Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odabir digitalnog aparata

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Odabir digitalnog aparata

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8789 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

star-duster
Apsolvent

Član broj: 269671
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata10.03.2013. u 19:40 - pre 135 meseci
Hvala na veoma iscrpnom obrazlaganju.
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8368
*.dynamic.sbb.rs.



+1348 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata10.03.2013. u 22:41 - pre 135 meseci
Sajo, par pitanja:

1) Koliko si (i koje sve) aparate promenio od kada došao na ES? (čini mi se da ti je prvi bio Nikon D3100, jel tako?)

2) Reci par rečenica o svakom od njih, verujem da će tako nešto rečeno na jednom mestu biti vrlo korisno.

3) Kako se nosiš sa zelenom bojom kod Panasonica? Ja sam imao/testirao nekoliko njih i uvek mi je smetala ta jaka zelena, a i ostale boje nisu nešto.

Ali Sony recimo tu nije nešto bolji i on često ide van balansa. Jedino je G1X tu savršen, ali on ima druge mane od kojih si ti neke pomenio, neke predimenzionirao, a neke ni nisi pomenuo :)

Inače, nisi rekao najveću vrlinu LX 7, a to je objektiv, koji je, kao i svaki Panasonicov, nedostižan za konkurente.

Nikada ni Canon ni Sony ni bilo ko drugi nije napravio objektiv koji je toliko svetao, toliko oštar, oštar po krajevima i bez distorzija, kao što se može dobiti već u jeftinijim Panasonicima.

A što se tiče konkretno objektiva na LX 7, osim tih osobina koje sam pomenuo, za konkurenciju ostaje misterija kako mu svetlosna jačina tako malo pada idući ka tele delu. Ne zaboravite da on kreće od 24mm, a tada je ekstremno teško to postići.



 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata11.03.2013. u 07:25 - pre 135 meseci
1. D3100, ZX-1, E-PM1, NEX 5N, LX7

2. D3100 u svakom pogledu najbolji, sa objektivom 18-105 ostavlja iza sebe sve ostale aparate koje sam koristio. Naravno, razlika nije neka preterano velika a od njega sam odustao zbog veličine. Volim da mi je aparat uvek pri ruci pa sam se neko vreme cimao sa njim i ojačale mi ruke :)
ZX-1 je ok ali nije bio nešto brz i imao je problema sa višim ISO vrednostima, ne samo da se pojavljivao šum nego su i boje nestajale. Valjda zato što je CCD senzor.
Sa mirrorlesima sam generalno bio zadovoljan ali mi je pomalo opet smetala veličina. Nije ko DSLR ali nije ni za džep. 5N pravi slike odličnog kvaliteta ali po meni senzor te veličine nikako ne treba raditi ako autofokusni sistem nije na istom nivou, prosto imati APSC senzor i autofokus po kontrast sistemu nije dovoljno dobro. Sporo je i često maši. 5R je izbacio phase+kontrast, ne znam da li to radi kao kod DSLR-a, ako radi onda se mirrorlesima smeši dobra budućnost, pogotovo što ih premium kompakti pritiskaju sve žešće.
Kod mirrorlesa mi još jedna stvar prilično smeta, a to je što su veliki senzori upropašćeni lošim blendama, najčešće 3.5-5.6. Naravno, ako neko hoće manje onda mu uvale prajm. Premium kompakti imaju duži zum i bolje blende u odnosu na mirrorlese i ako se ovi uskoro ne poprave onda im se ne piše dobro. Ne znam koji moj ne mogu to malo bolje da urade, da li je možda cena morala da se plati zbog mehanizma za menjanje, definitivno tu nešto nije dobro.
LX7 mi se sviđa jer imam, po APSC merama: 16-60 f1.4-2.3. Objektiv je najoštriji na 2.8. ND filter odlično radi svoj posao. Kvalitet slika, mislim na boje, dubinu i šta sve ostalo nije baš isti kao na NEX 5N ali nije ni preterano lošije. I dalje ne mogu da poverujem da pod svetlom sijalica u stanu imam shutter 50 sa f1.4 i iso400 a to sam imao sa NEX 5N sa f2.5 i iso3200. Neverovatno kako mirrorlesi slabo koriste svoj veliki senzor.

3. Nisam primetio zelenu boju. Pre mi se čini da je crvena malo jača nego što bi trebalo. Obratiću pažnju, nisam to ni gledao.

