Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kontrola ulaska i izlaska sa posla

[es] :: Access :: Kontrola ulaska i izlaska sa posla

[ Pregleda: 6170 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

lbp6000

Član broj: 292648
Poruke: 5
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Kontrola ulaska i izlaska sa posla27.10.2011. u 10:50 - pre 152 meseci
Eto mene zanima dali je to uopce moguce izvesti u accessu?

ja sam to zamislio na slijedeci nacin :

jedna baza da bude Radnik ( ID radnika, ime, prezime, etc.)
druga baza da bude VrijemeUlaska ( ID, Vrijeme(u obliku now() ))
treca baza da bude VrijemeIzlaska ( ID , isto kao i gore navedeno ))

napravit forum koja bi imala samo jedno polje za ukucavanje id-a radnika kojom bi se automatski zapisivalo vrijeme ulaska odnosno izlaska u bazu, a taj ID bi se upisivao pomocu barcode readera !


 
Odgovor na temu

captPicard
programer
more i planine

Član broj: 216084
Poruke: 1119



+19 Profil

icon Re: Kontrola ulaska i izlaska sa posla27.10.2011. u 13:45 - pre 152 meseci
Citat:
RADNICI (ID, Ime, Prezime, ....)
RADNO_VRIJEME (Radnik_ID, RB, datum_vrijeme, ...)


Ovo je samo primjer (jako grubi). Prouči malo kako funkcioniraju baze podataka prije nego se upustiš u početak izrade.


F
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Kontrola ulaska i izlaska sa posla27.10.2011. u 16:18 - pre 152 meseci
Citat:
kontrola radnog vremena pre 5h 10min

Eto mene zanima dali je to uopce moguce izvesti u accessu?


Odgovor je i DA i NE. DA zato sto je zasigurno moguce to napraviti u Accessu. NE zato sto nije moguce napraviti sistem dovoljno dobro. Ovo NE vazi i za sve ostale sisteme, ne samo za Access. Podjednako lose resenje ce se dobiti i u MySQL, MS SQL, ORACLE i svuda ostalo.

Pracenje ulaska i izlaska je problematicno zato sto se ne moze 100% spreciti ulas losih ili nekompletnih podatka. Posto se ovakve baze koriste za izracunavanje rednih sati u svrhu placanja, moze biti jako neugodno ako baza vrati sulud podatak. Znaci, bez obzira kako se uradi, potrebno je STALNO kontrolisati i gledati podatke, valjaju li ili ne valjaju.

Na primer, covek se ukuca u ponedeljak ujutru, kad dodje na posao. Onda iz nekog razloga se ne ukuca na izlasku. Kad u utorak dodje ponovo na posao, da li ce ukucavanje biti shvaceno kao ulaz ili izalz? Mnogi programi ce shavtiti dolazak u utorak kao izlaz, je nismo zatvorili proces u ponedeljak, kad je covek zaboravio da se otkuca na izlasku. Ili je otisao na teren, ili mu bilo bolesno dete pa otisao kuci ranije i u panici se nije otkucao na izlazu. Moze se desiti da program misli da je covek proveo na poslu 24 sata. A moze se desiti da imas vise ulazak nego izlazaka, ili obrnuto, pa se ne zna koji se podatak s kojim posmatra kad se racuna vreme provedeno na poslu.

Mnogo toga moze da podje naopako. Da li ce sistem u tvom slucaju da radi zadovoljavajuce dobro, iako ne perfektno, zavisi od mnogo faktora. Na primer, da li ti radis u toj firmi ili ovo radi po narudzbi, ili mozda bez narudzbe, s namerom da prodajes gotovo resenje? Da li ce sistem biti integrisan u neki postojeci sistem, ili radi nezavisno. Da li ce biti na mrezi ili na izolovanom kompjuteru/kompjuterima. Da li je jedan isti kompjuter za ulaz i izlaz, ili jedna za ulaz a drugi za izlaz. Kolika je sansa da se radnici ne otkucaju na ulazu ili izlazu? Ima li puno radnika na terenu, kako se evidentira njihovo vreme. Da lis edozvoljava kasnjenj i koliko? To su sve pitanja koja sebi moras da postavis pre nego sto krenes u nesto ovakvo.

I poslendje, ali ne poslednje po vaznosti, da li umes da modeliras dinamicke procese, bilo u bazi bilo u aplikaciji.

Sistem koji tebi treba nije veliki, nema puno formi, ima nesto vise izvestaja i kverija za kontrolu procesa, ali je slozen da se napravi.

