Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?

[es] :: Advocacy :: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37703 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?11.06.2013. u 22:12 - pre 132 meseci
Pitala me danas sestra da joj na PC instaliram Ubuntu... i ja pomislim da će to da bude jednako lako kao i za OS X, to jest da samo u Disk Utility odaberem "source" (to može da bude ili neka particija ili disk image) i "destination" (na koju particiju da se odradi restore sa druge particije ili iz disk image), da kliknem na "Restore" dugme i gotovo...

Odem ja na Ubuntu sajt, skinem .iso direktno od njih, kliknem da ga mountujem (na OS X se ISO fajlovi mountuje na klik), kad ono neće... probam da odradim restore iz .iso datoteke na USB memoriju iz Disk Utility, neće ni to...

Prvo sam pomislio da nije taj ISO sa Ubuntu sajta oštećen jer bi to trebalo da radi... ali uzmem ja da pogledam na Google o čemu se radi, za svaki slučaj... da vidim da li da downloadujem ponovo ili šta... i imam šta da vidim:

http://askubuntu.com/questions...-04-installer-isos-in-mac-os-x

Znači, Linuxaši došli na ideju da im ISO više ne bude normalan ISO, nego su menjali kako normalan ISO funkcioniše pod izgovorom da će kao da "olakšaju" pravljenje LiveUSB-a i zbog toga i ne radi...

Probam ja da konvertujem taj njihov "ISO" (ako možemo da ga nazovemo tako) u DMG i vidim u Disk Utility piše "Reading: (Windows_NTFS_Hidden : 2)..." dok konvertuje...

Je l' su to stavili NTFS particiju u ISO??? Koliko znam, to ni Windows ne radi.

Al' ni nakon konvertovanja nije htelo da se mountuje pod Snow Leopardom.

Problem nije do Snow Leoparda jer Snow Leopard sasvim lepo mountuje normalne ISO i DMG datoteke i sasvim lepo radi restore iz normalnih ISO i DMG datoteka ili sa neke particije na drugu particiju.

Odem na Ubuntu sajt, da vidim šta kažu... i evo šta piše: http://www.ubuntu.com/download.../create-a-usb-stick-on-mac-osx

Probam ja to što su napisali... sve odradim tačno onako kako su napisali... i neće ni taj USB da se mountuje...

Probam da uključim tu USB memoriju u sestrin PC, da vidim da li će da se bootuje... neće ni to.

Zašto su uopšte menjali kako ISO funkcioniše? Ako je na Linuxu bilo komplikovano napraviti bootabilni USB, onda je trebalo da menjaju Linux, a ne ovako.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?11.06.2013. u 22:19 - pre 132 meseci
Šta ti zapravo hoćeš da uradiš? Da snimiš ISO na CD? Zar to ne može na Mac OS da se uradi? Zašto bi uopšte montirao sliku?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?11.06.2013. u 22:45 - pre 132 meseci
Može OS X sasvim lepo reže ISO na CD, a može i da odradi restore direktno iz ISO na USB memoriju ili neku particiju. Normalne ISO datoteke uopšte nisu nikakav problem.

Ali taj Linuxov "ISO" format u kojem dolazi Ubuntu nije normalna ISO datoteka, bez obzira što ima .iso ekstenziju na kraju, tako da taj Ubuntu ISO pod OS X-om ne može ni da se nareže, ni da se mountuje, ni da se radi restore iz njega preko Disk Utility.
 
Odgovor na temu

Zoran Milovanovic

Član broj: 45186
Poruke: 1206
*.exe-net.net.



+159 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?11.06.2013. u 22:54 - pre 132 meseci
Trolu ajde otvori (prvi) link koji si sam okacio i procitaj odgovor pola strane nize, detaljno objasnjeno.

I cemu uopste ovaj prvi pasus? Ako mozes da pojasnis kakve to veze ima sa ubuntu ili windows ili pc ili sa bilo cim sta sto nije mek?

U stvari bolje nemoj.
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?11.06.2013. u 23:41 - pre 132 meseci
Marko ili Marcus (kako ti drago). Mislim da nemaš pojma o čemu pričaš i bolje batali dalju raspravu. Toliko.
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 02:46 - pre 132 meseci
Citat:
Zoran Milovanovic:
otvori (prvi) link koji si sam okacio i procitaj odgovor pola strane nize, detaljno objasnjeno

Je l' čitaš ti šta sam napisao uopšte?

