Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Nedoumica oko zoom-a objektiva

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nedoumica oko zoom-a objektiva

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20450 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva08.11.2012. u 10:06 - pre 139 meseci
Citat:
Predrag Supurovic: E onda dresi kesu za Tamron Nikon 18-270/F3.5-6.3 AF Di-II VC PZD


Zašto da se čovek ograničava samo na 270mm ? Neka uzme 18-300 :D http://www.dpreview.com/lensre...nikon-af-s-18-300mm-3p5-5p6-vr !

@milstanyu Ako ti je veličina između DSLR-a i kompakta povoljnija za nošenje, pogledaj i mirrorless-e. Imaš npr. Olympus E-PM1 za ekvivalentnim 28-300mm objektivom za oko 550 EUR u inostranstvu ili oko 450 EUR sa dual zum kombinacijom istog opsega, poput one koju nameravaš da nabaviš. Saja je koristio E-PM1, pa pogledaj njegove stare post-ove ako te zanima. Mirrorless-e ispod 1000 EUR još prave Sony, Panasonic, Samsung, Nikon i Canon...

P.S. Imam i ja podvodni kompakt kao drugi aparat, ali Sony TX10. Kakva su ti iskustva sa Fuji-jem?
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
109.121.54.*



+74 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva08.11.2012. u 11:34 - pre 139 meseci
Mirrorless VS DSLR

Ovaj E-PM1 sam duuuugo razmatrao. PROTIV:

1. Ne svidja mi se sto nema pokretan LCD, dobra stvar narocito na putovanju.
2. Nema viewfinder! Da li je zaista moguce tako dobro fokusirati sliku na prosecnom LCD-u (ocena dpreview) kao sa viewfinderom na 600D??? (resivo, moze da se dokupi)
3. Video, licno iskustvo, vise mi se trese slika kad drzim manju kameru. Mnogo bolje snimke pravim starom SD kamerom (velicina DSLR-a) nego sa kompaktom ili telefonom.
4. Shutter speed range 2 - 1/4000 sec. EOS 600d i Nikon D5100 imaju do 30s. Kako da slikam mlecni put na 2s? :)) (resivo, kad bih uzeo mnogo skuplji E-P3)
5. Veca ISO vrednost, losija slika na mirrorlessu u odnosu na DSLR, npr. ISO1600: neupotrebljivo na mirrorlessu, sasvim dobro na npr. Nikon D5100 (za ovo nema resenja, slicna situacija i sa sklupljim mirrorlesima).

ZA:

1. Dimenzije.

Jel moze neko da mi u par reci opise sta jos gubim kupovinom E-PM1, a ako ne kupim EOS 600D? Ili sta dobijam sa mirrorlessom, sem lakseg nosenja?

XP30

Fuji XP30 nije skup, lak je za nosenje (kao mobilni). Potapao sam ga u moru vise puta u protekle 2 godine (posle toga prao pod slavinom), stajao je na plazi (pesak, vrelo sunce...) Nisam ga doduse maltretirao namerno (polivao peskom, udarao i slicno), ali ga nisam ni pazio i evo vec 2 godine radi bez greske.

Ali kako radi. Kvalitet fotografija je dosta los, mogucnosti podesavanja nikakve. Imao sam pre njega Canon A350 (izgubio sam ga na jednom putovanju) kupljen bas bas odavno. Taj A350 je pravio mnogo bolje fotografije od XP30, a mogao sam i dosta toga da podesim, kao npr. shutter speed. Sa tim Canonom i igranjem sa shutter speedom sa uspeo da slikam cak i neke slike nocnog neba, planete, itd...

