Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Identifikacija komponente na ploci.

[es] :: Elektronika :: Identifikacija komponente na ploci.

[ Pregleda: 3430 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Identifikacija komponente na ploci.14.06.2013. u 17:31 - pre 132 meseci
Koja je ovo komponenta i kako mogu provjeriti sa multimetrom da li je ispravna? Zaokruzio sam na slici crvenom bojom. Hvala!

Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stexman
self employed
blizu...

Član broj: 18120
Poruke: 729
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Identifikacija komponente na ploci.14.06.2013. u 17:55 - pre 132 meseci
Moras vecu sliku, to jest vecu rezoluciju. I slikaj samo taj deo.
 
Odgovor na temu

shpiki
Student
Novi Sad

Član broj: 50342
Poruke: 1651



+62 Profil

icon Re: Identifikacija komponente na ploci.14.06.2013. u 18:41 - pre 132 meseci
Koliko se vidi sa ove slike (a jako slabo se vidi) u pitanju su zavojnice u SMD pakovanju. Koje vrednosti? Pise na svakoj.
There are only 10 types of people in the world:
those who understand binary, and those who don't.
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: Identifikacija komponente na ploci.14.06.2013. u 20:43 - pre 132 meseci
http://www.laptop-bennet.com/u...pro/2011-03/1300874221W7E4.jpg

Evo ima na ovoj ploci ispod baterije, ista komponenta. Koliko vidim ima ih 6 na ovoj ploci.
Mogu li nekako da provjerim sa multimetrom da li je ispravna a da je ne skidam sa ploče?
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

Stexman
self employed
blizu...

Član broj: 18120
Poruke: 729
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+13 Profil

icon Re: Identifikacija komponente na ploci.14.06.2013. u 20:54 - pre 132 meseci
I meni se cini da su to zavojnice, a ako jesu tesko da to moze da crkne.
 
Odgovor na temu

zica49
Ivica Antolović E74ZI
44°50′N 18°03′E

Član broj: 3011
Poruke: 4673
*.team.ba.

ICQ: -27


+1146 Profil

icon Re: Identifikacija komponente na ploci.14.06.2013. u 21:08 - pre 132 meseci
@notebookFun
Ovo obiljezeno zelenim....najcesce..

[img][/img]
Ja sam iz BiH sporo "kontam"pa molim za razumijevanje!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: Identifikacija komponente na ploci.15.06.2013. u 01:21 - pre 132 meseci
U pitanju je ploca F7F od ASUS laptopa. Nema nikako napona do power dugmeta, mislim da je posut vodom u predjelu gdje se nalaze te SMD zavojnice. Kada ukljucim plocu na adapter cuje se neko tiho pucketanje, zvuk kao kada izgori mosfet, samo u kontinualnom toku...


Ako je zavojnica onda mogu to da skinem sa ploce i da prebacim na omsko testiranje, ako nema otpora onda je crklo? Postoji li nacin da testiram bez skidanja sa ploce?
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: Identifikacija komponente na ploci.15.06.2013. u 08:42 - pre 132 meseci
Zavojnice su odprilike zadnje stvari koje ce tu da crknu, to mora da se upali skorz, vatra da izbije, ugljenisano da bi crkla zavojnica :) Te zavonice u sebi nemaju nista osim podeblje bakarne zice u sebi, nema sta tu da crkne. Pre pukne feritno jezgro oko njih nego sto izgori zica cca 1mm debljine unutra.

U 99% slucajeva su problemi sa poluprovodnicima ili prekid stampe. Dakle oni IC sto je zica49 obelezio mogu biti problem. To su IC (mozda su FET ili diode, ne vidim dobro) za neke regulatore napona i oni odprilike prave taj pucketavi zvuk kada udju u nekakav rezim prekostrujne zastite. E sad to je opet pitanje, da li je konkretno do njih, vrlo verovatno da nije do njih jer oni samo posledicno zbog nekog drugog kvara se tako ponasaju, tacnije nesto je drugo crklo i napravilo kratak spoj na granama napajanja pa ovi regulatori ulaze u tkz "intermetirajuci" mod koji se tako "pucketavo" cuje.
Moze biti samo da je neki tantal kondenzator stradao ali tesko se to moze utvrditi bez skidanja jedne po jedne komponente ili nekim in-circuit RLC testerima.

Ne bih vam savetova neke extremne metode koje se po neki put koriste :) a svode se na to da se ipak dovede potreban napon povece struje i onda oni chipovi koji su crkli i napravili spoj na naponskim granam, bukvalno explodiraju ili pocnu da se uzasno greju i onda "aha to je taj" pa se zameni :) Dakle ovo NE RADITI u ovom slucaju, samo sam spomenuo :)

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 15.06.2013. u 09:55 GMT+1]
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

acivoj
svaštarim....
Batajnica

Član broj: 306585
Poruke: 115



+7 Profil

icon Re: Identifikacija komponente na ploci.15.06.2013. u 09:29 - pre 132 meseci
Teško da je zavojnica crkla.Menjao sam dosad 2 na grafičkim, ali su bile vidno nagorele.Na jačim potrošačima se mogu čuti kako "cvile".

Da li ti laptop puni bateriju?Isprati napon od adaptera nadalje.Ima tu i poneki osiguračić.
 
Odgovor na temu

notebookFun
System Administrator
Novi Sad

Član broj: 226286
Poruke: 835



+20 Profil

icon Re: Identifikacija komponente na ploci.15.06.2013. u 10:44 - pre 132 meseci
Ploca na Power dugme uopste ne reaguje, kada ukljucim adapter samo cujemo to pucketanje. Primjetio sam da na plastici od kucista laptopa ima nesto crno u predjelu zavojnica, pa sam pomislio da je tu doslo do kratkog spoja.

Evo originalne slike

Promjenio sam ovaj oznaceni mosfet sa identicnim i opet ne radi
Ukoliko se treseš od ljutnje na svaku nepravdu onda si moj suborac. ~Che Guevara
 
Odgovor na temu

shadow88
shadow88
Tehnicar automatike i elektronike Dizel
elektro agregata
Energoglobal d.o.o
Novi Sad

Član broj: 217056
Poruke: 3065
*.color.rs.

Jabber: ljubicicrobert@yahoo.com


+66 Profil

icon Re: Identifikacija komponente na ploci.15.06.2013. u 13:51 - pre 132 meseci
tu se nesto zdravo jako pregrevalo, postoji mogucnost da je pukla veza u jednom od vise slojeva stampe, ili je doslo do kratkog spoja u stampi, vidim ok tog dela sto si menjao sto je nagoreo pocrnela je ploca na dva mesta a ta zavojnica sa desne strane tog IC-a je gotovo vidno ostecena tj ferit je popucao slojevito, ako se jako grejala moguce je da je lak na zici popustio pa da su namotaji u kratkom spoju.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Identifikacija komponente na ploci.

[ Pregleda: 3430 | Odgovora: 10 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.