Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?

[es] :: Elektrotehnika :: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9002 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mitta014

Član broj: 304588
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?10.09.2012. u 08:17 - pre 141 meseci
Ako neko ima iskustava sa ovom temom neka pise. pozdrav
 
Odgovor na temu

rsinisa
Siniša Radanočević
Smederevo

Član broj: 2716
Poruke: 1586
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+321 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?10.09.2012. u 08:55 - pre 141 meseci
Svakako je pokretna bolje rešenje u pogledu efikasnosti, ali sam na netu naišao na tabelu koja je pokazala da razlike nisu velike izmedju obe varijante (ispod 20% ako se dobro sećam). E sad, sve zavisi šta ti je prioritet, da li cena i jednostavnost konstrukcije, ili količina energije koju hoćeš da uzmeš od sunca.
Ja sam imao ideju da napravim jednu (verovatno da hoću, samo još ne znam kad) i svakako bih pravio pokretnu. Jedno jeftino rešenje bi mogla da budu pokretna ledja za satelitsku antenu.

Pozdrav.
Sinisha
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?10.09.2012. u 09:22 - pre 141 meseci
Na teritoriji Srbije solarni trackeri nisu isplativi. Na mestima gde je moguća proizvodnja >1400kWh/kWp tu trackeri dolaze do istog finansijskog učinka kao i bez trackera, jer taman onoliko koliko je veća efikasnost, toliko je i veća investicija u njih + količina energije koja je potrebna za pokretanje samih trackera.

Recimo MecaSolar trackeri (u attachmentu su brošure i tehnički podaci) koštaju reda veličine 500-520 evra po kW instalisane snage (+ porez), dok je povećanje proizvodnje sa tim 1-axis trackerom nekih 25-30%.

Suština je da trackeri imaju smisla jedino u državama koje podstiču takozvane "advanced technologies" ili postoje određene subvencije za takav tip instalacija. Srbija nažalost nije među tim državama, i feedin tarifa je fiksna bez obzira na tip PV instalacije.

https://dl.dropbox.com/u/49111...ASOLAR%20PRESENTATION%20EN.pdf
https://dl.dropbox.com/u/49111...%20DATA%20SHEET%20%28EN%29.pdf
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?10.09.2012. u 13:20 - pre 141 meseci
Mito - bato, daj malo konkretnije. Na netu imas podataka lopatom da bacas. Najveci proizvodjaci vafera jesu sa istoka, ali svi pricaju engleski ....

Daj priblizno snagu / velicinu / lovu koju planiras. Da znamo jel to moze da se vrti sa motorom od satelitske antene ili ti treba 10 kubika betona za stopu.

Ako si ozbiljan kupac da ti sredimo i ozbiljne sagovornike i ponudu, da ne zloupotrebljavamo forum ...

Inace za velike sisteme, fiksirana varijanta bi je reda 2-3 evra za Wat. Čisto da mozes da procenis koliko je uvecanje sa cenama koje ti je dao ventura.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

mitta014

Član broj: 304588
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 07:22 - pre 141 meseci
sistem je 200-230 kW, dimenzije 1650*992, velika je lova u pitanju Javite se na PP ili na mail, da nastavimo pricu.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 07:40 - pre 141 meseci
Evo ti računica za trackere za 225kW:

mecasolar MS-1E TRACKER, 15kWp/106m2, €6850
propratna oprema (anemometri, smet vetra), €860
gruba elektro instalacija, €500
Startup, €200
Šalunzi, besplatno (nama su dali 2 šalunga besplatno ali na sistem od 2 MW, moguće je da ovo nešto naplaćuju ako su u pitanju manji sistemi)
beton 18m3 (fi4m, dubina 1.4m), €1500
Ukupno po trackeru: €9910

Za instalaciju od 225kW je potrebno 15 trackera, što mu ukupno dođe cca 150.000 evra

Ako ideš na 2-osne trackere onda je računica nešto lošija jer oni imaju manju površinu od nekih 13.5kW u odnosu na 1-osne.

