Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uniden UBC92XLT

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Uniden UBC92XLT

[ Pregleda: 4128 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Adde66

Član broj: 298530
Poruke: 3
*.bb.systeamnat.se.



Profil

icon Uniden UBC92XLT02.02.2012. u 18:43 - pre 147 meseci
Kupio sam skener Uniden UBC92XLT (to mi je prvi skener u zivotu) i imam nekoliko pocetnickih pitanja. Citao sam po internetu da je originalna antena losa i zamenio sam je sa teleskop antenom Nagoya 707. Prijem se malo poboljsao ali nisam bas odusevljen rezultatom. Zatim sam skratio obicnu dipol FM antenu od pljosnatog kabla i okacio je da visi vertikalnoi i prijem se malo poboljsao ali imam i vise suma. Obicno slusam avione i kontrolu leta sa aerodroma udaljenog oko 30 km i ranije sam cuo samo avione, sa skracenim dipolom cujem i kontrolni toranj ali ima toliko suma da se skoro na cuje sta kazu. Dipol sam skratio na 1200 mm i zalemio krajeve, sto bi trebalo da odgovara srednjoj frekvenciji za avio saobracaj, 125 MHz. Imate li predlog kako da jos poboljsam prijem?

E sad dolaze druga pitanja:

Ima li razlike izmedju antena za FM i AM modulaciju?
Koji tip prijemne antene je najbolji za skener?

Zivim u inostranstvu i interesuje me da li su skeneri dozvoljeni u Srbiji i da li ima nekih pravila za koristenje, kao na primer zabranjeni opseg frekvencija (npr one koje vojska i policija koriste) itd.

Osim avio saobracaja mogu da slusam taksiste, gradske autobuse, kamiondzje a i ulovio sam nekoliko radio amatera. Policija, vatrogasci i hitna pomoc su presli na Tetra i vise ne mogu da se slusaju. Sta mogu da slusam sa mojim skenerom u Srbiji?

Zahvalan za sve odgovore
Pozzzzz
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.rs.



+13 Profil

icon Re: Uniden UBC92XLT02.02.2012. u 19:10 - pre 147 meseci
Nadam se da znaš da avio-komunikacija ide amplitudnom modulacijom ( AM ), tako da ako smanjiš nivo skvelča na minimum normalno je da ćeš čuti šum i smetnje. Što je bolja antena i postavljena na višem mestu, smetnje će biti veće.

Razlike između AM i FM antene, kako ti kažeš, nema, bitna je samo dužina antene što ima veze sa talasnom dužinom opsega koji najčešće slušaš.

Da bi čuo ono što hoćeš moraš da napraviš neku antenu koji ćeš da izbaciš izvan sobe, možeš da koristiš (ako nađeš negde) antenu za difuzni FM opseg ili kako je zovu antenu za prijem radio talasa. Ona se sastoji od vertikalnog štapa i savijenog zatvorenog dipola (nekad je Gorenje proizvodilo takve antene) ili da napraviš dipol od deblje žice i kanapom ga razvučeš negde...smisli već sam

Ne znam tačno da li su skeneri po nekim novim zakonima dozvoljeni za korišćenje u Srbiji, mislim da nisu a pogledaj sajt RATEL-a pa vidi šta kažu.

To što si naveo ćeš, otprilike, moći i u Srbiji da čuješ.
 
Odgovor na temu

Adde66

Član broj: 298530
Poruke: 3
*.bb.systeamnat.se.



Profil

icon Re: Uniden UBC92XLT02.02.2012. u 20:49 - pre 147 meseci
Hvala na odgovoru yu1ny!

Da, znam da su avio komunikacije AM, samo si me sada zbunio. Nije mi jasno kako su smetnje vece sa boljpm i visom antenom? Sta da radim da izbegnem smetnje?

Pozzzzz
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.ptt.rs.



+13 Profil

icon Re: Uniden UBC92XLT02.02.2012. u 21:29 - pre 147 meseci
Ako izbaciš antenu na krov EM polje koje će tada primati je mnogo jače od onoga u sobi tako da će se i koristan signal ali i šumovi povećati, prosto.
 
