Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Iskustva sa wifi roamingom

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Iskustva sa wifi roamingom

[ Pregleda: 2393 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Iskustva sa wifi roamingom16.10.2012. u 13:46 - pre 139 meseci
Dakle, hteo bih da malo izmenim trenutnu konfiguraciju na jednom objektu pa me zanimaju iskustva (teorija mi je manje-vise jasna).

Situacija je sledeca:

Router 1 (RB750G) sa sledecim portovima:

- eth1 <-> upravljiv switch
- eth5 <-> DSL modem

Iz upravljivog switch-a se vuku kablovi ka 3 AP-a koji su podeseni tako da izmedju eth (odnosno vlan) porta i wlan porta ima bridge. Trenutno je podeseno tako da se ka svakom od ta tri AP-a pusta poseban VLAN i svako ima svoj subnet i svaki wlan interfejs ima svoj ssid i svoju mac adresu.

Ideja je da se napravi situacija da svi wlan interfejsi imaju isti ssid odnosno da se napravi roaming tako da klijenti ne moraju da biraju drugu mrezu ukoliko promene lokaciju. Jasno mi je da dosta zavisi i od samog klijenta i nije mi potrebno da prelazak sa mreze na mrezu bude bez ikakvih gubitaka i slicno ali bih ipak voleo da ako je moguce klijent samo jednom odabere mrezu i upise lozinku a ne da mora to tri puta da radi.

Ako postavim bridge iznad tih vlan-ova da li ce doci do problema sa protokom?
Da li kombinacija "isti ssid" i "razlicit mac" moze da pravi neki problem?
Da li moze da se stavi isti mac?
Sta raditi sa kanalima?

Bilo kakva ideja je dobrodosla :)

[Ovu poruku je menjao Informer dana 16.10.2012. u 15:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bmarkovic06

Član broj: 301412
Poruke: 716



+66 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom16.10.2012. u 15:00 - pre 139 meseci
Po mom dosadasnjem iskustvu svaki put kad se mreza izgubi (laptop, telfon, tablet...) i ponovo nadje mreza sa istim ssid on se kaci na nju bez obzira na mac (jedino je sifra vazna zbog auth). Npr napravi na laptopu (za win7 znam da moze, za xp nisam proverio) u manage wireless conn novu mrezu sa ssid-em npr hg520 i setajuci se kroz grad uvek ce se kaciti na neki od telekomovih wifi rutera. Tako isto npr na telefonu imam napravljenu jednu hg520-530-520c-s itd i svaki put kad je dostupna open mreza sa tim ssid-em on se nakaci na nju. Tako da mislim da ce ti "roaming" raditi i samim postavljanjem ssid-ova na isti. E sad sto se tice kanala nisam siguran jer onaj ko nije stavio zastitu u pocetku, tom kanali stoje na auto sigurno :-). Mada znam da sam na starom mt ruteru imao ssid koji i sad koristim na novom i nisam morao ponovo da se konektujem tako da mislim da ce i sa promenom kanala opet da se kaci. Najbolje da probas, ne trazi ti to puno vremena.

[Ovu poruku je menjao bmarkovic06 dana 16.10.2012. u 16:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom16.10.2012. u 15:15 - pre 139 meseci
Znaci, u tom slucaju je dovoljno da stavim sve vlan-ove u bridge (odnosno da sve prebacim da bude jedan vlan) i da stavim isti ssid? Super. To cu da probam.
 
Odgovor na temu

bmarkovic06

Član broj: 301412
Poruke: 716



+66 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom16.10.2012. u 15:24 - pre 139 meseci
Hmmm nece da moze. Upravo sam promenio MAC na wifi kartici mikrotika i nije hteo da se konektuje ponovo na isti SSID. Ne znam zasto to funkcionie sa Huawei modemima... Ustvari telefon se diskonektovao a laptop je ostao konektovan na mrezi. Ugasim pa zatim upalim wifi posle promene mac-a i najnormalnije se opet nakaci na taj ssid. Znaci sa Laptopom broadcom wifi kartica i win7 radi najnormalnije.

