva u imena

[es] :: Office :: Excel :: Pretvaranje ID brojeva u imena

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9028 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pondeke
Veselin Djurovic

Član broj: 87412
Poruke: 72
*.crnagora.net.



Profil

icon Pretvaranje ID brojeva u imena15.10.2013. u 20:07 - pre 127 meseci
U prilogu sam okacio primjer, original tabelu. Potrebno je da ID brojeve pretvorim u imena, dolje postoji spisak ID brojeva sa imenima. Unaprijed zahvalan.

Edit: Vlookup sam odradio sinoc, nije to to, premnogo pomocnih tabela. Postoji li neka funkcija kontra Vlookup-a, da napravim na primjer jedno polje u koje bih ukucavao imena koja bi automatski mijenjala ID brojeve kroz cijelu tabelu.

[Ovu poruku je menjao pondeke dana 15.10.2013. u 21:58 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 804
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+35 Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena16.10.2013. u 02:23 - pre 127 meseci
Ja sam nešto uradio. Imaš makro (startuje se na dugme) koji menja u celom listu sve brojeve identične broju u polju D26 sa imenom u polju E26 (podaci koji se menjaju obojeni su).
Kada izmeni, briše ih sa spiska i možeš sledeću promenu uraditi.
Zvoni, kucanje ne radi ...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena16.10.2013. u 08:06 - pre 127 meseci
Na osnovu tvog primera nisam video zašto bi bilo puno pomoćnih tabela sa VLOOKUP.
Imaš jednu pomoćnu tabelu za parove id - ime, nazovimo je KonvTbl
Na novom listu kopiraš praznu tabelu (samo zaglavlje)
U praznu tabelu uneseš formulu
Code:
=VLOOKUP(OKTOBAR!A3;KonvTbl;2;FALSE)

I kopiraraš ovu formulu kroz celu novu tabelu
Dobićeš tabelu u kojoj us svi ID zamenjeni za imenima.
Formule sad možeš da zaveniš sa vrednostima (Copy-PasteSpecial Values) i obrišeš originalni list sa id-ijevima

Jedino što tako mora za svaki mesec.

Ako je to problem i to može da se reši davanjem odgovarajućih naziva listova - npr. redni broj meseca. Izvučeš naziva lista u ćeliju (vidi http://www.elitesecurity.org/t141064-0#333257) pa na osnovu tog naziva lista u nekoj ćeliji nazovimo je SheetName formiraš tekst za mesec - što je prema tvom primeru naziv originalnog lista.

Sad možeš da koristiš tako dobijenog naziv originalon lista u vlookup formuli
Datume u zaglavlju napravi da ti se dinamički kreiraju na osnovu naziva lista
Nakon toga možeš da kopiraš list sa formulama i dodeljuješ nazive 1 za januar, 2 za februar itd.

Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pondeke
Veselin Djurovic

Član broj: 87412
Poruke: 72
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena16.10.2013. u 10:07 - pre 127 meseci
ib.kroki, ovo sto si ti odradio je upravo to sto mi konkretno treba. Zamolio bih te ako mozes ispravit kod da moze sve na "click" da se odradi, a ne jedno po jedno i da se nista ne brise. Neka ostanu dolje i ID brojevi i imena. Dosta cesto se vrse ispravke, zato mi odgovara da se ne brisu ID i imena.

Peco, ova tvoja vlookup formula je za mene previse, odradio sam onaj najobicniji primjer, gdje sam pored svakog ID dodavaoo tabelu u koju sam rucno unosio ID broj da bih preko vlookup dobio ime, izmlatio sam se dva tri dana dobro a nista uradio nisam. Ovo sto si ti odradio je odlicno i bice jako korisno i za ovaj primjer kao i za masu drugih.

Veliko hvala obojici!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

ib.kroki
Beograd

Član broj: 188338
Poruke: 804
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+35 Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena16.10.2013. u 11:10 - pre 127 meseci
Citat:
pondeke: Zamolio bih te ako mozes ispravit kod da moze sve na "click" da se odradi, a ne jedno po jedno i da se nista ne brise. Neka ostanu dolje i ID brojevi i imena.


Izvini, ali ne umem. Ja sam skoro nešto malo naučio da "čačkam" VB u excelu. Mislim da to nije problem i nadam se da će ti to @Jpeca prepraviti.
Meni je za VB dosta pomogao @FOX028.
Zvoni, kucanje ne radi ...
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena16.10.2013. u 12:11 - pre 127 meseci
Evo dodao sam u rešenju koji je postavio ib.kroki petlju Do while LEN(Selection.Text) > 0 ... Loop tako da se zamena ponavlja dok se ne dodje do prazne ćelije. Nije kako bih ja odradio u VBA ali možda može da posluži
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pondeke
Veselin Djurovic

Član broj: 87412
Poruke: 72
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena16.10.2013. u 12:49 - pre 127 meseci
E ovo je vrh, kako radi dobro, hvala po ko zna koji put.


