Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u

Strane: << < .. 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 852681 | Odgovora: 3410 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2284 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.01.2015. u 18:13 - pre 114 meseci
A to - mozemo to detaljno razjasniti...
Podjimo od toga da neki ljudi tvrde da su patriote, vole svoju zemlju i tako to, a kada ih pitam koliko su novca ove godine uplatili u budzet te zemlje koju toliko vole to cesto bude nula dinara. Ja im onda odgovorim kako oni uopste nisu nikakve patriote, vec najobicniji kenjatori, a da je patriota onaj ko je uplatio neku respektabilnu sumu na ime nekog poreza naprimer.
Isti princip mozemo primeniti i na lokalni patriotizam, konkretno na one koji tvrde da vole Beograd. Svako ko tvrdi da Beograd voli a da se svercuje u prevozu reci cu da je to najobicnija kenjarija i da su ljudi koji vole beograd oni koji uvek placaju prevoz/kupuju mesecne karte, a da najvise vole beograd i najvise za njega cine oni koji imaju zaposlene i kupuju im mesecne dopune za prevoz. Onom ko je uplatio najvise dopuna za svoje zaposlene bih ja dao titulu javeceg ljubitelja beograda, to je moj stav i on je prilicno nepokolebljiv bez obzira sto se veliki procenat ljudi ljudi nece sloziti sa istim iz razloga mrznje prema tajkunima/kapitalizmu.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.01.2015. u 18:32 - pre 114 meseci
Haha, a nebitno je sto ti isti u stvari kradu i od Beograda i ostatka Srbije i od svih koji bi "trebali placati karte" :D

Alo bre :)
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.01.2015. u 18:35 - pre 114 meseci
Znači ljubav se izražava novcem?

A koliko vole Beograd oni koji potkradaju gradsku imovinu, trpaju se da budu u upravi grada kako bi mogli da se ugrađuju se u sve gradske troškove i time pelješe ove što treba ljubav da izražavaju novcem?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2284 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.01.2015. u 18:49 - pre 114 meseci
Ja se ne bih bavio rekla-kazala pricama tipa "zna se". Hajde da se drzimo onoga sto je dokazano i potvrdjeno konkretnim brojevima.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.01.2015. u 19:06 - pre 114 meseci
Ti si pogresio zemlju za takve stvari ;) Imas vise sanse sa Cosa Nostrom za tako nesto :)
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2284 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.01.2015. u 19:22 - pre 114 meseci
Citat:
pisac:
Znači ljubav se izražava novcem?

Ne mora samo novcem - moze i brojem sati volonterskog rada na ciscenju smeca kojim vetar zasipa grad svakog proleca, ili naprimer brojem kvadratnih metara zelenih povrsina koje si uredio... Ipak, imam utisak da vecini diskutanata ne bi odgovaralo da se ljubav prema gradu izrazava bilo cime osim demagogijom.
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.01.2015. u 19:44 - pre 114 meseci
Ukljucujuci i tebe naravno.... pocnimo od ubiranja od sirotinje, a ako stignemo do vrha, OK, ako ne... pa nema veze pocecemo opet odozdo, samo sto ce dno biti vece, jer prethodna sirotinja ce uginuti od gladi :D
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.01.2015. u 22:50 - pre 114 meseci
Citat:
U neke stvari se ne razumem, ali u neke druge se razumem neuporedivo vise nego prosecan diskutnt ovde. Naprimer, imam izvesna sto teoretska sto prakticna znanja iz oblasti upravljanja troskovima preduzeca da ne mogu da trpim da mi neko ovde drzi lekcije kako cena kostanja prevoza jednog putnika iznosi jednocifren broj dinara ili da to cak ne kosta nista.


Prvo, nisi imao srecu da diskutujes sa prosecnima, a kao drugo, treba da se zabrines za svoj posao.

Ovde smo ti crtali LOGICNE detalje, koje nisi razumeo.
Sada bi da baratas "proverenim" podacima..pa gde je tu "prakticno znanje iz upravljanja troskovima", gde su PREDVIDJANJA???

