Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju

[es] :: Mac hardware :: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10881 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 14:36 - pre 143 meseci
Baterija zalepljena, memorija zalemljena, SSD nije izmenljiv. Isplati li se to i ide li to za jedan MBP?

Aj razumem da je nadogradnja možda i nepotrebna, ali bar baterija i hard bi trebalo da mogu da se zamene lako.

http://www.wired.com/gadgetlab/2012/06/macbook-pro-unfixable
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.hsi.kabelbw.de.



+7166 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 14:47 - pre 143 meseci
SSD je izmenljiv ali je proprietary formata (kao Sony Z), samo sto za razliku od Sony Z-a, ova masina ce se prodavati u vecim kolicinama tako da ce sigurno proizvodjaci tipa OWC praviti SSD-ove za MBP Retina modele.

Sto se memorije tice, to jeste glupo ali, opet, sa Sony Z-om imas slican problem - memorija nije zalemljena ali je custom formata koga radi samo Sony, tako da je upgrade apsolutno neisplativ. Pitanje je i koliko je realno ocekivati da ces 16 GB RAM-a apgrejdovati na nesto vise u vreme prosecnog zivota ovakve masine od ~2-3 godine.

Baterija jeste problem za ljude koji masinu koriste vise na DC nego na AC - i u ovom slucaju ce TCO poskupeti znacajno ako budu morali da menjaju bateriju. Ako je ovo use-case, to treba uracunati u trosak svakako.

Sto se popravke tice, ne znam za Srbiju, ali u Evropi je garantni rok 2 godine - i u roku od te 2 godine oni moraju da poprave kvar. To sto ce morati da menjaju celu plocu to je Apple-ov problem a ne problem kupaca.

Ja sam greskom obrisao EFI na mom Vaio Z2 laptopu - poslao masinu na servis (u garanciji) i pogodi... Sony servis je morao da naruci novu plocu (!) i da je zameni... Zasto? Pa zato sto Sony nema mogucnost emergency flashovanja BIOS-a/EFI-ja... ne zezam...

Sve to govori da se prodavcima ultra-skupih laptopova (kakvi su novi MBP Retina i Sony Z) ocigledno isplati da menjaju celu plocu u slucaju kvarova. To je vrlo verovatno zato sto su profitne margine visoke, pa nije problem pokriti troskove menjanja cele ploce i u slucaju najmanjeg kvara.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

cyofee
Filip Ađić
Novi Sad

Član broj: 207700
Poruke: 115

Sajt: filip.adjic.net


+52 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 15:19 - pre 143 meseci
Apple naplaćuje $200 za menjanje baterije na novom MBP. To nije malo, ali u kontekstu da laptop košta $2200+ i da baterija za starije MBPove košta $130 kod Applea, onda i nije toliko mnogo.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.hsi.kabelbw.de.



+7166 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 15:21 - pre 143 meseci
Retina MBP ima vidno vecu bateriju od ne-retina MBP-ova zbog displeja koji je znacajno veci potrosac, tako da ne cudi uopste sto je skuplja. Plus, u tu cenu je uracunata zamena (ruke) tako da fakat da je baterija integrisana u laptop ne menja puno stvari.

Cene su sasvim u skladu sa tipicnim cenama za super-high-end laptopove. Ja sam bateriju za moj stari Sony Z platio oko 200 EUR... Skupo, jeste, ali opet - na baznu cenu laptopa, nije nista neocekivano.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