Odgovor na temu

ELEKTROPIONIR
Profesionalni pivopija
SRB

Član broj: 132279
Poruke: 164



+8 Profil

icon Re: Uniden UBC92XLT03.02.2012. u 17:25 - pre 147 meseci
Imas da narucis na netu discone antene za skenere za 20-30e nove,imaju i posebne koje su pravljenje za ljubitelje AIR band-a tj frekvencije od 118-136Mhz koje koriste avioni.Sto se tice dozvole nije regulisano zakonom ali ne moras bas da ga nosis po gradu da te ne bi drndao neki zandar koji nema pojma sta je to,sve sto ima antenu za njih je MOTOROLA i odma misle da nesto nije po zakonu.TETRA moze da se slusa ako se izvuce izlaz za diskriminator i audio izlaz sa skenera se poveze na audio ulaz na kompjuteru...treba ti jos program za dekodiranje kao recimo TRUNKMON.Zavisi koja je vrsta skremblovanja posto ima vise vrsta.Rovari malo po netu kako su ljudi pravili sami antene za skenere,nije tesko pogotovo ako pravis samo za odredjenu frekvenciju.Mozes recimo da napravis antenu od parceta koaksijalnog kabla RG-213,iseces da potrebnu duzinu i ubacis ga u parce one plasticne vodovodne cevi od pola cola ili ga fiksiras sa spoljne strane uz cev plasticnim vezicama i eto,stavis na dnu PL-259 konektor i gotovo sve za 15 min.Ako treba pomoc oko pravljena napisi pa cemo ti pomoci gde zapnes.
Moze jos jedno.
 
Odgovor na temu

Filip.ue
Uzice

Član broj: 263102
Poruke: 319
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+21 Profil

icon Re: Uniden UBC92XLT04.02.2012. u 16:10 - pre 147 meseci
@ Adde66, koliko si platio taj skener?

Moze li da se nadje neki dobar skener do 50e (naravno polovan)?
Filip
 
Odgovor na temu

ELEKTROPIONIR
Profesionalni pivopija
SRB

Član broj: 132279
Poruke: 164



+8 Profil

icon Re: Uniden UBC92XLT05.02.2012. u 15:10 - pre 147 meseci
Evo jos jedna varijanta antene za tvoje potrebe...nadjes od nekog televizora sobnu antenu kao ovu na slici ispod i odsrafis dva srafa koji drze antenu za plasticno kuciste,skines kabl i zalemis koaksijalni i eto antene.Rasiris antenu i fiksiras za stub (vertikalno da stoje stapovi od antene) i onda testiraj pa pomeraj malo dok ne bude najbolji prijem.Imas takve antene po oglasima za 200-300 dinara.









A ovako je fisiras za stub



Moze jos jedno.
 
Odgovor na temu

Adde66

Član broj: 298530
Poruke: 3
*.uppsala.se.



Profil

icon Re: Uniden UBC92XLT08.02.2012. u 12:46 - pre 147 meseci
Citat:
Filip.ue: @ Adde66, koliko si platio taj skener?

Moze li da se nadje neki dobar skener do 50e (naravno polovan)?


Ovaj sam platio 80 Eura, polovan u neraspakovanoj kutiji. Tip ga kupio i drzao u ormaru 2-3 godine i posle dao na oglas :)

Ne razumem se u skenere i ne znam koji je dobar ali ne ebay ima svega. Kada sam ja hteo da kupim ovakav tip skenera meni su preporucivali ovaj Uniden i neki IC R-5. Kazu da IC R-5 ima veci opseg frekvencija ali da je sporiji pri skeniranju. Ja slusam uglavnom avio kontrolu leta i ovaj mi je odlican za moje potrebe.

Oba se krecu od 80 eurs pa navise, polovni naravno.

Pozzzzzz
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: Uniden UBC92XLT

[ Pregleda: 4128 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.