Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/380

[es] :: Elektrotehnika :: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/380

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11769 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

yo-wan
Jovan Dimitrijevic
Elektroenergeticar,EPS
Grdelica

Član broj: 206359
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38023.01.2013. u 16:57 - pre 136 meseci
Kako u samom naslovu stoji, zainteresovan sam za postojanje i nabavku softvera koji bi (naravno uz pomoc jos nekih dodataka) mogao da detektuje divlje prikljucenje na distributivnu mrezu 3x220/380v. Naime, mogucnost divljeg prikljucenja je izvodljiva na putu dovodnog kabla od zidnog/krovnog nosaca do stujomera. Iz prakse znam da je taj kabl cesto ogoljen u tavanu, gde se vrsi odvajanje protoka struje ispred brojila, sto je kaznjivo. Mene zanima, da li postoji mehanizam da se otkrije takav vid prikljucenja. Nisam upucen, ali mozda takav aparat vec postoji, medjutim nacuo sam da je detekcija slucajeva softverskim radom vrlo precizna.
Molim upucene u ovu stvar da se oglase, pozdrav.
 
Odgovor na temu

Darko_zed
Aleksinac

Član broj: 137277
Poruke: 2312
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.proelektro018.com


+98 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38023.01.2013. u 19:03 - pre 136 meseci
Citat:
Mene zanima, da li postoji mehanizam da se otkrije takav vid prikljucenja.


Zasto te zanima ??
...i naravno da postoji ..
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38023.01.2013. u 19:43 - pre 136 meseci
Citat:
yo-wan:Mene zanima, da li postoji mehanizam da se otkrije takav vid prikljucenja.


Ček, pa ti kao elektroenergetičar koji radi u EPS bi trebalo prvi to da znaš :)


 
Odgovor na temu

yo-wan
Jovan Dimitrijevic
Elektroenergeticar,EPS
Grdelica

Član broj: 206359
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38023.01.2013. u 21:56 - pre 136 meseci
Ja duze vreme radim na tim poslovima, ali primenjujem zastarelu tehnologiju. Obzirom da radim sa racunarima takodje duze vreme, zar nije red da znanje i iskustvo povezem i malo se modernizujem u radu. U svakom slucaju hvala, pa bilo kakav odgovor da dobijem.
Pozdrav, Jovan
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38023.01.2013. u 23:38 - pre 136 meseci
Kupi amper-kljesta sa wireless predajnicima, pa kaci gdje sumnjas i gledaj na racunaru sta se zbiva.
Guglaj "current clamp meter", npr.

http://www.fluke.com/fluke/use...s-current-module.htm?PID=74903
http://www.fluke.com/fluke/use...ent-clamp-module.htm?PID=74902

Uz njih imas i odgovarajuci softver, tako da se samo zavalis i gledas u laptop.
Naravno, ne mora Fluke, ima i drugih proizvodjaca i kopiraca, to sam samo naveo da vidis o cemu se radi, a ako firma/drzava placa onda mere i Fluke...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 11:19 - pre 136 meseci
Moze za neupucene, kako bi ovo trebalo da radi?

Opet se ova klesta fizicki moraju nakaciti na kabl?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 13:29 - pre 136 meseci
Pa, nekako mora mjeriti struju, a to podrazumjeva kacenje instrumenata.
Ako sumnja da je na nekom djelu kabla ilegalno prikacen potrosac, onda na pocetku i na kraju tog sumnjivog kabla stavi amper-kljesta i ako mu nije ista struja kroz kabal na oba kraja, onda znaci da negdje izmedju otice.
I onda uzme ona amper-kljesta na kraju i polako ih pomjera ka onom na pocetku korak po korak (sta je "korak" i koliko je dugacak zavisi od konfiguracije na terenu i konkretne izvedbe, moze biti bukvalno korak, a moze i 100 metara...). Onog trenutka kad se pokazivanje ampermetara izjednaci znaci da je upravo u poslednjem koraku prekoracio ilegalni prikljucak.

