Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sjajni ili mat ekran monitora? (glossy vs. matte)

[es] :: Video karte i monitori :: Sjajni ili mat ekran monitora? (glossy vs. matte)

[ Pregleda: 2173 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

star-duster
Apsolvent

Član broj: 269671
Poruke: 51
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Sjajni ili mat ekran monitora? (glossy vs. matte)02.12.2012. u 07:31 - pre 137 meseci
Napomena - pridev "sjajan" u ovom postu ne koristim u smislu "odličan", već u pravom značenju - gladak, refleksivan.

Otkako imam LCD monitor, tj. od 2007., imam monitor sa antirefleksivnim premazom, tj. mat. Prvo je to bio LG 1952S, a od pre par meseci je ViewSonic VX2336S-LED IPS. Do nedavno sam bio sasvim zadovoljan ekranima sa mat premazom, ali sam vremenom počeo da primećujem kako mi mnogo lepše izgledaju ekrani novog mobilnog telefona, tableta, ili tuđih laptopova (koji su sa sjajnim ekranom).

Stvarno je paradoksalno da većinu uređaja koji se koriste van kuće (telefone, tablete, laptopove) prave sa sjajnim, tj. glossy ekranima, a kućne monitore uglavnom prave sa antirefleksivnim premazom, iako u sobi lako može da se podesi željeno osvetljenje!

Da se razumemo, veoma sam zadovoljan svojim novim ViewSonic monitorom, uglovi gledanja su odlični, boje veoma žive, odziv sasvim pristojan za igranje i multimediju, veličina i rezolucija su taman po meri. Neuporedivo je lepša slika nego na starom LG-ju. Ali ipak imam utisak da antirefleksivni premaz nekako guši ovaj monitor i ne dozvoljava mu da se prikaže u pravom sjaju (i bukvalno i figurativno).
Sada mi na svakom monitoru sa antirefleksivnim premazom svetla pozadina deluje nekako prljava, kao da ima prašine preko. To je onaj "grainy" efekat. Nasuprot tome, sjajni ekrani mi deluju neuporedivo čistije i "življe". Iako oni izgledaju kao ogledalo kada su ugašeni, ipak u zamračenoj sobi ne bi trebalo da ima toliko refleksije, tj. pri radu i igranju ne bi trebalo da se toliko primećuje.

Znam da na internetu ima milion glossy vs. matte tema i rasprava, ali želim da čujem subjektivne utiske i naših ljudi.

Krivo mi je što sam malo požurio sa kupovinom monitora. Pre par meseci nije bilo 23" IPS monitora sa glossy ekranom na našem tržištu, bar ne za pristojne pare, ali se sada to sasvim promenilo dolaskom DELL S2340L monitora sa sjajnim ekranom.
Razmišljam da prodam svog ViewSonica (nov košta oko 17 hiljada, ne znam koliko bih mogao da dobijem za svoj primerak, ispravan naravno) i da kupim ovog DELL-a koji košta oko 18 hiljada.

Šta vi mislite? Vaši utisci? Da li biste vi uradili ovu zamenu o kojoj ja razmišljam?
 
Odgovor na temu

Binary Mind
11040

Moderator
Član broj: 28245
Poruke: 13289
*.adsl-a-5.sezampro.rs.



+3778 Profil

icon Re: Sjajni ili mat ekran monitora? (glossy vs. matte)02.12.2012. u 16:18 - pre 137 meseci
Ja sam presao na glossy ekrane jos pre 4-5 godina i nemam nikavih problema sa istima. Laptop sa glossy ekranom, i DELL-ov monitor sa glossy ekranom...
 
Odgovor na temu

[es] :: Video karte i monitori :: Sjajni ili mat ekran monitora? (glossy vs. matte)

[ Pregleda: 2173 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.