Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 136728 | Odgovora: 184 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon24.09.2012. u 22:19 - pre 140 meseci
ala ste me nasmijali...

mobitel je koristan. u onih 1% situacija kada nemam aparat. mogu reći da sam neke od meni najsmješnijih slika napravio mobitelom. i neke od dražih. možda je to do mojih subjekata, kada imaš mobitel ljudi se manje trzaju nego kada imaš aparat, jer ne misle da ih slikaš (osobito mobiteli sa rotabilnom kamerom). ali po kvalitete, to je smeće. na slici se prepoznaje šta je, ili tko je, ali ništa više. čim iso pređe 100, slika sa mobitela se raspada. barem sa mojeg. nokia 6210.
n73 je trpio do iso 400, ali ona ima i veći senzor.
moj novi "taćfon" niti nema nikakve iso vrednosti, shutter, night mod, ništa. slikaj kao idiot. kasnije ništa niti ne piše u exifu. uglavnom, to je za mene mobitel bez kamere.

nedavno naručio novi ixus 500hs, najmanji aparat na svijetu sa 12x zoom objektivom. i aparat sa najmanjim senzorom na svijetu, 1/3" 10MP. slike neće nikada imati ne znam kakvu kvalitetu. ali je manji od mobitela. u jedan džep ide mobitel, u drugi ide ixus. bolji od bilo kojeg mobitela, i manji od većina novih tać govnarija. s druge strane, moj stari koristi nokiu e66, koja mu je dosta za sve. inače bavi se građevinom, često slika radove, to prilaže u dokumentaciju, kad se desi neki problem slika s mobitelom, kad su imali sudar, opet mobitel. za ljude koji trebaju nešto dokumentirati, to je dosta. njemu ako treba zoom, napravi 20 koraka i približi se. kakav aparat, pa da padne, pa treba punit bateriju, pa vadit karticu ili usb kabel spajati na komp... ovako slika, dođe u kancelariju, kompjuter prijavi da mu se mobitel spojio na bluetooth, prekopira slike i gotovo.

miroslav kaže da njemu pen sa 14-150 nije velik. moguće. meni je. nosim ga ako nešto kanim slikati. inače - ixus. koliko god dslr-ovi bili brzi (pdaf), imali bolju sliku, to su cigle koje bi prosječan čovjek koristio za neke specifične stvari. makro, pejzaži... bačene pare. hebeš aparat od 1000 eura ako će se koristiti 20 puta godišnje. rađe daj 200 eura za neki mali aparatić koji će ti uvijek biti u džepu.

 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.236.*



+784 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon24.09.2012. u 23:04 - pre 140 meseci
Ovo za Ixusa i telefone se slazem. Prosecan telefon danas je mnogo veci od prosecnog ixusa.
Ja vec godinama "vucem" sa sobom ixus 70 a za njega koristim futrolu od neke nokie
 
Odgovor na temu

Baluban_S
Stevan Baluban
Beocin

Član broj: 65585
Poruke: 172
*.mynsn.net.



+7 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon04.10.2012. u 12:58 - pre 140 meseci
Najnoviji casopis ReFoto je gotovo u celini posvecen "mobilnoj fotografiji", kako su oni to vec nazvali . Cak je i uvodnik u celini posvecen toj temi. ReFoto je ipak ozbiljan fotografski casopis i drago mi je da su i oni zakljucili da je doslo vreme za temu mobilna fotografija.

Detaljnije na http://www.refoto.rs
Baluban S.
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon10.10.2012. u 08:00 - pre 140 meseci
Stevane, na http://connect.dpreview.com/ imaš "ozbiljne" testove kamera mobilnih telefona, mislim da je to sajt koji tražiš.

Evo npr. poređenja kamera najboljih ( ili najizvikanijih :) ) telefona danas: http://connect.dpreview.com/po...kia-808-pureview-review?page=7 i utiske fotografa koji je DSLR na neko vreme zamenio iPhone-om: http://connect.dpreview.com/po...dslr-at-home-iphone-experiment .
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon12.10.2012. u 10:01 - pre 140 meseci
I još jedan link - mobilni telefoni imaju bolji kvalitet slike nego kompakti pre pet godina: http://www.dxomark.com/index.p...artphones-beat-5-year-old-DSCs .
 
Odgovor na temu

Brodoplovac
Beograd

Član broj: 171299
Poruke: 838
*.adsl.verat.net.