Srecno

 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Kontrola ulaska i izlaska sa posla27.10.2011. u 19:30 - pre 152 meseci
Moram priznati, zanimljiv pogled na problem. :) Ja ću se osvrnuti samo na te probleme, s ostalim se slažem, nemam šta da + (dodam) niti šta da - (oduzmem).

Opet, lično ne vidim ni kakav problem da se sistem napravi.

Od kad je sveta i veka ljudi pokušavaju da zeznu sistem, posebno onaj koji prati radnike. Ko voli da radi? Niko. Radimo zato što moramo. Zato i gledamo da izbegavamo obaveze, a posebno radne. Takođe, ljudi gledaju da zeznu elektronski sistem rađe nego živog čoveka i uvek se protive elektronizaciji poslovnog procesa jer on kasnije pokaže sve mane, ko šta zna / ne zna, ko koliko uradi... U ručnoj evidenciji uvek može da se švingla, ali ovaj mutavi sve pokaže.

Dobro, prvi problem je "zaboravnost". Evo moje ideje. Računar prati vreme na radnom mestu. Kada ono dođe do 8h, sam "zatvara" rekord, piše alarm da sutra admin pogleda šta se tu desilo i da pita zaposlenog kad je stvarno izašao s posla i zašto. Vrlo prosto čini mi se. Jer, čak i zakonski, a retko koji to radnik ovde zna, niko NE SME da radi prekovremeno BEZ REŠENJA. Poljubim ga "tamo" ko to zna od radnika ovde. Radnici ne znaju svoja prava, a uglavnom ne zna ni poslodavac. Dakle, niko ne može i ne sme da radi duže od 8 sati dnevno bez rešenja. Zato će računar sam da zatvori rekord na 8 sati, piše alarm za sutra i smatra se da je zaboravni radnik radio punih 8 sati.

Ima li još neki takav problem da rešavamo? :)
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Kontrola ulaska i izlaska sa posla27.10.2011. u 20:30 - pre 152 meseci
Slazem se s Banetom, osim u jednosj stvari - ipak nije prosto. U stvari, prosto je verovatno za Baneta i jos nekoliko majstora, za prosecnog programera nije prosto.
Citat:
Računar prati vreme na radnom mestu. Kada ono dođe do 8h, sam "zatvara" rekord, piše alarm da sutra admin pogleda šta se tu desilo i da pita zaposlenog kad je stvarno izašao s posla i zašto. Vrlo prosto čini mi se.

A kao to "Računar prati vreme na radnom mestu"? Da li radi 24 sata, pa na svakih 10 sekundi proverava kome je isteklo 8 sati i zatvara rekord? Ili neko mora da se seti i da u nekom momentu odradi proeveru? Ili na nivou operativnog sistema imamo neki job koji startuje neku aplikaciju koaj radi tu proveru?
"piše alarm da sutra admin pogleda šta se tu desilo " Ni ovo nije prosto. Access salje e-mail administratoru? Moguce, ko ume. Administartor, cega, aplikacije, baze podataka ili firme?

Covek je zamislio da ima jednu formu i da radnik podmetne kartonce sa barkodom pod citac. I to je sve. Moguce probleme pomenuo je Zidar, a resenja je predlozio Bane. Da je u startu Bane predlozio da napravi ovakav sistem ne bih rec rekao, jer nema potrebe, covek zna sta treba. Ali ako se tabele nazivaju bazama
Citat:
jedna baza da bude Radnik ( ID radnika, ime, prezime, etc.)
druga baza da bude VrijemeUlaska ( ID, Vrijeme(u obliku now() ))
treca baza da bude VrijemeIzlaska ( ID , isto kao i gore navedeno ))
onda je i mnogo sto sta drugo suvise komplikovano.

O, i zaboravio sam. Uz predlozeni sistem potreban je i modul za administraciju barkodova. Da se stampaju kartice sa barkodovima za radnike, tako da svaki radnik u jednom momentu moze da ima samo jednu karticu, da se kartice mogu gubiti, zamenjivati, ponistavati, prebacivati sa radnika na radnika. Stampanje na kartonu nije prosto, mora jedan po jedan list da ide. Da li stampati kartice unapred ili po potrebi? Na kartonu il na nalepnicama, koje se posle mogu lepiti na karton?

Znaci, imamo modul za samo logovanje, sa proverom nezatvorenih ciklusa. Zatim modul za slanje alarma, za komunikaciju sa administratorima. Pa modul za kopanje po tabelama, da se moze sprovesti siraga kad zatreba (a trebace svakodnevno). Pa modul za administraciju kartica i barkodova. Pa modul za adminsitratora sistema, moze da obuhvati ono o kopanju po sistemu.

