Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kuda ovaj .net ide

[es] :: .NET :: Kuda ovaj .net ide

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 17622 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

i4all
Budva
ccc
Budva

Član broj: 316989
Poruke: 1
*.crnagora.net.



Profil

icon Kuda ovaj .net ide18.08.2013. u 23:31 - pre 129 meseci
Pozdrav svim vrlo predanim i nadasve učenim i iskusnim al nesebičnim kolegama.
Naime, iako se do sada nisam konkretno ozbiljno bavio programiranjem, poznavalac sam kako IT tehnilogija, tako i nešto uže ka programiranju. Želja mi je da krenem sa učenjem programiranja, imam par ideja za radne projekte (na primer: stomatološka ordinacija (desktop + web + mobile aplikacija)) i neki cilj. Ono što me muči je kuda i kojim smerom. Viđenje mi je kroz .net, C#, winforms, učio sam C kroz školovanje, poznajem delom sintaksu c# i predstavlja mi lep OO jezik. Za dbrms bih uzeo MS SQL, poznajem sql sintaksu i nekako mi je prirodno da bude povezan uz .net, a uz to free varijanta za mene je sasvim dovoljana. Obzirom na trenutne tehnologije nameće se EF, logički mi n-tier uz njega deluje neophodan za lakšu izradu multi platform app. Možda sam malo konfuzan, suština je da li je ok ići kroz EF + n-tire ka winforms + ASP, ili npr wpf MVVC model ili već...
Interusuju me Vaša mišljenja okrenuta ka bližoj budućnosti kao i kroz praksu.

Hvala
 
Odgovor na temu

AMD guy
Miroslav
.NET developer

Član broj: 128930
Poruke: 1007

Sajt: www.its.edu.rs


+38 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide21.08.2013. u 13:52 - pre 129 meseci
Samo jedno bih ti rekao, winforms je star skoro 10 godina treba da ga zameni po mnogima mnogo bolji WPF(Windows presentation foundation), fokusiraj se na njega.
http://i.imgur.com/V3feW.jpg
http://on.wsj.com/H9yjz6 -- India Graduates Millions, but Too Few Are Fit to Hire
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide21.08.2013. u 16:07 - pre 129 meseci
MS je mnogo mutan na tu temu. Treba samo videti koliko su sami zbunjeni pa se povuci korak unazad: http://visualstudiomagazine.co...vslive/2013/04/ui-roadmap.aspx

Mislim da su trenutno suvise zauzeti pokusavanjem da uvale ljudima WinRT da bi se ozbiljno pozabavili RoadMapom za svoje platforme. Valjda cekaju da vide dal ce da se primi ili ce totalno da propadne da znaju gde da uloze vreme

Ja bi na tvom mestu naucio/ponovio C++ i naucio da koristim Qt framework. Ukoliko Balmer ne posustane ili ga ne sklone uskoro, trebace ti.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

AMD guy
Miroslav
.NET developer

Član broj: 128930
Poruke: 1007

Sajt: www.its.edu.rs


+38 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide21.08.2013. u 17:13 - pre 129 meseci
Ovo je vise kao offroad map, kako je neko u komentarima napisao. Malo su neodlucni.
Kao alternativu C# bih predlozio Javu, sintaksa je slicna, isto je OOP jezik kao i C#, pre bih presao na JAvu nego na c++.
http://i.imgur.com/V3feW.jpg
http://on.wsj.com/H9yjz6 -- India Graduates Millions, but Too Few Are Fit to Hire
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide21.08.2013. u 17:28 - pre 129 meseci
Java je teski crap. Java VM je busni crap. Frameworci za Javu teski crap. Developeri za Javu su mahom sampioni. Sorry. Ako si sklon mazohizmu i vuces ka sadizmu, Java je pravo mesto.

C++ je isto OOP jezik. Java i C# dva sveta


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
*.adsl.alicedsl.de.



+768 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide21.08.2013. u 18:38 - pre 129 meseci
Citat:
mmix:Ja bi na tvom mestu naucio/ponovio C++ i naucio da koristim Qt framework. Ukoliko Balmer ne posustane ili ga ne sklone uskoro, trebace ti.
Ja sam godinama tvrdoglavo izbegavao da naucim isti i time sam zatvorio vrata mnogim ql firmama i poslovima u auto industriji. Embedded softveri su jos jedan od razloga zasto C++ i dalje ima smisla uciti.
 
