Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pomoc oko aplikacije

[es] :: Access :: Pomoc oko aplikacije

[ Pregleda: 4919 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Carloszg
student
Zagreb, Hrvatska

Član broj: 287534
Poruke: 5
*.dynamic.amis.hr.



Profil

icon Pomoc oko aplikacije23.08.2011. u 11:26 - pre 154 meseci
Naime, dobio sam seminarski rad na faxu vezano uz Access i nasao sam na vasem forumu najjslicniji program koji meni treba (Prodavaonica automobila), ali ga treba doraditi. Gledao sam malo po forumu i nisam uspio to napraviti pa ako ima koja dobra duša da mi pomogne :)

Znaci treba mi report koji ce izgledati kao racun...npr. kada odaberem auto koji bi kupio izlista se report sa cijenom, bojom, opremom...doticnog auta.

HVALA!!!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

zeljovan
Beograd

Član broj: 147254
Poruke: 136
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije23.08.2011. u 15:34 - pre 154 meseci
Carloszg
ako samte dobro razumeo da li si na ovo mislio?

frmNovi AUTOMOBIL izaberi i odstampaj.

u RelationShop sam ti raskinuo vezu TB_Racun_artikal od AUTOMOBIL, pogledaj kako su bile povezane i one su po meni pravile problem.

pozz
zeljovan
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije23.08.2011. u 16:30 - pre 154 meseci
Citat:
Carloszg: Dobio sam seminarski rad na faxu vezano uz Access i nasao sam na vasem forumu najjslicniji program koji meni treba (Prodavaonica automobila), ali ga treba doraditi. Gledao sam malo po forumu i nisam uspio to napraviti pa ako ima koja dobra duša da mi pomogne :)


Primer koji ste prikačili nije dobar. Kao što ste i sami uočili ima sličnih stvari ali ništa nije isto. Posebno poslovanje prodaje auta. Slučajno znam tu delatnost i znam da je vozilo koje se prodaje u odnosu na dokument prodaje Račun u odnosu 1:1 i to je zakonom čak regulisano. Tako je i u Nemačkoj, a verujem i u Vašoj zemlji.

Dobro Vi imate potrebu za školskim primerom i bilo bi dobro, ako bi nam poslali tekst zadatka seminarskog rada. Ovako ćete se izgubiti.

U velikoj želji da Vam pomogne, kolega @zeljovan Vam je predložio kidanje veze između entiteta TB_racun_artikal i AUTOMOBIL. Nije dobar predlog i ne bih dalje ulazio imajući u vidu prethodno rečeno.
 
Odgovor na temu

zeljovan
Beograd

Član broj: 147254
Poruke: 136
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije23.08.2011. u 18:06 - pre 154 meseci
@Zoran.Eremija

Code:
U velikoj želji da Vam pomogne, kolega @zeljovan Vam je predložio kidanje veze između entiteta TB_racun_artikal i AUTOMOBIL. Nije dobar predlog i ne bih dalje ulazio imajući u vidu prethodno rečeno. 


Mozda sam se pogresno izjasnio, ali sam raskinuo vezu iz razloga kako bi @Caloszg uvideo gresku u vezi tabela TB_Racun_artikal vezana sa tabelom AUTOMOBIL njihova veza je bila id_artikla > AutomobilID posto to smatram greskom u vezivanju zato sam je raskinuo, po meni bi bilo logicno da je veza AutomobilID > AutomobilID.

p.s. Ako gresim ja se izvinjavam.
pozz
zeljovan
 
Odgovor na temu

Carloszg
student
Zagreb, Hrvatska

Član broj: 287534
Poruke: 5
*.dynamic.amis.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije24.08.2011. u 11:15 - pre 154 meseci
hvala na pomoci!!! :) pogledat cu jos malo sta mogu napraviti
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije24.08.2011. u 21:08 - pre 154 meseci
Za Vas seminarski rad za koji nam niste dali zadatak, predlozio bih Vam sledeci model.


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije24.08.2011. u 22:28 - pre 154 meseci
Preporucuje se da se za VoziloID ne uzima autonumber ili nesto slicno. Postoji VIN = Vehicle Identification Number, koji je jedinstvan za svako vozilo proizvedeno bilo gde u svetu, pa to treba koristiti. VIN je tekst tipa, ima mislim i slova i brojeve.
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
212.178.224.*

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije25.08.2011. u 15:30 - pre 154 meseci
Da li sada ovo liči na ono što ste želeli...