Mislim da imam negde nesto slicno, sa svim neresenim problemima koje sam spomenuo. Ako nadjem, postavicu na forum.

 
Odgovor na temu

banem
Kikinda

Član broj: 16619
Poruke: 583
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: Kontrola ulaska i izlaska sa posla27.10.2011. u 20:43 - pre 152 meseci
Prati vreme tako što računa tekuće vreme - vreme prijavljivanja, pa dok je to manje od 8 sve je u redu. Ne budi bukvalista, naravno da računar ne može bukvalno da prati nekoga. :) Može i na svakih minut da proverava vremena jer tačna sekunda nije bitna (event OnTimer). Svakih minut uradi proračun dužine radnog vremena pa tamo gde je to veće od 8 "zatvori" radno vreme, stavi Yes u polje "ZaProveru" i to je to.

Niti treba email, niti operativni sistem nešto da radi. Jednostavno u tabeli vremena staviš jedno Yes/No polje koje bude Yes kada je nešto sumnjivo (kao u ovom slučaju kod zaboravnog radnika).

Onaj koji vodi radna vremena (nekad se to zvalo "poenter") ili onaj koji održava softver pogleda sutra šta ima od prethodnog dana i gotovo.

Kartice se mogu štampati na običnom papiru i onda se umetnu u one plastične iskaznice recimo što se kače na revere (na kojoj piše obično ime i prezime).

Meni ovo deluje kao veoma jednostavna baza - ne vidim ništa posebno komplikovano. Čitač barkodova opet se jednostavno integriše, deluje strašno prvog puta, a onda je neverovatno lako. Kao da neko kuca podatke, samo što ih barkod čitač pošalje đuture. Imam u Južnoj Africi jedan program (prodaja SIM brojeva) kojeg popunjavaju barkod čitačima koje - nikad uživo nisam video, pa opet sam napravio to da radi i do sada su napunili bazu sa preko milion zapisa. Dakle, sve je isto kao da neko sedi i kuca brojeve, jedno tekst polje i fokus u njemu i tu barkod čitač napuca ono što vidi.
Pozdrav,
Branislav
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Kontrola ulaska i izlaska sa posla31.10.2011. u 13:56 - pre 151 meseci

Ceo taj posao zaista može da ispadne prilično komplikovan jer kontrola ulazaka iizlazaka jeste logički povezano sa obračunom radnog vremena i logično je da neko razmišlja kako to i funkcionalno da poveže. S druge strne, ne ulaze u objekat samo zaposleni pa se javlja potreba i to da se reguliše...

Zato je najbitnije da se unapred prvo napravi tačan opis zadatka koji treba rešii pa to i rešavati.

Ako se sv svodi na evidenciju ulazaka i izlazaka, kako izgleda sa početka priče i problem kada neko uđe a ne prijavi se na izlasku, ja sam to svojevremeno rešavao tako što sam uvodio maksimalno vreme boravka pa ako se desi da u nekom slogu ima upisan uazak ali ne i izlazak u zadatom vremenu softver sam upiše izlazak.

Da bi se rzlikovao redovan izlazak od autamtskog uvedene su oznake. U slogu se razlikovalo da li je vreme prolaska upisano redovnim evidentiranjem, ručnim upisom ovlašćene osobe ili je automatski generisano. To je davalo dovoljno podataka da neko ko radi superviziju može da izdvoji podatke koje treba proveriti i sravniti sa papirologijom.


[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 31.10.2011. u 20:11 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lbp6000

Član broj: 292648
Poruke: 5
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Kontrola ulaska i izlaska sa posla31.10.2011. u 18:11 - pre 151 meseci
Znaci ustvari meni samo treba baza koja ce biljeziti ulaz i izlaz radnika nista vise nikakva bolovanja nikakve smjene.

npr. 6:54 ulazak radnika
10:12 odlazak na galbec
10 :42 povratak s gableca
15:06 odlazak

i na kraju putem nekog ultra mocnog query-a izracunat koliko je radnik 00001 odradio sati u tjednu !

na ocigled cini mi se jednostavno, al mislim da se grdo varam !

btw. firma je malo veca cca 250 zaposelnih , nkv strucna sprema, znam moguce je da ce zaboraviti bar kodove, ali portir ih nadje kroz formu pa rucno doda.




[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 31.10.2011. u 20:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Kontrola ulaska i izlaska sa posla

[ Pregleda: 6170 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.