Na XP30 moze samo ISO da se podesi, a vec na 400 ima neprihvatljivu kolicinu suma. Za nocne fotografije sam do sad koristio iPhone 4 jer bolje ispadaju nego sa XP30. Kad bi iPhone 4 imao opticki zoom od 5x kao XP30 bio bi bolji od XP30, iako je telefon a ne fotoaparat. :) Naravno ako ne racunamo underwater

[Ovu poruku je menjao milstanyu dana 08.11.2012. u 13:27 GMT+1]
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva08.11.2012. u 14:45 - pre 139 meseci
e-pm1 nema viewfinder, kao ni većina mirrorlessa. ja sam se naviknuo, ali bilo bi lijepo da ga ima. ako je baš jako sunce stavim ruku na lcd i radim si sjenu.
shutter se vjerojatno odnosio na auto mod. manualno možeš do 60s, a ima bulb mode pa može ostat satima, ali to nema smisla jer je šum već nakon 1 minute na iso 100 takav da ga se u niti jednom softveru ne možeš rješiti. astrofotografija se radi stackingom i time lapse snimanjem, a ne sa jednom slikom i dugom ekspozicijom.

iso 1600 sa m43 je itekako upotrebljiv. čak i 3200. nećeš uvećavat na 100%, ali pri 2MP kolika je rezolucija monitora i televizora, sasvim solidna


ako ti veličina ne igra ulogu, uzmi dslr naravno, ima puno više mogućnosti i overall je to bolja investicija. a i stabilizirani objektivi su bolja varijanta od stabiliziranog senzora, a i radi i na videu (video sa m43 aparata je jako shaky ako nemaš stativ).
ali m43 nisu za baciti. recimo meni se sviđa kombinacija m43 tijela sa pancake objektivom, i onda stavim drugi tele objektiv kada treba zoomirati. u svakom slučaju, meni su dslr-ovi preveliki.

[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 08.11.2012. u 17:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
109.121.54.*



+74 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva08.11.2012. u 15:02 - pre 139 meseci
Citat:
a i radi i na videu (video sa m43 aparata je jako shaky ako nemaš stativ).


Ovo mi je jako korisna informacija, hvala! Uzecu DSLR, naravno da velicina igra ulogu, voleo bih da imam sto mobilniji foto aparat, ali nista nije savrseno... ;)
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva09.11.2012. u 10:26 - pre 139 meseci
Citat:
milstanyu:
Mirrorless VS DSLR

Ovaj E-PM1 sam duuuugo razmatrao. PROTIV:

1. Ne svidja mi se sto nema pokretan LCD, dobra stvar narocito na putovanju.


Pogledaj Olympus E-PL3, Panasonic G3, Sony NEX 5N ili Sony NEXF3, svi su oko ili ispod 500 EUR sa osnovnim 3x zum objektivom. Oni imaju pokretne ekrane.

Citat:
milstanyu:2. Nema viewfinder! Da li je zaista moguce tako dobro fokusirati sliku na prosecnom LCD-u (ocena dpreview) kao sa viewfinderom na 600D??? (resivo, moze da se dokupi)


Viewfinder-i jeftinijih DSLR-ova nisu bas za pohvalu sto se fokusa tice. Pretpostavljam da mislis na kompoziciju, jer je bilo koji LCD bolji za rucno fokusiranje, zato sto je veci od VF-a. Pominjani Panasonic G3 ima viewfinder, kao i Samsung NX10/11, s tim sto bas zog VF-a gubis nesto od prednosti u velicini.

Citat:
milstanyu:3. Video, licno iskustvo, vise mi se trese slika kad drzim manju kameru. Mnogo bolje snimke pravim starom SD kamerom (velicina DSLR-a) nego sa kompaktom ili telefonom.


Sto se velicine kamere si u pravu, ali dobar sistem stabilizacije slike resava stvar. Najstabilniji video na uredjajima koje sam ja koristio je imao Sony HX5, koji je velicine ( i oblika :) ) spila karata. No jedna stvar koju retko ko pominje je da je, za razliku od kompakata, video kod aparata sa velikim senzorom mnogo teze snimati zbog plitke dubine polja (DOF-a), zbog koje je tacan fokus vrlo bitan. I tu DSLR-ovi padaju, jer im je zbog objektiva neprilagodjenih CDAF-u auto fokus u videu neupotrebljiv. PDAF se ne moze koristiti jer je ogledalo stalno podignuto. Znaci, osudjen si na fiksni ili rucni fokus, a tu vec umece dolazi do izrazaja. Mirrorless-i su bolji, brzo fokusiraju, no kod njih cesto ima lutanja fokusa zbog prirode CDAF-a. Sony SLT serija je najdalje otisla, jer ima PDAF u videu, ali i tu cesto ima neprirodno brzih promena fokusa. Mozda je najbolje resenje rucni fokus pomocu touchscreen-a, gde prstom vodis fokus tacku, npr. http://www.youtube.com/watch?v=Od8hTLTMHIA. To opet samo mirrorless-i mogu dobro da rade ( za sada ). Sve u svemu, spremi se na veliku promenu sto se filmova tice.

