Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programski jezici - "sve što znaš o programskim jezicima, napiši nešto u C"

[es] :: Art of Programming :: Programski jezici - "sve što znaš o programskim jezicima, napiši nešto u C"

[ Pregleda: 2439 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

loreenche
Brčko, BiH

Član broj: 308584
Poruke: 5
*.163.61.176.bhb.ba.



+1 Profil

icon Programski jezici - "sve što znaš o programskim jezicima, napiši nešto u C"09.11.2012. u 08:32 - pre 138 meseci
Nadam se da nisam promašio podforum. Evo o čemu se radi, upisao sam inžinjersku informatiku na privatnom fakultetu, jer planiram da mi to u budućnosti bude poziv. Problem je što se sa programiranjem nisam puno susretao, a mislio sam da ću na fakultetu postepeno učiti. Ala sam se prevario.

Konkretno, u pitanju je predmet programski jezici, profesor izgleda da nema vremena da drži predavanja, pa je odlučio voditi konsultativnu nastavu. Otišao sam na prve konsultacije, i dobio "literaturu" (skriptu od 300injak strana, sve same PowerPoint prezentacije). Kad mi je dao to, rekao da sve to naučim, dao mi je i temu za seminarski rad, koja otprilike glasi ovako: "sve što znaš o programskim jezicima, koje vrste postoje, koje su međusobne razlike, za šta se koriste jedni za šta drugi, i napiši mi nešto u C." Suffice to say, u životu se nisam sreo sa C programskim jezikom (prošao sam neke početničke tutorijale iz PHP-a, a najbliže kodiranju što sam prošao bio je mIRC scripting). Nije mi problem uraditi teorijski dio seminarskog, napisati koji su jezici, za šta se koriste, šta ih razlikuje, problem mi je ovo "napiši mi nešto u C".

Ako on želi da ja napišem program, bez ikakvog predznanja, stvarno ne znam šta da radim. Postoje li negdje neki primjeri programa na osnovu kojih mogu da napišem neki svoj osnovni (nakon što naučim osnovnu sintaksu jezika, naravno), jer ako ne postoji, bacio sam 1250 evra.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3445

Jabber: djoka_l


+1462 Profil

icon Re: Programski jezici - "sve što znaš o programskim jezicima, napiši nešto u C"09.11.2012. u 08:55 - pre 138 meseci
Evo ti tri knjige za učenje C-a

1. Apsolutna biblija za C, od dva čoveka koji su smisli C (Kernigen i Riči). Doduše, u moje vreme prevod na srpski je bio očajan, možda je sad bolje. U svakom slučaju, bolje je ako nabaviš original na engleskom: http://www.cet.rs/cetknjige/KDetaljno.aspx?ID=3382
2. Knjiga od Lasla Krausa sa ETF-a. Tip je neverovatno pedantan i precizan. Ja ove knjige nisam koristio (već sam završio fakultet i znao C kada ih je Laslo napisao): http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7466-334-9
3. Zadaci (isto Laslo Kraus): http://www.mikroknjiga.rs/store/prikaz.php?ref=978-86-7466-350-9

Da, već znaš, ali da napomenem: bacio si pare. Sada je pravo vreme da razmisliš šta ćeš da radiš u životu, jer na tom fakultetu teško da ćeš da naučiš ono što ti je potrebno za struku.
 
Odgovor na temu

loreenche
Brčko, BiH

Član broj: 308584
Poruke: 5
*.163.61.176.bhb.ba.



+1 Profil

icon Re: Programski jezici - "sve što znaš o programskim jezicima, napiši nešto u C"09.11.2012. u 09:08 - pre 138 meseci
Ni na prošlom fakultetu nisam naučio ništa korisno, pa sam nekako stekao dojam da fakultet služi da se stekne diploma, a da što se znanja i unaprijeđivanja tiče, moraš biti samouk. Hvala ti za ove 3 knjige, inače sam iz Bosne i Hercegovine, mogu li se kupiti u nekoj knjižari, za gotovinu? (imam rodbinu u BG koja može da mi to nabavi)

edit: našao sam online neko englesko izdanje u PDF-u ove Kernighan/Ritchie, tako da mi trebaju još Lazlove.