-V-O-Y-A-G-E-R-
EU

SuperModerator
Član broj: 6086
Poruke: 8289

Sajt: MacOglasi.com


+349 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 15:22 - pre 143 meseci
Na sve to, par godina godina unazad su njihove baterije deklarisane na 1000 ciklusa, posle kojih je ok da kapacitet baterije spadne na 80%, što opet dovodi to toga da će životni vek baterije pregurati radni vek mašine ili biti tu negde.
d520 C35 A40 S45i SL45i ME45i 3650 6600 SX1 P800
S65 P910i Wizard W810i P990i BlueAngel
6280 E61 iPhone Treo750 MioA701 KG275 iPhone3G
5000 E51 iPhone3GS Desire DesireHD E71
7110 iPhone4 Note Nexus Bold9780
100 Nexus4 Nexus5 Q10 Z3C
iPhone5C OnePlus2 S4 S7E HT70 Power5 Mate20Pro S22U Fold4 S23U
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 16:22 - pre 143 meseci
Ivane, Z je 13" napravljen za mnogo manje trziste. MBP ima i 15" varijantu koja ima sire trziste. Poredjenje nema svrhe. I to sto jedan ne uradi kako treba ne treba da bude reper drugome :)
A ima primera kada je jako zgodno da mogu i HDD i baterija da se menjaju lako i to cak on-the-fly. Tipa, putujes interkontinentalno, ne nosi ti se punjac u torbi, stavis 2 napunjene baterije, kada je jedna bash pri kraju, hibernate, zamenis za tili cas bateriju i resume rada.
U sadasnjem lappy-u sam opticki zamenio sa bay-om za HDD (SSD), i nisam ga srafio. Mogu lagano da ga koristim kao caddy i menjam HDD, sto je cesto bilo zgodno kada neko donese 2.5" HDD za neko kopiranje. (ne, nije externi bolji - interni je mnogo brzi :)). Za to treba nekih 10 sekundi bukvalno.

Koliko korisnika ima potrebe za tim? Koliko korisnika ima potrebe za bilo kojim MBP-om, pa uzimaju :) Kada zatreba i vidi se da ne moze, a pored vas neko to isto moze, shvatite.

Sta se desava posle veka masine ako treba da se menja baterija? Zar laptop koji se danas prodaje a koji ce sigurno biti dovoljan za 95% (ako ne i 99%) korisnika verovatno jos 10-ak godina ne treba da ima mogucnost da radi sve dok se procesor i ploca ne pokvare? Pogotovu za ovakve cene.

Interesantno je da je upgradeability i nezavisnost softvera i hardvera bas ono sto je cinilo da MS/Intel dobije Apple/PPC ranije, a sada se ljudi odricu toga istog u korist Apple-a ;)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.hsi.kabelbw.de.



+7166 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 16:44 - pre 143 meseci
Err, @Dexic,

Ciljno trziste za racunar odredjuje njegova cena - ciljna grupa za >$2K racunare kakvi su MBP i Z su primarno visoko placeni profesionalci. Tacno je da ugradjena baterija sputava ali hteli mi to ili ne, to je neminovno kako minijaturizacija ide.

Apple je sigurno uradio analizu trzista i smatraju da to nije veliki hendikep kupcima. Sony je isto tako odlucio da kastomizuje memoriju, SSD, itd...

Da li je to nedostatak? Jeste. Da li je trzisno bitan? Vrlo verovatno nije.

Cuj, i meni je bilo super za vreme prve generacije Sony Z-a da mogu sam da apgrejdujem CPU, uzeo lepo extreme edition QS sempl sa ebay-ja za smesne pare, i super - vozis CPU koji Sony nije ni imao u ponudi i koji kosta 2x jeftinije od retail cene... ista stvar i za SSD, kupio masinu sa jeftinim HDD-om, i stavio SSD - po duplo manjoj ceni koju je tada Sony trazio za njihove SSD-ove.

Onda je Sony odlucio da SSD minijaturizuje i da CPU zalemi na plocu u VPC-Z11... i dalje je postojala mogucnost da umesto DVD drajva stavis jos jedan SSD (uz muku sa BIOS bug-om ako si vec imao quad-SSD ugradjen) i memoriju posto je i dalje postojao bar jedan SODIMM (druga banka je bila vec zalemljena na ploci)...

Finalno, sa Z2-jkom je i ta mogucnost nestala, posto vise nema DVD drajva a memorija je isto presla u custom form-faktor. Vise ne mozes >nista< da zamenis osim baterije, a siguran sam da ce i baterija leteti kao zamenljiva komponenta u sledecoj generaciji.

Apple je to isto uradio pocevsi sa Air-om...

Ultrabookovi ce svi biti takvi.

Jednostavno u trci za sve manjim a jacim masinama standardne izmenljive komponente vise nisu dovoljno male.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16334



+2920 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 19:07 - pre 143 meseci
Citat:
cyofee: Apple naplaćuje $200 za menjanje baterije na novom MBP. To nije malo, ali u kontekstu da laptop košta $2200+ i da baterija za starije MBPove košta $130 kod Applea, onda i nije toliko mnogo.

Ova cena se ne razlikuje bitno od dosadasnje kada baterija nije bila integrisana.
A za ove sa jeftinijim ulaznicama...pre ili kasnije ce kinezi izbaciti kopiju baterija (suvise je popularan MBP da se to propusti) za sve ove sto vole da budu sam svoj majstor.