Citat:
milstanyu:4. Shutter speed range 2 - 1/4000 sec. EOS 600d i Nikon D5100 imaju do 30s. Kako da slikam mlecni put na 2s? :)) (resivo, kad bih uzeo mnogo skuplji E-P3)


Kao sto miko rece, to je specifikacija auto moda. Svi mirrorless-i imaju shutter od makar 30 sekundi u P, A, S ili M modu.

Citat:
milstanyu:5. Veca ISO vrednost, losija slika na mirrorlessu u odnosu na DSLR, npr. ISO1600: neupotrebljivo na mirrorlessu, sasvim dobro na npr. Nikon D5100 (za ovo nema resenja, slicna situacija i sa sklupljim mirrorlesima).


Apsolutno se ne slazem. Od pominjanih mirrorless-a E-PM1,i E-PL3 i Samsunzi imaju losiji ISO1600 od 5100, ali ipak upotrebljiv. G3 je samo malo slabiji, dok su Soniji na nivou D5100 - imaju isti senzor. Skuplji mirrorless-i (Fuji) su bolji. Uostalom, uporedi ih na dpreview-u, pa proceni i sam.

Citat:
milstanyu:Jel moze neko da mi u par reci opise sta jos gubim kupovinom E-PM1, a ako ne kupim EOS 600D? Ili sta dobijam sa mirrorlessom, sem lakseg nosenja?


Nije bas par reci, ali :) ... Dobijas manje dimenzije, ne samo tela, nego i objektiva, kao i manju tezinu. Jedno je nositi 300g ceo dan, a drugo 700g. Dobijas fotografisanje pomocu LCD ekrana umeso kroz VF, tj. trazilo. Slikanje preko LCD-a kod DSLR-ova, izuzimajuci Sony-jevu SLT seriju, je poprilicno neupotrebljivo zbog sporog fokusa. Dobijas mogucnost da na ekranu vidis kako ce ti fotografija ispasti za izabrane vrednosti ekspozicije, blende, ISO-a, balansa belog i ostalog sto se moze podesavati. Zbog toga je kod mirrorless-a moguc i touch focus - da aparat fokusira na ono sto dodirnes na ekranu. Kod DSLR-a gledas kroz nekoliko stakala, vidis skoro tacan prikaz onog sto ces fotografisati, a sta ces dobiti vidis posle. Neko voli prvo, neko drugo... I na kraju, dobijas mnogo lakse snimanje videa. Ali ne lakse od videa na kompaktima ili video kamerama ( koji, opet, imaju nekvalitetan snimak kad je osvetljenje lose ).

Sa DSLR-om dobijas veci izbor jeftinijih objektiva i dodatne opreme, sto nove, sto polovne, bolji kontinualni auto fokus i ono sto ti moze biti vrlo bitno - vise za ulozeni novac u cenovnom rangu 500-1000 EUR. Sve ostalo: kvalitet slike, kvalitet objektiva, kolicina eksternih komandi, VF, burst, pokretni LCD, brzina auto fokusa, kvalitet odredjenih delova, trajanje baterije, zavisi od modela do modela i ne moze se generalizovati. Sto se mene tice, prednosti mirrorless-a su bitnije nego mane. Cene opreme ce padati, izbor objektiva ce rasti, CAF mi nije bitan. A DSLR-ovi se nece postati ni manji ni laksi.
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva09.11.2012. u 10:32 - pre 139 meseci
Citat:
milstanyu:
Citat:
a i radi i na videu (video sa m43 aparata je jako shaky ako nemaš stativ).