Ništa, bacam se na učenje sintakse, a uporedo ću raditi teoriju. Hvala puno, javljam progres ovdje.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programski jezici - "sve što znaš o programskim jezicima, napiši nešto u C"09.11.2012. u 11:57 - pre 138 meseci
Ne znam za Laslovu zbirku, ali se sa predlogom prve dve knjige slažem. Napomenuo bih da se K&R ne smeju čitati nekritički, jer se sintaksa od onda donekle promenjena. Zato testiraj programe na računaru i koristi tu knjigu uz još neku, na primer Laslovu.

Fakulteti (bi trebalo da) služe da omoguće što većem broju ljudi da dostigne neki stepen stručnosti, tj. da ne treba biti Tesla da bi se postalo uspešan inženjer. Dakle, sve se može naučiti i bez fakulteta, ali je mnogo teže. Međutim, studiranje traži aktivan odnos studenta prema njemu. Ako je neko došao samo da štreba i polaže ispite, nije to to. Vrlo je bitno da je student zainteresovan za materiju, tj. bar neke njene oblasti, što podrazumeva da sam produbljuje te oblasti, pri čemu je fakultet pravo mesto za raspitivanje i pomoć. To je onda aktivno studiranje. Kako je ko studirao, to se vrlo brzo i lako vidi na svakom intervjuu za posao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

loreenche
Brčko, BiH

Član broj: 308584
Poruke: 5
*.163.61.176.bhb.ba.



+1 Profil

icon Re: Programski jezici - "sve što znaš o programskim jezicima, napiši nešto u C"09.11.2012. u 15:38 - pre 138 meseci
Cijenim odgovor. Mislim da ne griješim u metodi učenja, učim tako što svaki kod iz knjige ubacim u kompajler i pokrenem ga. Za sada nije bilo većih grešaka i odstupanja, sem pojedinih #include "kolekcija" (tako ih ja zovem), još treba da vidim kako ću pronaći one koje mi trebaju. Bilo je lako izguglati recimo za rand() ili rand(time), vidjećemo kako će teći dalje. Pored knjiga, našao sam neke novije tutorijale na YT, može se lijepo pratiti.

Sviđa mi se ovo (trebalo bi da) što stoji u zagradi, zato što je stanje upravo takvo. Trebalo bi da, ali nije. Barem na ovom ovdje fakultetu. Priča ovdje je takva da se završavaju 3 godine na štrebanje i polaganje ispita, a onda se prebacuje u Beč, jer fakultet ima sporazum sa bečkim Univerzitetom za studente iz BiH. Što se "istraživanja na fakultetu" tiče i raspitivanja za materiju, mačku o rep. Pogledaj mi samo temu za seminarski i vidjećeš "stručnost" profesora.

Da ne idem u off-topic sa pričom o fakultetu, sintaksa napreduje veoma dobro, malo je složenija od mIRC-a (deklarisanje varijabli, čudan način implementacije varijabli u printf) ali sve ide ko podmazano jer ima i dosta sličnosti. Već pišem kalkulatore, računanje broja pi, funkcije za računanje vjerovatnosti dobitka itd. Mislim, znam da to nije "već" nego "tek", ali odnekud se mora početi. :)
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Programski jezici - "sve što znaš o programskim jezicima, napiši nešto u C"09.11.2012. u 15:44 - pre 138 meseci
Ono što ne smeš da smetneš sa uma, to je da aktivan odnos prema učenju zavisi od tebe, a ne od profesora ili fakulteta. Ako te nešto zanima, a profesor ne zna, potražićeš odgovor negde drugde. Na ovom forumu ima ljudi sa sjajnim karijerama.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

loreenche
Brčko, BiH

Član broj: 308584
Poruke: 5
*.163.61.176.bhb.ba.



+1 Profil

icon Re: Programski jezici - "sve što znaš o programskim jezicima, napiši nešto u C"09.11.2012. u 15:49 - pre 138 meseci
Jasno mi je, i primijetio sam ljude sa zavidnim karijerama ovdje, zato sam se i registrovao. A što se odnosa prema učenju tiče, sa moje strane je on preaktivan. Hvala još jednom, idem da savladam variable arrays. :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Art of Programming :: Programski jezici - "sve što znaš o programskim jezicima, napiši nešto u C"

[ Pregleda: 2439 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.