Lakse i jeftinije je okrpiti bilo koji apple proizvod kineskim delovima nego bilo koji samsung, sony i sl...
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.dynamic.sbb.rs.



+6455 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 20:09 - pre 143 meseci
Citat:
bakara
A za ove sa jeftinijim ulaznicama...pre ili kasnije ce kinezi izbaciti kopiju baterija (suvise je popularan MBP da se to propusti) za sve ove sto vole da budu sam svoj majstor.

Baš kao što Turci ne proizvode fake rezervne delove za Bentlija, a za VW ih možeš naći na svakoj trafici, tako neće ni Kinezi da proizvode fake rezervne delove za MBP.

Klijentela koja kupuje MBP je svetlosnim godinama od klijentele koja sama čeprka po računaru, a kamoli još da kupuje fake delove...
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16334



+2920 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 20:13 - pre 143 meseci
@ventura

haha...veruj mi, poznajem vise nego odlicno klijentelu koja kupuje apple, ima ih raznih isto kao i za sve drugo.
U ostalom uradi search na ebay-u, i budi siguran da kinezi na prave nista sto se ne prodaje jako dobro.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 21:05 - pre 143 meseci
Mislim da u toj trci za što tanjim/manjim, forma/dizajn uzimaju primat nad funkcionalnošću. Jer umesto da recimo ponude notebook koji nije najtanji i najlepši i unibody/štaveć, već da ima bateriju koja može da drži ceo dan, a to nije nemoguće, korisnici/kupci su i dalje prinuđeni da non stop misle na to da li će im baterija izdržati ili neće, umesto da (napokon) opušteno koriste svoj laptop. Znači sve je to lepo, tanko, unibody trtmrt, ali zašto nema nekog modela gde je dizajn/forma podređena funkcionalnosti a ne uvek obrnuto, kad su novi modeli laptopova/ultrabukova u pitanju? To je pitanje od $1000000.

A što se tiče cene baterije u odnosu na baznu cenu uređaja, pa glupo je porediti cenu baterije sa cenom novog, tek izbačenog modela. Niko neće kupovati bateriju za nov laptop, nego će laptop onda kad mu dođe vreme za zamenu baterije, izgubiti bar 50% na vrednosti - i to u slučaju MBP koji "drži vrednost". Drugi laptopovi će izgubiti i 70% na vrednosti ali će baterija i dalje koštati $200, tj. isto.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 21:07 - pre 143 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Err, @Dexic,

Ciljno trziste za racunar odredjuje njegova cena - ciljna grupa za >$2K racunare kakvi su MBP i Z su primarno visoko placeni profesionalci. Tacno je da ugradjena baterija sputava ali hteli mi to ili ne, to je neminovno kako minijaturizacija ide.

Netacno. Minijaturizacija ce samo traziti drugaciji form factor, ali ne i da ne bude zamenljiva. Ako nije moguce da se samo izvadi, bez caprkanja i bez odlaska kdo "authorized money takera", to jeste minus.
E sada, da li i jedan deo Apple kupaca razmislja o tome (ili bilo cemu..), to je nesto drugo. Ali minijaturizacija ne znaci nemogucnost lake zamene.

Citat:
Apple je sigurno uradio analizu trzista i smatraju da to nije veliki hendikep kupcima.

Apple-ova analiza je - ko hoce Mac, kupice ga i da ne moze da ga koristi, a ostali ga nece kupiti sve dok nije i jeftiniji i bolji od ostalih.

Citat:
Da li je to nedostatak? Jeste. Da li je trzisno bitan? Vrlo verovatno nije.

Bitan jeste, samo nije dovoljno bitan da se ne odluci za kupovinu :)
Inace, to sto sam korisnik nece da menja, ne znaci da nece biti potrebe za menjanjem - mozda tipican Joe Dumbass ne zna nista o tome, ali bilo kad pita u radnji, bilo kad pita IT personu u firmi, razumece se da ovaj trazi upgrade.


Citat:
Onda je Sony odlucio da SSD minijaturizuje i da CPU zalemi na plocu u VPC-Z11... i dalje je postojala mogucnost da umesto DVD drajva stavis jos jedan SSD (uz muku sa BIOS bug-om ako si vec imao quad-SSD ugradjen) i memoriju posto je i dalje postojao bar jedan SODIMM (druga banka je bila vec zalemljena na ploci)...