+166 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon12.10.2012. u 11:43 - pre 140 meseci

Zlatni orao može da ugleda zeca sa pola kilometra razdaljine, a oči su mu veličine klikera. Danas nije moguće napraviti tako malu a kvalitetnu optiku, ali mislim da je to granica do koje može da se ide. Impozantno, zar ne?
http://www.ebiomedia.com/what-...has-the-sharpest-eyesight.html
 
Odgovor na temu

chaami
Goran Petrović
nezaposlen
Beograd

Član broj: 262685
Poruke: 84
*.mediaworksit.net.



+28 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon12.10.2012. u 17:02 - pre 140 meseci
Citat:
MirosIav:
I još jedan link - mobilni telefoni imaju bolji kvalitet slike nego kompakti pre pet godina: http://www.dxomark.com/index.p...artphones-beat-5-year-old-DSCs .

Da li si ozbiljan? U tekstu se govori o senzoru a ne o kvalitetu slike.
Ne želim da ulazim u polemiku o upotrebljivosti telefona za slikanje pošto ga i sam koristim za svakodnevno beleženje "situacije" ... po danu, naravno, ali veličati telefon kao upotrebljivi kompakt je besmisleno. Ja sam totalni amater kad su slike u pitanju i nije mi problem da uz sebe nosim telefon sa kamerom, ali otići na godišnji odmor bez kompakta ... pa to je suludo. Kad negde putujem želim da imam uspomenu koja će mi preneti ono što se zaista desilo. Evo, da probam da ti slikovito prikažem.


ove dve slike su napravljene sa jako jeftinim kompaktom iz 2005. (star 7 godina) canon a520 a uradio ih je totalni amater (moja malenkost) tako da su odlične za upoređivanje mogućnosti telefona i kompakta. Kad neko bude sa nokiom 808 ili nekim sličnim mobilnim uspeo da napravi ovakve ili slične fotke ja ću pojesti dotični canon (koji odavno nije u upotrebi) sa sve alkalnim baterijama. Kod ovih slika se ne radi o "znanju" osobe koja slika, već o ograničenjima koja telefon ima.
Super su telefoni za svakodnevno škljocanje, ali nisu oni dorasli ni kompaktima od pre 50 godina (to su oni sa filmom) a kamoli ovima od pre 5 godina.
 
Odgovor na temu

zunomiljan1
Miljan Z
sluzbenik
Subotica

Član broj: 190110
Poruke: 114
*.dynamic.isp.telekom.rs.

ICQ: 220555978


+45 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon12.10.2012. u 21:16 - pre 140 meseci
Koliko sujete "profesinalaca" kojima su mamica i tatica kupili DSLR, pa cim neko pokrene ovakvu temu proradi im ego...

Autor teme nije hteo da ulazi u kvalitet fotografija i on je nesporan. Znaci i dalje su najlosije fotografije na mobilnima,pa compact,pa DSLR.
Sustina je da su fotografije sa mobilnog postale upotrebljive!
Pa ni lap topovi nisu bolji od desktop masina ali su upotrebljivi i sluze svrsi. A to znaci da je prosecnom korisniku(meni) telefon uvek pri ruci i da su mi potrebne upotrebljive fotografije za uspomenu.
Imam Cannon SX130IS i lepo sam ga koristio ovo leto, medjutim korisitim ga namenski(letovanje, rodjendani...) i cinjenica je da nije uvek pored mene, dok telefon(Xperia ARC S) pravi sasvim lepe fotografije danju i mogu reci da sam napravio neke meni jako bitne fortografije sa istim.
Ko normalan(sem profesionalnih fotografa) nosi sa sobom uvek budzu od fotoaparata?
Pa samo oni "profesionalci", jer da rade u nekoj normalnoj firmi za to ne bi imali vremena...

Mislim da ce vremenom kompakti otici u istoriju. Potrebno je da se poradi na blicu kod mobilnih, medjutim ovim tempom eto nama za 2-3 godine telefona sa jako dobrim slikama(odlicne cemo ostaviti za DSLR)...

Nema ni moguceg ako ne tezimo ka nemogucem...
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon12.10.2012. u 22:11 - pre 140 meseci
meni je umjesto boljeg telefona s boljom kamerom bilo logičnije kupit manji ultrakompakt ... uostalom, ako se nađe mjesta za 2 mobitela, bit će mjesta i za mali ultrakompakt. ixus je uvijek tu :D
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.aDSL.Verat.Net.



+187 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 01:26 - pre 140 meseci
Stvarno smesno i zalosno, bez imalo istrazivanja bez imalo logike. Ljudi procitajte prvo sta je svetlost, kako mi vidimo svetlost, kako fotoaprat funkcionise, kako on hvata svetlost. Daj ne lupajte vise gluposti.

