Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!

[es] :: Office :: Excel :: Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!

[ Pregleda: 2549 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nemanja985
nemanja todosijevic
student
beograd

Član broj: 291540
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!06.10.2011. u 11:51 - pre 152 meseci
Hitno mi je potrebna pomoc za ovaj zadatak posto nisam bio na predavanjima ne umem da ga resim bar ne tacno . Ovo mi je za poslednji ispit i treba mi pomoc bez ovoga nemam bodova za izlazak na ispit. Hvala unapred


Proces rafinisanja u rafineriji zahteva proizvodnju najmanje 2 litra benzina za svaki proizvedeni litar lož ulja.
Zbog nastupajuće zime, potrebna je dnevna proizvodnja od najmanje tri miliona galona lož ulja.
Potrebe za benzinom su ne više od 6,4 miliona galona dnevno. Ako je prodajna cena benzina 1,9$ po galonu, a cena lož ulja 1,5$ po galonu, koliko treba proizvesti svake vrste goriva da bi se ostvario najveći prihod?

[Ovu poruku je menjao Nemanja985 dana 06.10.2011. u 13:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
194.106.170.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!06.10.2011. u 13:49 - pre 152 meseci
Solver je alatka u Excelu koja se koristi za resavanje optimizacionih problema. Optimizacija potrazumeva nalaženje minimalni odnosno maksimalnih vrednost (određenih ćelija u radnoj svesci) koja zadovoljavaju postavljena ograničenja. Kod solvera je najvažnjie dobro razumeti i postaviti model na radni list


Više o Solveru možeš naći ovde: SolverTutorial, a neke primere možeš naći i na forumu.


U konkretnom zadatku cilj je najveći prihod.

Prihod računamo kao količina benzina * cena benzina + količina lož ulja * cena lož ulja - to smo postavili u tabeli A1:D4.
-B2, B3 su zadate vrednosti.
-C2,C3 za sada stavi bilo koje vrednosti i
- D2, D3 i D4 su jednostvne formule.

D4 je ukupan prihod i on treba da bude maksimalan. To je TARGET CELL za Solver.

U zadatku treba naći količine benzina i lož ulja koje treba proizvesti tako da nam prihod bude maksimalan. To su ćelije C2 i C3 u prethodnoj tabeli i to su CHANGING CELLS za Solver.

Ograničenaja su sledeća
1/ Količina proizvedenog lož ulja (C3) da je veca ili jednaka 3 miliona
2/ Količinia proizvedenog benzina (C4) da je manja ili jednaka 64 miliona
3/ Količina proizvedenog benzina C3 da je veca ili jednaka 2*C4 (ja sam ovo radi preglednosti stavio u posebnu formulu B6, pa se proverava da li je veća od 0)


[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 06.10.2011. u 14:59 GMT+1]
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nemanja985
nemanja todosijevic
student
beograd

Član broj: 291540
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!06.10.2011. u 15:22 - pre 152 meseci
Hvala puno spasao si me!
 
Odgovor na temu

Filip89
student
beograd

Član broj: 291563
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!06.10.2011. u 17:41 - pre 152 meseci
Da ne otvaram drugu temu i meni je potrebna pomoc oko solvera ako je neko zainteresovan da pomogne bio bih zahvalan.



Pogon za proizvodnju računara proizvodi miševe, tastature i upravljačke palice za video igre. U tabeli su prikazani prodajna cena (dinara), ukupno vreme izrade (u satima), vreme izrade svakog proizvoda i mesečne narudžbe:


miš tastatura palica

Cena po komadu (din) 600 850 700

Ukupno vreme izrade komada (sati) 0,2 0,4 0,3

Vreme mašinske obrade po komadu (sati) 0,04 0,055 0,04

Mesečne narudžbe (komada) 15.000 27.000 11.000

Mesečni kapacitet pogona je 12.000 radnih sati i 3.500 sati mašinske obrade. Kako treba organizovati proizvodnju da se ostvari maksimalni mogući profit?
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
194.106.170.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!07.10.2011. u 09:35 - pre 152 meseci
Probaj da sam sastaviš model - ako ti neko drugi to uradi nećeš naučiti. Ako budeš imao neki problem postavi tvoj model pa pitaj dalje.