4. Kad sam razmatra šta da kupim, i kad su ostala samo dva aparata u izboru, LX7 i RX100, odlučio sam se za LX7 zbog 24mm, f1.4-2.3, ND filtera i velike razlike u ceni. Iako je RX100 na netu predstavljen kao nekakvo božanstvo i najbolji kompakt univerzuma, ja mislim da zaista nije tako.
Slažem se da je G1X odličan aparat ali ta njegava tromost i spor fokus su me veoma demoralisale za njega. Ono što sam video na Youtubeu je stvarno dosta sporo. LX7 fokusira u trenutku. Za veliki senzor neophodno je da autofokusni sistem radi odlično, već sam koristio 5N kod kojeg autofokus nije na nivou veličine senzora i to mi se ne sviđa.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata11.03.2013. u 18:16 - pre 135 meseci
ovi mali kompakt aparatići se sve više približavaju starijem pen-u kojeg imamo miroslav i ja (barem sam tako stekao dojam) i zapravo u više navrata sam razmišljao o napuštanju tog sistema. otom potom.

SAJA- super šta možeš tako često da mijenjaš aparate. i to tog cjenovnog ranga. a lx7 mora da je još bolji od xz1, meni se taj aparat jako svidio, stabilizacija je super,iako stari ccd senzor nije za iznad iso 200, max 400. ajde velika blenda tu pomaže.

htio sam pitati, koja je razlika između aktivne i pasivne stabilizacije u objektivu? ja se sjećam stabilizacije na starom canon s1 i s2, gdje je slika malo kasnila u odnosu kako sam ja mrdao aparat, ako bi panovao u desno, slika bi malo kasnila. na xz1 vidim da to tako ne radi.

kod snimanja videa na xz1 (koristio sam ga kao dash-cam u autu, imam onaj priljepak za staklo) da je video jako miran (za razliku od autofokusa koji je kriminalno loš), i osim kod brže vožnje kada valjda ipak nebi uspijevao stabilizirati objektiv, kod sporije vožnje je slika jako mirna (a hauba od auta mi svako malo uleti u kadar iako kad sam stavljao snimati se nije vidjela, pretpostavljam da zbog stabilizacije se to dešava). i čitao sam o nekakvom "walking modu", kada aparat stabilizira video dok hodam, dali se na to misli pod "aktivna" stabilizacija? recimo neki canoni to imaju.

 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.mts.telekom.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata26.03.2013. u 20:43 - pre 134 meseci
Sajo, hvala na opisima. Da, LX7 izgleda kao sjajan izbor, naročito zbog tih F1.4 na 24mm. Bilo bi lepo kad bi napravili nešto sa većim senzorom i sličnim objektivom.

Ne slažem se da mirroless-e potiskuju premium kompakti, mislim da je baš obrnuto. Veće blende na kit objektivima bi zahtevale i da objektivi budu veći. F3.5 je brojka na kojoj se zaustavljaju i kit objektivi DSLR-ova, pa su se valjda zato i ovi novi vezali za to. Samo Fuji ima kit objektiv koji pocinje sa F2.8 i on je poveliki http://j.mp/14tndyG. Razliku u blendama "peglaju", naravno mnogo bolji visoki ISO-i velikih senzora. Tako da, ako uzmeš u obzir i ISO, LX7 je po APSC merama 16-60 F4-F6.5 :). A kod DSLR-a / mirrorless-a uvek možeš promeniti objektiv ako ti je potrebno nešto sa većom blendom. Prenosivost je, naravno, na strani LX7, ali ne dramatično: http://j.mp/14tnzFC.

@miko
Mislim da su ti drugi sistemi stabilizacije slike u videu ustvari digitalna stabilizacija, tj. crop. Aparat video ne uzima iz 100% frejma, već iz npr. centralnih 90%, a piksele koji su u obodnih 10% koristi da bi po potrebi pomerao frejm i kompenzovao manje pokrete. Zato slika kasni kad se pan-uje, jer aparat ne zna da li ga korisnik namerno ili slučajno pomera u stranu. Razni proizvođači to različito zovu i imaju razlicit kvalitet implementacije. Sony-jeva verzija u kombinaciji sa optičkom stabilizacijom je veoma efikasna, dok je Olympus-ova, sa PEN-ova npr. veoma loša i pravi "efekat želea" pri bržem pomeranju.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata26.03.2013. u 22:07 - pre 134 meseci
Citat:
LX7 je po APSC merama 16-60 F4-F6.5

e to! bio bi i dalje 16-60 f1.4 - 2.3. količina svjetla je uvijek ista. ako uzimaš DOF u obzir, onda da, ali f1.4 na full frame, na aps-c, ili na 1/2.3" senzoru je uvijek f1.4 :D ako gledaš iso je drugo, ali ne možeš uračunati razliku u šumu u sam objektiv. meni se iso 400 na lx7 čini jako čist. znači ako bi na lx7 koristio f1.4 iso 400, ekvivalent toga na našem penu (ok ti imaš f1.7) bi bilo f3.5 iso 2500. ako u to uračunaš da lx7 ima i bolju stabilizaciju, barem 1 stop bolju a možda i više, dolazimo do toga da bi za ekvivalentnu sliku sa penom morao dignuti iso iznad 3200, a toga nema :P
o tome pričam da se kompakti približavaju penovima. ako kupimo prime objektive onda ne , nikako, tvoj 20mm f1.7 je odličan objektiv, novi 17mm f1.8 također. ali lx7 to (skoro) dostiže za samo 400 eura. a mi smo naše penove sa sporim objektivima platili ohoho više (još je i 20mm barem 300 eura, a 17mm je oko 500njak).

