Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kamata na pozajmicu na tekućem računu

[es] :: Ekonomija :: Kamata na pozajmicu na tekućem računu

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 45951 | Odgovora: 175 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Kamata na pozajmicu na tekućem računu05.03.2013. u 10:31 - pre 134 meseci
Bio moj kolega danas do Poštanske štedionice da produži ugovor i odobrili mu pozajmicu u visini plate, ali je efektivna kamatna stopa 42,57% na godišnjem nivou!!!!!!!! Eeeeej, ČETRDESET I DVA POSTO! Ako pak uđete u "nedozvoljeni" minus, kamata je preko 55%!

Ništa ovo ne bi bilo čudno kada kod te iste poštanske štedionice nenamenski dinarski gotovinski kredit ne bi imao EKS od 20,52% na godišnjem nivou!

Ko je bre ovde lud, a kome smrde noge? I da li je ovo otvoreno zelenašenje uopšte zakonski dozvoljeno?

Kako je kod ostalih banaka?
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9444
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu05.03.2013. u 10:40 - pre 134 meseci
Slično. Već godinama se upozorava da je kamata na minus na karticama / računima daleko najnepovoljnija.

Pošto su ljudi najčešće u maksimalnom minusu (do iznosa plate) i ne mogu da se izbave, preporučuje se uzimanje gotovinskog dinarskog kredita, izlazak iz minusa, i pamet u glavu.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu05.03.2013. u 13:54 - pre 134 meseci
Slobodno posle neka prica neko "ruka trzista" i slicne madjije o tome kako trziste samo sebe regulise :D
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu05.03.2013. u 17:03 - pre 134 meseci
Citat:
bachi:
Bio moj kolega danas do Poštanske štedionice da produži ugovor i odobrili mu pozajmicu u visini plate, ali je efektivna kamatna stopa 42,57% na godišnjem nivou!!!!!!!! Eeeeej, ČETRDESET I DVA POSTO! Ako pak uđete u "nedozvoljeni" minus, kamata je preko 55%!

Tih 42,75% i 55% su verovatno 41,12% i 58,75% pošto Poštanska štedionica ima tarifu od 350% i 500% (za dozvoljeni/nedozvoljeni minus) u odnosu na referentnu kamatnu stopu NBS . Inače je Poštanska štedionica jedno od najgorih mesta u Srbiji za posedovanje tekućeg računa, ali pretpostavljam da je tvoj kolega primoran na to. ;)
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu05.03.2013. u 18:46 - pre 134 meseci
Pa nije primoran, nisam ni ja, niko me ne tera da imam tamo tekući.

Minus na stranu, malo se plaća za mesečno održavanje tekućeg i daju čekove ko od šale. :D

Ali ovo za pozajmicu je užas i čista deračina!
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu05.03.2013. u 19:05 - pre 134 meseci
^
Citat:
Pa nije primoran, nisam ni ja, niko me ne tera da imam tamo tekući.

Mislio sam da morate (ako se dobro sećam tvojih nekadašnjih podataka ti radiš u specifičnoj firmi, pa sam mislio da vas uslovljavaju da zaradu primate kod Poštanske, kao npr. PTT i Telekom). Elem, ako ne morate, uopšte mi nije jasno šta tražite kod Poštanske. Ovo:
Citat:
Minus na stranu, malo se plaća za mesečno održavanje tekućeg i daju čekove ko od šale.

je negde oko 150 dinara mesečno samo za "održavanje" računa (meni to nikako nije malo, pogotovu što mislim da imaju i neke fiksne godišnje naknade), čekovi su 50-100 dinara za deset komada, sve moguće i nemoguće provizije se naplaćuju (e-banking, kartice, bezgotovinska uplata na tekući koja nije plata (!)). Ima masa banaka kod kojih je sve ovo mnogo povoljnije (da ne spominjem opet onu jednu kod koje sam trenutno i gde je sve ovo besplatno, uz još mnogo toga).
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu05.03.2013. u 19:07 - pre 134 meseci
Citat:
bachi: Ali ovo za pozajmicu je užas i čista deračina!

Pre svega niko te ne tera da je koristiš. Bar danas imaš 40+ banaka i isto toliko načina da plaćaš odloženo, uzmeš kredit, refinansiranje i slično. Dozvoljeni minus je relikt komunizma i postoji zbog neodgovornih osoba koje nisu u stanju da racionalno koriste svoje resurse.

Što se tiče kamatne stope, ona jeste velika ali je plaćaš samo za dane kada si u minusu i sumu koja je u minusu. To je obično zanemarljiva cifra, osim ako je neko stalno u minusu do maksimuma, ali to onda znači da mu treba staratelj jer nije u stanu da samostalno raspolaže finansijama. Pogledaj samo oglase i supermarkete, sve se prodaje na odloženo 300 dana bez kamate, a neko umesto toga troši keš uz kamatu od 42%.