Odgovor na temu

AMD guy
Miroslav
.NET developer

Član broj: 128930
Poruke: 1007

Sajt: www.its.edu.rs


+38 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide21.08.2013. u 20:07 - pre 129 meseci
Jel su C++ za .NET i Native C++ isti?
http://i.imgur.com/V3feW.jpg
http://on.wsj.com/H9yjz6 -- India Graduates Millions, but Too Few Are Fit to Hire
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide21.08.2013. u 20:17 - pre 129 meseci
nisu, mada mozes o managed C++ da razmisljas kao o ekstenziji C++ jezika. U zavisnosti od toga kako su klase deklarisane mogu biti i native i managed i mogu isntancirati i pozivati jedna druge. Najvece razlike su zapravo u tome kakav kod napravi kompajler.


Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

pl4stik
Senior .NET programmer/Consultant
oDesk
NI na nebu NI na zemlji

Član broj: 173596
Poruke: 715
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: xx-auth.com.azhar.arvixe...


+31 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 07:41 - pre 129 meseci
Ja ti ne bih preporucio C++ jer nije za web. Elem, licno bih ti preporucio EF kao ORM, web service kao neki data layer, ASP.NET za web i WPF za client stranu. U svakom slucaju biraj kako hoces .NET je tu da ostane i sve je mocniji po mom misljenju...
To sto nekoliko miliona ljudi tvrdi da nisi u pravu ne znaci da stvarno nisi - Frank Zappa

https://youtu.be/DLe358DPGXU
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 08:56 - pre 129 meseci
Mislis? Pogledaj samo ovaj forum, kako je nekad bilo aktivno a kako je danas. Ista je prica i na svim ostalim forumima i q/a sajtovima. Dok se MS zamlacuje svojim teletabisima za domacice, dev ekipe su rezignirane, napustene, i osipaju se. Ne postoji vise vizija buduce MS platforme u kojoj oni mogu da ucestvuju i samo jos naj-hardcore fanovi ostaju slepo privrzeni brodu koji je resio da sam potone. Ni Java nije u nista boljem stanju. WPF danas zaista jeste najsuperiorniji UI sistem koji postoji ali je ekskluzivan za Win i direktna je pretnja WinRT sistemu koji je trenutno favorizovan u menadzmentu MSa. ja od svojih klijenata sve cesce dobijam zahteve za procenom troskova za prebacivanje sa windows server paltforme na Linux, istina mahom na kraju odustanu jer su zbog koda vendor-locked za MS, ali sto bi rekli ameri, the writing is on the wall.

Ako hoces da se bavis webom, tu je PHP ili ako si bas voljan da eksperimentises sa egzotikom tu ti je Ruby on Rails. Ako znas Python, tu ti je i Django.

Niko nece cekati da se MS prizove pameti. Ja vam u ovom trenutku to ne mogu preporuciti, da investirate vreme i trud SAMO u .NET, jer svet polako odlazi na drugu stranu. Budite spremni na to da kroz 3, 4, 5 godina sve ovo zamre i postane legacy tehnologija i gledajte da znate u zivotu da radite jos nesto sem .NETa.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

pl4stik
Senior .NET programmer/Consultant
oDesk
NI na nebu NI na zemlji

Član broj: 173596
Poruke: 715
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: xx-auth.com.azhar.arvixe...


+31 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 10:56 - pre 129 meseci
OK nista ja ne kazem i verujem da stvarno mislis to sto pises i mislim da imas razloga za to sto pises. U svakom slucaju ako je neko za all in one resenje, znaci web, client, SOA i Mobile jedino .NET i Java kao enterprise technologije dolaze u obzir sve ostalo je po mom misljenju ... sve ostalo :). Znaci ovo je samo moje licno misljenje i prihvatam da mozda gresim.