A u predvidjanjima i procenama nema "konkretnih" podataka, vec se masi za malo ili puno

Mislim da je Dexic dao direktan odgovor na neke tvoje zahteve

Citat:
Imas vise sanse sa Cosa Nostrom za tako nesto
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2284 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.01.2015. u 22:59 - pre 114 meseci
@Dexic
Pa ne znam odakle da krenem da te ispravljam, ali da probam odavde - nigde nisam rekao da nesto mnogo volim Beograd i Srbiju. Mislim da me to oslobadja daljih obaveza tipa merenja ciji je veci, mada sam prilicno siguran da bih ja pobedio vecinu diskutanata ovde, ako ne sve. Mislim po velicini placenog poreza i volonterskog rada, naravno. Bice dovoljno ako mozemo da ne idemo u offtopic pricom o socijalnim potrbama sirotinje, jer gsp nije socijalna ustanova, tj. ne treba da bude. Ako neko nema pare za prevoz a treba mu omoguciti da se vozi, onda pogledi treba da budu upereni na grad/drzavu koji treba da plate gsp-u da se taj vozi. Ja sam protiv ovog trenutnog sistema subvencija gde grad/drzava plate onoliko koliko gsp na jedvite jade uspe da iskuka. Mora da se zna koliko mesecno kosta prevoz po osobi, koliko ima tih povlascenih i kad se pomnoze ta dva broja dobije se u dinar koliko grad/drzava dodje gsp-u za prevoz povlascenih. Ako se ne radi tako, nego placa onako koliko se hoce, onda cozmo ni kriv ni duzan zivi u uverenju da su grad i drzava platili 70% njegove karte, a ne samo da nisu platili ni 1% njegove, nego nisu platili ni onoliko koliko bi trebalo za prevoz tolikog broja povlascenih

@vladd
batali demagogiju, ako hoces reci nesto sto zasluzuje moj komentar
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u03.01.2015. u 23:13 - pre 114 meseci
Brate, ne moze prevoz putnika da kosta X.
GSP ima mesecni trosak jer ima planirano broj linija i voznji. On taj trosak ima i da se NIJEDAN putnik ne vozi (mada je to onda extremno lose isplanirano koriscenje resursa).
Putnik ih sa nase strane ne kosta - putnik moze se reci da ih kosta samo po principu statistike i vodjenja preduzeca, gde oni smatraju da ce se toliko putnika voziti i platiti kartu.

Medjutim, ako autobus GSPa vec ide na nekoj liniji, a neko ne otkuca kattu JEDNOM, on njih bukvalno kosta samo nekoliko dinara, ako i toliko, jer je tezina putnika naspram tezine celog autobusa extremno mala, ali opet postojeca - i onda proracunas koliko je on goriva dodatno potrosio svojom tezinom. U slucaj voznje od 100km automobilom od 2tone, putnik od 100kg potrosi 5%, od nekih 6-7l, sto je oko 1000 dinara ako se ne varam?, pa je putnik kostao 50 dinara. U slucaju autobusa ta razmera je manja, i linija nijedna nije 100km, pa vidi koliko stvarno DINARA (ispod 10) putnik kosta GSP ako ne otkuca kartu.
Nije isto kradja 720.000e iz GSPa i neplacanje 720.000 u kartama. Ovo prvo je PRAVI trosak i gubitak od 720.000e - ovo drugo je pravi trosak/gubitak od nekih <50.000e.

Ja uopste ne kazem da treba da se ne validira karta, naprotiv. Mislim da su najgori oni koji pricaju "to ide mafiji".

Ali to ne menja cinjenicu da sam ja u pravu za ovo gore. Da li je to opravdano, ili ne treba da se prihvati takva procena u statistici, i u planiranju vodjenja preduzeca je nesto sasvim drugo :)


Ako treba socijalno da se pobrine socijalnim grupama, neka se to sredi prvo uz jurnjavu onih koji najvise od drzave uzimaju na nista ne daju.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.01.2015. u 07:56 - pre 114 meseci
Problem je sto su svi finansijski "experti" u stvari obicni kontisti sa poznavanjem procentnog racuna.

One ozbiljnije matematike i procene prosto ne razumeju, da ne kazem grubo NEMAJU POJMA. To im dodje kao "putovanje" u svemir, ne mogu da zamisle.
NJima trebaju KONKRETNE brojke Dobi's 100 din, potrosis 30 ostane ti 70...pa onda krenu analize, trosak je 30%..profit je 70...

