Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.

[es] :: Elektronika :: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.

[ Pregleda: 2669 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.05.09.2013. u 23:01 - pre 129 meseci
Novi sam u svijetu elektronike, pomalo uci po forumima i lagano kupujem opremu...Posto sam primjetio da skoro 90% problema na maticni plocama stvaraju elektroliti a ne zelim da ih mjenjam dok ne provjerim njihovu ispravnost. Ovo govorim zato sto sam citao po forumima da zbog njihove cijene ih ne treba testirat vec odmah sve sumnjive mjenjat...

Planiram da kupim osciloskop, pa me interesuje da li se sa njim moze istestirat ispravnost elektrolita i koliko je to precizno? Koliko su bitni Mhz kod osciloskopa i za sta oni sluze?
Znam da postoje uredjaji kao In-Circuit ESR Capacitor tester ali bih ja radije kupio jednu stvar sa kojom mogu sve da radim.

Ima li neko iskustva sa ovim testerom http://www.ebay.com/itm/New-Ca...main_0&hash=item4175e7da47

Zamolio bih starije elektronicare da mi kazu kako oni testiraju ove komponente, da li rade test u kolu ili ih skidaju sa ploce...?

Hvala!



Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

Zlatni_bg
Nikola S
Beograd

Član broj: 65708
Poruke: 4420
*.dynamic.sbb.rs.



+498 Profil

icon Re: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.06.09.2013. u 01:12 - pre 129 meseci
Kupis prvo dobar multimetar, trebalo bi da ima izmedju ostalog i testiranje za kapacitativnost. Osciloskopom neces moci da meris kapacitativnost. Znaci prvo dobar unimer. Po elektrolitu se lako vidi ako je skroz crkao, jer se naduva, izoblici. Vremenom moze da im se promeni kapacitet, pa i tu mogu da nastanu problemi, to moras da ispitas preko ESR kako se u poslednje vreme radi ili unimerom.

Osciloskop nemoj jos da kupujes, dobri kostaju preko 200-300e. MHz ti je maksimalna frekvencija do koje mogu da mere. S obzirom na pitanja koja postavljas, bolje da uzmes i neku knjigu pre svega toga :)
THE ONLY EASY DAY WAS YESTERDAY
 
Odgovor na temu

bogdan.kecman
Bogdan Kecman
"specialist"
Oracle
srbistan

Član broj: 201406
Poruke: 15887
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: mysql.rs


+2377 Profil

icon Re: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.06.09.2013. u 03:02 - pre 129 meseci
elektroliti na mb-u se ne izoblicuju tek tako (kada se izoblice ploca je odavno neispravna) posto na mb ne idu klasicni elektroliti sa kiselinom veci neke polimerske kalakurcije tako da mnogo duze traju, trpe mnogo vecu temperaturu i imaju nizi esr .. osnovni problem kod neispravnih kondova u racunarima je to sto im se poveca ESR, vrlo cesto im kapacitet ostane nominalan (posebno kada pricamo o kondovima na grafici, maticnoj ... oni u napajanju su klasicni sa kiselinom i njima padne i kapacitet i skoci esr) .. ako kapiras sta je esr i sta je osnovni problem za dugotrajnost elektrolita skontaces da kako se povecava esr tako kond exponencijalno ubrzano crkava posto sa vecim esr-om sam kond se vise greje, sa vecom radnom temperaturom mu se elektrolit (kiselina, polimer ..) brze trosi (isparava i sta god da se desava sa polimerom..)

sto se merenja esr-a i kapaciteta tice, in circuit na maticnoj ploci - zaboravi, to sprave od par hiljada evra ne rade kako treba (ja imam esr metar koji polovan kosta oko 5000eur i on ne moze sa 100% da ti kaze da li je polimer kond na maticnoj ispravan ili ne, zamisli tek sprave od par stotina evra koliko su za to beskorisne) ... kondovi su dovoljno jeftini da ako hoces time da se bavis, lepo narucis par stotina komada (po sto komada od svih par vrednosti koje idu na maticne) i menjas ne mislis, jeftinije nego bilo koja profi alatka za merenje

sto se scope-a tice, za popravku grafulja i maticnih je potpuno beskorisna sprava, za elektroniku - zavisi koja te i kakva elektronika zanima razlicit osciloskop ti je optimalan .. naravno sa osciloskopom od 100k eur mozes da radis i sto te zanima i sto te ne zanima ali kapiram da za sada neces toliko para da odvojis za alatku kojoj jos nisi siguran ni koje ti performanse znace :D ..

za pocetak treba ti
- dobar unimer, fluke 87v ti je za elektroniku "standard", ima slicno za manje pare ali mora znas sta hoces i sta ti je bitno, to ti je "safe bet" da neces da pogresis (npr sanwa pc5000a je odlican jeftin unimer..)
- solidan ESR metar (pogledaj forum, mikikg je nasao neki solidan koji meri sa do 100kHz a ne kosta ko bubreg, pisao je o njemu)
- dobra lemilica i dobar desoldering iron (ako ces da radis maticne mnogo ti je bitan dobar razlemljivac/cucalica da bi mogao da izvadis elektrolit sa 20+ slojeva maticne ploce)
- dobra duvaljka
- kapton traka
- 0.35-0.5mm tinol
- dobar no clean flux u pasti, dakle ne tecan nego gusti
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.06.09.2013. u 11:50 - pre 129 meseci
I ne zaboravi ovo sto je kolega Kecman naveo kao prvo u svom postu...
citat..
elektroliti na mb-u se ne izoblicuju tek tako (kada se izoblice ploca je odavno neispravna)

Sama zamjena elektrolita bas i ne rijesi problem mozda u nekom sitnom procentu ali vecina ploca ostane sa trajnim ostecenjem,pregrijava se,gnjavi,pc se zaglupljuje ili se resetira..