Ovo mi je jako korisna informacija, hvala! Uzecu DSLR, naravno da velicina igra ulogu, voleo bih da imam sto mobilniji foto aparat, ali nista nije savrseno... ;)


Mala ispravka: video bez stabilizacije je shaky, a m43 Olympus-i sem E-M5 nemaju stabilizovan senzor u videu. Da bi se dobio stabilizovan video, potrebno kupiti objektiv sa stabilizacijom. Isto važi i za DSLR-ove.
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
109.121.54.*



+74 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva09.11.2012. u 11:34 - pre 139 meseci
Taman se spremam da odem u prodavnicu... opet nedoumice. E uzecu i DSLR i mirrorless, pa cu za mesec dana prodati jedno od ta dva. :))) Salim se...

Miroslave hvala na objasnjenima. Kratko pitanje u vezi slika sa zamucenom pozadinom (to je valjda kad je kratak depth of field). Da li su DSLR aparati ikako u prednosti za pravljenje ovakvih fotografija?

Nasao sam Sony NEX-F3 sa 18/55 za 70000 dinara. Moram jos da razmislim da se ne zaletim. Za video mod na dpreview EOS 600d ima znatno bolje ocene na dpreview.

[Ovu poruku je menjao milstanyu dana 09.11.2012. u 13:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva09.11.2012. u 13:23 - pre 139 meseci
Citat:
milstanyu:pitanje u vezi slika sa zamucenom pozadinom (to je valjda kad je kratak depth of field). Da li su DSLR aparati ikako u prednosti za pravljenje ovakvih fotografija?


Da, to je thin DOF, ni meni naša terminologija fotografije ne ide od ruke :). To nema veze sa tim da li aparat ima ogledalo ili ne, već zavisi od veličine senzora, otvora blende na objektivu i žične daljine ( focal length :) ). Ukratko:

-veći senzor -> manji/plići DOF ( ovde m4/3, tj. Panasonic i Olympus nisu toliko dobri, jer svi ostali imaju veće senzore u svojim aparatima - ali zato i veće objektive )
-veći otvor blende -> manji DOF
-veća žična daljina -> manji DOF ( ovako i sa zumom na kompaktu možeš dobiti slike sa zamućenom pozadinom; naravno, što je pozadina dalje od onoga što slikaš, zamućenje će biti veće )

Znači, sa objektivom istih specifikacija, isti će DOF imati i Nikon DX (D5100) i Canon EF-S (600 D) i Sony NEX i Pentax K i Samsung NX i Fuji X aparati. m4/3 nešto veći. DSLR-ovi su u prednosti samo zato što imaju veći izbor objektiva, pa samim tim i više objektiva sa velikim otvorom blende...

Potraži na internetu DOF calculator, pa ćeš videti to i u brojkama. Ponekad može i da smeta, jer ti ne znači puno nečiji portret ako je samo nos u fokusu :).

Citat:
milstanyu: Nasao sam Sony NEX-F3 sa 18/55 za 70000 dinara. Moram jos da razmislim da se ne zaletim. Za video mod na dpreview EOS 600d ima znatno bolje ocene na dpreview.


Stavi na Youtube pretragu EOS 600D video auto focus, video rolling shutter, night video, isto i za ostale aparate koji te zanimaju, pa se uveri i sam. Bitni ti mogu biti i codec-i koje koriste različiti proizvođači, tj. koliko su veliki fajlovi koji se dobijaju. Ako ti je video baš bitan, pogledaj šta može Sony SLT serija...
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva09.11.2012. u 13:50 - pre 139 meseci
imam osjećaj da ćeš biti "sretniji" sa dslr-om. tj, imat ćeš veću sigurnost da će aparat potrefit fokus, brže će fokusirati, i imat ćeš veći broj uspješnih fotografija. a sad, oštrina ovisi o tome koji objektiv uzmeš. ja 700 eura nebi ni u snu dao za aparat bez tele objektiva, osobito ako govoirmo o nexu kojemu je kit objektiv poprilično jadan. a i to je sfera koja meni nema smisla, jer aps-c mirrorlessi i dalje imaju velike objektive kao i dslr-ovi. recimo meni dslr odlično leži u ruci, i kad mu nakalemiš tele objektiv to će sve skupa biti čvršće i stabilnije. i imaš viewfinder.