[Ovu poruku je menjao bmarkovic06 dana 16.10.2012. u 16:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom16.10.2012. u 17:09 - pre 139 meseci
Da, taj deo me i brinuo najvise jer sve to zavisi od klijenta do klijenta. Cenim da bi najbolje resenje bilo kad bi mac bio isti ali to bi onda stvorilo probleme u komunikaciji?

Sad cu malo da testiram pa cu javiti rezultate.
 
Odgovor na temu

bmarkovic06

Član broj: 301412
Poruke: 716



+66 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom16.10.2012. u 21:59 - pre 139 meseci
Pa problem ce biti na switchu. Ako budu u odvojenom vlanu onda ce moci koristiti iste mac adrese jer upravljivi switchevi (barem cisco switch-evi) koriste razlicite MAC tabele za svaki vlan posebno. U istom vlan-u mislim da to nece ici. Ako neko ima malo vise iskustva nek se javi.

Ustvari koliko ja vidim ti imas AP-ove sa bridge-om izmedju eth i wlan, tako da ce se u tabeli prikazivati samo mac adresa bridge interfejsa. Prati koju ti mac adresu dodeljuje bridge interfejsu jer nekada zna da dodeli i mac od wlan interfejsa posto je ona obicno na nizem broju. Vidi da iskoristis opciju admin mac kako bi sprecio promene mac adrese na bridge-u i stavio staticku po zelji (na svim uredjajima stavi razlicitu mac ili copy paste od eth interfejsa)

http://wiki.mikrotik.com/wiki/.../Bridge#Bridge_Interface_Setup
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom17.10.2012. u 08:13 - pre 139 meseci
Da, ako ih stavim sve u isti vlan i wlan interfejsima dodelim iste mac adrese nece praviti problem jer se bridge vidi a ne njegovi portovi ali sam mislio da ce problem da se javi na drugoj strani odnosno kod klijenta?

Sta ako klijent skenira etar i dodje do saznanja da postoje dva AP-a sa istim ssid i mac? Kako ce da zna koji da odabere? Da li ce da ih prikaze kao jedan ili ce da prikaze u scan listi oba i jedina razlika u tom slucaju ce da bude jacina signala i kanal?

Hmm...
 
Odgovor na temu

bmarkovic06

Član broj: 301412
Poruke: 716



+66 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom17.10.2012. u 10:01 - pre 139 meseci
Cek cek, pa bridge uzima mac adresu jednog od adaptera koji je dodat njemu. Ako stavis eth i wlan u bridge obicno uzme adresu nizeg(sto je u vecini slucajeva wlan). Zato postoji opcija admin mac da bi staticki stavio mac adresu, a da nebi lupao nasumicno adrese ti uzmi copy paste od eth interfejsa, oni ti nisu bitni, bitan ti je wlan (kojima ce biti iste).
Najbolje da probas samo sa istim ssid jer meni tako radi na laptopu bez problema.
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.CyberCity.KladovoNet.Com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom17.10.2012. u 13:25 - pre 139 meseci
Wireless roming moze na uredjajima koji mogu da rade u WDS modu.

U postu nisi naveo sta imas od wireless opreme. Da li ta oprema podrzava WDS ili repeater mode ?

Ja imam na jednoj lokaciji 15 sektor antena u 6 mikrotik rutera koje sve imaju isti SSID i rade wifi roaming (pokrivaju podrucije 500x50m).

U nekoliko hotela smo koristili ubiquity NS2 opremu za wireless roaming po spratovima/holovima...

