Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

sumovi na radiju ( sony risiver) ?

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: sumovi na radiju ( sony risiver) ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7212 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

goranovisad
Goran Trivan
privatno
Novi Sad

Član broj: 168912
Poruke: 38
*.mediaworksit.net.



+3 Profil

icon sumovi na radiju ( sony risiver) ?06.01.2012. u 20:46 - pre 149 meseci
Uh, imam sony risiver sa fm STR DE 245 i na tjuneru - radio imam neprekidan sum u podlozi, nije do zvucnika, kablova, antene,spojeva...mislim da je neko podesavanje u pitanju ali nemam sanse da potrefim o cemu se radi..sum nije previse jak ali cim se malo pojaca on je jako primetan, na cd-u i osttalim izlazima zvuk je cist. Sta bi to moglo biti ??? Inace godinama nemam tv u kuci niti cu ga kad imati tako da mi je radio sa klasicnom muzikom gotovo citavog dana ukljucen
PS. kad ukljucim na toj poziciju obican radio - nema sumove ( znaci nije ni neki uredjaj koji u blizini ometa radio signal)
O.K
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.sbb.rs.



+89 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?06.01.2012. u 21:05 - pre 149 meseci
A kad iskljucis stereo?
YU1OTW
 
Odgovor na temu

goranovisad
Goran Trivan
privatno
Novi Sad

Član broj: 168912
Poruke: 38
*.mediaworksit.net.



+3 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?06.01.2012. u 21:12 - pre 149 meseci
isto i kad iskljucim
O.K
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?07.01.2012. u 12:14 - pre 149 meseci
Uh taj sony, koliko je to staro?
Posle se spremi za neprijatan odgovor od mene :)
 
Odgovor na temu

goranovisad
Goran Trivan
privatno
Novi Sad

Član broj: 168912
Poruke: 38
*.mediaworksit.net.



+3 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?07.01.2012. u 13:28 - pre 149 meseci
star je desetak godina ali mislim u jos ok stanju i malo koristen
O.K
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?07.01.2012. u 14:22 - pre 149 meseci
Od kada je poceo da pusta shum? Da li je to samo na radiju (tjuneru) ?
Pokusaj isti da ubacis tjuner na aux ulaz, proveri tako ili stavi drugo pojacalo na njega ili promeni tjuner?
 
Odgovor na temu

starkg
Kragujevac

Član broj: 51088
Poruke: 711
*.dynamic.sbb.rs.



+89 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?07.01.2012. u 15:03 - pre 149 meseci
To je resiver, mislim da on ima integrisan tjuner mada ne znam za taj model, pomenuo je gore da je na cd-u zvuk cist, tj. pojacalo otpada kao varijanta. Ako je sustao oduvek onda je takav ako nije, ne znam Peca ce ti bolje reci. Mozda je neki problem u tjuneru u samom resiveru ili je jednostavno takav. Mada ne bi trebalo toliko.
YU1OTW
 
Odgovor na temu

mikikg
System administrator
Srbija

Član broj: 3779
Poruke: 5059
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: yu3ma.net


+505 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?07.01.2012. u 17:29 - pre 149 meseci
Ja imam slican STR-DE635 i to su inace vrlo dobri receiveri / pojacivaci. Cudi me da je tu nesto moglo da strada.

@goranovisad Od kad ti se pojavio taj problem,tj jel postoji mozda neki splet okolnosti koji je doveo do tog kvara? Kakvu antenu koristis, neku "zicu" ili spoljna antena spojena sa koaksialnim kablom? Jel si proverao te prikljucke za antenu? Znaci ni jednu stranicu ne mozes da primas, samo se cuje shum?

Probaj oko antenskog prikljucka malo da "procackas" ili uzmi neku zicu metar-dva i prikljuci je na sredisnji prikljucak za FM antenu. Ako sa tim uspes bilo sta da uhvatis onda ti je predhodna antena/kabal pravila problem.

Imas eventualno i opciju da kupis poseban tuner (od 1000 dinara pa navise) na Limundu / Kupindu i povezes na taj tvoj uredjaj koji bi radio samo kao pojacivac.
Site about Software Defined Radio – SDR
http://yu3ma.net/
https://github.com/yu3ma
On-line LM317 kalkulator
 
Odgovor na temu

goranovisad
Goran Trivan
privatno
Novi Sad

Član broj: 168912
Poruke: 38
*.mediaworksit.net.



