Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

5. decembar 2011. - d day za banke

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: 5. decembar 2011. - d day za banke

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13151 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3456

Jabber: djoka_l


+1463 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke23.11.2011. u 15:53 - pre 151 meseci
Srbija je specifična po mnogo čemu. Ne znam tačno procenat (bilo u Blicu pre neki dan), ali mislim da je oko 95% depozita (u svakom slučaju preko 90%) štednja u evrima, a ostalo je u dinarima. Takva sredstva se malo obrću, pa nema provizije. U poštanskoj, gde je više dinara, pojavljuje se sličan odnos prihoda po provizijama i kamata kao i u ostatku sveta u kojem je većina depozita u domaćoj valuti i gde se pare brže obrću.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke23.11.2011. u 15:59 - pre 151 meseci
98% orocene stednje je u evrima.
 
Odgovor na temu

djoka_l
Beograd

Član broj: 56075
Poruke: 3456

Jabber: djoka_l


+1463 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke23.11.2011. u 16:34 - pre 151 meseci
Ok, to smo rešili

Ove mere koje sada stupaju na snagu, služe za zaštitu potrošača. Gledajući šta se dešava u okruženju, ovo sigurno nije kraj. Vrlo skoro ćemo i mi morati da uvedemo neke odredbe koje su već na snazi u Hrvatskoj.

Mislim da nije opšte poznato, ali u Hrvatskoj klijent može da vrati u roku od mesec dana neki proizvod koji mu ne odgovoara (mislim na bankarski proizvod) i to bez dodatnih troškova. Na primer, uzmete kredit, na miru pročitate ugovor kod kuće i nešto vam se ne svidi. Onda se vratite u banku i kažete da vam kredit ne odgovora, a banka u tom slučaju nema prava da vam zbog toga naplati neku proviziju (proviziju po osnovu prevremeno vraćenog kredita), vraćate samo ono što vam je banka prebacila. Takođe, vrlo retko se sada ugovaraju ugovori sa promenljivom kamatnom stopom, a ako i postoji takva odredba, onda se rok u kojem se može promeniti kamatna stopa znatno duži nego kod nas i zahteva se potpisivanje aneksa.

Dakle, možemo očekivati znatno bolju poziciju klijenata u odnosu na banka, kako se budu razvijali pregovori sa EU, u kojoj je potrošač mnogo bolje zaštićen nego kod nas.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-117.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke23.11.2011. u 16:36 - pre 151 meseci
@informer aha, to mu dodje stedni racun, na koji stavljas lovu i stedis "po vidjenju" (vidim sad se to zove "a vista")
nego gledam site jedne banke
"A’vista kamatna stopa je promenljiva. "
a ne stoji po kom osnovu se menja

opet, malo mi je cudno da ti na taj racun mogu druga lica uplacivati

da,na nalog za prenos sam mislio, ne na el. bank.

(sto se tice brzine odgovora, ja napisao javi,a kad sam poslao, vidim da ste se vas dvojica jos "ubacili",pa sam dodao odg)


nego, sta se u praksi desava, kada ti banka pozeli promeniti kamatnu stopu i posalje dodatak ("aneks") ugovora,a ti ne zelis da ga potpises? moras u roku od x sati vratiti kredit ili placas kao i do tada?
 
Odgovor na temu

Igor Gajic

Član broj: 93194
Poruke: 747
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+987 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke23.11.2011. u 17:11 - pre 151 meseci
Da li postoji mogucnost naglog povlacenja spekulantskog novca iz Srbije posle regulacije domaceg trzista? Ovo do sada je bio divlji zapad.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke23.11.2011. u 17:25 - pre 151 meseci
Citat:
djoka_l: Na primer, uzmete kredit, na miru pročitate ugovor kod kuće i nešto vam se ne svidi. Onda se vratite u banku i kažete da vam kredit ne odgovora, a banka u tom slučaju nema prava da vam zbog toga naplati neku proviziju (proviziju po osnovu prevremeno vraćenog kredita),


To mozes i sada. Prevremena otplata kredita je i do sada bila moguca.