 
Odgovor na temu

mitta014

Član broj: 304588
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 07:57 - pre 141 meseci
sad nesto gledam, po nekoj gruboj proceni ovo se ne isptali. Ventura, ako moze mala pomoc, posto izgleda imas iskustva sa soslarnom energijom, mozes li se javiti na privatnu poruku
 
Odgovor na temu

ivan.mojsilovic
CEO @ Yanado.com
Novi Sad

Član broj: 277882
Poruke: 780
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.yanado.com


+1042 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 08:10 - pre 141 meseci
Pa mogli ste i direktno da se dopisujete ako cete da begate odmah na PP. Kao sto je ventura izlozio sve brojke (kao i uvek stoje za pohvalu) tako i ti mittoe nece niko ideju da ti urade ne boj se :)
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 08:27 - pre 141 meseci
@mitta014:
Ja sam ti napisao još u prvoj poruci da se trackeri ne isplate, osim ako ne postoje posebni podsticaji baš za njih.

Ako imaš pitanja postavi ih ovde na javnoj temi, jer ipak ovo je forum gde svi treba da vide informacije a ne privatna konsultantska kuća.
 
Odgovor na temu

mitta014

Član broj: 304588
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 08:37 - pre 141 meseci
Citat:
ivan.mojsilovic:
Pa mogli ste i direktno da se dopisujete ako cete da begate odmah na PP. Kao sto je ventura izlozio sve brojke (kao i uvek stoje za pohvalu) tako i ti mittoe nece niko ideju da ti urade ne boj se :)


Ne brinem se ja za kradju ideje, tj. ne vidim sta bi mogli da mi ukradete ovde, jer je ideja da se radi solarna elektrana,a samo je pitanje u vezi odabira konstrukcije :) a sto se tice brojki, pa naveo sam ono najbitinije. snagu,dimenziju,sto je i trazeno u jednom od postova. Sto se cene tice mozete i sami zakljuciti da je cena nije mala. Pocetnik sam u ovom poslu, pa me mnogo toga zanima, a buducnost je u Suncu i solarnoj energiji,a vidim da u Srbiji pocinje aktivno da se ulaze u obnovljive izvore energije.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+267 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 10:01 - pre 141 meseci
Baci pogled na

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php#

Unesi svoj polozaj i mozes da uporedis sa koliko energije raspolazes na toj lokaciji u odredjeno doba dana, godine .... koliko je to za fiksni sistem, 1 ili 2 ose .... koji je optimalni ugao i jos dosta toga!

U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

mitta014

Član broj: 304588
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 11:03 - pre 141 meseci
Znam za tu kalkulaciju, koristim je vec. Mada volim kad sam to bacim na papir i pravim kalkulacije. Ako znas jos neki program ti ostavi. Ja sam koristio Sunny Design softver, koristan je i on,samo sto taj program ne daje proracune proizvodnje el.energije.
Vidim da je za elektranu u Leskovcu, Tehnicki Fakultet Novi Sad radio projekat. Jel ima ko nekakv einformacije o tom projektu?
 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
212.200.59.*



+39 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 14:12 - pre 141 meseci
Citat:
mitta014:
Citat:
ivan.mojsilovic:
Pa mogli ste i direktno da se dopisujete ako cete da begate odmah na PP. Kao sto je ventura izlozio sve brojke (kao i uvek stoje za pohvalu) tako i ti mittoe nece niko ideju da ti urade ne boj se :)


Ne brinem se ja za kradju ideje, tj. ne vidim sta bi mogli da mi ukradete ovde, jer je ideja da se radi solarna elektrana,a samo je pitanje u vezi odabira konstrukcije :) a sto se tice brojki, pa naveo sam ono najbitinije. snagu,dimenziju,sto je i trazeno u jednom od postova. Sto se cene tice mozete i sami zakljuciti da je cena nije mala. Pocetnik sam u ovom poslu, pa me mnogo toga zanima, a buducnost je u Suncu i solarnoj energiji,a vidim da u Srbiji pocinje aktivno da se ulaze u obnovljive izvore energije.