Osim toga, ne znam nijednu banku koja te vuče za rukav da koristiš dozvoljeni minus. Ja sam odustao od toga jer svaki put moram da se otelim dok ne popunim milion obrazaca i menica i nosim u firmu da mi knjigovođa overi.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu05.03.2013. u 21:27 - pre 134 meseci
Normalno da me niko ne tera da koristim dozvoljeni minus. Samo mi je nelogično da je tu kamata duplo veća od gotovinskog beznamenskog kredita, kada ima daleko više papirologije (barem kod poštanske) ako ćeš takav kredit, dok kod pozajmice (osim produžetka ugovora sa PŠ što se inače radi) nema nikakve dodatne papirologije.

Što se mene tiče i plaćanja na odloženo - čekovi FTW, ali čisto da skrenem pažnju ljudima da dooobro razmisle pre nego što ulete u minus (a uleti se vrlo lako), jer se više isplati uzeti čak i deračku revolving karticu, nego pozajmicu na tekućem.

@kalimero 011, ranije je moralo, nisi imao mogućnost izbora, ali već ~2 godine možemo kod bilo koje banke.
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 02:04 - pre 134 meseci
Svugde minus vuce vecu kamatu od kredita, jer se za kredit proverava kreditna sposobnost i moze se dobiti na mnogo veci iznos nego minus. Mada mislim da si naisao na extrem.

Zar nije u PS mesecna naknada 1% od novca koji legne na racun a ne fixna suma? Znam da je u jednoj nasoj bankarskoj instituciji tako bilo.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9444
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 06:31 - pre 134 meseci
Nagrdiste PŠ, ali ona je sasvim korektna, naravno, relativno gledajući na druge banke u Srbiji

- Održavanje 150 din, uključen web pristup podacima na računu (nisam siguran za plaćanje)
- Ček 10 din. Toliko je kod svih. Jeste iritantno, ali zaboga, stvarno je sića
- Nema "godišnje nadoknade". Neznam otkud kalimeru taj podatak
- Bezgotovinska uplata je 1%. Ovo je lopovluk, ali realno, zaposleni ljudi uglavnom na račun primaju samo platu.

Naravno, sve zavisi od potreba. Prosečnom zaposlenom građaninu, koji jednom mesečno primi platu, i polako je troši, ovo je sasvim prihvatljivo.


Citat:
BluesRocker: Osim toga, ne znam nijednu banku koja te vuče za rukav da koristiš dozvoljeni minus.
Mene moja banka vuče za rukav da koristim minus. Iako su mi pre više godina ukinuli (i ja sam im beskrajno zahvalan) sad su se predomislili, tj, došlo im "iz d u g" šta im donosi profit. Maltene, kad god im dođem nekim poslom bude nešto kao "... gospodine imamo nove pakete usluga, možete ponovo korsititi dozvoljenu pozajmicu ... " Jok, sestro, nikad više !

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 08:18 - pre 134 meseci
^
Citat:
Nagrdiste PŠ, ali ona je sasvim korektna, naravno, relativno gledajući na druge banke u Srbiji

Ja sam sa njima imao uglavnom loša iskustva. Ova kritika gore je vrlo blaga u odnosu na ono što bih u direktnom razgovoru imao da kažem o toj banci.
Citat:
uključen web pristup podacima na računu (nisam siguran za plaćanje)

Samo provera stanja, ako se nešto nije promenilo (u šta sumnjam).
Citat:
Nema "godišnje nadoknade". Neznam otkud kalimeru taj podatak

Otud što sam platio pre dosta godina (ogradio sam se gore, ali radilo se o nekoj naknadi koja se naplaćivala u decembru, a vezana je za osnovnu karticu računa, koju, jel'te, moraš da imaš. Možda više to nemaju).

Evo, sad pogledah, ovi su još gori nego što ih ja pamtim: http://www.posted.co.rs/tarifa_naknada.html#tekuci

Moj favorit:
Citat:
9. Izvršavanje trajnog naloga:
a) za prenos sredstava sa tekućeg računa na žiro račun drugih pravnih subjekata 0,5 % od iznosa a min. RSD 30,00


Citat:
Prosečnom zaposlenom građaninu, koji jednom mesečno primi platu, i polako je troši, ovo je sasvim prihvatljivo.

Sa ovim još i mogu da se složim, ali bih ja na mestu tog prosečnog građanina radije uštedeo minimalno 1.800 dinara godišnje...

edit: evo je i godišnja naknada:
Citat:
12. Godišnja naknada za platnu funkciju POST CARD čekovne kartice
12.1. Za osnovnog korisnika
a) za penzionere RSD 100,00
b) za ostale korisnike RSD 150,00

 
Odgovor na temu

noreniou
žarkovo-ak-žarkovo

Član broj: 6411
Poruke: 392
*.dynamic.sbb.rs.