iako i dalje, po potrebi, izvadim 50mm f1.4 i sa penom pobijem sve kompakte, osobito jer je to portretni objektiv i takav bokeh nema niti jedan kompakt :D ali za "turističke" potrebe, lx7 kao low light aparatić je top.

šta se stabilizacije tiče, xz1 ima samo optičku , jer ne "reže" kadar kada se upali snimanje. i to radi jako dobro.

ovdje je video kojeg sam snimio prije nego sam vratio xz1, http://www.youtube.com/watch?v=sPasRIv0-WM , sve piše u opisu. jako sam zadovoljan rezultatom (ne morate gledati svih pola sata, ali recimo prve 2-3 minute, i zadnje 3-4 su naj"aktivnije" za stabilizaciju, jer je centar grada pun rupa na cesti). jasno se vidi da, kada auto stane na semaforu, aparat polako "vraća" objektiv u nulti položaj. vidi se po haubi, koja u vožnji ponekad uskoči u kadar, ponekad čak i dosta uskoči, iako inicijalno kada sam pokrenuo snimanje sam pazio da se ne vidi.

autofokus je s druge strane koma. a i boje su preloše, sve isprano, zelena je skoro pa siva, a u originalu je bila dosta jaka.


 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata27.03.2013. u 14:49 - pre 134 meseci
Po onome što sam ja testirao po stanu, po "količini svetlosti" f1.4/ISO400 na LX7 je ekvivalentno f3.5/ISO3200 na NEX5. Ako tako podesim aparate dobijam isti shutter u istim uslovima. Mislim da je u ovom slučaju LX7 u blagoj prednosti jer ISO800 može opušteno da se koristi bez značajnijeg pada u kvalitetu, pa čak i ISO1600 može da posluži solidno.



 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.mts.telekom.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata28.03.2013. u 20:40 - pre 134 meseci
Moj je ekvivalent bio prema kvalitetu fotografije koja se dobije. NEX (i uopšte taj Sony senzor, koji je i u raznoraznim Nikonima i Pentax-ima) je više od 3 blende ispred LX7, njegovh ISO3200 je bolje od ISO400 na Panasonic-u, može se videti na poređenju dpreview-a. DOF nisam uzimao u obzir, jer me ne zanima previše, ali pretpostavljam da je odnos sličan.

Kome je koji ISO OK je stvar ličnog ukusa. Posle gledanja test slike, meni je i taj 400 sa LX7 previše zamrljan redukcijom šuma.

A naš E-PL1 nažalost više nije za poređenje sa bilo čim iz aktuelne generacije aparata, no poslužiće dok ne padne cena E-PL5 :).
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata28.03.2013. u 21:57 - pre 134 meseci
Citat:

Kome je koji ISO OK je stvar ličnog ukusa. Posle gledanja test slike, meni je i taj 400 sa LX7 previše zamrljan redukcijom šuma.


Evo par fotki sa ISO 400, nisu uopšte tako loše kako se čini. Sve su JPG direktno iz aparata, bez obrade.

http://imageshack.us/a/img801/8247/p1000619g.jpg

http://imageshack.us/a/img27/1626/p1000441d.jpg

http://imageshack.us/a/img831/2888/p1000438n.jpg








[Ovu poruku je menjao S A J A dana 28.03.2013. u 23:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata29.03.2013. u 11:08 - pre 134 meseci
Nisu loše slike, i meni izgledaju pristojno. Ono o čemu sam ja pričao je ovo:



(gornja leva slika je ISO400)

LX7 je makar 3 blende iza NEX-a, po čemu je urađena ona moja kalkulacija. Meni čak NEX na 3200 izgleda mnogo bolje, i boje i detalji.

LX7 je 400 EUR, NEX 3n (koji ima isti senzor kao 5n) sa malim 16-50mm objektivom 460. Za 60 EUR više dobija se aparat sa izmenljivim objektivima, pokretni ekran i generalno bolji kvalitet slike. Objektiv 15mm više štrči u odnosu na LX7, a 100g je NEX teži sa tim objektivom. Komande su na NEX-u lošije, zum je kraći i nema mesta za dodatni blic. Mislim da su softverske mogućnosti Sony-ja veće.