QuadSSD je na 13" laptopu davao bolje performanse nego bilo koji SSD na bilo kom drugom laptopu u obicnom SATA slotu, sve dok nisu izasli chipseti sa SB-em i SATA3. Tako da je od QuadSSD-a bila poprilicna korist (koja nije bila zbog FF, vec konekcija)
Kako stvari teku sa SB/IB, verovatno ce moci i da se stavlja obican SSD.
Granted... u tako malom prostoru, ostaviti sa strane SSD-a prostor za manevraciju nije prijatna stvar inzenjerima :)
Ali baterija na MBP/MBA nije SSD... ona ne mora biti unutra :)

Ne znam samo sto si se zaneo za Z, kao da je reper za nesto :D
 
Odgovor na temu

zivanicd
Dejan Zivanic
KLADOVONET ISP
Kladovo

Član broj: 137218
Poruke: 1129
*.zivanic.com.

Sajt: www.kladovo.net


+139 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 21:10 - pre 143 meseci
Do sada sam promenio jedno 15ak laptopova. Nikada nisam osetio potrebu da ga "nadogradjujem" na bilo koji drugi nacin osim dodavanjem memorije ili povecanjem HDDa, tako da ako je MBP nemoguc za nadogradnju to meni ne predstavlja neki problem.

Trenutno koristim MBP 15" late2010. Na njemu sam imao par popravki i par nadogradnji. Nadogradio sam mu ram na 8GB.
Zenin MBP 13" mi je mnogo lagodniji za svakodnevno zezanje. Prakticniji je od 15tice.

Inace oba MBP-a sam servisirao zbog problema sa napajanjem. MacSafe adapteri koji se kod nas prodaju su dresh i vise puta su mi otkazali.
Otkaz adaptera u velikom broju slucajeva (kod mene 100%) uzrokuje problem sa MBPom. Kada sam dobio adaptere iz Danske, probleme vise nisam imao (pu pu pu)....



 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.dip.t-dialin.net.



+7166 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 21:13 - pre 143 meseci
Citat:
Dexic
Netacno. Minijaturizacija ce samo traziti drugaciji form factor, ali ne i da ne bude zamenljiva. Ako nije moguce da se samo izvadi, bez caprkanja i bez odlaska kdo "authorized money takera", to jeste minus.


Netacno? Pogledaj Ultrabookove koji su bili glavna tema ovogodisnjeg Computexa - svi su tesno integrisani bez mogucnosti da zamenis komponente u vecini slucajeva.

Intel ulaze zescu lovu u proboj tog form-factora i mozes biti siguran da ce sve vise masina biti takve. Procesor zalemljen, memorija zalemljena, baterija integrisana u unutrasnjost gde ces morati da otvaras ceo laptop da je zamenis...

Naravno da ce ostati segment poslovnih laptopova za enterprise upotrebu koji ce imati mogucnosti apgrejda, ali ta grupa ce biti mnogo manja nego laptopovi za siroku potrosnju.

Ako izuzmemo enterprise upotrebu, broj ljudi koji unapredjuju svoje laptopove je minimalan, tako da ce biti i ignorisani, sto se vec sada desava.

Citat:

Bitan jeste, samo nije dovoljno bitan da se ne odluci za kupovinu :)
Inace, to sto sam korisnik nece da menja, ne znaci da nece biti potrebe za menjanjem - mozda tipican Joe Dumbass ne zna nista o tome, ali bilo kad pita u radnji, bilo kad pita IT personu u firmi, razumece se da ovaj trazi upgrade.


Ponovicu, OGROMNA vecina ljudi ne apgrejduje laptop.

U razvijenim trzistima je laptop potrosacka roba koja se kupi i posle 2-3-4 godine zavalja polovni ili je vec stradao do tada. Ceprkanje i menjanje komponenti rade samo IT-ovci a i oni ce sve manje to raditi kako se ultrabookovi budu sirili - zato sto nece moci to da rade.

Citat:

Ne znam samo sto si se zaneo za Z, kao da je reper za nesto :D


Z je masina koja je u istom cenovnom segmentu kao MBP Pro sa retina displejom. Ako poredimo stvari, red je da poredimo masine iz istog segmenta inace cela prica nema nikakvog smisla. Right tool for the right job.