+3 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?07.01.2012. u 19:14 - pre 149 meseci
da, integrisan je tjuner, nije sustao oduvek, i sam sam pomisljao dali su neka konkretna desavanja prouzrokovala ovaj sum pa mi nista ne pada na pamet...puno sam toga isprobavao i pokusava da iskljucim jedan po jedan moguc uzrok ali jednostavno kod prijema svih stanica vec na sklali 3-4 se cuje jasan sum u podlozi (od 25 mogucih) sum je identican, ravnomeran, onako u podlozi, sto se vise pojacava on je nepodnosljivi... kao da negde neki deo dodiruje nesto sto nebi trebao..antenu koristim tu zicu sto sam dobio uz risiver, pokusavao sam sa drugim zicama i ponovo se cuje, kupicu i neku antenu fm ali mislim da ce sum i dalje biti prisutan jer prijem postoji dobar ali uz njega i smetanja
O.K
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?07.01.2012. u 20:31 - pre 149 meseci
Vreme mu je da se kondezatori menjaju, oduvek ga nisam voleo kao ni panasonik, sa kamerama isti slucaj.
Nece se po tvom opisu smanjiti shum, bas zato sto je konstantan, probaj ga u toplu prostoriju na 25C i manje ce sustati, drugi dan ga prebaci u hladnu na 14C, tad ce sunm biti mnogo jaci i to je siguran znak da su elektrolitski kondezatori dotrajali, realno za sony je 3 godine normalnog koriscenja, posle tog perioda nije dobar, pocinje da truli, neki pre neki za 10 godina.
 
Odgovor na temu

goranovisad
Goran Trivan
privatno
Novi Sad

Član broj: 168912
Poruke: 38
*.mediaworksit.net.



+3 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?08.01.2012. u 21:33 - pre 149 meseci
nebi sto danas klinci kazu dalje da smaram (a evo smaram i dalje) i nije peca26000 to sto si mi predlozio i ja naravno pokusao...nego sam ustanovio zanimljiv fenomen da sam u prolasku kroz sva frek. podrucja nasao nekoliko stanica na kojima je sum primetno manji ali gotovo da ga nema i sad sve stanice koje sam memorisao i slusao su pod smetnjom a sve ove koje nisu pod smetnjom su sadrzajno neprihvatljive tako da nerado ulazim u polje misticnosti koje se ne moze rastumaciti racionalno...ili postoji nekakav predajnik ili ko zna sta sto ometa iz odredjenih pravaca a iz ostalih ne...
O.K
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?09.01.2012. u 14:57 - pre 149 meseci
Nema mistike po tvom opisu, ako nije ovo sto sam ja predlozio za temperaturne razlike, jedino da otklonis svaku sumnju u smetnje koje ti mislis da dolaze iz etra, da odneses prijemnik dalje od tvoje lokacije bar 100m pa ponovo probas antenu. Ako se bude ponasalo isto, imas nesumnjivo suve kondezatore i KRAJ nije predvidjen nijedan soni i panasonk da traje, ukoliko ne zamenis SVE kondezatore, nevidi se to ocima, tek kad procure onda je vidljiva i tamno braonkasta boja pa tek zelenkasta, neizbezna korozija bakra, prakticno je napravljen svaki sebe da unisti.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?17.01.2012. u 20:47 - pre 149 meseci
Sta se dogadja, da li je otkriven uzrok smetnji?
Pozdrav
 
Odgovor na temu

goranovisad
Goran Trivan
privatno
Novi Sad

Član broj: 168912
Poruke: 38
*.mediaworksit.net.



+3 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?27.01.2012. u 12:03 - pre 149 meseci
Nije, zaista ne znam sta je ali eto liniju ne koristim kao tjuner nego iskljucivo kao pojacalo iako postoje neka frekventna ( manja ) polja na kojem suma uopste nema...imam mali radio pored ukljucim ga i mozda ce se samo resiti (teze) ili...pojma nemam, odlozio sam resavanje iaka se zaista pitam - sta moze biti
O.K
 
Odgovor na temu

zoksy

Član broj: 262691
Poruke: 225
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?15.02.2012. u 06:51 - pre 148 meseci
Pozdrav drugari,imam jedno pitanje.
Ako se uzme u obzir da FM prijemnik 88-108 ne susti na stereo prijemnu koliko ce verno da se prenese nf signal iz studija do izlaza na prijemniku,dali tu postoje neki standardi o propusnom opsegu nf signala.Kada bi na predajniku pustio signal g. 20Hz-20Khz sta cu da dobijem na izlazu prijemnika.Sigurno da ima razlike od prijemnika do prijemnika .Meni se ove nove digitalizovane generacije ne svidjaju vise sam za tockic,kanap i promenljivi kondenzator.Unapred hvala.
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?15.02.2012. u 08:43 - pre 148 meseci
Pa jeste, nece biti! Vec na 19khz mora da filtrira koliko god moze, posle stereo dekodera, tako da izlazi samo ispod 16khz-30hz i to na najbolje prijemnike, na krsevima to je vec na 10khz oboreno ali se ne primeti.
Standard postoji, na tv-u je od 15khz-50hz nema pilota za stereo, pomerene su frekvencije tona 5,5mhz i drugi kanal na 5,65mhz pa se dobija bolji stereo. Nije multipleksno kao na radiju sa 19khz.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

zoksy

Član broj: 262691
Poruke: 225
*.opera-mini.net.