E sad, njegov problem je suzen na komad kabla uzidan u zid privatne kuce. Jedino sto meni pada na pamet je da jedan radnik stoji na banderi sa amper kljestima, a drugi kod strujomjera i mjeri struju koja ulazi u strujomjer ili gleda sta pokazuje strujomjer, pa uporedjuju da li se slaze ono na banderi sa onim sto ide kroz strujomjer.
I to sve treba da prodje neopazeno od vlasnika, jer ako ih vidi on ce sigurno iskljuciti ilegalni potrosac.
Drugi nacin je da samo na banderi ostave mjerac mjesec dana, pa da izmedju dva "regularna" ocitavanja potrosacevog strujomjera uporede rezultate sa mjerenjem na banderi. Ako se pokaze razlika onda da sa nalagom upadnu unutra i provjere bazdarenost strujomjera, pa ako je u redu onda sa nalogom za pregled instalacija traze sta je sa kablovima.

Ne znam sta se "softverski" moze uraditi ako nemas konkretne mjerne rezultate sa terena: sta bi taj softver analizirao, sa cime bi racunao?!
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 14:39 - pre 136 meseci
^^ lepo si objasnio, mada znam princip.
Moje pitanje se odnosilo na ovo:
Citat:
Odin D.
Ne znam sta se "softverski" moze uraditi ako nemas konkretne mjerne rezultate sa terena: sta bi taj softver analizirao, sa cime bi racunao?!

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

yo-wan
Jovan Dimitrijevic
Elektroenergeticar,EPS
Grdelica

Član broj: 206359
Poruke: 7
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 18:59 - pre 136 meseci
Zahvaljujem Odin D na iscrpnom odgovoru, ocigledno imas iskustva u ovakvim poslovima. Pristup radu si opisao upravo na nacin na koji trenutno radim, osim sto ne primenjujem Wireless amper klesta (nisam ni znao da postoji takva stvar).
Dakle, koliko sam razumeo, potrebno je postaviti Wireless amper klesta na pocetku dovodnog kabla (verovatno na svakoj fazi ponaosob), i uprediti vrednosti tog mernog instrumenta sa jos jednim koji bi merio amperazu vec merene struje iza brojila.
Kako vidim, ovaj "hardver" prati odredjeni softver koji bih instalirao na lap-top i gde bih dobio trazene vrednosti.
Naravno da se ovakva radnja desava na terenu, na lice mesta i to uz prisustvo vlasnika objekta na kome se radnja izvodi.

 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 19:38 - pre 136 meseci
^ Pa ako vi to radite uz prisustvo i znanje vlasnika kuce/objekta onda su vam sanse da tim metodom nesto nadjete skoro nikakve, jer ce svaki razuman covjek kad vi dodjete iskljuciti ono sto je nakacio na taj "ilegalni" kabal koji se odvaja od dovodnog kabla negdje u zidu prije strujomjera.

Za tako nesto bi vam onda bolje koristio tragac kablova ili detektor napona. Njima tandrljate oko putanje dovodnog kabla i ako se negdje okolo odvaja neka grana, detektor ce je naci samim tim sto je pod naponom, bez obzira sto kroz nju ne ide struja.
Npr. ovako nesto:

http://www.fluke.com/fluke/use...ers/Fluke-1AC-II.htm?PID=56048
http://www.fluke.com/Fluke/use...ical-Testers/2AC.htm?PID=70668
http://extech.testoon.com/prod...rrichtung.html#fiche_detaillee

 
Odgovor na temu

superpedja
Subotica

Član broj: 294047
Poruke: 83
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+29 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 21:13 - pre 136 meseci
Ne moze da se otkrije, bez fizickog pristupa, to je zakljucak zar ne :)?
Statistika je kao bikini: otkriva sve, a ne pokazuje nista.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 21:25 - pre 136 meseci
Citat:
Odin D.: ^ Pa ako vi to radite uz prisustvo i znanje vlasnika kuce/objekta onda su vam sanse da tim metodom nesto nadjete skoro nikakve, jer ce svaki razuman covjek kad vi dodjete iskljuciti ono sto je nakacio na taj "ilegalni" kabal koji se odvaja od dovodnog kabla negdje u zidu prije strujomjera.