Novina koju je uveo ovaj zakon je da prevremena otplata moze da se uradi bilo kada. Uglavnom lizing kuce do sada nisu dozvoljavale prevremenu otplatu dve godine od pustanja sredstava. Sada to moze u bukvalno bilo kom momentu.

Citat:
vraćate samo ono što vam je banka prebacila.


I kamatu :)

Ako uzmes kredit od banke i posle petnaest dana hoces prevremeno da otplatis banka ti nece naplatiti bilo kakvu taksu ili naknadu ali ce ti itekako naplatiti kamatu (onu koja je dogovorena ugovorom) za tih petnaest dana koliko si drzao novac kod sebe.

Citat:
Horvat: "A’vista kamatna stopa je promenljiva. "
a ne stoji po kom osnovu se menja


Zbog specificnosti samog racuna odnosno cinjenice da ne postoji rok dospeca (ne zna se kada ce klijent odluciti da ugasi racun) ne postoji ni mogucnost da se definise fiksna kamatna stopa iz prostog razloga sto neko moze i po pedeset godina da drzi otvoren racun.

Na tim racunima se kamata uglavnom pripisuje 31.12 a kod nekih banaka i na kraju svakog kvartala (mozda negde ima i na kraju svakog meseca ali to nisam video).

A kada se kaze da je kamata promenljiva to znaci da se menja u skladu sa opstim uslovima poslovanja banke ali na toj vrsti racuna oscilacije kamate su veoma retke i veoma male.

Citat:
opet, malo mi je cudno da ti na taj racun mogu druga lica uplacivati


Zasto ne bi mogli? Zabranjeno je jedino uplacivati stranu valutu na tudje racune (osim ako nisi ovlascen po istom) ali sto se dinara tice tu nema nikakvih prepreka. Evo ako mi ne verujes (a ja nisam ovde da bih bilo koga lagao) mogu da ti dam moj broj takvog racuna pa da probas. Ako transakcija uspe - zadrzavam novac :)))

Citat:
da,na nalog za prenos sam mislio, ne na el. bank.


To zavisi od poslovne politike i uglavnom ne moze... a sta mislis zasto? Zato sto ne placas nista za odrzavanje tog racuna :) Kol'ko para tol'ko i muzike.

Citat:
nego, sta se u praksi desava, kada ti banka pozeli promeniti kamatnu stopu i posalje dodatak ("aneks") ugovora,a ti ne zelis da ga potpises? moras u roku od x sati vratiti kredit ili placas kao i do tada?


Ja se bavim analitikom odnosno nisam pravnik ali cu pokusati da ti objasnim onako kako su meni objasnile kolege.

Aneks ugovora je sporazum dve strane sto u prevodu znaci da moraju obe strane da se saglase. Ne moze jedna strana da prisili niti da uslovljava drugu stranu da potpise aneks. Banka moze jedino da ti ponudi da potpises aneks ali ako neces nema pravo da raskida ugovor.

E onda sam ja pitao kolege: "A kako meni u ugovoru o radu pise da mogu da mi daju otkaz ako odbijem potpisivanje ponudjenog aneksa tog istog ugovora?".

Dobio sam odgovor da su to dva razlicita zakona i da to ovde nece moci... bla bla. Uglavnom ne razumem se u tu oblast pa se nisam nesto preterano trudio da razumem ali eto sad si me zaintrigirao pa cu sutra da udjem jos malo u detalje cele price :)
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-117.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke23.11.2011. u 17:40 - pre 151 meseci
pa ako ne mogu da te nateraju,zasto bi iko potpisao ugovor koji mu ide na stetu u odnosu na predjasnje stanje?