Pravilo je da kad se naidje na plocu sa ispuhanim,isusenim ili explodiranim elektrolitima obavezno provjeriti ili mjenjati napajanje. Uglavnom problem pocne od elektrolita u napajanjima koji su niza klasa kvalitete od onih na maticnoj.Isusivanjem elektrolita u napojnoj ta jedinica isporucuje ploci svasta nesto osim priblizno stabiliziranog napajanja u dopustenim granicama "talasanja".
U pocetku dok je to talasanje/ripple manje dodatni konvertori po mativnoj ploci uspijevaju to "zvakati" ili kompezirati ali vremenom sve to ode k vragu.U medjuvremenu PC pocinje da gnjavi i baljezga dodaje se RAM,mijenja grafika i svasta nesto a gnjavaza ostane (u medjuvremenu izduvaju i elektroliti na ploci)a zasto bi se sumnjalo u napajanje kad se PC moze ukljuciti.
Dva ili tri puta sam naisao da su elektroliti na maticnoj otisli cisto od pregrijavanja a napojna ostala okej.

Poanta ovog mog "baljezganja" nije da bi se pohvalio da kontam tu materiju nego jednostavna logika da je bolje promijeniti maticnu za novu nego raditi reparaciju iste..osim u slucajevima ako se ne moze naci adekvatna hardverska zamjena ili je ista vezana za kakav licenciran program pa se nema izbora..
Matematika je jednostavna od 10 repariranih 2 komada mozda dalje radi okej....
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.06.09.2013. u 12:48 - pre 129 meseci
Za LCR / ESR metre ovo su dva dobra modela u opticaju:

Mastech MS5308 - 100kHz (odlican, skuplji)
http://www.elitesecurity.org/p3158985
http://www.youtube.com/watch?v=9el9mW5woSM

TECPEL LCR-612 - 1kHz (skroz OK, ozbiljan uredjaj, jeftiniji)
http://www.tecpel.net/LCR-612.html

Ima naravno jos razlicitih modela ali su se ovi pokazali kao dobri sa finim odnosom kvalitet / cena.

Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.07.09.2013. u 12:58 - pre 129 meseci
Citat:
zica49:

elektroliti na mb-u se ne izoblicuju tek tako (kada se izoblice ploca je odavno neispravna)



Ne bih se slozio sa ovom tvrdnjom, jer imam stariju IBM plocu na kojoj se ocigledno vide 4 naduvana elektrolita ali ploca evo vec 5 mjeseci radi bez ikakvih problema.



Ovaj fluke 87v mi je mnogo skup, ipak sam ja pocetnik i ne mogu da odvojim toliko para.
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.07.09.2013. u 14:01 - pre 129 meseci
Nisam ni trazio da se slozis...
Govorio sam o onome sto se pokazalo do sada kod mene i kolega kao nepobitna statistika..
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
 
Odgovor na temu

bogdan.kecman
Bogdan Kecman
"specialist"
Oracle
srbistan

Član broj: 201406
Poruke: 15887
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: mysql.rs


+2377 Profil

icon Re: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.07.09.2013. u 14:39 - pre 129 meseci
Citat:
notebookFun:
jer imam stariju IBM plocu na kojoj se ocigledno vide 4 naduvana elektrolita ali ploca evo vec 5 mjeseci radi bez ikakvih problema.



tacno, ploce koje su starije od 10 godina nemaju polimer elektrolite posto je to relativno skoro pocelo da se stavlja na maticne (10 godina) no ne postoji finansiska konstrukcija za popravku ploce stare 10 godina, manje para kosta nova ploca nego vreme da se ta stara stavi na sto umesto u kontejner...

sto se unimera tice, fluke jeste skup ali je "standard", imas ovde na forumu 2 teme gde se na mnogo strana preglaba o unimerima (trenutno u srbistanu, ako ih jos ima na lageru, sanwa pc5000a je najbolji odnos cena/kvalitet), no to je ono sto ti je najbitnija alatka, sledeca alatka ti je LCR metar ... za maticne ploce osciloskop ti treba koliko i pegla za vodoinstalaterske cevi..

bez kvalitetnog razlemljivaca novim plocama ne mozes da pridjes, isto i za duvaljku i kapton traku, moras da imas i siroku i usku ..
 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.10.09.2013. u 19:48 - pre 129 meseci
Ja se pak ne bih složio sa tvrdnjom da se osciloskopom ne može "videti" neispravan elko.