Probao sam već da konvertujem taj Ubuntu ISO u DMG i nije hteo da se otvori ni nakon konverzije, što je neko na toj stranici takođe već potvrdio... lepo piše tamo "The conversion will appear to work, but you won't be able to open the resulting .DMG file"...

Napisao sam i da sam probao i ono sa Ubuntu sajta i sve tačno odradio kako su napisali i ni to nije radilo.

Sa standardnim ISO datotekama nema nikakvih problema, tako da definitivno nije do Snow Leoparda.

Na kraju je sestra otišla u komšiluk kod drugarice koja ima rezač da nareže Ubuntu na CD.

Citat:
Sir_Oliver:
Mislim da nemaš pojma o čemu pričaš

A ja mislim da ti ignorišeš činjenice.

Pogledaj prvu stranicu koju sam naveo i videćeš da ima i drugih kojima taj Ubuntu ISO ne radi.

Razlog zašto ni meni, a ni drugima na OS X taj Ubuntu ISO ne radi je zato što to nije normalan ISO.

Stare Ubuntu verzije koje su bile u standardnom ISO formatu se mountuju na klik bez ikakvih problema, što možeš da pročitaš na pomenutoj stranici takođe... citat "Both ubuntu-8.04.4-desktop-amd64.iso and ubuntu-10.04.4-desktop-amd64.iso mounted as expected. ubuntu-11.10-desktop-i386.iso did not. I got the same error message as for the 12.04 ISOs. "... znači, problem je samo sa onim Ubuntu verzijama koje koriste taj Lunuxov "hybrid" ISO format, koji nije standardan ISO, iako ima .iso ekstenziju.

[Ovu poruku je menjao Marcus Naissus dana 12.06.2013. u 04:01 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cyBerManIA
I ovo T ono
Space

Član broj: 25195
Poruke: 698
*.ptt.rs.

Sajt: www.facebook.com/cyberman..


+263 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 03:18 - pre 132 meseci
Bravo za drugaricu.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 07:49 - pre 132 meseci
Kakav god da je iso, bez problema se reže na USB pod Linux-om i Windows-om i to radi. Više puta sam to radio na oba sistema. Ti kažeš da OS X to ne može. Dakle...
Citat:
Marcus Naissus: Probao sam već da konvertujem taj Ubuntu ISO u DMG i nije hteo da se otvori ni nakon konverzije, što je neko na toj stranici takođe već potvrdio... lepo piše tamo "The conversion will appear to work, but you won't be able to open the resulting .DMG file"...

Napisao sam i da sam probao i ono sa Ubuntu sajta i sve tačno odradio kako su napisali i ni to nije radilo.

Na onom uputstvu nigde ne piše da treba da se pravi dmg fajl, već naprotiv
Citat:
[url=http://www.ubuntu.com/download/desktop/create-a-usb-stick-on-mac-osx]

3. Convert the .iso file to .img using the convert option of hdiutil (e.g.,hdiutil convert -format UDRW -o ~/path/to/target.img ~/path/to/ubuntu.iso)

Note: OS X tends to put the .dmg ending on the output file automatically.

Ako je tačno da to OS X ne može, onda moraš prihvatiti činjenicu da tvoj omiljeni sistem ne može nešto što Linux i Windows mogu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
178-222-41-28.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 08:59 - pre 132 meseci
marcus naissus je inače odavno poznati trol i epl zilot: no...

Lepo piše da je problem u tome što OSX različito (čitaj: nestandardno) tumači "hybrid flag" diska - očekujući da je kombinacija ISO9660 i Rockridge formata (ako me memorija dobro služi...) - dok je pravilno tumačenje "hybrid" diska da je jednostavno spoj dva ili više formata, od kojih je jedan ISO9660 (opet, ako se ne varam, u pitanju je Yellow Book standard) a upravo kod Ubuntua je onaj drugi format ustvari klasična particija, samo što je read-only kad se mount-uje.

dd je komanda koja olakšava život svakom iole amateru, a kamoli profesionalcu koji radi *nix sisteme: otkada CD image prave tako što običnom dd komandom mogu sve da prebacim na flešku - od tada mi je život za magnitudu lakši.