Kako mislis da to izvede bez prisustva vlasnika kad ih on mora pustiti na tavan / kucu...sta god?
Bez vlasnika oni prakticno mogu meriti samo na dovodnom kablu a od tog slaba vajda....
Jedino ne znam dal ta amper klesta moze negde na brojilo da prikljuci?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 21:55 - pre 136 meseci
Citat:
bakara: Kako mislis da to izvede bez prisustva vlasnika kad ih on mora pustiti na tavan / kucu...sta god?


To, bez vlasnika, se odnosilo na metodu mjerenja potrošnje na banderi i na brojilu. Pretpostavka je valjda da strujno brojilo mora biti ugradjeno na objekat tako da radnik elektrodistribucije ima pristup brojilu, bez obzira na prisustvo vlasnika.
Zato ono po zakonu mora biti na spoljnjem zidu kuce, a ne negdje unutra...
Radnik elektrodistribucije moze valjda i ceprkati po brojilu, pa i odblombirati ga u slucaju potrebe za mjerenjem struje kroz njega.
Tako moze tacno mjeriti sta brojilo broji, a onaj na banderi da mu kaze da li se mjerenje na banderi poklapa sa mjerenjem na brojilu.

E sad, kad neko udari zid oko dvorista i zakljuca kapiju - onda jedino da se upada na neki drugi nacin, ili da se mjesec dana mjeri potrosnja na banderi (od ocitavanja do sledeceg ocitavanja strujomjera), pa da se uporedjuje. Pa ako nije u redu da se dodje sa nalagom za kontrolu brojila, pa ako je brojilo u redu onda sa nalogom za pregledavanje instalacija.

A ja zaista ne vidim kako se neko moze uhvatiti u kradji struje metodom mjerenja na banderi i na satu kad mu se kontrola unapred najavi.
On ce valjda da iskljuci potrosace sa tog nelegalnom kabla u vreme kontrole, zar ne?

E zbog toga sam spomenuo one voltage-detektore i tragače kablova.
Trošio ne trošio struju kroz taj nelegalni kabal u vreme kontrole - voltage detector ce da ga nadje. A amper-klješta jok.


 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
*.206.1.1.vgccl.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 22:31 - pre 136 meseci
Koliko se ja secam srednje elektrotehnicke i profe koji je to predavao (bilo davno), za detekciju ostecenja kablova, kabl se otkaci sa mreze i na njega se prikaci skalamerija koja se sastoji od generatora signala visoke frekvencije, namenskog osciloskopa... Teorija kaze da signal putuje konstantnom brzinom i delimicno se odbija kod svake promene preseka kabla (znaci gde je kabl nagnjecen, presecen, ili ako ima bocno spojene provodnike. Kalkulacijom koja ukljucuje frekvenciju signala, brzinu prostiranja, kao i razmak izmedju PIK-ova na osciloskopu, dobija se idaljenost od tacke merenja...
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 23:09 - pre 136 meseci
Ta sprava se zove Time Domain Reflectometer i manje-više je standardna oprema za kontrolu mrežnih kablova, ali se može koristiti i za energetske instalacije.
Problem je samo to što se testirani kabal mora otkačiti, a za to nije baš lako dobiti odobrenje/nalog, jer moraš isključiti potrošaču struju.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38024.01.2013. u 23:13 - pre 136 meseci
Citat:
Odin D.: To, bez vlasnika, se odnosilo na metodu mjerenja potrošnje na banderi i na brojilu. Pretpostavka je valjda da strujno brojilo mora biti ugradjeno na objekat tako da radnik elektrodistribucije ima pristup brojilu, bez obzira na prisustvo vlasnika.
Zato ono po zakonu mora biti na spoljnjem zidu kuce, a ne negdje unutra...
Radnik elektrodistribucije moze valjda i ceprkati po brojilu, pa i odblombirati ga u slucaju potrebe za mjerenjem struje kroz njega.
Tako moze tacno mjeriti sta brojilo broji, a onaj na banderi da mu kaze da li se mjerenje na banderi poklapa sa mjerenjem na brojilu.

E sad, kad neko udari zid oko dvorista i zakljuca kapiju - onda jedino da se upada na neki drugi nacin, ili da se mjesec dana mjeri potrosnja na banderi (od ocitavanja do sledeceg ocitavanja strujomjera), pa da se uporedjuje. Pa ako nije u redu da se dodje sa nalagom za kontrolu brojila, pa ako je brojilo u redu onda sa nalogom za pregledavanje instalacija.