Razmislite malo kolko znate o fotoaparatima i fotografiji, pa tek onda pisite komentare.

Ovo sa orlom je takodje glupo uporedjivanje, nevide sve zivotinje na isti nacin kao ljudi, njihov vid se u dosta slucaja drasticno razlikuje od ljudskog.

Zunomilijan1@ mamice i tatice ne kupuju DSLR vec mobilne, nema logike u tome sta pricas. Razmazenim klincima DSLR nista ne znaci, dok je mobilni znak prestiza. DSLR takodje nije oznaka profesionalaca, najeftiniji se krecu oko 500 evrica, imaju crop senzor i njih koriste zamisli amateri. Amateri koji kolko tolko znaju sta je fotografija. Profesionalac obicno ima kod sebe opremu od minimum 5000 evrica, a imas fotoaparate koji kostaju i preko 30.000 evrica. Inace DSLR nije ni glomazan ni tezak, niti je neka prevelika investicija, inace i mobilni i DSLR kupuju oni koji imaju para za to, inace ako zivis od plate od 200 evrica, glupo je nositi i telefon i aparat koji kostaju vise nego tvoja mesecna zarada.
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 08:16 - pre 140 meseci
Citat:
chaami:
Da li si ozbiljan? U tekstu se govori o senzoru a ne o kvalitetu slike.


Pročitaj (poprilično kratak) tekst. Jesu novinarski naduvali naslov, ali je suština da je najbolja kamera na mobilnom telefonu danas - na Nokii 808 bolja od Canon-a G9. Napredak tehnologije i veći senzor su učinili svoje... Naravno da je što se ergonomije, količine podešavanja i brzine rada G9 mnogo bolji, ali ga u istim uslovima 808 dobija. Što ne znači da na odmor treba krenuti bez foto aparata, naročito jer ostali proizvođači ne stavljaju velike senzore u telefone, pa sem 808 ostali modeli nisu dostigli ni N8.

Imaš ovde http://www.gsmarena.com/piccmp...era2=30002&idCamera3=30003 poređenje te Nokie sa par foto aparata, pa proceni.

Sa 808 bi itekako mogao da napraviš fotografije koje si napravio sa A520 - i bolje. Čuvaj zube ;).

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 13.10.2012. u 09:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 09:02 - pre 140 meseci
Citat:
miko.s: meni je umjesto boljeg telefona s boljom kamerom bilo logičnije kupit manji ultrakompakt ... uostalom, ako se nađe mjesta za 2 mobitela, bit će mjesta i za mali ultrakompakt. ixus je uvijek tu :D

Pre ili kasnije ce canon ili nikon izbaciti mobilni telefon jer nece dozvoliti da im dalje telefoni uzimaju deo kolaca, a onda ce se tek sve preokrenuti.

Stvari sasvim sigurno idu u tom pravcu.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

miko.s
istra

Član broj: 62273
Poruke: 1191
*.dsl.optinet.hr.



+32 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 10:51 - pre 140 meseci
Citat:
Pre ili kasnije ce canon ili nikon izbaciti mobilni telefon jer nece dozvoliti da im dalje telefoni uzimaju deo kolaca, a onda ce se tek sve preokrenuti.

Stvari sasvim sigurno idu u tom pravcu.


ili aparat koji će biti istovremeno i telefon :) ono šta fali mobitelima je zoom i pravi blic. dodaj aparatu mikrofon, zvučnik i sim karticu i to je to.

šta nije sad samsung izbacio android aparat s kojim se može zvat (recimo preko skype-a)?
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 10:55 - pre 140 meseci
Citat:
MirosIav:
na Nokii 808 bolja od Canon-a G9.







U ovakvom kvalitetu jos se nije pojavila fotografija ni sa jednog mobitela:





Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 11:52 - pre 140 meseci
Vremena se menjaju...



http://2.static.img-dpreview.c...%2F2033589107%2F0776303876.jpg
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

labicko1
Beograd

Član broj: 71503
Poruke: 721
*.aDSL.Verat.Net.



+187 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 12:29 - pre 140 meseci
Telefoni ne uzimaju nikakav deo kolaca niti ce ikad uzimati. Ljudi koji slikaju mobilnim nikad nisu planirali da kupe fotaparat, niti se to sto oni rade zove fotografijom. To su dva potpuno odvojena sveta.
Neki ljudi su zadovoljni fotkama sa mobilnom na kome jedva mozes da prepoznas lik coveka, a o pozadini i da se ne govori. Treba prvo da shvatite sta znaci napraviti fotografiju pa onda pricati. Ince onaj koji jednom pocne da pravi FOTGRAFIJE nikad vise nece ni pomisliti da slika nesto mobilnim.

