Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste

[es] :: Security :: Kriptografija i enkripcija :: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 19636 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste04.10.2011. u 10:30 - pre 151 meseci
Evo, ja sam ispunilac prve obaveze, a druga strana si ti. Prvi potpišem da sam se obavezao. Ti se praviš lud i nešalješ tvoj potpis. Po tvom scenariju ja ne treba da ispunim svoju obavezu. Međutim, ti imaš moj potpis i tužićeš me. Ja na sudu kažem da nisam primio tvoj potpis, a ti kažeš da si ga poslao. I šta ćemo onda?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste04.10.2011. u 13:09 - pre 151 meseci
Da, ti ne treba da ispunis svoju obavezu i clan ugovora koji regulise redosled potpisivanja i aktivacije ugovora ti daje za pravo. a obzirom na clan koji definise ugovor punovaznim pocetkom ispunjenja obaveze ja kao druga strana nemam potrazivanja niti ocekivanje potrazivanja dok ti ne pocnes i samim tim nemam za sta da te tuzim. Takav ugovor ti cak dozvoljava da se predomislis i odustanes od implementacije cak i kad primis moj potpis.

To je potpuno legitimno i inace se koristi u vecini tipskih ugovora gde ti dobijas na potpis tipski ugovor vec unapred potpisan od strane pruzaoca usluga preko agenta. Dok ne potpises ugovor, nema usluge, ti mozes da uzmes taj ugovor i da ga poneses kuci i dalje ne znaci nista niti ti mozes da tuzis provajdera sto ti niju uslugu pruzio. Po tvome ti bi sad mogao kuci mufte da potpises taj papir i da tuzis provajdera. Ne ide to tako na sudu bas.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste04.10.2011. u 13:46 - pre 151 meseci
Evo, odem ja u telenor po internet. Ja njima dam sve podatke i oni mi daju potpisan ugovor. Ja još ništa nisam potpisao i pobegnem sa ugovorm (recimo da nema kamer, svedoka itd).

Ako mi telenor ne isporuči uslugu, ja ih tužim (imam potpisan ugovor sa njihove strane). Ako mi telenor isporuči uslugu, ja je ne platim. Telenor me tuži, a ja kažem da nisam prihvatio uslove, kao što i nisam, pa im ništa ne dugujem i dobijam spor.

Dakle, ti meni nisi odgovorio na vrlo jednostavan scenario
Citat:
Nedeljko: Evo, ja sam ispunilac prve obaveze, a druga strana si ti. Prvi potpišem da sam se obavezao. Ti se praviš lud i ne šalješ tvoj potpis. Po tvom scenariju ja ne treba da ispunim svoju obavezu. Međutim, ti imaš moj potpis i tužićeš me. Ja na sudu kažem da nisam primio tvoj potpis, a ti kažeš da si ga poslao. I šta ćemo onda?

Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste04.10.2011. u 16:03 - pre 151 meseci
Da, ali zasto bi ti telenor dao pristup (tj ispunio svoju inicijalnu ugovornu obavezu)? Posto nisu, niti si ti njima naneo materijalnu stetu niti oni tebi. Upravo je to primer o kom ti pricam, nema tvog potpisa, nema usluge. Bas da te vidim da tuzis telenor zbog toga, budimo realni.

Teret dokaza tvrdnje je na tuziocu, ugovor tebe stiti da ne moras da ucinis prvi korak dok ne dobijes moj potpis. Zbog cega bi bih te ja zapravo tuzio? (Ne)materijalna steta? Koja steta? Izneverenih ocekivanja? NEma ocekivanja, ugovor je eksplicitan po tom pitanju, nema potrazivanja do pcoetka primene ugovora a taj korak je ekskluzivno na tebi.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste04.10.2011. u 19:51 - pre 151 meseci
Zamisli da ugovor sa telenorom nije "WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND" tipa, već da je telenor dužan da isporuči uslugu inače mi plaća neku odštetu (mnogo mi je važna ta veza).

Telenor uslugu ne isporuči. Ja ih tužim i sudski organi pre nego što obaveste telenor da je tužen dođu da izvrše uvid da veze stvarno nema. E, onda je telenorova neisporuka usluge dokazana. Obzirom da telenor ne može da dokaže da ja nisam ništa potpisao, ugovor je "validan" i telenor mi plaća odštetu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6041



+4631 Profil

icon Re: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste04.10.2011. u 21:09 - pre 151 meseci
Jesi ti nekad tuzio nekog ili bio tuzen?