A ti ovde kukaš da si meku zadao zadatak da izvuče nešto iz CD image-a, i da on to nije uspeo da uradi: pa - zar nije logično da to Mek jednostavno ne zna da izvuče? ...mislim, logika...

I onda pored toga - imaš mogućnosti da se butuješ sa fleške, ili sa CD/DVD-a...

...i još kukaš.
=====

A što ne bi pisao Apple Support-u da ti ne radi taj deo kako treba? ...možda zato što bi njihov odgovor bio "unsupported OS may lead to voiding your warranty"
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.hsi.kabelbw.de.



+7176 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 09:38 - pre 132 meseci
@Marcus ,

Batali Ubuntu i instaliraj nesto drugo - ako ti bas znaci uzmi Debian.

Ubuntu je djubre neopevano - evo bas pre neki dan sam ga instalirao na Haswell masinu, potrosio sam 4-5 sati da nateram sve da radi. Needless to say, Windows se instalirao bez ikakvih pitanja.

Primera radi, na matori X25-E SSD nece da se instalira pa bog - instalacija prodje, ali sledeci put kada se bootujes GRUB (ili sta vec) se zali da UUID particije ne postoji na sistemu.. ma nek se gone u 3 lepe, vec 20 godina ne moze da radi bez da se nesto ne budzi.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 10:41 - pre 132 meseci
Citat:
newtesla: A što ne bi pisao Apple Support-u da ti ne radi taj deo kako treba? ...možda zato što bi njihov odgovor bio "unsupported OS may lead to voiding your warranty" :D

Pa, neće on da stavlja unsupported OS na svoju božanstvenu mašinu, nego sestra hoće da ga stavi na svoj ovozemaljski PC, koji nema Apple-ovu garanciju.

Samo neka piše.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 11:42 - pre 132 meseci
Citat:
Marcus Naissus:...


Možeš u ISO (koji je image fajl samo, nema veze sa ISO9660 tj "CDFS" fajlsistemom) da imaš bilo koji fajlsistem. Ja sam ga praviop sa cramfs, odavno. Tu je caka, sam ISO je OK iso (baš kao što je img OK img, bez obzira da li je FAT32 ili EXT2/EXT3), samo OSX ne prepoznaje fajl sistem. Ništa "novo", mada "nije po standardu" u smislu da je CD čitljiv na svakom OS (uključujući i OSX, WIN95, MSDOS, OS/2 itd). Slično kada se u WINXP/Visti/7 formatira CD sa mogućnošću dopunjavanja, FS nije standardni ISO9660, i na WIN95/98/NT/2000 (i drugim OS) nije čitljiv.
 
Odgovor na temu

Marcus Naissus
Niš

Član broj: 291521
Poruke: 92
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+45 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 19:12 - pre 132 meseci
Citat:
Nedeljko: Kakav god da je iso, bez problema se reže na USB pod Linux-om i Windows-om i to radi.

Jer je VIŠE NEGO OČIGLEDNO da su budžili to da radi pod Windowsom na prilično nestandardan način (definitivno nije standardno da se za više particija koristi isti GPT UUID), a onda dodali podršku za to što su pravili u Linux.

Na prvoj stranici koju sam pomenuo imaš da pročitaš ovo "This patch/bug report discusses a problem in the way isohybrid sets GPT UUIDs, causing Disk Utility/OS X to fail to recognize the hybrid filesystem and consequently, failing to mount it. Hopefully it will be fixed at some point, making future Ubuntu hybrid ISOs compatible with Disk Utility."

I evo ga link za taj bug report (bug je do toga što su Linuxaši pravili, ne do OS X-a), da pročitaš detaljnije o čemu se radi: http://web.archiveorange.com/archive/v/mwjwmnKzFyQz0D5AkgyF

Piše ti tamo "The code currently uses the same GPT UUID for both filesystem partitions." što definitivno nije ispravan način jer bi svaka particija trebalo da ima svoj unikatan GPT UUID, a ne sve da imaju isti.