To sto nekoliko miliona ljudi tvrdi da nisi u pravu ne znaci da stvarno nisi - Frank Zappa

https://youtu.be/DLe358DPGXU
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 11:03 - pre 129 meseci
Zavisi ko su konzumenti tj. klijenti. Za business i enterprise klientelu .net i java su i dalje prvi izbor i tu ce dugo biti posla taman da oracle i ms sada stanu.

Razlog tome je vrlo jednostavan, u drugim dev. okruzenjima je nemoguce uraditi ocekivani obim posla po ocekivanom standardu i kvalitetu po trenutnim cenama.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 11:34 - pre 129 meseci
PA pazi, i danas imas firmi koje rade na kliperu Ta prica sve manje pije vodu, inercija ima svoju snagu ali ne doveka.

Evo jedno zanimljivo stivo na temu: http://www.reactos.org/node/637

Landscape se menja prilicno ubrzano, zapravo mnogo brze nego sto sam ocekivao. Web je vec daleko odmaglio od platformske zavisnosti, desktop je sad u zapecku i ljudi su jednostavno u zbunu jer niko nije ocekivao da ce im tlo biti izmaknuto u ovoj meri. Synofsky nam je je*ao keve i to bez milosti, uspeo je maksimalno u svojoj bolesnoj nameri da skrajne .NET ekipu. Mnogo ljudi se nada da ce MS da OSSuje .NET framework sad kad je na Azure-tu moguce razvijati aplikacije u sijaset pltaformi, i da ce to biti spas za .NET, medjutim svi zaboravljaju da .NET nije skrajnut zbog Azure-a vec zbog Windows ekipe i njihovog nedonosceta zvanog WinRT. WinRT i WPF/.NET ne mogu da koegzistiraju u umovima MS menadzmenta, bice ili jedno ili drugo a ja se bojim da ce biti ovo prvo. Narocito kad se uzme u obzir da je za funkcionisanje WPFa i njegov razvoj neophodna puna saradnja sa Win ekipom (zbog MILa) i da je OSSovanje prakticno nemoguce jer je MIL namerno zakoponan u Windows base code..

Ja sam (bar je to vidljivo) bio zagrizeni pobornik .NETa i uzivao u svim prednostima koje je donosio u odnosu na C++, ali stvari su se promenile. Za prosutim mlekom ne valja plakati, isprobao sam Qt dev i upotrebljiv je. Zao mi je sto nemam sve te fensi WPF tehnologije, ali sta da se radi. Sto vise ljudi bude koristilo Qt bice i prosirenja, do tad cemo koristiti tehnologije sa pocetka ovog veka
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

pl4stik
Senior .NET programmer/Consultant
oDesk
NI na nebu NI na zemlji

Član broj: 173596
Poruke: 715
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: xx-auth.com.azhar.arvixe...


+31 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 12:59 - pre 129 meseci
OK C++ ali sta za web/SOA ? PHP? Rails? Znaci pricamo o comercijalnoj upotrebi aj na primer za mala i srednja preduzeca. Meni nekako cudno zvuci da neko pocne da projektuje viseslojnu applikaciju, a da nije u .NET ili Java. Znaci nije samo sajt i nije samo client nego nesto vece, umrseno, a istovremeno skalabilno i reuseble ... Ne znam, mozda gresim al sto kaze dejanet sad da stanu jos duuugo ne vidim da ce prestati da se koristi i .NET i Java... Prosto, nek su najgori, nema boljih.
Just my 2C
To sto nekoliko miliona ljudi tvrdi da nisi u pravu ne znaci da stvarno nisi - Frank Zappa