MAtematika velikih brojeva, teorije grupa, nude kontistima, pardon finansijskim magovima, mogucnost da definisu, predvide i prilagode jednu TAKVU uslugu.

Medjutim, "kontisti" iz GSP-a su spicili sav "profit" do jedno 2027-e godine. pa sada ne znaju sta ce sa tekucim poslovanjem..

NAravno da se KRIJU neke konkretne cinjenice, ako su uopste istrazene. Tipa prosek brzine, prosek putnika, frekventnost linija, analiza samozagusenja javnog prevoza i uticaj velikog grupisanja linija na potrosnju...

TO sve babuni NE UMEJU da sracunaju, ne znaju STA treba da posmatraju posto se baziraju na stroj birokratskoj vestini..."narani svinje i ne diraj nista", dok si u mandatu..ako nema para, PODIGNI cenu, ili iskoristi politicki uticaj za namicanje neke kinte iz republickog ili medjunarodnog "budzeta"..

Sta znaju "experti" koliko realno kosta transport JEDNOG putnika, ili prostije 50kg tereta, koliko ih kosta "nabijanje" pritiska vazduha za besomucnim turiranjima, koliko se NEVIDLJIVIH troskova prave nesposobnom organizacijom(koliko im se trosak transporta uvecava zato sto im se susretnu pet autobusa u zoni dve stanice)...njima su vidljivi troskovi samo kada vide novcanicu ili racun....

Sto je najtuznije, kontistima je PROSLOST, definisana sredstva, najbitnija stavka, a sta ih ceka u sledecem minutu ili periodu...to je nepoznata vasiona
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2284 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.01.2015. u 09:42 - pre 114 meseci
Citat:
Dexic:
Brate, ne moze prevoz putnika da kosta X.
GSP ima mesecni trosak jer ima planirano broj linija i voznji. On taj trosak ima i da se NIJEDAN putnik ne vozi (mada je to onda extremno lose isplanirano koriscenje resursa).

Zasto za Iphone moze da kosta X, a za prevoz jednog putnika ne moze da kosta X? I u jednom i u drugom slucaju postoje fiksni i varijabilni troskovi. Kod proizvodnje Iphone-a ukalkulisu se svi troskovi - od nabavke skalamerije koja ce da stancuje uredjaje, preko onoga sto ona trosi do naknade za direktorovu ljubavnicu i to izadje naprimer 2 milijarde $$$. Planirana proizvodnja je 10 miliona i tao kad se ova dva broja podele ispada da proizvodnja jednog Iphone-a kosta 200$. Isto tako se radi i sa prevozom putnika - ako se planira 300 miliona pojedinacnih voznji godisnje, a to ukupno kosta 16 milijardi dinara, lako se izracuna da jedna pojedinacna voznja kosta 50 dinara.
E, sad, ako ti naidjes pored te skalamerije koja stancuje Iphone pa ukrades jedan, time ces povecati ukupne troskove proizvodnje za 0.00001% a ako ukrades jednu voznju isto ces svojom tezinom povecati troskove prevoza za tako neki slican procenat, tj. za "nista primetno". Iz nekih njima znanih razloga ljudi sa nedovoljno znanja su skloni da u prvom slucaju racunaju ukupne troskove, a u drugom samo varijabilne. Reci mi kojim poslom se bavis/nameravas da se bavis, vrlo rado bih dolazio da kradem tvoje proizvode/usluge, cak sam spreman da ti nadoknadim varijabilne troskove.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2284 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.01.2015. u 09:47 - pre 114 meseci
@vladd
Sta drugo reci nego - onda je dobro da jedna takva firma puna neznalica sto pre propadne, kako bi se ustupilo mesto ekspertima da otvore firmu i organizuju posao kako treba? Mi neplacanjem prevoza nismo ni svesni koliko dobra beogradu dugorocno cinimo?
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.01.2015. u 10:54 - pre 114 meseci
Nije dobro.

Ipak im tu firmu nije deda ostavio.

Firma je javno preduzece, sa svakako vrlo potrebnom i kriticnom uslugom.