Izvolte pročitaj šta je GPT: http://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

Da citiram prvu rečenicu na toj stranici "In computer hardware, GUID Partition Table (GPT) is a standard for the layout of the partition table on a physical hard disk, using globally unique identifiers (GUID)."

Znači, standardno bi bilo da svaka particija ima unikatan GPT UUID, a ne da različite particije dele isti GPT UUID da bi "glumile" jednu particiju.

Možda su Linuxaši tako i napravili da to radi pod Windowsom, ako su time uspeli da zbune Windows da pomisli da je to sve jedna ista particija jer ima isti GPT UUID.

Naravno da OS X traži da svaka particija ima unikatan GPT UUID jer je to standard i tako bi i trebalo da bude. Znači, OS X se ne zbunjuje (neće da pomisli da je to ista particija), ali neće da dodeli isti GPT UUID različitim particijama jer različite particije i ne bi trebalo da imaju isti GPT UUID.

Citat:
Nedeljko: Na onom uputstvu nigde ne piše da treba da se pravi dmg fajl, već naprotiv

Je l' čitaš ti šta pišem?

Prvo sam probao da konvertujem u DMG da bih to probao da mountujem jer taj Ubuntu ISO nije hteo ni da se mountuje, a onda sam probao i da sve odradim tačno onako kako su napisali u tom uputstvu.

Koristio sam te komande koje su napisali tamo, a pošto su naveli da će OS X da doda .dmg na kraj, a nakon toga su naveli da ekstenzija bude .img kad kucam komande, renameovao sam datoteku jer sam ih tako razumeo (prateći njihovo uputstvo sam dobio fajl koji je na kraju imao .img.dmg, a onda piše da ekstenzija bude samo .img).

Citat:
Nedeljko: Ako je tačno da to OS X ne može, onda moraš prihvatiti činjenicu da tvoj omiljeni sistem ne može nešto što Linux i Windows mogu.

Ne bi ni trebalo da OS može da dodeli isti GPT UUID različitim particijama istovremeno jer bi GPT UUID trebalo da bude unikatan.

Citat:
newtesla: marcus naissus je inače odavno poznati trol i epl zilot

Niti sam "trol", niti sam "zilot"... samo skrećem pažnju na nešto zbog čega pod OS X nisam mogao da mountujem novi Ubuntu image jer bi to Linux zajednica trebalo da reši, pošto ako već hoće da koriste GPT, onda bi to trebalo da bude onako kako GPT standard i propisuje.

Citat:
newtesla: Lepo piše da je problem u tome što OSX različito (čitaj: nestandardno) tumači "hybrid flag" disk

Ono što OS X radi je VRLO STANDARDNO. Traži GPT bude onakav kako GPT standard i propisuje (unikatan GPT UUID za svaku particiju, a ne jedan isti za sve).

Što se tiče ovoga za "hybrid flag"... OS X je koristio ISTI "hybrid flag" za hibridne diskove koji podržavaju više file systema mnogo pre nego što su ove nove verzije Ubuntu Linuxa dobile taj ISO za USB memoriju koji se predstavlja tako...

Pogledaj ovo: https://en.wikipedia.org/wiki/Hybrid_disc

Znači, Apple uopšte nije jedini koji pod "hibridni disk" podrazumeva to... vidiš valjda da se pominje i "Audio CD with added data tracks" i "Blizzard Entertainment has released most of their computer games on hybrid CDs" i "Hybrid Blu-ray Discs"... znači, to su koristili za diskove.

Vidiš valjda da se pominje i Mac OS 9, što znači da je to tako i tamo negde krajem devedesetih bilo, onako kako Apple to radi... normalni hibridni CD-ovi nisu problem.

Tako da, ako sada na Linuxu, godinama nakon toga, pod "hybrid flag" podrazumevaju da je predviđeno da se to kopira na USB memoriju (šta će ti "hybrid flag" za to na CD-u kad ne možeš da gurneš CD u USB port, a i diskovi koji nemaju "hybrid flag" mogu lako da se kopiraju na USB?), kako je to sad kao "standardno", a ono što se do tad podrazumevalo pod "hibridni disk" kao "nije"?