+120 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 09:54 - pre 134 meseci
mali off
Aik banka - tekuci racun
nema mesecnog troska odrzavanja racuna,
izdaju bez godisnje clanarine dina i master card,
sms obavestenje besplatno (uplate/isplate)
e-banking besplatan
-- za cekove ne znam kakvo stanje kao ni za dozvoljeni minus
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 10:13 - pre 134 meseci
Nisam bas klijent PŠ pa da ih ne kudim bez razloga, ali cinjenica je da su kratkorocne pozamice najskuplje. Madjutim, dozvoljni minus je na neki nacin najbolji, obracunski period je mesec dana i ako si bio u minusu obracunava se kamata, ako nisi nema kamate. Ako ne koristis minus nema kamate. Stvrno je velika kad se prekoraci pozajmica, ali ako se koristi kako teba nije ni tako lose. Ljudi to uzmu i ako imaju obaveze lepo plate, kad im legne plata za koji da to se pokrije i nema vise kamate.

Mesecnu naknadu za odrzavanje racuna i trosak izdavanja platnih kartica necete izbeci ni u jednoj banci, pitanje je samo kako se to prikazuje i naplacuje, obicno je najskuplje kad kazu da se kartice besplatno daju, onda je neka druga naknada veca. Pitanje je samo sta se dobija za tu naknadu vodjenja racuna.

Veci problem od pozajmice su kreditne kartice, na prvi pogled manja kamata, ali kad se izracuna koliko se plati kamate bude mnogo vise.

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 10:31 - pre 134 meseci
^
Citat:
Mesecnu naknadu za odrzavanje racuna i trosak izdavanja platnih kartica necete izbeci ni u jednoj banci...

Bar jedna banka ima sve ovo besplatno, plus još 3% godišnje kamate na pozitivan saldo na tekućem računu, pisao sam već o tome na drugoj temi.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 11:23 - pre 134 meseci
Citat:
Java Beograd:
- Održavanje 150 din, uključen web pristup podacima na računu (nisam siguran za plaćanje)
- Bezgotovinska uplata je 1%. Ovo je lopovluk, ali realno, zaposleni ljudi uglavnom na račun primaju samo platu.
Naravno, sve zavisi od potreba. Prosečnom zaposlenom građaninu, koji jednom mesečno primi platu, i polako je troši, ovo je sasvim prihvatljivo.

Znaci, preko ovih 150RSD platim jos 1% od plate, jer je primam preko njih, kao da oni meni cine uslugu sto ne moram da je primim na ruke?:)
Nijedna druga banka nisam video da ovaj bezobrazluk ima, i nista, na sta sam naisao u bilo kojoj banci, bilo gde, ne smatram gorim od ovoga.

Da primam 50.000 platu, znaci treba da im dam 500+150... neka hvala, za tu cifru mogu da dobijem sve moguce u Intesi (cak i Gold kartice), ili Platinum u drugim bankama. Sa sve pozajmicama sa 0% kamate na stine iznose (RF, Gold paket, 10.000-15.000 minus ne ide kamata)
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 11:32 - pre 134 meseci
^
Citat:
Znaci, preko ovih 150RSD platim jos 1% od plate, jer je primam preko njih...

Ne, 1% na bezgotovinske uplate koje nisu zarada (što nikako ne umanjuje bezobrazluk).
 
Odgovor na temu

sonus70
Novi Sad

Član broj: 120808
Poruke: 176
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+266 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 11:57 - pre 134 meseci
Kudili su ljudi na drugim temama i Rajfajzen banku kao jako skupu , možda i jesu , ali ja bukvalno jednom u dve godine uđem u ekspozituru da podignem novu karticu. Evo baš da pogledam izvode.

06.02.2013 06.02.2013 Naplata članarine 660.00 na februarskom izvodu.
31.01.2013 31.01.2013 Naplata mesečne naknade za vođenje računa 150.00 na ostalim izvodima

Znači ukupno 1800+660 iliti 2460din. godišnje
Koristim je samo za plaćanja na kasama i onlajn za plaćanje objedinjene naplate, ED, telekoma, poreza na imovinu. Provizija za plaćanje predefinisanih tih kućnih računa je 0 , ukinuli su je pre godinu dve, ne znam da li postoji za druga on-line plaćanja, nisam koristio. SMS poruka stiže besplatno za svako provlačenje kartice na kasi ili bankomatu. Zna da smara pa na webu podesiš da te ne obaveštava za sume manje od xx dinara.
Isto tako je glupavo što me je u zadnjih dva meseca dva-tri puta zvao neko iz banke na kućni telefon ,verovatno da nešto nudi ili anketira. Zove u radno vreme kad nisam kući. Žena se javila ali su striktno mene tražili. Ko da ne mogu na mejl da me obaveste. Imaju ga, šalju izvode.