Z je samo primer da laptopovi koji jesu ispred trzista moraju imati kastomizovane komponente. MBP Retina je isti takav primer, sa standardnim komponentama jednostavno ne bi sve stalo unutra.

Citat:

Kako stvari teku sa SB/IB, verovatno ce moci i da se stavlja obican SSD.


Naravno da ne - Sony i u SB/IB verzijama koristi proprietary form faktor za SSD, zato sto tako SSD zauzima manje prostora.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
94.228.236.*

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 21:34 - pre 143 meseci
Moj trenutni laptop iz Dell Studio serije je izgleda još iz doba "praistorije", jer na njemu nema nikakvih problema da zameniš šta god ti padne na pamet.

Menjao sam mu wireless jer je bio b/g, čistio hladnjak procesora, još i procesor mogu da zamenim, a da ne otvaram ceo laptop. Ali Apple je Apple, koristim njihov iMac, jesam zadovoljan, ali ipak mi se ta all in one - sad još s novim trendovima i bez mogućnosti zamene delova filozofija ne sviđa, i iako imam potrebu za Apple proizvodima jer radim development za iste (mobilne aplikacije), ipak sam ubeđen da će sledeća Apple mašina biti Mac Mini.

Ipak su i drugi proizvođači počeli na tržište da izbacuju dosta kvalitetne proizvode, tako da mogu koristiti kombinaciju apple i ne-apple proizvoda. Pa ako mi crkne web cam, zamenim web cam, ako mi crkne monitor, zamenim monitor itd... Čak iako u miniju nije standardan konektor za SATA postoji adapter, pa ako nedaj bože crkne SSD unutra, ubacim drugi standardni SATA i vozi.

Jeste da je na ovom iMac-u u garantnom roku menjan displej, ali to ne menja činjenicu da sam bio bez istog, dok ću sa minijem moći da prikačim neki drugi monitor i da vozim dok mi je recimo Dell IPS od 1920x1200px (koji košta oko 200e) na popravci.

Ram takođe mogu da promenim na Miniju bez previše cimanja, tako da to dođe okej.

Možda ja ipak više gledam odnos uloženo - dobijeno (za moje potrebe), ali mi se nekako ne sviđa ta tolka integracija svega. A što se laptopa tiče, definitivno uzimam neki PC 13'', koji nije baš ultrabook, ali je dovoljno mobilan i moćan. i3 ili i5 pitanje je sad
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 21:42 - pre 143 meseci
Citat:
bttp: Mislim da u toj trci za što tanjim/manjim, forma/dizajn uzimaju primat nad funkcionalnošću. Jer umesto da recimo ponude notebook koji nije najtanji i najlepši i unibody/štaveć, već da ima bateriju koja može da drži ceo dan, a to nije nemoguće, korisnici/kupci su i dalje prinuđeni da non stop misle na to da li će im baterija izdržati ili neće, umesto da (napokon) opušteno koriste svoj laptop. Znači sve je to lepo, tanko, unibody trtmrt, ali zašto nema nekog modela gde je dizajn/forma podređena funkcionalnosti a ne uvek obrnuto, kad su novi modeli laptopova/ultrabukova u pitanju? To je pitanje od $1000000.

Ti nikad nisi svaki dan nosio laptop ili si mazohista. Laptop koji ne brine o velicini i koji ima bateriju koja traje ceo dan bez problema ima 5kg i ja bi poludeo da to moram da teglim svaki dan.

Laptop je prenosiv, ili bi trebalo da bude. Form factor i masa i te kako imaju uticaja na upotrebljivost.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 23:07 - pre 143 meseci
Ne nego ti nisi u toku. Baterije su napredovale kao i power efficiency (moderni procesori, SSD, integrisana grafika, bez optičkog drajva), i ako novi modeli ultrabukova imaju autonomiju kao stari "debeli" laptopovi a duplo su lakši, logično je da bi moderan laptop sa debljom baterijom imao mnogo veću autonomiju, al bi i dalje bio prenosiv. Ne bi bio lagan kao ultrabuk ali bi imao mnogo veću autonomiju. Dovoljno veliku da ne moraš da misliš da li će ti baterija lipsati ili ne.

Prost primer: ako recimo Asus Zenbook ima autonomiju od 6+ sati normalnog korišćenja a teži oko 1.3kg, izračunaj kolika bi mu bila autonomija da je 50% teži i da je to sve baterija. I da li bi pristao na laptop od 2kg kome bi baterija držala 15h ili čak i duže.