Ne bih da delujem pesimistički, ali vrlo oprezno u investiranje proizvodnje el.energije
preko PV panela. Stvar je naduvana i i dalje se duva kao atraktivna. Rekao bih da
proizvođači i uvoznici opreme ti koji celu stvar pokreću.
Regulativa kod nas vrlo sumljiva. Zakonski je regulisano ali u praksi još ne.
Stimulacije koje su propisane nisu garantovane za period koji zahteva otplatu a kamoli zaradu.
Ko meri proizvedenu električnu energiju, a ko plaća? Država ne plaća ni osnovne obaveze
a kamoli da plaća struju po subvencionisanim cenama. A Investitor za ceo posao
obično mora da uzme kredit i jako mu je bitno da se preuzeta energija i plati na vreme
od strane države.
Niste napisali da li se radi o Srbiji ili Republici Srpskoj.

Evo vam konkretan primer iz Češke. Država je dala garancije i odličnu cenu da
će u roku od 10-15 godina plaćati izvesnu cenu. Puno je toga napravljeno i potpisano
ugovora a sada je upravo to Češkoj kamen oko vrata i mora da uzima kredite da bih isplaćivala tu energiju.
Ne mislite valjda da će tako i Država Srbija da se odnosi prema ugovornoj strani.

Elektro inženjer sam i bez obzira na trenutne trendove, tvrdim da se još niko nije ogrejao na Sunce i vetar.
Ne bukvalno ogrejao, već to da to nisu sistemi kojima se može rešiti nedostatak električne energije sem
u nepristupačnim krajevima gde druge opcije ne dolaze u obzir.

Ako samo razmotrite današnje cene hrane i trendove rasta i ukalkulišete koliku površinu
zauzimaju paneli, lako ćete doći do toga da više možete zaraditi ako na tom zemljištu investirate u
proizvodnju hrane, bez obzira da li se radi o žitaricama, povrću ili voću.

Proizvodnja toplotne energije iz solarnih kolektora (naravno ako vam je potrebna toplota na toj lokaciji) je
nešto sasvim drugo i vrlo je isplativa investicija.


 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 14:29 - pre 141 meseci
Legislativa postoji, potpuno je jasna, postoje projekti koji već funkcionišu (pa i solar izmeđuostalog), država uredno izmiruje svoje obaveze, tako da to nije problem.

Apropo same tehnologije, Nemačka je ovog leta u nekoliko navrata podmirila preko 50% sopstvene potrošnje iz solarnih panela, neka 22 GW energije, tako da tehnologija postoji i itekako se neko 'ogrejao' na nju... A o vetroparkovima neću ni da pričam, oni generišu vrlo značajan procenat električne energije u zapadnoj evropi već više od 10 godina.

U Srbiji je feed in tarifa za photovoltaic instalacije korektna. Nije nešto specijalno visoka, ali je dovoljna da omogući neko ulaganje sa povratom investicije od 5-6 godina, što je uobičajeno. Problemi photovoltaica u Srbiji su druge vrste: relativno niska sunčeva radijacija (1100-1150kWh/kWp, osim u nekim višim krajevima ali u tim višim krajevima ima više radijacije ali nema infrastrukture i obrnuto) i drugi vrlo značajan problem je što je limit za solarnu energiju u Srbiji na samo 5MW sveukupno.

Postoje neke indikacije da će se to promeniti sa novom uredbom koja treba da dođe, da će se limiti ukinuti (ilustracije radi u Bugarskoj je u otprilike istom periodu izgrađeno preko 800MW photovoltaic instlacija dok je u Srbiji možda 1 do 1.5 MW), ali to sve ostaje da se vidi, a do tada o solaru u Srbiji ne treba ni razmišljati, jer iako je izgrađeno vrlo malo toga, svi kapacitetu su razgrabljeni od strane mešetara koji nemaju novca da dovedu investiciju do kraja, ali su imali neke veze da dobiju građevinske dozvole i uzmu te privremene statuse, tako da su svi ostali ozbiljni investitori blokirani i primorani da ukoliko žele da investiraju, da od mešetara otkupljuju projekte.
 