+10 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?15.02.2012. u 10:07 - pre 148 meseci
Hlala na odgovoru.U sustini vazno je da ne susti jer to iritira.Sto se tice propusng opsega ja preko 13,5 khz ne cujem. Moj ljubimac je ITT HiFi8065 .pozdrav
 
Odgovor na temu

hogar strašni

Član broj: 295177
Poruke: 95
77.243.16.*



+498 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?15.02.2012. u 10:31 - pre 148 meseci
Da li vam radi auto scan ili automatsko nalaženje stanica. Ovo je bitno. S godinama, MF se razdesi i treba samo podesiti tuning. To se vidi po tome što na automatskom skeniranju neće da se zaustavi na određenim frekvencijama, sem na jačim signalima. Najlakše će te to otkloniti tako što će te postavi frekvenciju neke stanice, recimo b92, 92.5MHz a onda podesiti kalem da se upali tining signal ili da se uključi stereo. Posle toga proveriti da li se zaustavlja na svim stanicama. Ako se zaustavlja, šum treba da bude zanemarljiv.
Podešavanje ne raditi metalnim šrafcigerom nego keramičkim ili plastičnim. Još jedna napomena, oprezno sa okretanjem feritnog jezgra, lako dolazi do pucanja istog!
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?15.02.2012. u 19:38 - pre 148 meseci
To se nikako ne radi na taj nacin, stelovanje je krajnnje sto bih radio, obicno kristali popuste i treba naci original, zavojnica se sama od sebe nece razdesiti, kristal hoce!
Nekoliko puta sam pisao o tome.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

hogar strašni

Član broj: 295177
Poruke: 95
77.243.16.*



+498 Profil

icon Re: sumovi na radiju ( sony risiver) ?16.02.2012. u 08:27 - pre 148 meseci
Citat:
peca26000: To se nikako ne radi na taj nacin, stelovanje je krajnnje sto bih radio, obicno kristali popuste i treba naci original, zavojnica se sama od sebe nece razdesiti, kristal hoce!
Nekoliko puta sam pisao o tome.
Pozdrav

Smem da se kladim sa tobom u šta hoćeš da nisi u pravu.
Zameni kristal i sve će biti isto? Šta je sledeće?
Jel smeš da prihvatiš opkladu?

Savet je za onog ko ima problem, a ti peco 26000, bez ljutnje, nemoj da prihvataš moj savet. Ako treba, poslaću ti tuce "original" kristala. Samo nisi naveo šta podrazumevaš pod original, frekvenciju ili proizvođača?
Kristal "original" je kristal 10,7MHz i on je standard za IF u FM prijemnicima.
MF (međufrekventni stepen) obrađuje FM (frekventnu modulaciju) i pretvara je u NF (niskofrekventni signal). Regulacija selektivnosti radio-prijemnika predstavlja jedan od načina zaštite primanog signala od ometanja i smetnji.
Klasično rešenje za promenu-regulaciju selektivnosti jeste primena filtara sa kristalom kvarca, kod koje kristal kvarca predstavlja element sprege između samog FM prijemnika (tuner) i MF (međufrekventnog stepena).
MF u svom kolu sadrži LC filter koji se podešava ili pegla. Pošto se promena vrši mehanički (okretanjem feritnog jezgra u telu kalema) vremenom može doći do pomeranja istog iz više razloga. Zato je potrebno da se isti podesi ako dođe do promene vrednosti, kao što sam opisao u prethodnom postu!
Molio bi nekoga od učesnika, kome tjuner ne radi dobro, ne zaustavlja se na stanici (SCAN) ili neće da uključi stereo da zameni kristal (Pecin savet) i da proba tjuner. Naravno, napišite odgovor.
Pošto se ništa neće promeniti, uradite onom što sam vam napisao, nebitno da li je stari kristal ili taj novi "original" i napišite vaše zapažanje.
Hvala!



 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: sumovi na radiju ( sony risiver) ?

Strane: 1 2

[ Pregleda: 7212 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.