Resavamo ti problem samo daj sta imas od wifi opreme :)



 
Odgovor na temu

bmarkovic06

Član broj: 301412
Poruke: 716



+66 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom17.10.2012. u 14:15 - pre 139 meseci
Ja sam pretpostavio da ima mikrotikove koji rade kao AP-i. Dobro je objasnjen wireless mash wds ovde

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Wireless_WDS_Mesh
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom17.10.2012. u 14:46 - pre 139 meseci
@momci

Moj propust, zaboravio sam da napomenem da su sva tri AP-a MT uredjaji.

Koliko sam ja razumeo teoriju (posto praksu sa tim nemam za sada) WDS podrazumeva da svaki AP mora sa drugim AP-om da komunicira bezicno sto u prevodu znaci da ce maksimalni protok biti prepolovljen. Da li sam dobro shvatio ili to moze da se izvede drugacije?

Koliko sam uspeo da shvatim teoriju, mnogo je bolje da se koristi obican bridge u situacijama kada postoji ethernet veza izmedju AP-ova kao sto je kod mene slucaj. Zbog toga nisam ni razmisljao o WDS-u.

Kod mene je situacija u objektu takva odnosno AP-ovi su pozicionirani tako da svaki klijent moze uvek da nahvata signal makar jednog AP-a ali nisam siguran da jedan AP moze da dobaci kvalitetan signal do najblizeg susednog.

Citat:
zivanicd: Resavamo ti problem samo daj sta imas od wifi opreme :)


Hvala! :)
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.zivanic.com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom17.10.2012. u 17:33 - pre 139 meseci
Ja sam razumeo da tebi treba da se "wireless uredjaju koji se seta kroz prostor" ne "gubi mreza" ?

Ako hoces da imas mesh roming mrezu wireless uredjaji moraju da budu povezani wirelessom.

Mozes da stavis i u klasican bridge ali to nije situacija koju pominjes i mreze se nece ponasati isto cak i ako imaju isti SSID.
Cak mislim da ce tvoj klijent uredjaj biti zakacen za prvi wireless AP dokle god signal ne bude "neupotrebljiv", tj dok ne bude ponovo krenuo da skenira mrezu (tek tada ce se zakaciti na AP2 sa jacim signalom).

U slucaju WDS mreze, radice kao mobilna telefonija... cim signal druge mreze bude jaci, uredjaj se povezati bez ikakvog gubitka konekcije.

Koliko saobracaja ti ide kroz taj wireless ako ti se ne svidja resenje da sve bude WDS?
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom17.10.2012. u 21:57 - pre 139 meseci
Trenutno sve radi na n standardu i ako se izvuce neki prosek saobracaj nije znacajan da bi mu pravilo problem ako bi protok bio upola manji ali s vremena na vreme je potrebno prevuci par GB ili pustiti neki video u HD kvalitetu tako da ne bi bilo bas dobro ako bi protok bio prepolovljen.

U principu mi nije previse bitno da uredjaji rade hop bez ikakvog gubitka veze. Moze i da pukne veza pa da se onda poveze na AP sa jacim signalom, to nije problem.

Iskreno, ako treba da biram izmedju prepolovljenog protoka i pucanja mreze prilikom prelaska na drugi AP onda definitivno biram pucanje veze :)

A imam i onaj problem da predajnik jednog AP-a ne moze da dobaci do prijemnika drugog AP-a i obrnuto tako da ne znam kako bi se to prevazislo sve i da mi nije problem prepolovljen protok.
 
Odgovor na temu

bmarkovic06

Član broj: 301412
Poruke: 716



+66 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom18.10.2012. u 12:09 - pre 139 meseci
Pa bez wds-a ces imati prekid, msm ako budes isao samo sa istim ssid. Ali ako ti je dhcp na cenfralnom ruteru taj prekid ce bude samo delic sekunde jer ce svi klijenti i dalje dobijati istu ip adresu bez obzira na koju stanicu da se nakace. Kao sto Zivanic rece klijent ce ti imati signal sa jednog ap-a sve dok ga ne izgubi i tek onda ce da se nakaci na sledeci. Mda verujem da ni to nije problem. Ako je u pitanju obican surf radice sve bez ikakvih problema(nece se ni osetiti), ali ako se zeli koristiti voip onda ce doci do prekida.
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.zivanic.com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom18.10.2012. u 13:58 - pre 139 meseci
Resenje bez WDS-a ti je losije jer su wireless uredjaji glupi...