Čak naprotiv.

Još davnih 90-tih mi je to bila osnovna metoda dijagnoze stanja elko (tada sam još uvek popravljao video i tv uređaje).

Naravno da je potrebna prvo neka referenca na osnovu koje ćeš porediti.

Prvo izmeriš ripple na ispravnoj ploči, popamtiš ili popišeš te rezultate.

Potom to isto meriš na onoj ploči na koju sumnjaš.

Posle svega par dana ćeš imati predstavu o tome šta je normalan ripple, a šta već nije dobro (samo malo iskustva i pamćenja).

Tvrdim odgovorno da NEMA SIGURNIJEG pokazatelja o stanju ESR u elko, tj. o stanju samog elko.

Zavojnica ispred ne menja parametre, pa će ripple zavisiti isključivo od ESR.

Međutim, ripple treba znati meriti u tako bučnom okruženju:

- meri se tako što se masa sonde priključi na jedan kraj elko(-), a vrh na drugi kraj (+) (nikako na neko drugo mesto, jer ono što je zajednička masa kompa i nije baš neka masa :-), previše je bučna pa nećeš moći da razlikuješ buku od ripple).

- fabrička masa od sonde (kablić sa štipaljkom) se skine, i umesto toga napravi kratak šiljak čija če dužina biti ista kao vrh sonde.

- taj šiljak treba da je neposredno uz glavu sonde i potpuno prav. (štos je da površina konture koju zatvara ta nova masa sa glavom sonde bude minimalna, tako neće pokupiti "buku" sa mp i sa napajanja)

- može se uzeti i tankozidna cev (na primer od neke stare teleskop antene) koju ćeš navući na glavu sonde i nekom metodom je pripojiti na ono mesto za masu gde je bio priključen kablić sa štipaljkom, a donji kraj cevi kod vrha sonde malo turpijom napraviš da sa jedne strane dobije šiljak za merenje.

- kabl sonde za vreme merenja treba držati pod pravim uglom u odnosu na mp (ne mora baš nešto precizno, ali se potrudi da ne bude paralelno sa mp). i ne dozvoliti da se "vuče" po napajanju i oko ostalih kablova.

- osciloskop napajati sa utikača koji ima RSO filter (ne mora, ali će biti lakše za merenje).

- dovoljan je već osciloskop od svega 10MHz, a ako je više još bolje.

- staviš skop na AC spregu, razvučeš ga na milivolte i vozi miško.

- već odstupanje ripple, u odnosu na onaj na ispravnoj ploči, od +10-20% je pouzdan znak da treba menjati elko.

-------------------------------------

Takođe se može napraviti od brzih op amps, idealni ispravljač koji može raditi u rangu MHz, sa AC spregom ulaza.

Uz sve mere oklapanja tog sklopića, i vrhom za merenje nalik sondi skopa, možeš imati isto tako pouzdanu napravu.

Pametno bi bilo takvu napravu izraditi u metalnoj cevi, izvući na kraju merni vrh i masu, i to će odlično raditi.

Tako se može i bez osciloskopa.

----------------------------------------
Kada se elko već skine, dok je vruć nema iste parametre kao kad je hladan, i treba se setiti toga kada meriš nekim C metrom ili ESR metrom.

Toliko od mene...

I samo da napomenem: osciloskopom se može uspešno meriti na stotine različitih pojava, samo na različite načine.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

bogdan.kecman
Bogdan Kecman
"specialist"
Oracle
srbistan

Član broj: 201406
Poruke: 15887
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: mysql.rs


+2377 Profil

icon Re: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.10.09.2013. u 19:56 - pre 129 meseci
naravno da sa osciloskopom (+ jos malo elektronike) moze da se izmeri svasta, ali macola, pogledaj njegovo pitanje:

"Koliko su bitni Mhz kod osciloskopa i za sta oni sluze?"


nekome ko je pocetnik je ESR metar beskonacno korisnija sprava od osciloskopa posebno ako pricamo o maticnim plocama ..

a to za merenja, ima pun youtube primera kako izmeriti kapacitet, esr i slicno za kond osciloskopom


 
Odgovor na temu

macolakg
Dragoljub Aleksijevic
Kragujevac

Član broj: 301424
Poruke: 3227
*.adsl.eunet.rs.



+1095 Profil

icon Re: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.10.09.2013. u 20:47 - pre 129 meseci
Dao sam mu ultrajednostavan "recept" za merenje osciloskopom.

I drugi će čitati temu pa im može biti od koristi.

Mnogi prave kardinalne greške kod merenja skopom samo pri prikačinjanju mase sonde (gde, i koliko dugačak kabl mase).

Onda im ništa nisu jasne neke "zmijurine" po oscilogramu.

Lenjost je obično u pitanju, pa se masa napravi dugačka da je ne bi premestali :-).

Za neke stvari će to "proći" ali za merenje ripple neće.

Ovde se radi samo o načinu prikačinjanja mase, koji sam prilično jasno opisao (bar mi se tako čini).

Pozz
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Sa kojom vi opremom testirate ove komponente.

[ Pregleda: 2669 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.