i ono šta je meni bitno, dslr-ovi mogu fokusirati u potpunom mraku. em imaju jaku af assist lampicu, em imaju strob flash (barem canon), i kroz 2-3 kratka blicanja aparat ulovi fokus i okine, dok mirrolessi su kao kompakti, huntaju fokus u mraku po par sekundi ponekad, i ako nema ništa kontrasnoga u sceni neće lockat fokus. po meni, ili ćeš uzet pen seriju zbog dimenzija, ili ćeš uzet dslr. ostalo je za amatere i entuzijaste koji znaju kakav aparat kupuju i šta sa njim mogu a šta ne mogu.

ako uzmeš canon dslr, on ima u ponudi 50mm f1.8 za cirka 100 eura, s kojim ćeš imat i dobre uslove za slikanje po noći, i dof će ti biti plići zbog velike blende. a i 50tka je dobar izbor za portrete i koncerte kod kojih si negdje "umjereno" daleko. ali nije everyday objektiv jer je preuzak.
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
109.121.54.*



+74 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva09.11.2012. u 14:39 - pre 139 meseci
Nista, izbor je pao na Sony NEX-F3. Uzecu njega, zasto njega a ne PEN, zbog rotirajuceg ekrana... Vidim PEN-PL5 ga ima, ali ga nema u BG-u a i verovatno je skluplji...

Siguran sam da cu ga nositi skoro svuda sa sobom (sto DSLR sigurno ne bih), pa ce mi samim tim biti mnogo korisniji. Ako ne budem zadovoljan zavrsice u oglasima za mesec-dva... :) a ja se "vracam" na DSLR pricu. Ne moze covek da zna sta mu najbolje pasuje dok ne proba. DSLR mi sigurno ne bi bas mnogo godio zbog velicine, a koje cu sve mane naci ovom m43 videcemo... u svim prikazima koje sam citao ga hvale, a i slike koje sam video da pravi su extra.
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Moderator
Član broj: 54113
Poruke: 2303
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva09.11.2012. u 14:52 - pre 139 meseci
sony je aps-c a ne m43... a rotirajući ekran na dslr-u nema neku preteranu svrhu kod svakodnevnog fotografisanja...
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva09.11.2012. u 15:00 - pre 139 meseci
viewfinder je puno korisniji za everyday slikanje, ali rotirajući ekran je osobito koristan kod self-portretiranja, ili kad želiš slikati i sebe s drugima (iako ja tada koristim timer), kao i za slikanje iznad glava (koncerti recimo) ili za žablju perspektivu.

kao što reće backy, nex je aps-c, znači senzor kao u dslr-ovima, a ne m43.

kad i ako kupiš, javi utiske.
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva09.11.2012. u 17:58 - pre 139 meseci
izvini na pitanju, sad mi je tek palo na pamet... ako već uzimaš nex-a sa 18-55 objektivom za 700eur, zašto ne pogledaš canon g1x? cijena je slična, senzori su slični, ima artikulirani lcd, nešto brži objektiv, i za razliku od nex-a izgleda kao kompakt. i IMA viewfinder, makar nije ttl
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
109.121.54.*



+74 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva09.11.2012. u 18:44 - pre 139 meseci
Citat:
Backy:a rotirajući ekran na dslr-u nema neku preteranu svrhu kod svakodnevnog fotografisanja...

Meni licno to veoma treba, znam koliko puta sam sa starim kompaktom "nagadjao" da sam sebe uslikam... A stalno moliti nekoga nepoznatog oko tebe da te slika nije bas...

Uzeo sam Sony NEX-F3 sa 18-55mm. Cena je oko 620 evra, mozda sam preplatio ali bilo ga je samo u CT-u, Gigatronu i Tehnomaniji, svuda ista cena.