Zašto Linux zajednica nije odlučila da koristi neki drugi flag za to, nego flag koji je već duže vreme u upotrebi za hibridne diskove?

Citat:
newtesla: dd je komanda koja olakšava život svakom iole amateru, a kamoli profesionalcu koji radi *nix sisteme

Citat:
newtesla: A ti ovde kukaš da si meku zadao zadatak da izvuče nešto iz CD image-a, i da on to nije uspeo da uradi

Ne "kukam" ja uopšte što Ubuntu ima takav ISO, a i nije tačno da Mac to ne može da uradi... Mac je računar, a OS X je OS... OS X samo neće da mountuje taj Ubuntu ISO jer je taj ISO nestandardan... sa drugim ISO datotekama, pa i sa starijim verzijama Ubuntu Linuxa koje dolaze kao normalne ISO datoteke nema problema i mogu da radim restore iz image datoteke na USB memoriju bukvalno samo u nekoliko klika mišem (ne moram ni da pipnem tastaturu), što je daleko jednostavnije od kucanja komandi po Terminalu.

Što se "dd" komande tiče... radi i to, ali ni Ubuntu koji sam iz te ISO datoteke prebacio na USB prateći uputstva sa Ubuntu sajta (uz korišćenje "dd" komande) OS X nije hteo da mountuje... ako taj Ubuntu ISO na nestandardan način koristi GPT, verovatno je to razlog... a ni sestrin PC nije hteo da bootuje to iz nekog razloga...

Poenta je da iz normalne ISO datoteke mogu da odradim restore na USB memoriju ili hard disk u nekoliko klika mišem, a taj Linuxov "hibridni ISO" su samo bespotrebno zakomplikovali.

Citat:
newtesla: A što ne bi pisao Apple Support-u da ti ne radi taj deo kako treba?

Zato što OS X to radi tačno onako kako bi i trebalo da radi, to jest traži da svaka particija ima svoj unikatan GPT UUID, kao što GPT standard i propisuje.

Citat:
Nedeljko: Pa, neće on da stavlja unsupported OS

A zašto da ga stavljan na mašinu ako je unsupported, kad ne znam ni šta će od hardwarea da prepozna, a šta neće? Pitanje bi bilo i da li će sve funkcije onoga što Ubuntu bude prepoznao da rade.

Šta ako neko ima Time Capsule? Da li postoji bilo šta slično kao Time Machine na Ubuntu? Da li može Ubuntu da uradi backup neke datoteke automatski na Time Capsule preko Wirelessa čim se ona izmeni? Ako ne može, koja bi onda poenta bila da kupujem mašinu koja ima 802.11ac Wireless i Time Capsule? Da li bi mi nešto značilo što je 802.11ac standard znatno brži ako ga koristim samo za normalnu Internet konekciju?

Citat:
bojan_bozovic: Možeš u ISO (koji je image fajl samo, nema veze sa ISO9660 tj "CDFS" fajlsistemom) da imaš bilo koji fajlsistem.

Ma znam to... pravio sam i ja DMG sa HFS+ file systemom, ali mi nije jasno zašto bi neko u ISO za Linux stavljao NTFS file system.

Citat:
bojan_bozovic: samo OSX ne prepoznaje fajl sistem

Ma čita OS X Leopard NTFS bez problema... predvideli su mogućnost da će neko možda na Mac da stavi Windows, pa je tu i BootCamp i podrška za čitanje sa NTFS particija iz OS X-a... znači, nije to problem.

Ali ako su ovi koji su pravili taj Ubuntu ISO stavili dve različite particije unutra koje imaju potpuno isti GPT UUID iako bi GPT UUID trebalo da bude unikatan za svaku particiju, onda nije ni čudo zašto ne radi, pa i da su stavili HFS+ file system.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 21:31 - pre 132 meseci
Citat:
Ubuntu je djubre neopevano - evo bas pre neki dan sam ga instalirao na Haswell masinu, potrosio sam 4-5 sati da nateram sve da radi. Needless to say, Windows se instalirao bez ikakvih pitanja.

Jbt, svratim na ES nakon par godina apstinencije i šta imam da vidim - Dimković još uvek muku muči sa Linuxima. :) The saga continues.