I veliki plus su dobili od mene kad su se pre nekog vremena konačno otkačili od Int. explorera za web pristup.

 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9444
89.216.32.*



+10242 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 12:49 - pre 134 meseci
Sve zavisi od potreba. Svaka banka profiliše svoju ponudu. Ako neko troši 200 čekova mesečeno, a ne koristi pozajmicu ili kartice, njemu će odgovarati banka gde su čekovi dž a kartica godišnje može da bude i 500€, nema veze, njemu je OK. I obratno.

Što reče dragancesu, najgori su oni koji ti daju besplatnu karticu, jer će sigurno da te oderu negde drugde.

@kalimero
Ona POST-CARD je istovremno i čekovna (druge banke ti daju plastificiran kartončić) ali je istovremeno i debitna DINA kartica, kojom možeš da plaćaš robu i usluge.
Nego, zašto kriti, slobodno kaži koja je banka koju toliko hvališ. Bez ironije, stvarno me zanima. Ja sam vezan kreditom za RFB ali žena upravo razmišlja u koju banku da se prebaci.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 13:14 - pre 134 meseci
^
Citat:
Ona POST-CARD je istovremno i čekovna (druge banke ti daju plastificiran kartončić) ali je istovremeno i debitna DINA kartica, kojom možeš da plaćaš robu i usluge.

Ja sam se neprijatno iznenadio kad su me tog nekog decembra obradovali sa naknadom za nešto što nisam tražio i nisam koristio. Jel' mogu ja kod Poštanske da dobijem "plasticifiran kartončić" bez naknade? Ne može - hteo-ne hteo platiću 150 dinara.
Citat:
Nego, zašto kriti,...

Zato što se trudim da poštujem Pravilnik.
Citat:
...slobodno kaži koja je banka koju toliko hvališ.

Pa, 'ajde kad je već počelo (mada sam i napisao u nekoj temi onomad, kad se pričalo o karticama)... AIK banka. Prezadovoljan sam otkad sam kod njih. Imam tamo dva dinarska tekuća računa, devizni tekući, još par nekih partija koje ovde nisu bitne, kreditnu karticu, debitnu karticu, debitnu karticu koju koristim samo za online plaćanja, e-banking. Sve ovo navedeno je potpuno besplatno, fiksni troškovi - nula dinara. Pored toga, kamata na pozitivan saldo na dinarskim tekućim računima je 3% godišnje, a ja sam uvek u plusu bar malo (a bude i dosta), pa se i tu nakupi. Na devizni tekući nema kamate, ali tu držim par stotina evra za potrebe prodaje deviza elektronski kad nešto hitno zatreba, a nema dovoljno na tekućim dinarskim računima. Kurs im je fenomenalan (pisao sam i o tome negde), raspon kupovni/prodajni nikad nije preko 1 dinar, a zna da bude i 50-60 para, povoljnije nego u 90% menjačnica. Sve u svemu, imam fenomenalne mogućnosti bez dinara troškova i nisam nigde mogao ništa povoljnije da nađem. Dok se ne promene (a nadam se da neće), mislim da nema boljih.

E, da:
Citat:
Što reče dragancesu, najgori su oni koji ti daju besplatnu karticu, jer će sigurno da te oderu negde drugde.

Ne da me ne deru na karticama, nego su im i provizije na korišćenje u inostranstvu izuzetno povoljne, kao i kamata na kreditnoj.
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
*.dynamic.kdsinter.net.



+26 Profil

icon Re: Kamata na pozajmicu na tekućem računu06.03.2013. u 14:18 - pre 134 meseci
E upravo tako, nisam ni ja hteo da se javljam povodom AIK banke, ali sve sto si rekao je tacno, plus sto ja imam i devizni po videnju, pa i tu uleti neka kamata na godisnjem nivou, nije kao orocena stednja, ali mogu da podignem lovu kad god hocu, kao npr. kada je Jorgo banka preuzela NBS :D.

Recicu i ovo da nisam u posti platio nista vec nekih 5-6 godina, sve preko e-bankinga (nisam im dao za proviziju), nista se ne naplacuje sem DINA 60 kreditne kartice, tu je clanarina 1EUR na mesecnom nivou. Jedino sam u posti platio kaznu za prekoracenje brzine, posto nije se sa njima igrati (dok ja njima pokazem izvod... odo ja na odsluzenje kazne; ovako uplatnica je sigurica ;) ).
 
Odgovor na temu

[es] :: Ekonomija :: Kamata na pozajmicu na tekućem računu

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 45951 | Odgovora: 175 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.