Odgovor na temu

dvp
Beograd

Član broj: 304229
Poruke: 242
*.adsl-3.sezampro.rs.



+39 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 15:35 - pre 141 meseci
Slažem se da regulativa postoji, to sam i naveo i ne bih se složio da je u potpunosti jasna. Takođe znam da postoje projekti.
A što se tiče ostalog svaka čast ako je tako,
pretpostavljam da znate tačno nekoga ko je to uspeo , tako da ako nije problem i navedete ih.
Ponovo da napomenem uopšte nebitna pitanja: ko je izmerio koliko je EPS preuzeo energije i
koje je preduzeće platilo tu fakturu?

Elem u Tehničkim preporukama Srbije ne postoji preporuka koja definiše tehničko rešenje priključenja
takvog brojila, kao ni procedura oko pregleda postrojenja, očitavanja energije i fakturisanja,
pa bih bilo lepo ako bi sa nama podelili ta rešenja sa terena.

O otplati investicije u roku od 5-6 godina neću ni da govorim, takvu subvencionisanu cenu
nisu uspele da ostvare ni najrazvijenije svetske države.

Sve vreme pominjete energiju izražavajući se u jedinici kW, pa me interesuje da li pravite razliku između
mere za el.snagu (kW) i mere za el.energiju (kWh)?

I da, povodom energije vetra, Nemačka iz energije vetra podmiruje negde oko 3,5% potrošnje el.energije i
to je podatak iz stručnih studija.
Ali istina je da je u jednom članku 29. maja 2012., u Večernjim novostima bilo navedeno da su solarne elektrane
u Nemačkoj zamenile 20 nuklearki.

Zaključio bih ove komentare, mislim da je bilo dovoljno da čitaoci i članovi foruma steknu
realnu predstavu o ovoj tematici.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?11.09.2012. u 17:00 - pre 141 meseci
Citat:
dvp: pretpostavljam da znate tačno nekoga ko je to uspeo , tako da ako nije problem i navedete ih.
Ponovo da napomenem uopšte nebitna pitanja: ko je izmerio koliko je EPS preuzeo energije i
koje je preduzeće platilo tu fakturu?

U Srbiji u ovom trenutku pored naše postoji dosta firmi koje isporučuju električnu energiju u ED sistem i procedura naplate funkcioniše na sledeći način:
Generalni ugovor o otkupu električne energije od povlašćenih proizvođača se potpisuje sa EPS (Elektroprivreda Srbije) pri čemu uslove za priključenje (i samo priključenje) izdaje lokalno nadležna elektrodistribucija (EDB, EV, JI, ES), koja ja inače ćerka firma EPS-a.

Merenje isporučene električne energije se vrši na mestu priključenja koje je ujedno i mesto predaje. Merenje vrši predstavnik prenosnog ili distributivnog sistema na koji je elektrana priključena svakog 1. u mesecu u 07:00 časova, a proizvođač elektrane je dužan da dostavi zapisnik o izvršenom merenju najkasnije prvog sledećeg radnog dana. Nakon toga proizvođač je dužan da dostavi račun za isporučenu električnu energiju najkasnije do 10. u mesecu, pri čemu je rok za plaćanje tog računa do 23. u mesecu, odnosno ukoliko je došlo do kašnjenja u izdavanju računa, rok za plaćanje je najkasnije 15 dana po prijemu računa.

Kašnjenja u plaćanju električne energije ne postoje. Otkup od povlašćenih proizvođača se tretira jednako kao i svaka druga trgovina električnom energijom i tu ti iz višegodišnjeg iskustva mogu reći da su kašnjenja u plaćanju, pogotovo sa velikim sistemima poput EPS-a, nepostojeća.

