Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

dvije mreže na jedan printer

[es] :: Windows mreže :: dvije mreže na jedan printer

[ Pregleda: 1873 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ronhilj

Član broj: 32500
Poruke: 22
*.st4.cable.xnet.hr.



Profil

icon dvije mreže na jedan printer09.11.2012. u 22:53 - pre 139 meseci
Evo da opišem stanje.

U firmi ima 4 kompjutera na jednoj mreži.
IP 192.168.0.xxx
Gateway 192.168.0.1

Druga mreža ima isto 4 kompjutera
IP 192.168.3.xxx
Gateway 192.168.3.254

Printer je spojen na kompjuter sa prve mreže i druga 3 komjutera iz prve mreže vide printer i to radi.

Kako da spojim ostala 4 kompjuter iz druge mreže na komjuter sa printerom iz prve mreže pa da i ovi iz druge mogu printati.

Nažalost ne smijem mijenjati podmrežu od druge mreže.

Mislio sam staviti još jednu mrežnu karticu u kompjuter sa printerom i tako udesit da radi.

Da li je to moguće uz uvijet da šerani kompjuter ima nesmetan pristup internetu

Svi kompjuteri su Win 7

Unaprije hvala na Vašem trudu i odgovorima

 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: dvije mreže na jedan printer11.11.2012. u 07:01 - pre 139 meseci
povezivanje razlicitih mreza radi se rutiranjem, znaci treba ti ruter kojim ces povezati te mreze,

daj model tih "gateway-a"...
 
Odgovor na temu

ronhilj

Član broj: 32500
Poruke: 22
*.st4.cable.xnet.hr.



Profil

icon Re: dvije mreže na jedan printer11.11.2012. u 18:06 - pre 139 meseci
nažalost ne mogu do gatewaya .
Da kažem imaju sad mrežni printer 192.168.3.5 na koji printaju računala iz obe mreže.
Taj je na izdisaju, pa su kupili obični printer bez konzultacija i sad imaju problem.
Na hardwerskom firewallu je vjerovatno dozvoljen pristup mrežnom printeru za obe mreže.
Nitko ne zna gdje se firewall nalazi, koji je model, tko im ga je prodao i koja je šifrqa za logiranje.
Eto sve sam rekao što znam
 
Odgovor na temu

drvlada75
Prokuplje

Član broj: 153703
Poruke: 1204
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: dvije mreže na jedan printer11.11.2012. u 19:37 - pre 139 meseci
Ako sam dobro razumeo, trebalo bi da ti pomogne route add komanda na racunarima u grupi koja trenutno ne vidi printer

http://www.howtogeek.com/howto...-to-the-windows-routing-table/
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+269 Profil

icon Re: dvije mreže na jedan printer12.11.2012. u 08:16 - pre 139 meseci
Ne moras dodavati jos jednu mreznu kartu - mozes dodati vise adresa na istu kartu ... Problem je samo sto ti neznas gde se nalaze ta 2 rutera ( ili je zapravo samo jedan ) i kako da dovedes novi mrezni kabl kada nemas pristup ruterima -> gde ces da se konektujes?

Cak i ako ne vidis kablove i mreznu infrastrukturu mozes dosta toga opipati softberski. Probaj da iz te prve mreze startujes 'tracert 192.168.3.5' da vidis koliko je posrednika umesano u taj transport.

Vidljivost racunara mozes povecati i promenom mrezne maske -> stavi 255.255.0.0 i videces sve 192.168.*.* racunare.

Sta god da radis moras da budes oprezan. Ko god je podelio tu malu mrezu na 2 grane imao je za to neki pametan razlog. Ti sada oces opet da ujedinis ta dva sveta ... Verovatno najmanje talasanja postizes stavljanjem tog stampaca na racunar (print server) sa istom adresom.

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

ronhilj

Član broj: 32500
Poruke: 22
*.st3.cable.xnet.hr.



Profil

icon Re: dvije mreže na jedan printer12.11.2012. u 16:42 - pre 139 meseci
Hvala svima na trudu.
Whitie 2004 je ponudio jako jednostavno rješenje (obzirom na situaciju i moje znanje tj. neznanje). Ako sam dobro razumio, maknem mrežni printer i tu priključim printer server računalo i dodijelim mu 192.168.3.5 i gateway 192.168.3.254
Brine me jedino može li to print server računalo na internet radi mail i sl.
Hvala još jednom na pomoći.
Svakako je još sugestija dobrodošlo.
 
Odgovor na temu

citizenx
System & Network Administrator
United States of America

Član broj: 270900
Poruke: 443



+68 Profil

icon Re: dvije mreže na jedan printer18.11.2012. u 22:53 - pre 139 meseci
Zanimljiv problem. Najbolje resenje bi bilo da imas pristup ruterima i da konfigurises routing protokole kako bi omogucio komunikaciju izmedju te 2 mreze, ali ako kazes da nemas pristup tome, onda postoje druge opcije. Ja bih probao sa dodavanjem druge mrezne kartice i dodelio bih joj staticku adresu iz opsega mreze2 (koja nema pristup stampacu). Recimo adresu 192.168.3.77 (namerno sam lupio 77 jer su male sanse da je bas ta adresa zauzeta od strane nekog od ona 4 racunara iz druge mreze). Drugi kraj kabla bi utakao u isti uredjaj gde su pobodeni racunari iz te druge mreze (192.168.3.0). Najbolje bi bilo da imas pristup tome i da je to neki switch. Onda bi otisao na neki od racunara iz 2. mreze (iz mreze koja nema pristup stampacu) i uradio sledece: u command prompt-u bi kucao:

tracert 192.168.3.77

Ova komanda pored odziva uredjaja daje mogucnost da vidis koja putanja se koristi. Ako je prva adresa u listi 192.168.3.254 (default gateway druge mreze), onda to znaci da komunicira sa racunarom kao da su u istoj mrezi (ne ide preko rutera i routing protokola, vec direktno) i serovanje printera bi trebalo da bude u redu....

Neko je jos spominjao dodavanje adrese na istu mreznu karticu. Mozda bi i to moglo da resi problem, nisam nikad koristio 2 adrese na jednoj kartici.
 
Odgovor na temu

[es] :: Windows mreže :: dvije mreže na jedan printer

[ Pregleda: 1873 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.