mislim,banalni primer
uzmes kredit sa "super povoljnom" kamatom od 7% na godisnjem nivou, i banka kroz 2 godine ukapira da hoce jos i trazi dodatkom ugovora da kamata bude 15%, a ti to neces,nego hoces da do kraja isplatis po ugovorenim vrednostima (a redovno izmirujes obaveze)
kako one misle sada, kada ne mogu (tj nece moci) vise da po slobodnoj volji menjaju to, da te nateraju da to potpises?
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke23.11.2011. u 17:41 - pre 151 meseci
Govoris o ovim aneksima sto stizu na kucne adrese ovih dana ili o aneksima koji se eventualno mogu kasnije pojaviti?
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-117.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke23.11.2011. u 17:45 - pre 151 meseci
uopsteno govorim
i o onima koji sada
a i o onima koje ce u buducnosti (ako su to razlicita pitanja,neka budu zasebni odgovori)
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke23.11.2011. u 17:55 - pre 151 meseci
Proverim sutra pa javim.
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke24.11.2011. u 08:12 - pre 151 meseci
Proverio. Isto kao kod bilo kog drugog ugovora. Ako je navedeno u kojim slucajevima se moze raskinuti ugovor onda se samo u tim slucajevima moze raskinuti.

Dakle ako nije navedeno da u slucaju da klijent odbije da potpise aneks banka moze da raskine ugovor onda ne moze.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.dynamic.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke24.11.2011. u 09:13 - pre 151 meseci
Pogledajte samo koliko ce eks da se uveca sa troskovima . A promenice se drasticno naravno na gore .
Ako cete primer odete danas u banku za kredit i neka vam odstampaju ponudu .

Dodjite posle 5.dec i ponovo trazite ponudu na kojoj ce pisati novi eks i spisak svih troskova .

Inace troskovi ce biti sledeci :
1.) Kroz paket racun
2.) Fiksni troskovi koji mogu biti troškovi Kreditnog Biroa , menica , na ime poreza , osiguranja itd

Sve to ide na nekom mesecnom nivou po 100,200 , 300 dinara ali se nakupi dosta itekako.

Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke24.11.2011. u 09:28 - pre 151 meseci
Da ali to je samo na papiru. Realno (u praksi) EKS ce biti ista kao sto je i bila.

I ranije su klijenti placali:

- troskove odrzavanja racuna
- menice
- izvestaj kreditnog biroa
- upis hipoteke
- itd itd itd...

samo sto to nije ulazilo u kalkulaciju. Poenta cele price je da ce sada sve to sto klijent placa ulaziti u kalkulaciju ali se sustinski nista ne menja. Klijenti ce i dalje placati iste naknade i "sporedne" troskove kao sto su i placali.
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.dynamic.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke24.11.2011. u 09:43 - pre 151 meseci
Citat:

Realno (u praksi) EKS ce biti ista kao sto je i bila.

Pa da, sa tom jednom prostom razlikom sto ces sada to znati pre uzimanja kredita a ne kad vec uzmes kredit ,
jer ne stoji isti EKS u ponudi (na papiru) koje si dobijao do sad .

Ne osecas se isto ako u ponudi stoji eks od 16% i kad ti pise 26% .
Znaces da li ti je kredit skup ili ne . U tome je poenta a ne da ce krediti biti jeftiniji .
Ovako si morao sam da racunas EKS ili da ides na varijantu uzecu ali cu posle da kukam na proklete bankare :D


Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke24.11.2011. u 11:01 - pre 151 meseci
Sam da racunas eks? Nadji mi jednog prosecnog klijenta (znaci da nije diplomirani ekonomista) koji zna kako se racuna eks?

A i do sada si znao sve troskove koje treba da platis samo to nije ulazilo u eks. Znao si da treba da platis upis hipoteke, overu ugovora, naknadu za obradu zahtea, menicu itd itd itd...
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9519
89.216.32.*



+10256 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke24.11.2011. u 11:06 - pre 151 meseci
Citat:
deerbeer: Ne osecas se isto ako u ponudi stoji eks od 16% i kad ti pise 26% .
Znaces da li ti je kredit skup ili ne . U tome je poenta a ne da ce krediti biti jeftiniji .

Upravo je to poenta novog zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga: ne sakrivati cenu već fer i pošteno prikazati. A sad, cena kolika je - tolika je. To je ostavljeno bankama.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke24.11.2011. u 12:31 - pre 151 meseci
Da samo sto klijentu nista ne znaci ni 16% ni 26% kad on ne zna kako se do toga doslo. On zna jedino da je drugi broj veci od prvog.