A ja zaista ne vidim kako se neko moze uhvatiti u kradji struje metodom mjerenja na banderi i na satu kad mu se kontrola unapred najavi.
On ce valjda da iskljuci potrosace sa tog nelegalnom kabla u vreme kontrole, zar ne?

E zbog toga sam spomenuo one voltage-detektore i tragače kablova.
Trošio ne trošio struju kroz taj nelegalni kabal u vreme kontrole - voltage detector ce da ga nadje. A amper-klješta jok.

Moze na brojilu, to se slazem, ali i onda mora da rasturi sat (skine plombe) da bi dosao do kablova?

Mislim da oni cesce primenjuju metodu merenja struje na banderi, to sam bar vidjao.

Razmisljam i o metodi detektora kablova, kako bih sa njima?
Nacices kabl koji ide negde pod naponom a brojilo ne broji nista, kakav ces zakljucak da izvuces?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38025.01.2013. u 00:35 - pre 136 meseci
Citat:
bakara: Razmisljam i o metodi detektora kablova, kako bih sa njima?
Nacices kabl koji ide negde pod naponom a brojilo ne broji nista, kakav ces zakljucak da izvuces?


Citat:
Odin D.: Za tako nesto bi vam onda bolje koristio tragac kablova ili detektor napona. Njima tandrljate oko putanje dovodnog kabla i ako se negdje okolo odvaja neka grana, detektor ce je naci samim tim sto je pod naponom, bez obzira sto kroz nju ne ide struja.


Znači, ako se traži oko dovodnog kabla, a on je obično ukopan po spoljnjem zidu objekta, postoji velika šansa da se nađe ilegalni grana koja se odvaja od glavnog dovodnog kabla koji ide ka brojilu.
Nije bitno da li tog momenta brojilo broji ili ne broji - stvar je u tome da taj kabal ne smije da postoji.
To ti je isto kao kad ti nadju pištolj bez dozvole u kući - bez obzira pucao ti ili ne u tom momentu iz njega, to ne smiješ da imaš.

Hvatanje kradljivaca struje nije veliki tehnički problem. Mi sad ovdje pričamo o nekim metodama pomoću "štapa i kanapa", međutim uz odgovarajuću opremu kao što je gore pomenuti TDR i par zakonskih regulativa mogu da se povataju ko muve na lijepak.
Međutim, problem je nefunkcionalnost i nesposobnost države. Kazne su nikakve, postupci se otežu, a i kad se završe postotak naplate je mizeran, svi nekako potpadaju pod "socijalne slučajeve", "jad i bijedu", "porodice sa 17-oro male dijece" i tome slično.

U ozbiljnim državama u roku mjesec dana platiš sve što duguješ, još tri puta toliko kao kaznu i još popriličnu cifru za rad odgovarajućih EDB organa koji si prouzrokovao.
Ako hoćeš da se sudiš onda još povr svega toga fasuješ i zatvor, i to ne nekoliko nedelja ili mjeseci - nego godina...

Ja sam jednom greškom bacio koverat od elektrodistribucije sa uplatnicom, pa zaboravio da platim. Poslije toga mi stigla opomena, a ja na uplatnici bio napisao pogrešan broj računa kad sam plaćao taj račun. Nekoliko dana poslije toga isključiše mi struju rano ujutro.
Ja izađem u hodnik i vidim radnika edb-a i skontam da uplata nije prošla, objasnim mu o čemu se radi i ponudim da mu odmah dam novac u kešu samo da mi uključi struju. Jok, brajko. Ponovno uključenje košta 70€, a to moraš prvo regulisati zaostale dugove i uplatiti tarifu za ponovno uključenje pa ih zvati telefonom da dođu da ti uključe.
Nema tu da neko provjerava ima li u stanu male djece, invalida, tehnoloških viškova, jezdinih štediša, beba koje se griju na struju, qraca palaca... i da novine na prvoj strani objavljuju fontom 150: "Monstruozno! Ubogom nezaposlenom isključili struju zbog neplaćanja!!!"