Znaci postoji foto amateri, foto entuzijasti, i foto profesionalci, sada izgleda treba da se ubaci nova kategorija za ove sa mobilnim jer tolko neznanje i nezinteresovanost ne moze se nazvati amaterizmom.
 
Odgovor na temu

Milos911
Serbia

Član broj: 219127
Poruke: 1230
37.19.111.*



+303 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 12:56 - pre 140 meseci
^auu al ga ti sad pretera...
Citat:
Ljudi koji slikaju mobilnim nikad nisu planirali da kupe fotaparat
Ti si neki psiholog, tako nesto? Ili kako se ono kaze, onaj sto moze da cita misli, ne mogu sad da se setim prave reci...
Citat:
Neki ljudi su zadovoljni fotkama sa mobilnom na kome jedva mozes da prepoznas lik coveka, a o pozadini i da se ne govori.
Koji uredjaj pravi takve slike u danasnje vreme?

Citat:
Treba prvo da shvatite sta znaci napraviti fotografiju pa onda pricati. Ince onaj koji jednom pocne da pravi FOTGRAFIJE nikad vise nece ni pomisliti da slika nesto mobilnim.

Znaci postoji foto amateri, foto entuzijasti, i foto profesionalci, sada izgleda treba da se ubaci nova kategorija za ove sa mobilnim jer tolko neznanje i nezinteresovanost ne moze se nazvati amaterizmom.


Ne znam zasto ste svi toliko optereceni i sujetni. Niko ne spori da su slike iz telefona inferiornije, ali ono sto vi ne mozete da prihvatite je da je kvalitet istih prihvatljiv za ogromnu vecinu ljudi. I da razlike za ono sto vecina ljudi slika nisu toliko ogromne u poredjenju telefon->fotoaparat...
Eto, sta fali ovoj fotografiji koju je MirosIav postavio?
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 13:48 - pre 140 meseci
Citat:
labicko1: Telefoni ne uzimaju nikakav deo kolaca niti ce ikad uzimati.




Pogledaj stranu 10 http://www.prophoto-online.de/...magingmarkt-photokina-2012.pdf , statistiku prodaje u Nemačkoj i uporedi grafike za telefone (kamerahandys) i kompakte (kompaktkameras).

Telefon postaje ono što je pre desetak godina bio "idiot".

[Ovu poruku je menjao MirosIav dana 13.10.2012. u 15:02 GMT+1]
 
Odgovor na temu

3way

Član broj: 241428
Poruke: 1425



+2403 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 13:55 - pre 140 meseci
Citat:
MirosIav: Vremena se menjaju...


Ali se ne menja cinjenica da se vidi da je ovo slikano malim senzorom.

Citat:

Ne znam zasto ste svi toliko optereceni i sujetni. Niko ne spori da su slike iz telefona inferiornije, ali ono sto vi ne mozete da prihvatite je da je kvalitet istih prihvatljiv za ogromnu vecinu ljudi. I da razlike za ono sto vecina ljudi slika nisu toliko ogromne u poredjenju telefon->fotoaparat...
Eto, sta fali ovoj fotografiji koju je MirosIav postavio?


Ja, na primer, uopste ne sporim (mislim da sam to i napisao ranije), i jezim se ljudi koji kao preporuku za fotoaparat odmah izbacuju neki grdni DSLR.
Ovoj fotografiji fali stosta, ali obicnom korisniku i toj vecini ljudi koju ti spominjes ne fali ama bas nista.

Znaci, stvari mozemo porediti po tome sta je bolje - a to je DSLR ili po tome sta ljudi traze i sta im vise koristi - a to su kompakti i u poslednje vreme sve cesce telefoni.
Sedam sutlijasa,
za sedam samuraja,
za sedam tramvaja.
 
Odgovor na temu

MirosIav
Pert

Član broj: 62687
Poruke: 479
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 33441225


+29 Profil

icon Re: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon13.10.2012. u 14:05 - pre 140 meseci
Citat:
3way: Ali se ne menja cinjenica da se vidi da je ovo slikano malim senzorom.


Nokia 808 PureView 1/1.2''
Canon PowerShot G9 1/1.7"

http://www.gsmarena.com/nokia_808_pureview-4577.php
http://www.dpreview.com/products/canon/compacts/canon_g9
 
Odgovor na temu

[es] :: Digitalni fotoaparati :: Fotografisanje: DSLR vs kompakt vs mobilni telefon

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 136728 | Odgovora: 184 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.