Iskreno, ja mislim da je tebi neko bacio vlašku magiju za taj OS. :)

Ontopic, jako je zabavno kad se neki Eplovac žali kako nešto "nije standardno". :D
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7176 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 21:39 - pre 132 meseci
Cuj, voleo bih da nije tako - ali svaki put kada se dohvatim tog Ubuntua van virtuelne masine, mora da padne bar nekoliko sati zahebavanja.

Da ne bude da sam ja tenkre:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2113414&page=8
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1664316
http://serverfault.com/questio...-dev-disk-by-uuid-generates-bu

Ima bar nekoliko desetina tema sa Ubuntu-om, GRUB-om i nemogucnoscu pronalazenja diska po UUID-u i to span-uje nekoliko verzija OS-a.

Da ne bude zabune - masina je bila tek sklopljena i u njoj je samo jedan jedini SSD, na koga sam pokusao da instaliram Ubuntu! SSD je bio potpuno prazan, sve particije i sl.. je kreirao Ubuntu "pametni" setup. Pametan do mojega.

Stvar je proradila tako sto sam nasao neki drugi matori SSD sa Ubuntu-om i Windows-om i uradio upgrade.

Sta reci - kupus ostaje kupus.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Sir_Oliver
Milan Jovanovic
Beograd RS / Aurora IL

Član broj: 2557
Poruke: 353

Sajt: www.novarepublika.com


+17 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 22:50 - pre 132 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Cuj, voleo bih da nije tako - ali svaki put kada se dohvatim tog Ubuntua van virtuelne masine, mora da padne bar nekoliko sati zahebavanja.

Da ne bude da sam ja tenkre:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2113414&page=8
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1664316
http://serverfault.com/questio...-dev-disk-by-uuid-generates-bu

Ima bar nekoliko desetina tema sa Ubuntu-om, GRUB-om i nemogucnoscu pronalazenja diska po UUID-u i to span-uje nekoliko verzija OS-a.

Da ne bude zabune - masina je bila tek sklopljena i u njoj je samo jedan jedini SSD, na koga sam pokusao da instaliram Ubuntu! SSD je bio potpuno prazan, sve particije i sl.. je kreirao Ubuntu "pametni" setup. Pametan do mojega.

Stvar je proradila tako sto sam nasao neki drugi matori SSD sa Ubuntu-om i Windows-om i uradio upgrade.

Sta reci - kupus ostaje kupus.

Ili nauci vec jednom taj Ubuntu ili batali. Ovo je jubilarni n-ti put da kukas na Ubuntu.
 
Odgovor na temu

balavi

Član broj: 175011
Poruke: 797
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+104 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 23:03 - pre 132 meseci
ma ubuntu je njesra
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 23:10 - pre 132 meseci
Marcus Naissus,

Vidiš, ja na windows-u čak i ne koristim onaj alat koji se preporučuje na ubuntu sajtu, već neki rufus, pa i to radi i ništa ga ne zbunjuje. OK, znači za windows i linux postoje alatke koje se ne zbunjuju i odrade posao, a na macos x-u ne postoji. Taj deo sam shvatio. Samo se jabučari nešto hvale kako softverska podrška za njih ne zaostaje za windows-om.

Kapiram ja da ti hoćeš da kažeš da je taj iso pogrešan i da takav i ne treba da radi. Međutim, ono što mi je čudno je da se windows i linux ipak ne zbunjuju. Ne poznajem GPT, ali me zanima zašto je jednistvenost tog GUID-a toliko bitna ako sve radi i bez toga (na bar dva sistema).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7176 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 23:16 - pre 132 meseci
@Sir_Oliver,

Ne kukam ja nista, samo ga nazivam pravim imenom - njesra neopevano. Da ga batalim, rado bih - da ne moram tu i tamo da probam stvari na istom.

A naucio sam nesto do sada - od namestanja CUDA-e da radi zongliranjem sa kombinovanjem drajvera i SDK-a posto u 90% slucajeva dobijes konzolu kada se sledeci put restartujes (ne znas sta je grdje, dal to sto kernel nema ABI pa moras da juris drajver kompajliran BAS ZA TAJ kernel ili to sto NVIDIA odbija da ima open-source drajver za skrndelj od OS-a kome je to, ocigledno, jedini pouzdani nacin distribucije drajvera).