U praksi ovo nikad ne ide redom koji si naveo jer telenor ima pravo da ospori tvoju tuzbu pre nego sto vestaci udju u pricu, ili u usprotnom mora da ima mogucnost da prihvati tvoju tuzbu i prodje bez ekstra sudskih troskova. A pre toga si ti morao da iscrpis sve vansudske mehanizme da spor resis sporazumno (taj clan ugovora o nadleznosti nije srocen tako slucajno), to ukljucuje formalnu primedbu i opciono pretnju tuzbom sa koliko god mozes da dobijes pecata sto jace advokatske druzine (ovo je vec licna preporuka) :), a sve su to koraci u kojima telenor moze da ti kaze da nije dobio tvoj potpis i da nisi zadovoljio preduslove ugovora sto efektivno ubija tvoju tuzbu jer psotaje deo njihove odbrane. Cak i kad je ugovor takav da predvidja rok za pocetak implementacije telenor moze da se zastiti klauzulom da se rok ponistava u slucaju da ne predas kljuc ali da polazi od toga da si usao u ugovor dobre volje i preuzima na sebe da te dva radna dana pred rok obavesti da nisi predao potpis smatrajuci to tvojim nenamernim nemarom. Ovo je samo jedan od primera, ali poenta price je da svaki kontraktualni problem moze da se "resi" postavkom ugovora i da to nema nikakve veze sa digitalnim aspektima elektronskog potpisa.

Imaj u vidu da dok god se ne dokaze drugacije podrazumeva se da su ugovorne stane usle u sporazum slobodne i dobre volje zarad obostranog interesa. Ako polazis od toga da ces biti prevaren ili je ugovor protivan tvojim interesima onda nemoj ni potpisivati ugovor, to vazi za potpis olovkom isto koliko i za potpis kvalifikovanim kljucem.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste04.10.2011. u 21:17 - pre 151 meseci
Citat:
mmix: Jesi ti nekad tuzio nekog ili bio tuzen?


Ja sam obarao sudske presude kada advokat nije umeo.

No, telenor može da kaže da nije dobio moj potpis, a da li će mu sud tek tako verovati na reč. Takođe, na sud možeš i bez advokata. Advokat je samo stručna pomoć, a ne neko ko može da obavi nešto što ti ne bi mogao.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

miksi

Član broj: 5874
Poruke: 106
*.dynamic.sbb.rs.



+24 Profil

icon Re: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste04.10.2011. u 21:58 - pre 151 meseci
Koliko su pouzdana sertifikaciona tela (kod nas je valjda PKS) kada ti oni daju privatni kljuc? Ko mi garantuje da ga nece zloupotrebiti za citanje moje poste? Pri tom stvari karikiram ,nisam ja neki bitan faktor, ali to jeste pitanje. Zasto ne mogu dobiti mogucnost da sama generisem privatni kljuc? To mi se cini pouzdanijim ako ne i vise fer resenjem. Kako to radi VeriSign?
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste04.10.2011. u 22:14 - pre 151 meseci
Za kvalifikovane elektronske sertifikate obaveza je da se privatni ključ generiše u pametnoj kartici, a zahtevana je i sertifikacija uz odgovarajuću ocenu uređaja kartice koja potvrđuje da ključ nije moguće izvući van kartice.

Zakonski postoji mogućnost i da ti sama generišeš ključ, ali bi tada sertifikaciono telo ako želi da to prihvati moralo da garantuje da stvarno ti jesi generisala ključ, da ga čuvaš u odgovarajuće sertifikovanom uređaju i da ni ti ni niko drugi nema kopiju. Verujem da je jasno da je sertifikacionom telu lakše i bezbednije da ti da karticu sa parom ključeva koji je bezbedno generisan u njoj samoj.

Na ličnoj karti sa čipom, mogu da se nalaze dva para ključeva. Par koji je povezan sa sertifikatom za kvalifikovani elektronski potpis je tačno ovakav kako sam naveo. Drugi par se generiše van kartice, a kopija čuva u MUP-u. Već smo pričali na forumu o razlozima, a sve javno piše u dokumentima na sajtu sertifikacionog tela MUP-a.

Pored PKS i MUP, za izdavanje kvalifikovanih elektronskih sertifikata kod nas su registrovani još Sertifikaciono telo Pošte i Halcom.

VeriSign koliko mi je poznato ne izdaje kvalifikovane elektronske sertifikate, svakako ne one koji su zakonski priznati u Srbiji za proveru kvalifikovanog elektronskog potpisa (izjednačen sa svojeručnim). SSL sertifikati se i kod nas izdaju na tvoj CSR prema ključu koji generišu sami korisnici, baš kako si opisala. Oni nisu kvalifikovani, tako da država zapravo skoro pa da nema ništa sa njihovom regulacijom. Tu je sve između sertifikacionog tela i proizvođača softvera koji će mu ukazati poverenje.

Za šifrovanje pošte možeš da koristiš bilo šta. Slobodna upotreba kriptografije kod nas nije zabranjena.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

[es] :: Security :: Kriptografija i enkripcija :: Elektronski i digitalni potpis, primjeri i za sta se koriste

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 19636 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.