Opet postavljam pitanje: Nadjite mi jednog prosecnog klijenta (koji nije diplomirani ekonomista) koji ume sam da izracuna EKS?
 
Odgovor na temu

deerbeer
Beograd

Član broj: 174418
Poruke: 1189
*.dynamic.sbb.rs.



+395 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke24.11.2011. u 12:48 - pre 151 meseci
Citat:

Opet postavljam pitanje: Nadjite mi jednog prosecnog klijenta (koji nije diplomirani ekonomista) koji ume sam da izracuna EKS?

E veruj na rec mi da ni bankari ne znaju :)

A sta je tebi orijentir da vidis da li ti je kredit skup ?
I ako je brojka to je jedina kvantitativna mera da se odredi koliko ces ukupno dati para banci totalno nebitno gde ce deo tih para da ode (KB , Osiguranje itd ..)
Sve ostalo su igranje brojkama i naglabanje i lov u mutnom kao sto je i bilo dosad kad ti banka posalje propratno pismo posle x meseci da pocinje sa vecom kamatnom stopom.

Ne kapiram sta tebi tu nije jasno .
Niko ne govori da ce krediti biti jeftiniji i da ti troskovi nisu postojalii , vec ce ti dati realnu - pravu informaciju o "tezini" tog kredita sto do sada nije bio slucaj .
E ako ti i cifre ne sluze nicemu onda ti tu pomoci nema , ako te bankari ne oderu odrace te vec neko drugi .



Viva lollapalooza
 
Odgovor na temu

anon115774

Član broj: 115774
Poruke: 1656



+920 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke24.11.2011. u 14:01 - pre 151 meseci
Citat:
deerbeer: E veruj na rec mi da ni bankari ne znaju :)


Ova tvrdnja je izneta na osnovu cega tacno...?

Citat:
A sta je tebi orijentir da vidis da li ti je kredit skup ?


Prosecnom klijentu je mnogo bolje da vidi koliko ukupno novca ce ga kostati pozajmica (ili koji vec proizvod uzima) nego da gleda neke procente a pogotovo mu EKS ne znaci nista.

Evo ti primer stambenog kredita.

Iznos kredita: EUR 50.000,00
Broj anuiteta: 360
Period anuiteta: mesec
NKS: 6,00%
Iznos anuiteta: EUR 299,65

I sad... u ovoj situaciji EKS je 6,17% i to je jako lepo kada klijent pogleda, jel da? Ne deluje zastrasujuce, jel tako? Ali ako se klijentu cela situacija predstavi na drugi nacin odnosno ako se klijentu kaze da ce na ime te relativno male kamate za 30 godina da se izuje za skoro EUR 58.000,00 samo za kamatu... da li mislis da ce da mu bude to ok?

Da li mislis da je klijentu sve jedno odnosno da li ce on biti svestan kada mu se kaze da je EKS 6,17% da ce da vrati banci duplo vise para nego sto je dobio? Odnosno vise nego duplo. Sa ekonomske strane EKS jeste 6,17% ali sa strane klijenta kamata je 115%.

Citat:
Ne kapiram sta tebi tu nije jasno .


Meni je sve jasno samo se bojim da klijentima nije.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
212-200-65-106.3gnet.mts.telekom.rs.



+165 Profil

icon Re: 5. decembar 2011. - d day za banke24.11.2011. u 14:33 - pre 151 meseci
pa zato i treba sve ODMAH da se pokaze
i kolika je eks i koliko ce da dobije love, a koliko ce sve ukupno da vrati i koliko ce ga to mesecno izaci, pa onda nek odluci da li je povoljno ili nije

sto se tice ugovora, to i ima smisla, onda nikako ne vidim kako bankari misle da nasankaju ljude da potpisu dodatak ugovoru
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: 5. decembar 2011. - d day za banke

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 13151 | Odgovora: 74 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.