Prvi utisak dok se puni baterija je da je (kao i sve od Sony-ja) kvalitet izrade vrhunski. Po meni, jedino Applovi proizvodi mogu da im pariraju na tome. Nekoliko puta sam bio u Big Bangu, tamo su izlozeni i D5100 i 600D, i Olympusi... cini mi se da je kvalitet izrade na NEX-u najbolji. Ali to je mozda manje vazno... Videcemo za nekoliko dana kakve slike pravi (dok malo udjem u fazon).

Pozdrav svima, hvala na savetima! :)
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva10.11.2012. u 11:53 - pre 139 meseci
Čestitke i od mene, javljaj utiske. Probaj onaj AF u videu, pa napiši kako si zadovoljan.

Sad možeš da otvoriš temu o NEX-ovima sa Sajom, a mi sa m4/3 ćemo da troll-ujemo kako ništa ne valjaju :).

Citat:
miko.s: nex je aps-c, znači senzor kao u dslr-ovima, a ne m43.


Ima DSLR-ova i sa 4/3 senzorima, ali su ih već svi zaboravili :(.
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+74 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva10.11.2012. u 16:35 - pre 139 meseci
Igrao sam se danas malo sa aparatom... Blic koji iskace je jak ali cini mi se prenezan sa tananim nosacima. Malo jaci udarac bi ga verovatno pocupao. :) Ipak, fleksibilan je pa moze da su usmeri nagore sto daje mnogo bolji portret i sliku na zatvorenom.

Sto se fotografisanja tice, u AUTO modu NEX-F3 pravi odlicne slike (daleko bolje od svih kompakta koje sam koristio do sad). Izuzetno brzo fokusira automatski. Kad se priblizim cvecu, sam prebaci na FLOWER mod, kad se priblizim coveku, sam prebaci na PORTRAIT mod... Igrao sam se i sa manuelnim modovima, P, A, M, probao manuelni fokus... Trebace mi jos dosta vezbe, mozda uzmem i neku literaturu, vidim ima odlicnih knjiga na netu.

Sto se videa tice, prisutno je ono cega sam se bojao. Cim pomeram kameru, nekako je sve seckavo, neprijatno za gledanje. Mozda je to zbog SHDC kartice (class 6). Ne znam, voleo bih da taj pokret bude tecan i prijatan kao na mom starom Sony kamkorderu (sa kaseticama). Moracu jos da experimentisem, nisam zadovoljan...

Evo i prvih fotografija koje sam napravio danas u dvoristu, bez blica, nesto je AUTO mod, nesto sam ja isprobavao i ubadao podesavanja "naslepo" :) Slike su samo smanjene u Photoshopu i snimljene za web (quality 6/10).

NEX subota
 
Odgovor na temu

S A J A
Beograd

Član broj: 226539
Poruke: 1907
109.102.113.*



+421 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva10.11.2012. u 19:47 - pre 139 meseci
Za tečan video postavi framerate na 50i umesto 25p. Ista je veličina fajla a pokreti su primetno tečniji.
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.aDSL.Verat.Net.



+187 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva11.11.2012. u 01:39 - pre 139 meseci
Sada sam pogledao review Canon EOS M modela, on kao ima najbolji video, ali problem sa autofokusom je dosta ogroman. Sto se tice ugradnih fleseva postoji pravilo, bolje ih ne koristi. Neznam dali ovaj aparat ima mogucnosti da se poveze sa externim flasom. Inace sto pre zaboravis na auto mod u slikanju to ces pre imati bolje fotke, probaj pa ces videti. Imas dobre video tutorilale od Karl Taylor, takodje imas i gomile besplatnih na youtube, neke bolje neke losije. Sama kupovina knjiga je u ogromnim slucajevima bacanje para. Takodje nabavi PhotoshopLightroom, laksi je za koriscenje od samog photoshopa i veoma koristan.