[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 25.01.2013. u 01:53 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38025.01.2013. u 03:57 - pre 136 meseci
Mozda je preko tako ali ovde treba da pitam gospodu za 680 din angazovane snage koju placam,
pa pdv na to i vrhunac je,placanje mernog mesta pa opet zbirno pdv.
ILI,kupis lokal,neko pre tebe cackao brojilo,klepe novog vlasnika za neovlasceno koricenje
elektricne energije.E kada lopov koji isporucuje elektricnu energiju bude posten,moda ce i korisnik biti savesniji.
A za to ko kolko trosi,neka postave uredjaj za isporucenu el. energiju,vide koliko je naplaceno i vidi ce se razlika.
Mada eps je prodavac nekom EDB u,pa posle ovi naplacuju i formiraju cenu.E sad,meni se cini da pokretaca teme neko od komsija nervira
pa bi on da mu istera pravdu,ali ne zna kako..
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
37.218.160.*



+6455 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38025.01.2013. u 05:23 - pre 136 meseci
Meni je pričao jedan radnik elektrodistribucije kako oni hvataju kradljivce struje:

1. Ne hvataju oni nikoga, nego samo sačekaju telefonski poziv komšije koji prijavljuje kradljivca. Kaže da u 95% slučajeva krađe struje, krađu prijavi komšija.

2. Onih 5% koji su preostali hvataju tako što se zimi voze kroz naselje (gasovod ne postoji) i ako nema dima iz odžaka, a nekoga ima u kući, flaguju tu kuću za dalju proveru...
 
Odgovor na temu

michaelk
Michael Kopljan
Software developer
Frankfurt am Main

Član broj: 85498
Poruke: 131
*.dynamic.kdsinter.net.



+26 Profil

icon Re: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/38025.01.2013. u 07:48 - pre 136 meseci
Ma ima tu svega. Kao sto Ventura kaze, 95% "uhvacenih" kradljivaca struje je uhvaceno preko anonimne prijave briznog gradana. Ako se setimo, ne tako daleke istorije, kao npr. vremena posle rezolucije informbiroa, golog otoka; gde je svako prijavljivao svakog za bilo sta ako mu se zamerio, onda tih 95% deluje skroz realno.
Inace taj podatak od 95% je i meni rekao covek iz ED.

offtopic.
Moj komsija je inace krao struju godinu dana! Dobro nije bukvalno krao kroz neki uzidani kabel ili slicno, nego nije placao racune, pa mu oni iskopcaju. Kako oni odu on skine plombe, pa ponovo prikopca i tako 3, DA TRI godine! Na kraju, ovima iz ED pukne film i skinu mu sat. E od tog trenutka on "krade" struju, posto nema mernog uredaja. Oni odu, a on spoji direktno zice. Pa tako mesec-dva, pa opet dode ekipa, pa iseku sve zice, sve do prikljucnih sina. On ode kupi nove pa ponovo prespoji, cacka po sinama... A svakog mesecu mu posalju racun, posto nema mernog uredaja a on se prikaci, kao da je 24h maksimalno koristio svu mogucu struju koja moze da protekne kroz instalirane osigurace. I to se tako vuklo preko godinu dana, dok se covek cackajuci po sini, nije napravio kratak spoj!!! Ljudi to je bilo strasno, Kuce mi se tresla kao mali zemljotres, Trafo je izgoreo na banderi, dim u celom dvoristu... njemu izgorela kosa i deo lica ... Moron!!! Na kraju ga odnela hitna, dosla murija, kriminalisticka, da napravi uvidaj... ludilo. Kaze murija da je to teze krivicno delo, pazi sad ovo, jer vrseci krivicno delo se ON povredio ?!???
Elem da skratim, posle 2 godine od kad se to dogodilo, NIKOM NISTA! Niti tuzbe, niti suda, niti duga NISTA. Komsija se odselio u grad, posto su izmestili brojila na ulicu, a meni dovukli poseban kabel za kucu.
p.s. Komsija i ja delimo isto dvoriste, tj. njegova i moja kuca su u istom dvoristu, i imali smo zajednicki sanduk, pa zato sve ovo znam.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: Softver za otkrivanje divljih prikljucaka na mrezi 220/380

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11769 | Odgovora: 36 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.