Opet, ukusi su različiti i svako nađe neki svoj kompromis između veličine aparata i kvaliteta slike koju on daje.

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 29.03.2013. u 12:22 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
*.static.sbb.rs.



+421 Profil

icon Re: Odabir digitalnog aparata29.03.2013. u 19:51 - pre 134 meseci
Citat:
MirosIav:
LX7 je 400 EUR, NEX 3n (koji ima isti senzor kao 5n) sa malim 16-50mm objektivom 460. Za 60 EUR više dobija se aparat sa izmenljivim objektivima, pokretni ekran i generalno bolji kvalitet slike. Objektiv 15mm više štrči u odnosu na LX7, a 100g je NEX teži sa tim objektivom. Komande su na NEX-u lošije, zum je kraći i nema mesta za dodatni blic. Mislim da su softverske mogućnosti Sony-ja veće.


Prednosti LX7 (kao predstavnika kompakt klase) u odnosu na NEX 5N (kao predstavnika mirrorless klase), koje ja mogu da iznesem su:

- LX7 jeste u milimetrima manji od nekih mirrorlesa ali je već na samoj granici da bude "džepni" aparat. Znači tih par milimetara i robusniji objektiv kod 3N čine veliku razliku u komforu nošenja aprata, on više nije tako praktičan kao kompakt, prosto nije isto kad ti nešto nosiš u džepu i kad moraš da imaš posebnu torbicu za njega.
- Po meni svaki aparat sa velikim senzorom mora da ima dobar AF sistem. NEX 5N ima AF koji nije dorastao svom zadatku. Ja sam morao posle svake slike da zumiram 100% da vidim da li mi je oštra slika. Ok, navikneš se ali sad sa LX7 to je postala istorija. Sad samo okrenem, opalim i ne mislim, slike koliko su oštre seku mi monitor, i tako sve do jedne dok kod NEX-a malo malo pa neki "ne baš idealan fokus". Osim tačnosti, bitna je i brzina. LX7 okida trenutno dok NEX 5N ne baš. Sa 5N nije bilo šanse da uslikaš nekoga ko se kreće prema tebi ili od tebe, prosto veliki senzor i spor AF često rezultuju promašajem dok kod LX7 to sve ne postoji.
- Smanjenje blende u zum rasponu. Kod LX7 je 0.9 a kod kit objektiva mirrorlesa 2.1. Možda nekome ovo zvuči ko sitnica ali meni itekako prija ujednačena blenda. Nekako više koristim zoom, pravim kreativnije slike itd... Ranije kad god slikam negde u zatvorenom prostoru se ustručavam da koristim zoom a sada više nemam tih problema.
- LX7 ima ugrađen ND filter koji može da se aktivira kako ručno (ima dugme baš za njega) a može i da se podesi da automatika sama odluči kad zatreba. Shutter od 2000 mi skreše na 320, znam da je sitnica ali sad da dođu sunčani dani, to veoma može dobro da koristi.

Prednosti na strani NEX 5N su nešto bolji kvalitet slika i bolji DOF. Mogućnost menjanja objektiva za mene nije prednost jer to ne koristim. I lepo si rekao da je sve to kompromis, ja sam se odrekao boljeg kvaliteta slike da bi dobio nešto što staje u džep, fokusira trenutno i gde su mi 100% slika oštro ko brijač. Sa NEX 5N sam više brinuo o tehničkim aspektima dok sam slikao a mene to nekako sputava, više puta sam primetio da sam mnogo kreativniji sa slikama kad se manje bavim tehničkim stvarima na aparatu nego kreativnim. Sad na LX7 u skoro 99% slučajeva imam podešen program mod, unutar njega imaju 3 podešavanja: STANDARD, MAX APERTURE i OPTIMUM ACCURACY (tako su ih nazvali). Ovaj drugi je se trudi da drži najširu moguću blendu u datom trenutku a ovaj treći da drži najoštriju moguću blendu (obično 2.8 do 4). U oba slučaja sami uključuju ND po potrebi, iso je podešen na Auto (max 800), nema bolje od toga, prosto ima da zaboravim kako se podešava aparat koliko dobro sve odradi, samo okreneš i slikaš, prvoklasno rasterećenje. To je ono što kod mirrorlesa nisam imao. Kvalitet slike bolji 20% ali zahteva 160% više pažnje. Neka hvala.

I jedna zanimljivost: jeste znali da se Panasonic LX7 prodaje i pod još jednim drugim imenom, u pitanju je skuplji dvojnik pod nazivom LEICA D-LUX 6.
http://en.leica-camera.com/photography/compact_cameras/d-lux_6/
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Odabir digitalnog aparata

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8789 | Odgovora: 30 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.