Edit: Peco, imam jos jedan problem, moze li se ovo napravit da valja ...

[Ovu poruku je menjao pondeke dana 16.10.2013. u 14:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao pondeke dana 16.10.2013. u 14:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao pondeke dana 16.10.2013. u 15:00 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pondeke
Veselin Djurovic

Član broj: 87412
Poruke: 72
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena17.10.2013. u 10:33 - pre 127 meseci
Peco, mozes li me makar usmjeriti kako da rijesim ovaj problem? nije ovo jednostavno da se poklope i datumi i smjene ...
 
Odgovor na temu

elektroing
elektroing
IT sektor
Podgorica

Član broj: 204397
Poruke: 98
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena17.10.2013. u 12:01 - pre 127 meseci
Evo resenja.

Sve rade bez macroa.
Tabela je napravljena za sest radnika, ako postoji puno radnika tebala se komplikuje.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pondeke
Veselin Djurovic

Član broj: 87412
Poruke: 72
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena17.10.2013. u 13:09 - pre 127 meseci
Ekstra, odusevljen sam. Vidim da je napravljeno za 6 prvih, mene treba za 25 ? Smjenski je rad, ne rade svi, svaki dan. Smjene idu 4-6-6, a nekad i 4-5-5, u 1 smjenu cetvoro, u 2 i 3 po 6 a nekad i po petoro zavisno od situacije.
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena17.10.2013. u 14:38 - pre 127 meseci
Pošto već imaš makroe, moguće je jedno rešenje je pomoću VBA koda. Postavio sam u prilogu pa probaj. Treba pozvati makro Prepisi da se izvrš prepis id-jeva sa lista ID na list Oktobar. Stavio sam komentare u kodu. Sad nemam vremena za detaljnije objašnjenje koda

Problem da VBA kodom jer on često zahteva neke sitne prepravke nova kolon ili sl , pa ako nemaš iskustva moraćeš stalno negog da cimaš.

Zbog toga sam dao i alternativno rešenje pomoću formula na list Oktobar Formule

Za ovo rešenje je bitno da li uvek imaš (do) šest radnika po smeni?. Ako je tako onda možeš da koristiš korisničku funkciju Nth_Occurrence koju sam preuzeo sa sajta http://www.ozgrid.com/Excel/find-nth.htm
Ova funkcije nalazi n –to pojavljivanje zadatog stringa u opsegu
Znači ideja je da zadamo kolonu za 1-Okt i onda tražimo prvo, drugo, treće… šesto pojavljivanje u toj koloni broja 1 (prvu smenu). Kad nađemo odgvarajuću ćeliju uzima se tekst iz kolone A u istom redu. (offset_row = 0, offset_column = -1)

Konkretno za drugo pojavljivanje smene 1 u koloni 1-okt biće

Code:
=Nth_Occurrence(ID!B$8:B$412;1;2;0;-1)

Traži u opsegu B8 do B412 - obrati pažnju na kombinaciju relativnog i apsolutnog indeksiranja kako bi se formula kopirala
1 - Traži se prva smena
2- drugo pojavljivanje u koloni
0 - isti red
-1 vraća kolonu ispred znači 103 (B kolonu sam izbacio)

Da bi ovu formulu mogli da kopiramo sa sve redove i kolone (ja sam uradio samo prva dva dana, prve dve smene) potrebno je obezbediti podatak sa zmenu i redni broj pojavljivanja i njih sam dodao u pomoćnim kolonama B i C koje možeš naknadno sakriti ako ti smetaju

Problem rešenja sa formulom je makro za Replace - on neće raditi sa formulama nego je potrebno da sve rezultate prvo pretvoriš u vrednosti pa tek onda makro
Medjutim ako je potrebno dobiti imena umesto ID, onda je lako na listu ID dodti imena pored i u formalama se referencirati na ime umesto ID - onda je makro ne potreban

Napomene:
Na listu ID nemaš datume. Niz 1, 2 … su redni brojevi. Ukoliko je potrebno da to uparuješ sa datumima treba postaviti da i to budu datumi. Onda preko custom formata možeš da prikažeš samo 1, ili nazive dana pon, uto. Napravio sam ti to u primeru, mada za ovo rešenje nisam koristio, nego situaciju da je redosled kolona po datumima isti na lisut ID i Oktobar.

Nema razloga da preskaces kolone, a pogoova da ih mergujes. To otežava pravljenje formula. Uvek možeš da proširiš kolonu po potrebi. Obrisao sam kolonu B na listu ID.



Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elektroing
elektroing
IT sektor
Podgorica

Član broj: 204397
Poruke: 98
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena17.10.2013. u 15:44 - pre 127 meseci
@Jpeca ti je nasao resenje sto se trazio.