1 - Šta ti je vrednost koju treba optimizovati? U ovom tvom primeru pominje se profit, ali nema podataka kolika je zarada po komadu proizvoda (prodajna cena - troškovi proizvodnje). Ako nešto nisi izostavio pretpostavljam da treba maksimizirati prihod. Ako je tako treba napravi formulu koja računa prihod. To nije teško. Kreiraj tabelu sa proizvodima, cenama po proizvodu, i proizvedenim količinama (za proizvedene količine unesi proizvoljne vrednosti) i izračunaj prihod za svaki proizvod. Ukupan prihod je zbir prihoda po proizvodima. Označi na pogodan način ovo polje - okvirom, bojom jer to je Target Cell

2- Šta su promenljive? Kod tebe je jasno da su to količine proizvoda - vrednosti koje si u prethodnom koraku proizvoljno uneo. Označi ih opet nekim okvirom ili bojom, to su ti Changing Cells za Solver .

3- Koja su ti ograničenja? U tvom primeru postoje tri vrste ograničenja
- Mesečne narudžbe. Meni nije jasno da li ove narudžbe moraju da budu zadovoljene (rad za poznatog naručioca), dakle minimalne količine za proizvodnju ili su to maksimalne količine koje možemo da prodamo na tržištu. Iz analize zadatih vrednosti vidim da narudžbine ne mogu da se ispune bez problema sa zadatima kapacitietom, pa zaključujem da su ovo maksimalne količine. Ovo ograničenja jednostavno dodaj kao posebnu kolonu u gornju tabelu i količina proizvoda treba da bude <= naručena količina.
- Kapacitet proizvodnje . Napravi formulu koja računa ukupno utrošene radne sate u pogonu za pretpostavljene količine i zadata vremena po komadu proizvoda. Rezultat koji se dobije u toj ćeliji mora da bude <= kapacitetu proizvodnje
- Mašinka opbrada. Napravi formulu koja računa ukupno utrošene radne sate u mašinskoj obradi za pretpostavljene količine zadata vremena po komadu proizvoda. Rezultat koji se dobije u toj ćeliji mora da bude <= kapacitetu mašinske obrade

Sad startuj Solver. Unesi opsege za 1 i 2. Sva navedena ograničenja 3 za količinu + kapacitet + mašinska obrada treba uneti u dijalogu Solvera. Još jedno dodatno ograničenje je da su količine celi brojevi int.

Na kraju aktiviraj Solver i pokušaj da razmotriš koliko je rešenje logično, da nisi nešto pogrešio ili propustio.




[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 07.10.2011. u 10:58 GMT+1]
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

Filip89
student
beograd

Član broj: 291563
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!07.10.2011. u 14:19 - pre 152 meseci
Pokusao sam da uradim zadatak i nisam uspeo. Prosto ne znam da ga uradim. Ako mozete da mi pomognete bio bih vam jako zahvalan. Ovaj zadatak mi je potreban za zadnji ispit na fakultetu, ako uspem da ga uradim dobicu prelaznu ocenu. Mozete da mi odgovorite i na moj mail [email protected]

Hvala vam svakako.
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2268
194.106.170.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!07.10.2011. u 15:23 - pre 152 meseci
Ajde zakaci to sto si uradio i objasni gde je zapelo 1, 2 ili 3?
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

Filip89
student
beograd

Član broj: 291563
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!07.10.2011. u 18:05 - pre 152 meseci
Resio sam druze :) I zavrsio sa faxom upravo pre pola sata :)))) Tacnije profa mi je pogledao ono sto sam uradio i rekao da je uredu :))) Hvala, pozdrav
 
Odgovor na temu

Ivek33

Član broj: 66174
Poruke: 2898



+66 Profil

icon Re: Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!07.10.2011. u 19:37 - pre 152 meseci
Citat:
Filip89: Pokusao sam da uradim zadatak i nisam uspeo. Prosto ne znam da ga uradim. Ako mozete da mi pomognete bio bih vam jako zahvalan.

Citat:
Filip89: Resio sam druze :)
Što ako netko ima sličan zadatak pa treba pomoć.
Tražio si pomoć, riješio problem, zar ti sada ne bi mogao pomoći nekome sa postavljanjem tvog rješenja u temu?
pozz
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: Hitno excel solver pomoc, diplomiranje u pitanju!!

[ Pregleda: 2549 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.