Majmunima su puna usta "infrastrukture", a kada i imaju infrastrukturu, onda se majmuni nakace na nju i razsrafljuju je.

Problem sa majmunima "upravljacke fele" je sta rado i olako menjaju osobine, karakter i sredstva, samo da bi ostali da se majmunisu na osvojenoj sinekuri..menjace stranke, stancovace diplome, sertifikate, formirace "utisak" da su bas oni za to mesto, a to mesto, ta njihova sinekura, kojoj piju krv bez ogranicenja, jasno ce pokazati opstim propadanjem njihovu "sposobnost".

I dok nije transparentno, mogu i da fabrikuju i "uspehe" tipa "pojeftinilo" sa 73 na 89 din, a moglo je jos vise da pojeftini, do recimo 150, ali da nude i cokoladicu uz prevoz


P.S.

Izvini, koje "neplacanje"??ja sam npr uplatio 220 din na karticu(za tri voznje), a NE KORISTIM je i najverovatnije i necu stici da istrosim, a NECE MI vratiti pare, niti ocekujem, zatim placam porez, gradski, iz kojeg ce placati doticnu majmunariju..

PREPLATILI smo GSP...nema ni govora o "neplacanju"..niti o "nameri" neplacanja..
Samo zamisljeni pokusaj "pravdanja" nesposobnosti...jedno od onih "majmunskih sredstava"..za odbranu licnosti i dela majmunarije...
Tacno ih zamisljam kao copor majmuna na "drvetu funkcija" javnog preduzeca, kako skacu sa grane na granu i satiru drvo..
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2284 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.01.2015. u 11:44 - pre 114 meseci
Koji konkretno gradski porez placas i koliko je on iznosio za 2013 godinu?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.01.2015. u 12:02 - pre 114 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Zasto za Iphone moze da kosta X, a za prevoz jednog putnika ne moze da kosta X?

Isto tako se radi i sa prevozom putnika - ako se planira 300 miliona pojedinacnih voznji godisnje, a to ukupno kosta 16 milijardi dinara, lako se izracuna da jedna pojedinacna voznja kosta 50 dinara.

Zato sto ti imas precizno izracunatu potrosnju po iPhone-u, jer znas koliko ce ih biti prodato.
Za razliku od GSP-a, gde samo mozes proceniti koliko ce biti koriscen. A ta procena moze da odleti 50% u oba smera, pa i vise.

Ne moze da se PLANIRA broj pojedinacnih voznji - niti svaka pojedinacna voznja kosta isto (jer nisu iste tezine putnika, niti razdaljine).
Taj broj moze samo da se PROCENI, a kod nas nazalost takvu procenu radi Mali Mikica na osnovu nekog svog zamisljanja (dok u normalnom svetu se to ISTRAZI, i ta procena je stvarno precizna, sa +/- 10% preciznosti).

Ali pretpostavimo da je tako kao sto kazes, u stvari, pretpostavimo da moze da se dobro proceni broj pojedinacnih voznji. Sta je broj pojedinacnih voznji? Broj voznji koje se otkucaju kao pojedinacna karta, broj voznji otkucanih preko mesecne karte, ili fizicki broj voznji koji ukljucuje i one koji se svercuju?\
Ajde, ako mislis da je tako lako, daj racunicu ovde. Daj neku svoju procenu koliko linija i koliko pojedinacnih (i reci kakvih od one tri kategorije) voznji ide mesecno, da vidimo sta to predstavlja kao trosak?
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2284 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.01.2015. u 12:19 - pre 114 meseci
Citat:
Dexic: Zato sto ti imas precizno izracunatu potrosnju po iPhone-u, jer znas koliko ce ih biti prodato.
Za razliku od GSP-a, gde samo mozes proceniti koliko ce biti koriscen. A ta procena moze da odleti 50% u oba smera, pa i vise.

Kada dodje dan da se Iphone-ovi budu mogli masovno nekaznjeno krasti, takodje nece biti moguce znati koliko ce ih biti prodato.

Citat:
Ajde, ako mislis da je tako lako, daj racunicu ovde. Daj neku svoju procenu koliko linija i koliko pojedinacnih (i reci kakvih od one tri kategorije) voznji ide mesecno, da vidimo sta to predstavlja kao trosak?