Za konverziju id u ime dodas jos vlookup funkciju.
Code:

=VLOOKUP(Nth_Occurrence(ID!B$7:B$413;$B2;$C2;0;3-COLUMN());$G$25:$H$100;2;FALSE)


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pondeke
Veselin Djurovic

Član broj: 87412
Poruke: 72
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena17.10.2013. u 16:15 - pre 127 meseci
Veliko hvala obojici, sad idem da sve ovo fino ispratim, odlicni primjeri, svaka cast!
 
Odgovor na temu

pondeke
Veselin Djurovic

Član broj: 87412
Poruke: 72
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena17.10.2013. u 17:41 - pre 127 meseci
Ima jedan problem, ako na primjer u 1 smjeni rade samo 2 radnika, u tabeli se oni dupliraju na dva mjesta, ista stvar je i za 2 i 3 smjenu? Tabela je odlicna kad su smjene sve fulirane, medjutim problem je, sto skoro pa nikad nisu, cesti su izostanci, bolovanja itd. Posto je to tabela koja se stampa dosta cesto, jer se stalno rade ispravke rasporeda, odgovaralo bi da se ne javlja pomenuto dupliranje. Evo primjer dupliranja
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

elektroing
elektroing
IT sektor
Podgorica

Član broj: 204397
Poruke: 98
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena18.10.2013. u 08:17 - pre 127 meseci
Evo formula bez dupliranja.

Code:

=IF(COUNTIF(ID!B$8:B$142;1)>=$C2;(VLOOKUP(Nth_Occurrence(ID!B$7:B$413;$B2;$C2;0;3-COLUMN());$G$25:$H$100;2;FALSE));"")
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
212.200.121.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena18.10.2013. u 12:33 - pre 127 meseci
U pravu si . Funkcija Nth_Occurrence ako ne nađe odgovarajuće pojavljivanje kreće pretragu iz početka pa se javljaju duplirani podaci. Npr ako tražimo peto pojavljevanj 1 u opsegu a ima tri jedince naći će se drugo pojavljevanje.
Ja sam funkciju našao i kao takvu preuzeo, nisam je detaljnije testirao. (Makro koji sam postavio nema taj problem)
Kako mi se ovo mi se ne čini logično ponašanje funkcije, prepravio sam funkciju da vraća NA ukoliko ne nađe odgovarajuće pojavljivanje. (Za tebe bi bilo bolje da vrati prazan string, ali zbog logike same funkcije čini mi se bolje ovako)
Dodao sam kolonu sa imenima na list ID, pa sad možeš da dobiješ ime direktno kao rezultat funkcije Nth_Occurence.

Inače umesto koristničke funkcije može se napraviti i formula koja bi (koristeći ugrađene funkcije) radila isto http://www.bettersolutions.com/excel/EUV214/LN031821611.htm, ali je formula dosta komplikovana, pa zbog potrebe kopiranja čini mi se nepogodna za odražavanje. Zato sam ostavio rešenje sa korisničkom funkcijom.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pondeke
Veselin Djurovic

Član broj: 87412
Poruke: 72
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena18.10.2013. u 17:08 - pre 127 meseci
Perfect!!! Interesuje me moze li se u funkciji dodat i neka druga vrijednost za pretragu, na primjer uz smjene 1,2,3 da nadje i praznicne smjene npr. PR1,PRK2,PRK3. Probao sam uz 1 da dodam i ;PR1, ne radi?
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
37.19.108.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena18.10.2013. u 20:13 - pre 127 meseci
Moze tako što bi praznične smene ubacio kao posebne sekcije. Bitno je da u koloni B ručno upišeš PR1, PR2 itd za odgvarajuće smene - isto kako je uneto na listu ID sa koga se pretražuje. Formule ostaju iste.

Makro treba prepraviti da se dodaju praznične smene sa odgovarajućim početni i krajnjim redom
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pondeke
Veselin Djurovic

Član broj: 87412
Poruke: 72
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena18.10.2013. u 21:55 - pre 127 meseci
Kad se dodaju praznicne, nije vise to ta tabela koja je ok, ostaje macro varijanta kao jedino moguce resenje, ako budes imao vremena i zivaca....
 
Odgovor na temu

elektroing
elektroing
IT sektor
Podgorica

Član broj: 204397
Poruke: 98
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Pretvaranje ID brojeva u imena19.10.2013. u 08:18 - pre 127 meseci
Citat:
pondeke:
Perfect!!! Interesuje me moze li se u funkciji dodat i neka druga vrijednost za pretragu, na primjer uz smjene 1,2,3 da nadje i praznicne smjene npr. PR1,PRK2,PRK3. Probao sam uz 1 da dodam i ;PR1, ne radi?


Ovo sto ti hoces radi i na prezadnjem primjeru sto je je Jpeca poslao bez dodavanja dodatnih kolona i izmjena koda.
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Pretvaranje ID brojeva u imena

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9028 | Odgovora: 29 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.