[Ovu poruku je menjao bttp dana 15.06.2012. u 00:20 GMT+1]
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
*.dip.t-dialin.net.



+7166 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju14.06.2012. u 23:47 - pre 143 meseci
Pa u pitanju je sweet-spot, kompromis izmedju mase i autonomije.

Vecini ljudi autonomija od 6-8h predstavlja vise nego zadovoljavajucu autonomiju. Ljudi kojima treba veca autonomija su ili strucnjaci koji rade "na terenu" ili executive kadar koji leti izmedju Azije i USA ili izmedju Evrope i zapadne obale USA.

Za njih postoje resenja u vidu ekstra baterija i sl...

Ali malo ko je spreman da dizajnira citavu liniju notebooka za relativno malo trziste (Sony je izuzetak) - zato sto to nije profitabilno.

Citat:

I da li bi pristao na laptop od 2kg kome bi baterija držala 15h ili čak i duže.


Sta ce mi?

Moj najduzi rad na laptopu je 8-9h, cak i na letu do Japana necu raditi sve vreme. Cak i kada bih radio sve vreme to bi bilo 11-12h... a onda cu doci u hotel i ukljuciti laptop u struju.

E sad, ako uzmem u obzir da se takva suluda situacija da moram 12h da radim u avionu i sl... mozda desi jednom-dva puta godisnje max, zasto bih koji djavo zbog ta 2 slucaja tokom celog ostatka godine (>99% godine) vucarao dodatnu kilazu?


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju15.06.2012. u 00:26 - pre 143 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa u pitanju je sweet-spot, kompromis izmedju mase i autonomije.

A pomalo i moda. Sada se proizvođači utrkuju oko proizvodnje ultrabukova, ima ih mali milion modela na tržištu, a čisto sumnjam da je tržište baš toliko odjednom.

Citat:
Vecini ljudi autonomija od 6-8h predstavlja vise nego zadovoljavajucu autonomiju. Ljudi kojima treba veca autonomija su ili strucnjaci koji rade "na terenu" ili executive kadar koji leti izmedju Azije i USA ili izmedju Evrope i zapadne obale USA.

hmm, retko koji od postojećih ultrabukova prebacuje 6h real-world upotrebe, pusti specifikacije (tj. reklamu)
Citat:
Za njih postoje resenja u vidu ekstra baterija i sl...

Ekstra baterija? Kako da je ubaciš kada ne možeš ni ovu "redovnu" da izvadiš?
Citat:
Ali malo ko je spreman da dizajnira citavu liniju notebooka za relativno malo trziste (Sony je izuzetak) - zato sto to nije profitabilno.

Zašto "čitavu liniju"? Može za početak jedan model. Imati u ponudi ultrabuk koji je jako nalik na 10 drugih istih takvih ultrabukova od drugih proizvođača je ekstraprofitabilno, a imati jedan model koji se razlikuje bi bio potpuni promašaj? Čisto sumnjam.
Citat:
E sad, ako uzmem u obzir da se takva suluda situacija da moram 12h da radim u avionu i sl... mozda desi jednom-dva puta godisnje max, zasto bih koji djavo zbog ta 2 slucaja tokom celog ostatka godine (>99% godine) vucarao dodatnu kilazu?

Pa ne služe laptopovi isključivo za rad. Ne koriste ljudi laptopove samo kad "moraju da rade".

Al ok, ako je argument "svi prave samo ultrabukove pa to mora da je ispravno". Ja samo kažem da nema u ponudi modela koji bi ponudio beskompromisnu autonomiju, samo beskompromisnu tankoću. Al takvo je PC tržište, robuje trendovima.

Kladim se da kad bi Apple izbacio model koji ima autonomiju od 24h, da bi se u roku od godinu dana pojavilo još 10 modela sa istom karakteristikom.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Đokić

Član broj: 13478
Poruke: 4793
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+638 Profil

icon Re: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju15.06.2012. u 00:49 - pre 143 meseci
haha, kakva glupost, pa to je ladno povratak na zatvorene standarde
 
Odgovor na temu

[es] :: Mac hardware :: Novi MacBook Pro sa retina displejem - nemoguć za popravku i nadogradnju

Strane: 1 2

[ Pregleda: 10881 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.