Na ovoj temi su ranije objavljeni svi podaci - koliko su godisnji troskovi gsp, koliko se pojedinacnih voznji prema proceni mesecno obavi (ukljucujuci svercere). Na osnovu tih podataka se lako izracuna da svaki prevezeni putnik po jednoj voznji kosta gsp oko 50 dinara, nebitno bio on svercer ili legalan korisnik. Takodje, ako hoces da ides dublje u proracune po kategorijama, postoje podaci koliko se validiranja pojedinacnih karti obavi mesecno, ali za sada moramo pretpostaviti koliko se u proseku puta mesecno voze ovi sa mesecnim kartama, jer nisam primetio da je bus plus igde objavio taj podatak i treci sabirak su sverceri.
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.01.2015. u 12:59 - pre 114 meseci
Kada bi direktori fabrike za proizvodnju iphonea KRALI oni bi bili UHAPSENI.
Da su nesposobni, i da je slaba prodaja, sa sve kradjom ipona, bili bi OTPUSTENI

U GSP-u to nije slucaj, direktori su NESPOSOBNI i skloni mahinacijama, kao i njihovi padroni u Upravi..

Tako da je BESMISAO poredjenja nekog proizvoda, ili usluge iz ORGANIZOVANIH sistema potpuno NEKOREKTNO...besmisleno..
Jedini koji "kradu" su u UPRAVI..ako nista drugo, kradu bogu dane provodeci i gluperdajuci po svojim kancelarijama, praveci stetu preduzecu koje SLABO funkcionise.

Potpuno je NEVAZNO da li se neko vozi BEZ karte, autobus bi i PRAZAN odvozio liniju...

Cak i da udje 10 ljudi i da NIKO ne plati kartu, postoji bar 20000 ljudi koji su PRETPLATILI kartu a NE VOZE SE...

Ali je to cinjenica koja se "zanemaruje"
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.sbb.rs.



+2284 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.01.2015. u 13:11 - pre 114 meseci
vladd, ti si ocigledno nevidjeni strucnjak za oblast prevoza putnika, pa zasto onda ne pokrenes svoj biznis prevoza putnika, narocito u svetlu novih saznanja da uopste nije vazno da li putnici placaju kartu ili ne?
 
Odgovor na temu

Dexic
ASP

Član broj: 253999
Poruke: 3837



+1376 Profil

icon Re: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u04.01.2015. u 14:55 - pre 114 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Dexic: Zato sto ti imas precizno izracunatu potrosnju po iPhone-u, jer znas koliko ce ih biti prodato.
Za razliku od GSP-a, gde samo mozes proceniti koliko ce biti koriscen. A ta procena moze da odleti 50% u oba smera, pa i vise.

Kada dodje dan da se Iphone-ovi budu mogli masovno nekaznjeno krasti, takodje nece biti moguce znati koliko ce ih biti prodato.

Kada dodje taj dan pricaj o tome, za sada cuti.

Citat:
Na ovoj temi su ranije objavljeni svi podaci - koliko su godisnji troskovi gsp, koliko se pojedinacnih voznji prema proceni mesecno obavi (ukljucujuci svercere). Na osnovu tih podataka se lako izracuna da svaki prevezeni putnik po jednoj voznji kosta gsp oko 50 dinara, nebitno bio on svercer ili legalan korisnik. Takodje, ako hoces da ides dublje u proracune po kategorijama, postoje podaci koliko se validiranja pojedinacnih karti obavi mesecno, ali za sada moramo pretpostaviti koliko se u proseku puta mesecno voze ovi sa mesecnim kartama, jer nisam primetio da je bus plus igde objavio taj podatak i treci sabirak su sverceri.

Ako ih kosta 50 dinara, onda treba da urade dve stvari: da izbace linije koje su prilicno slabe ili da smanje broj vozila na tim linijama. Smanjice trosak duplo.

Nego odakle procena koliko voznji se obavi? I sta se smatralo voznjom konkretno?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: BusPlus - novi sistem karata za prevoz u BGD-u

Strane: << < .. 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 852681 | Odgovora: 3410 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.