Razumem da ne zelis da gubis na performansama, ali sa konfiguracijom standardnog bridge-a upravo ces to da uradis.

Dokle god ti klijent imao dobar signal i performanse ce da mu budu dobre... Onog trenutka kada signal krene da slabi slabice i performanse, ali "glupi wireless uredjaj" ce se muciti dokle god ne izgubi signal, tako da ce se i tvoj klijent muciti u situacijama loseg signala.

Nije to bas "sekund dok se ne zakaci na bolju mrezu" vec "minut dok ne izgubi signal i potrazi bolji".

Moj ti je predlog WDS. Pogotovu sto ti je N mreza. Pa i HD ti ne ide vise od 3-4Mbps.

Na obicnom G standardu mozes da izvuces 20Mbps half duplex. N standard ce sigurno da ti nadmasi to visestruko.

Uostalom probaj obe konfiguracije pa vidi "na terenu" koja bolje radi.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom18.10.2012. u 14:45 - pre 139 meseci
Kapiram. Ali kako da prevazidjem to sto nije moguce ostvariti komunikaciju vazduhom izmedju AP-ova? Ili to uopste nije ni potrebno?
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.zivanic.com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom18.10.2012. u 16:30 - pre 139 meseci
Au... to menja stvar :)

Trenutno u glavi nemam pametan odgovor. Mozda je neko radio WDS roaming preko etherneta pa ima neki predlog ?

 
Odgovor na temu

bmarkovic06

Član broj: 301412
Poruke: 716



+66 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom18.10.2012. u 18:15 - pre 139 meseci
Meni lepo radi sistem sa 4 tp link uredjaja, jedan glavni bridge +ap point to multi point a drugi su bridge +ap point to point, svi imaju isti ssid i povezani su bezicno (slicno kao wds ali nije). Jako brzo se izgubi signal i predje na drugi ap, bukvalno i ne osetim u vecini vremena. Moguce zato sto su okrenuti na suprotne strane pa kad zadjem preko brega izgubi se signal brzo. 2 komada su okrenuta ka brdu levo i desno a treci u suprotnu stranu ka reci Drini dok je centralni negde izmedju. Mada nece da se prebaci na ove bocne sve dok ne izgubim signal sa centralnog ali bukvalno dok ne padne i ispod -94. Mada mi nikad nije bilo tesko da se rucno prekonektujem :-) (2 sec)
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: Iskustva sa wifi roamingom02.12.2012. u 18:57 - pre 137 meseci
Evo, ja da javim svoja zapazanja. Probao sam svasta.

Zakljucak je: roaming zavisi iskljucivo od klijenta i tu se stavlja tacka na celu pricu.

To da li je postavljena mreza u WDS ili nije za klijenta nema nikakav znacaj. Klijent ni ne zna sta je WDS. Cak i u WDS rezimu klijent vidi razlicite AP-ove koji imaju isti SSID ali razlicitu MAC adresu. Ovde uopste ne igra ulogu to sto rade na istom kanalu.

Znaci, kada klijent odluci da promeni AP on ce prvo da se odjavi sa trenutnog AP-a i da onda radi discovery i pokusace da se poveze na AP koji ima isti SSID a jaci signal. Ovo ce dovesti do prekida od par sekundi. Koliko vidim, trenutno ne postoji ni jedno resenje koje bi prevazislo ovo.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: Mikrotik :: Iskustva sa wifi roamingom

[ Pregleda: 2393 | Odgovora: 18 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.