https://youtu.be/DLe358DPGXU
 
Odgovor na temu

tdusko

Član broj: 93380
Poruke: 1701
217.9.102.*



+768 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 13:41 - pre 129 meseci
Citat:
pl4stik: OK C++ ali sta za web/SOA ? PHP? Rails?
Java jos i nekako, ali retki su danas oni koji se odlucuju za .NET kada je u pitanju web i u stvari namece se kontra pitanje, zasto .net, a ne ostalo? Ako procesljas MS dev community-jem videces sve vise ljudi koji postavljaju pitanje:"Ako me vec osudjujes na HTML 5, koji ce mi djavo .net i VS uopste?". Ako cu da se srodim sa HTML5 + JS + CSS onda cu da uzmem PHP/Node JS/Ruby/... za server, za client neki fancy mvvm/mvc js framework tipa Angular JS/Backbone, JSON i jquery vec imam i nista mi vise ne treba.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 13:47 - pre 129 meseci
I meni je zvucalo, ali je sve to posledica naseg vidjenja sveta dok smo jos pazili na njega, pre nego sto smo se upecali na .NET Svasta se izdesavalo od 2004e kad je Delphi bio jedina realna alternativa Rails ima prilicno kompleksnu MVC arhitekturu i razvija se i dalje, izmedju ostalog ima mogucnost native poziva u C++, kao i SOAP i REST stack i jos dosta pride. Ljudi rade n-tier sisteme u Railsu i to funkcionise.

Drugo, cela poenta n-tier istema je da apstraktuju layere i da layeri budu izmenjivi. Danas, posle x godina mogu na prste da izbrojim situacije u kojima je arhitektura zaista bila tako cista posle y iteracija sa stakeholderima, i na prstima druge ruke da izbrojim koliko puta je layer zasita bio zamenjen drugim Stvari u realnosti nisu nikad tako savrsene kao na papiru.

Think outside the box.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+835 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 15:01 - pre 129 meseci
Ima tu jos gomile stvari sem data layer-a, mvc strukture ili web servisa.

Jednostavno sa net i javom su pokrivene gomile stvari koje klijentima mogu pasti na pamet od esb message-inga, workflow-a, komunikacija, security-ija, driver-a, razlicitih legacy ili novih integracija... itd.
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 15:09 - pre 129 meseci
Kada je Eric Lippert napustio MS i otisao na zelenije pasnjake ($$$) upalila se mala lampica da nesto ozbiljno nije u redu sa MS.

Posle toga sam radio na Angular JS i Knockout projektima koji su mi dosli kao otreznjenje. Jednostavno sve je radilo perfektno, suludo brzo, bez ijedne .NET kontrole na front-endu. Sve sto je trebalo je neki .NET servis koji ce da salje JSON frontendu i CMS da content editorima omoguci lako azuriranje kontenta.

Sve vise cujem da je to buducnost, .NET/PHP/Java ili nesto slicno u backendu i JS na frontendu.

EDIT:
@dejanet
Pitanje koliko je ta apstrakcija uopste potrebna. Radio sam i sa .NET Workflow-om... Koja je to zahebavancija...
 
Odgovor na temu

pl4stik
Senior .NET programmer/Consultant
oDesk
NI na nebu NI na zemlji

Član broj: 173596
Poruke: 715
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: xx-auth.com.azhar.arvixe...


+31 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 16:21 - pre 129 meseci
mmix oces da kazes da bi ti na primer sad da treba da odradis za earodrom/cargo n-tier app trebalo vise od micro sekunde da shvatis da ce da bude VB.NET ili C# (ne znam sta volis) + sve ostalo..

To sto nekoliko miliona ljudi tvrdi da nisi u pravu ne znaci da stvarno nisi - Frank Zappa

https://youtu.be/DLe358DPGXU
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Kuda ovaj .net ide22.08.2013. u 18:20 - pre 129 meseci
Ne, hocu da kazem da ne bih na prvu loptu odabrao .NET kao sto bi to uradio pre par godina. Dotle je doslo.

100% je da web front end ne bi bio ASP.NET, najverovatnije bi bio Rails ili kombinacija js -a i nekog REST sistema u pozadini, mozda WCF .NET servis, ali sumnjam. Sad bas eksperimentisem sa Axis2C i mogu ti reci da sam prilicno prijatno iznenadjen do koje mere je to napredovalo od onda.
Dakle, 50/50 za backend, mada si izabrao cudnu industriju, u tom sektoru jos uvek ima dosta legacy IBM masina sa green terminalima

U svakom slucaju, ja sam poceo da diversifikujem tehnologije. Ako nista, ovo me je probudilo iz ucmalosti u koju sam upao i skapirao sam da su mi bukvlno sva jaja u istoj kosari, sto ranije sebi nisam nikad dozvoljavao.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

[es] :: .NET :: Kuda ovaj .net ide

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 17622 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.