Citat:
dvp: Elem u Tehničkim preporukama Srbije ne postoji preporuka koja definiše tehničko rešenje priključenja
takvog brojila, kao ni procedura oko pregleda postrojenja, očitavanja energije i fakturisanja,
pa bih bilo lepo ako bi sa nama podelili ta rešenja sa terena.

Verovatno si loše informisan, ali i na samom sajtu EPS-a stoje modeli ugovora, kao i sve ostale neophodne informacije koje se tiču povlašćenih proizvođača električne energije.

Što se tiče tehničkih uslova, te uslove određuje lokalna elektrodistribucija na čiju mrežu će se elektrana i prikačiti, i u samim tim uslovima se nalaze sve te tehnikalije oko brojila, pregleda sistema i sl. koje spominješ.

Citat:
dvp: O otplati investicije u roku od 5-6 godina neću ni da govorim, takvu subvencionisanu cenu
nisu uspele da ostvare ni najrazvijenije svetske države.

Nadao sam se da nema potrebe da pišem da je 5-6 godina ROE (Return on Equity) a ne ROI (Return on Investment) jer su to dve totalno odvojene stvari. Osim ako se ne radi o investicionim fondovima koji žele da plasiraju velike količine sopstvenog novca, svaki investitor će tražiti eksterno finansiranje, i u tom slučaju njega ne zanima mnogo ROI (koji je u slučaju solara u srbiji preko 10 godina), već ga zanima ROE odnosno IRR jer je to novac koji on dobija na sopstvena uložena sredstva, a banka se zadovoljava sa daleko manjom kamatom na plasirani novac, nego prosečan investitor.

Inače, 5-6 godina otplate je jedan sasvim normalan period za bilo koji privatni biznis. Ako praviš fabriku čipsa, fabriku cipela, fabriku televizora, frizerski salon, roštiljnicu uvek ćeš gledati da svoj uloženi novac možeš da izvučeš nazad za maksimalno 5-6 godina, odnosno da na godišnjem nivou imaš nekih 15-20% IRR jer ako to nije slučaj, onda ti je bolje da pare staviš u banku ili neki investicioni fond, i bez ikakvog rizika i truda da ostvariš jednake prinose.

Citat:
dvp: Sve vreme pominjete energiju izražavajući se u jedinici kW, pa me interesuje da li pravite razliku između
mere za el.snagu (kW) i mere za el.energiju (kWh)?

Izgleda da ne pravim :)

Možda je nekome logičnije da mu kažem da imam elektranu od 24.000MWh električne energije, ali je većini jednostavnije ako im kažem da je u pitanju elektrana od 3 MW, a svako pismen će podrazumevati da se radi o 3 MW instalisane snage i ni o čemu drugom.

Citat:
dvp: I da, povodom energije vetra, Nemačka iz energije vetra podmiruje negde oko 3,5% potrošnje el.energije i
to je podatak iz stručnih studija.

Opet kažem, imate pogrešne izvore informacije, ali to je u redu jer su meni obnovljivi izvori energije svakodnevni posao pa baratam uvek sa relativno svežim informacijama na tržištu.

Po tim informacijama u 2011. godini od ukupne proizvodnje električne energije u Nemačkoj 17% je došlo iz obnovljivih izvora, od čega 7.7% od vetrogeneratora odnosno nekih 46500 GWh (cca 29075 MW instalisane snage). Čisto ilustrativnosti koliko solar i vetar neće nikoga ogrejati, instalisana snaga HE Đerdap 1 je 1026 MW a ukupna proizvodnja 5600 GWh što mu dođe 8 puta manje od vetrogeneratora u Nemačkoj. Ali ajde da uzmemo primer iz okruženja: Bugarska ima oko 800 MW instalisane snage u photovoltaic postrojenjima, što je skoro jednako kao instalisana snaga jednog Đerdapa. Tako da te izjave da obnovljivi izvori neće nikoga 'ogrejati' su blago rečeno neozbiljne.


