Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Automatsko rastavljanje riječi sa dijakritičkim slovima na kraju reda

[es] :: Access :: Automatsko rastavljanje riječi sa dijakritičkim slovima na kraju reda

[ Pregleda: 2486 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

roda91
tehnički ispitivač

Član broj: 293205
Poruke: 5
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Automatsko rastavljanje riječi sa dijakritičkim slovima na kraju reda03.01.2012. u 11:49 - pre 149 meseci
Nadam se da će nekome pomoći moje negativno iskustvo kada Access 2003 u izvještajima na kraju reda sam rastavlja riječi sa slovima koja imaju dijakritičke znake.

U mojim izvještajima (koji predstavljaju zapisnike o tehničkim ispitivanjima) se dešavalo da se na kraju reda nađe riječ sa dijakritičkim slovom i koja ne može cijela stati u red. Tada ju je Access automatski rastavljao tako da je u redu zadržavao sva slova uključujući i dijakritičko, a u slijedeći red prenosio ostatak riječi, naprimjer: optereć-enje, proizvođ-ača, podeš-avanje, itd.

Naravno da je ovo neprihvatljivo za gramatički korektan zapisnik, pa sam se pomučio da pronađem rješenje i na kraju sam uspio. Rješenje je da se u regionalnim postavkama (Regional and language options), u Tab - "Languages", u odjeljku "Text services and input languages" klikne na gumb "Details". U novom prozoru u Tab - "Settings", u odjeljku "Installed services" treba ukloniti "Handwriting recognition". Nakon ovoga Acces više neće rastavljati riječi, nego će ih cijele prenositi u slijedeći red.

U ovih par mjeseci sam ovdje toliko naučio o Access-u, da mi je samo žao što sam prije toga godine utrošio na mukotrpno samostalno učenje. Još jednom hvala ljudima koji znaju i hoće pomoći onima koji ne znaju: @Zidar, @Zoran.Eremija, @Getsbi, @SLOJ.1973 i ostali ...
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Automatsko rastavljanje riječi sa dijakritičkim slovima na kraju reda03.01.2012. u 14:42 - pre 149 meseci
Hm, nešto nisam siguran da ta opcija ima veze sa prelamanjem reči...
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Automatsko rastavljanje riječi sa dijakritičkim slovima na kraju reda03.01.2012. u 18:12 - pre 149 meseci
Nisam bas mnogo razumeo, ali sam dodao tekst u Bazu Znanja. nekome ce vex zatrebati.

Hvala.
 
Odgovor na temu

roda91
tehnički ispitivač

Član broj: 293205
Poruke: 5
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Automatsko rastavljanje riječi sa dijakritičkim slovima na kraju reda03.01.2012. u 19:43 - pre 149 meseci
Budući da "slika govori više nego tisuću riječi", evo primjera sa uključenom opcijom "HANDWRITER RECOGNITION" i isti primjer bez uključene opcije.


Zašto ova opcija baš ovako djeluje na nešto što nema veze sa prepoznavanjem rukopisa - to zbilja ne znam!

[Ovu poruku je menjao roda91 dana 03.01.2012. u 21:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao roda91 dana 03.01.2012. u 21:37 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Automatsko rastavljanje riječi sa dijakritičkim slovima na kraju reda03.01.2012. u 21:07 - pre 149 meseci
To je onda ozbiljan bug!

Može mi poslati bazu gde se to dešava, napisati koja verzija Accessa i koja verzija Windowsa?
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

roda91
tehnički ispitivač

Član broj: 293205
Poruke: 5
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: Automatsko rastavljanje riječi sa dijakritičkim slovima na kraju reda04.01.2012. u 10:11 - pre 149 meseci
Baza u kojoj je problem primjećen prije 6-7 godina je sada ogromna - velika je cca 300 MB, pa sam "sklepao" malu pokaznu bazu koju šaljem u dvije verzije: 2003-mdb i 2007-accdb.

Dakle, tekst u *.mdb bazi (Access 2003) na OS Windows XP + SP2 (a sada i SP3) automatski se "lomi" na slovu sa dijakritičkim znakom, pri uključenoj opciji "Handwriting recognition" u Widows XP. Ukoliko je ova opcija isključena, nema "lomljenja" riječi nego se cijela riječ (koja inače ne može stati u red) prenosi u slijedeći red, što znači da je sve OK.

Mislim da sam provjerio i dobio iste rezultate i sa *.accdb bazom (Access 2007) na OS Windows XP + SP3, ali to sada ne mogu potvrditi jer nemam takvu kombinaciju na računalu (a ne mogu niti ponovno postaviti opciju "Handwriting recognition" nakon što sam je uklonio, premda je po HELP-u to moguće).

Još samo da dodam da se ova opcija "Handwriting recognition" automatski uključuje pri instaliranju Windows XP.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Automatsko rastavljanje riječi sa dijakritičkim slovima na kraju reda04.01.2012. u 16:47 - pre 149 meseci
Hvala.

Na Windows 7 nema takvog problema, pogledaću u firmi na XP + SP2.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Automatsko rastavljanje riječi sa dijakritičkim slovima na kraju reda

[ Pregleda: 2486 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.