Mogu do sutra da nabrajam vece ili manje probleme koje sam do sada video koristeci:

- CUDA-u
- Naucne aplikacije vezane za neuroscience (CMTK mi je omiljeni primer - opisan dole)

Recimo, ne dao ti bog da neki paket ima binarnu distribuciju i da koristi, recimo, matore Boost biblioteke - ako imas ne-podrzanu verziju Ubuntu-a ili najnoviju koja vise nema tu verziju Boost-a u repozitorijumu skines doticni Boost source code (tipa 1.42) tek da ukapiras da gcc koji imas na masini nije podrzan od strane tog boost-a ... pa onda sex sa visestrukim verzijama gcc-a i sl... prosek za svaki problem mi je tu negde oko 2-4 sata... prvo pogubis jedno sat vremena listajuci totalno beskorisne postove na netu... ostala 3 pokusavajuci da nadjes neku logiku i smisao u idiotizmima.

Pakao.

Mislim, kapiram - OS je raj na zemlji za ljude koji se nazivaju "sistemski administratori" i koji mogu da naplacuju po satu za svo drkanje, budzenje i kalemljenje tog kupusa. Ali ako ti treba nesto da odradis brzo i da ne moras da imas f#*@&ckin degree iz odrzavanja nuklearnog reaktora - onda si ga na*ebo....

Ako si, recimo, pocetnik - i hoces da uradis najprostiju operaciju kao recimo promena ekstenzija svih fajlova u direktorijumu - odes na google, ima jedno 20 razlicitih saveta od kojih na tvojoj verziji Linuxa radi mozda 3 komada. Vecina se svodi na nekakvo pisanje kvazi-skriptova.

U cemu je problem sa, recimo, necemu kao sto je na Windows-u ren *.klinac *.palac ?

A da.... Linux je suvise l337 za to...

Mozda perl script? http://www.cyberciti.biz/tips/...a-shell-prompt.html#perlscript

Ili mozda rename .info .txt *.info ? E pa nece moci, kod mene shell kaze "syntax error". Bice da to radi na nekom kzschsh shellu ali ne na krlzdscsh2 shellu. Sloboda bato.

Mora malo veca kobasica... find . -name "*.info" -exec rename .info .txt {} \; ? jock... ni to nece.

Najjaca:

Code:
for filename in *.sql
do
echo $filename;
w_o_ext=`basename $filename .sql`;
echo $w_o_ext;
mv $filename $w_o_ext.psql;
done


Ono.. ima jos koliko hoces saveta, pa onda kao lutrija dok ne naletis na neki koji radi na tvojoj kombinaciji shell-a, distribucije i kiselosti zemlje u Nepalu.

Ej... halo! pricamo o promeni ekstenzije fajlova u direktorijumu, ne o pisanju programa za navodjenje rakete na Mars.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?12.06.2013. u 23:39 - pre 132 meseci
Citat:
Recimo, ne dao ti bog da neki paket ima binarnu distribuciju i da koristi, recimo, matore Boost biblioteke...


A zašto taj paket ne isporuči i matore boost biblioteke, kao što se to radi u distribuciji za Windows? Onda ne bi imao problem. Isto tako ja mogu da zapakujem neki python kod za Windows i teram te da skidaš python i instaliraš kojekakve module, ili mogu da sve lepo zapakujem i isporučim ti upotrebljivu instalaciju.

Što se ekstenzije tiče, na Unixu ona tradicionalno nema poseban značaj u odnosu na ostatak imena pa nema ni alata koji bi tako nešto radili. Kako bi na Windowsu preimenovao fajlove tako da umesto razmaka bude "_"? Verovatno bi napisao neku PowerShell skripticu nalik na ovaj kod. I valjda je logično da ako imam skriptu za PowerShell ona neće raditi u cmd promptu? Isto tako ako imam Bash, zašto bih probavao skriptu za Korn shell?

Btw, echo linije su ti višak od debagovanja :)
Code:

for file in *.sql do
    mv "$file" "`basename $file .sql`.psql";
done

http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Kakav to nestandardni "ISO" sada koriste na Linuxu?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 37703 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.