 
Odgovor na temu

mitta014

Član broj: 304588
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?12.09.2012. u 07:02 - pre 141 meseci
ventura, svaka cast na odgovorima.Vidi da se da imas dosta dobre informacije. Koliko sam ja informisan, drzava valjda placa 0.23 e/cent po kWh. Ugovor se potpisuje na 12 god, a uglavnom vreme isplate projekta je maksimum 8 god. Inace, imate i na EPS-ovom sajtu tehnicke preporuke, u ovom slucaju TP-16 koja glasi: "osnovni tehnicki zahtevi za prikljucenej malih elektrana na distibutivni sistem". Tu se nalazi sve sto vam je potrebno da biste znali o tehnickim uslovima. Samo nadlezna ED u tehnickim uslovima daje blize informacije, ali dok cekate da ED izda tehnicke uslove (ja vec cekam 2 meseca) mozete prelistati teh,preporuku. Ventura, imate li neki program za izracunavanje proizvodnje el.energije iz fotonaponskog sistema. Ja sam malo koristio pvgis, sunny design. Sunny design nije los, ali nema mogucnost izracunavanja koliko bi dobili kWh, ali na primem ima dimenzionisanje kablova od panela do dc i od ac do mreze.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.static.isp.telekom.rs.



+6455 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?12.09.2012. u 07:59 - pre 141 meseci
@mitta014:
Uslovi, odnosno ispravnije rečeno postojanje tehničkih mogućnosti za priključenje je najbitnija stvar za elektranu. Džaba sve ostalo, dobra lokacija, zemljište, građevinska dozvola, sve to pada u vodu ako ne postoje uslovi za priključenje (ili oni nisu finansijski isplativi). Evo da ti ilustrujem, na jednoj opštini na kojoj smo mi počeli da gradimo elektranu od 3 MW postojala je tehnička mogućnost za priključenje do maksimalno 170kW što nije ni blizu onoga što nama treba. Da bi se kapacitet povećao moralo je biti zamenjeno 30-tak trafo stanica, da se digne napon na 20kV, i tek onda naša elektrana može da se priključi. Ukoliko ta investicija nije obuhvaćena redovnim planom i programom održavanja i unapređenja ED sistema, investitor mora da napravi neki dogovor sa distribucijom i obično se dogovara da investitor plati značajan deo troškova unapređenja sistema iako je sistem vlasništvo ED kompanije, jer se nikada ne zna da li bi taj upgrade došao naredne godine ili po planu tek za 10 godina. Tako da vrlo često se desi da sami uslovi za priključenje totalno unakaze finansije projekta i učine ga neisplativim.

Apropo softvera, ja se ne bavim tehničkim projektovanjem samih sistema, a za finansijske kalkulacije su mi dovoljni parametri sa PV GIS-a i moja interna P&L/Cashflow tabela, ali znam da ovi što se bave projektovanjem i održavanjem uglavnom koriste PVSYST.
 
Odgovor na temu

mitta014

Član broj: 304588
Poruke: 22
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?12.09.2012. u 08:14 - pre 141 meseci
Hvala na linku. A to za mogucnosti, upucen sam u skoro sve. Dva meseca radim na sakupljanju dokumenata potrebnih da bi se izradila elektrane. Dug proces koji trazi dosta strpljenja i dosta vucaranja po opstinama, Ed...
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?12.09.2012. u 15:55 - pre 141 meseci
Citat:
mitta014: Hvala na linku. A to za mogucnosti, upucen sam u skoro sve. Dva meseca radim na sakupljanju dokumenata potrebnih da bi se izradila elektrane. Dug proces koji trazi dosta strpljenja i dosta vucaranja po opstinama, Ed...

Ti od lokalne elektrodistribucije treba da tražiš zvaničnim dopisom "Mišljenje o uslovima i mogućnostima priključenja na distributivni elektroenergetski sistem objekta za proizvodnju električne energije". Bez te ključne stavke vrlo lako se može ispostaviti da sve ostalo radiš za džabe.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektrotehnika :: fiksna ili poktena konstrukcija za solarne panele?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 9002 | Odgovora: 37 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.