Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem iz statistike

[es] :: Matematika :: Problem iz statistike

[ Pregleda: 1321 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

TheSmeker
Student
Pancevo

Član broj: 186262
Poruke: 7
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Problem iz statistike25.02.2012. u 12:31 - pre 148 meseci
U kutiji se nalazi 10 kuglica od kojih je TETA belih. Zelimo da testiramo hipotezu H0(TETA=2) protiv alternative H1(TETA=5). Izvlacimo 2 kuglice i ako i samo ako su obe bele odbacujemo nultu hipotezu.
a) izracunati prag znacajnosti testa
b) izracunati moc testa

Moj problem je sledeci, do sada sam radio zadatke u kojima je alternativa (vodeci se podacima iz ovog zadatka) H1(Teta>, < ili !=2) ne znam sta da radim sa ovom alternativom kada je teta=5, da li ja pretpostavljam da mi je teta !=2 ili da je teta>2? ili nesto trece????

Nadam se da nisam konfuzno postavio pitanje, ali nisam uspeo da shvatim sta treba da radim u ovakvoj situaciji

Hvala na odgovoru
Sale
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Problem iz statistike25.02.2012. u 16:35 - pre 148 meseci
Obnovi definicije praga značajnosti i moći testa, pa radi po definiciji.

Ne treba da radiš sa teta>2, već baš sa teta=5.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

TheSmeker
Student
Pancevo

Član broj: 186262
Poruke: 7
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Problem iz statistike25.02.2012. u 18:09 - pre 148 meseci
Pogledao sam malo definicije.... dakle prag znacajnosti je isto sto i verovatnoca greske prve vrste tj alfa=P(H0){(x1,....xn)€W} a greska prve vrste je da je H0 tacno a mi smo je odbacili.... e sad bas nisam siguran da znam sta da uradim...
Da li ja sad ispitujem sledece alfa=P(H0){obe izvucene su bele}=2/10*9=1/45 tj da li je moja kriticna oblast "Izvucene su obe bele", jer ako se ovo desi ja odbacujem hipotezu??? (ovde sam pretpostavio da izvlacim kuglice bez vracanja)
E sad bi po ovoj mojoj logici funkcija moci testa bila M(teta)=P{obe su bele}=teta/10*(teta-1)/9 i sad sam opet zapeo malo... da li sada treba da uradim sledece: M(2)=2/10*1/9=alfa M(5)=5/10*4/9=1-beta gde je alfa greska I vrste a beta greska II vrste. Trebala bi mi neka smernica, jer je ovo prvi zadatak ovog tipa sa kojim se susrecem, uglavnom sam radio intervale poverrenja, testiranje hipoteza (bez moci testa i gresaka prve i druge vrste), HIkvadrat test i sl



Sale
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Problem iz statistike25.02.2012. u 18:54 - pre 148 meseci
Dakle, imaš prostu hipotezu protiv proste.

Ako je H0 tačna, a ti si je odbacio, to znači da su dve od deset kuglica bele i da su obe izvučene bele. Verovatnoća toga je (2/10)(1/9)=1/45.

Sa druge strane, moć testa je funkcija koja parametru teta pridružuje verovatnoću odbacivanja nulte hipoteze. Dakle, M(2)=1/45, M(5)=2/9.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

TheSmeker
Student
Pancevo

Član broj: 186262
Poruke: 7
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Problem iz statistike25.02.2012. u 19:50 - pre 148 meseci
Hvala Nedeljko, mislim da sam uspeo da "pohvatam" o cemu se tu radi... i samo jos jedno pitanje: Jel to znaci da mi je greska druge vrste 1-2/9=7/9?
I izvinjavam se "na rukopisu" ove moje jednacine su nepregledne, ali ne znam da koristim latex, ili cime se vec one matematickim simbolima zapisuju na forumu....
Sale
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2790 Profil

icon Re: Problem iz statistike25.02.2012. u 21:40 - pre 148 meseci
Verovatnoća greške druge vrste je verovatnoća prihvatanja nulte hipoteze ako je faktički netačna. Dakle, verovatnoća da bude najviše jedna kuglica bela ako je u kutiji 5 belih od ukupno 10. Da, to je 1-2/9=7/9.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

TheSmeker
Student
Pancevo

Član broj: 186262
Poruke: 7
*.mediaworksit.net.



Profil

icon Re: Problem iz statistike25.02.2012. u 21:45 - pre 148 meseci
Hvala Nedeljko, sada sam razjasnio sebi neke stvari
Sale
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: Problem iz statistike

[ Pregleda: 1321 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.