Zoom - ovo je potpuno nebitna stavka, compacti i mobilni imaju tu stavku, a to je u najvecim slucajevima cisti marketniski trik, 600mm objektiv, koje je ogromno, ima 12x magnification, a ti nosis mobilni u dzepu sa 20x uvelicavanjem (ovo vam je inace cisti kec iz fizike, kako ljudi zavrsavaju osnovnu skolu to mi nije jasno). Ono sto proizvodjaci rade je da ti urade crop i to ti prestave kao zoom. Mnogo je bitnija stavka kod objektiva je F broj i sama brzina fokusiranja. Takodje je bitan faktor velicina senzora, ne sam broj Mpix vec fizicka velicina. Imate mobilni sa 15Mpix cije je senzor 2x2mm a sa druge strane imate fotoaparate sa senzorima velicine dva mobilnih sa samo 50 Mpix, sada razmilite o tome, ko je glup covek koji pada na trik od 15Mpix (inace i nezna sta to znaci) ili profesionalac koji kupuje fotoaparat od 30k evrica. Jos u dodatku taj skupi aparat nema na sebi onu opciju da se porpave crvenilo u ocima :))))))
 
Odgovor na temu

milstanyu
Beograd

Član broj: 18565
Poruke: 828
*.adsl-a-3.sezampro.rs.



+74 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva11.11.2012. u 11:00 - pre 139 meseci
Model ima mogucnost da se ugradi externi fles kao i externi viewfinder, tako bar pise u prospektu koju sam dobio. Moze da mu se ugradi i konvertor za stare Konica/Minolta objektive. Ima jos dosta opreme, objektivi, nekoliko filtera, torbica specijalno pravljena za NEX... Ne znam da li moze da se nadje kod nas, ako ne tu je ebay.

Sto se tice velicine senzora koji si pominjao, aparat sam dobio sa prikacenom etiketom kojom se Sony hvali da je senzor na NEX-ovima najveci (aps-c), veci cak i od onih u DSLR-u. Da li je to tacno, i sta je prednost, ne znam. Da li mozda to utice na neverovatno mali sum kod velikih ISO vrednosti? Slikao sam sa ISO 6400... Moje oci vide samo mrak, a on napravi sasvim upotrebljivu sliku sa vrlo malo djubreta (noise) koje se sasvim izgubi kad sliku smanjim na neku "normalniju" velicinu. Jedino je malo teze fokusirati u ovakvim uslovima, ali i tu pokretni ekran pomaze, ne samo kod self portreta.

[Ovu poruku je menjao milstanyu dana 11.11.2012. u 15:28 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.mts.telekom.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Nedoumica oko zoom-a objektiva11.11.2012. u 23:01 - pre 139 meseci
Citat:
milstanyu:aparat sam dobio sa prikacenom etiketom kojom se Sony hvali da je senzor na NEX-ovima najveci (aps-c), veci cak i od onih u DSLR-u.


DSLR-ova ima sa senzorima od 4/3" do srednjeg formata. APS-C nije jedina veličina i negde je u sredini: http://www.dpreview.com/learn/...era_System/sensor_sizes_01.htm . Veliki senzor se može ugraditi i u aparat sa fiksnim objektivom ("kompakt"), npr. pominjani Canon G1X, Fuji X100 ili Sony RX1.

Citat:
milstanyu:Da li je to tacno, i sta je prednost, ne znam. Da li mozda to utice na neverovatno mali sum kod velikih ISO vrednosti?


Što je veći senzor, to je manji šum na bilo kojoj ISO vrednosti, veći dinamički opseg (DR) i manja dubina polja: http://www.dpreview.com/articl...ts-relationship-to-sensor-size . Sa napretkom tehnike, novije generacije senzora imaju sve bolji ISO i DR, pa manji senzori poslednje generacije imaju osobine bolje od većih senzora prethodnih generacija. Veći senzori zahtevaju i veće objektive i veći prostor u aparatu za njihovo smeštanje, kao i veće pomoćne sisteme, npr. za hlađenje. Zato su aparati sa velikim senzorima veći... Veći senzori su skuplji za izradu, pa su i ti aparati skuplji. To su mane.
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Nedoumica oko zoom-a objektiva

Strane: 1 2 3 4 5

[ Pregleda: 20450 | Odgovora: 83 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.