Malo sam uprostio model i svakako korigovao preporuku @Zidar-a.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Carloszg
student
Zagreb, Hrvatska

Član broj: 287534
Poruke: 5
*.dynamic.amis.hr.



Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije26.08.2011. u 13:49 - pre 153 meseci
To je to :D

Hvala puno svima na pomoci!!! :)
 
Odgovor na temu

vujke93
Beograd

Član broj: 329136
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije08.05.2015. u 17:52 - pre 108 meseci
Pozdrav ljudi, imam slican seminarski na fakultetu, pa ako mi mozete reci tekstom koja je ideja ove baze ukratko, tj kako funkcionise... Veliko HVALA unapred...
 
Odgovor na temu

captPicard
programer
more i planine

Član broj: 216084
Poruke: 1119



+19 Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije09.05.2015. u 00:52 - pre 108 meseci
Ne kužim pitanje, šta te konkretno zanima?
F
 
Odgovor na temu

vujke93
Beograd

Član broj: 329136
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije09.05.2015. u 08:25 - pre 108 meseci
Ukratko objasnjenje konceptualnog modela, tj bune me tabele oprema, voziloOprema, vrstaOpreme i racun, NacinPlacanja, tj njihove uloge... ako si me sad skontao, ako ne, opet hvala na odgovoru
 
Odgovor na temu

Zoran.Eremija
Zoran Eremija
SYSTEM ANALYST
Freelancer
Beograd

Član broj: 251342
Poruke: 855
*.kbcnet.rs.

Sajt: zoraneremija.wix.com/erem..


+47 Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije09.05.2015. u 12:01 - pre 108 meseci
Entitet VoziloOprema je slab entitet u odnosu na Vozilo što znači da je egzistenincijalo zavisan od entiteta Vozilo. U realnom sistemu opšte je poznato da neko vozilo poseduje karakterističnu opremu i ona se najčešće deli na opremu koja je standardna i opremu koja je dodatna. Zbog ove činjenice realnog sistema, identifikovan je entitet VoziloOprema, koji u sebi ima, za pojedino vozilo kolekciju opreme koja je definisana posebnim entitetom Oprema, a sa entitetom VrstaOpreme naznačava se da li je oprema standardna ili dodatna ili ima slučajeva po specijalnom zahtevu. Entitet VoziloOprema je takođe mešoviti entitet gde se jedinstvenost n-torke definiše sa dva atributa VoziloID i OpremaID, dok atributi VrstaOpremeID i CijenaOpreme dodatno opisuju n-torku. U praksi (Projekat za Mercedes Srbija), sam imao slučaj da se neka oprema pojavljuje i količinski, recimo DVD displej na prednjim sedištima što znači 2 komada tada bi se morao entitet VoziloOprema proširiti sa dodatnim atributom KoličinaOpreme. Takođe na istom projektu sam imao slučaj da isti model vozila u jednom trenutku ima jednu kolekciju standardne opreme, a u drugom trenutku drugu kolekciju standardne opreme.

Odnos vozila i računa za vozilo reguliše Zakon u Srbiji gde za svako prodato vozilo mora biti račun, što znači da je odnos između računa i vozila 1:1 zbog toga je u ovom modelu prikazan taj odnos.

Što se tiče načina plaćanja ovde je dat više školski primer, gde je uzeta pretpostavka da jedan račun ima jedan način plaćanja. U praksi baš i nije tako, što ukazuje da bi morao postojati mešoviti entitet VoziloNačinPlaćanja što nadalje širi model.
Ovaj model je dat više kao školski primer i kao što vidite opisan je sa 13 entiteta. U realnoj situaciji recimo na gore pomenutom projektu koji još uvek živi i radi ima preko 150 entiteta.
 
Odgovor na temu

vujke93
Beograd

Član broj: 329136
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Pomoc oko aplikacije09.05.2015. u 17:35 - pre 108 meseci
Hvala puno Zorane, sad mi je dosta jasnije... Veliki pozdrav :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Pomoc oko aplikacije

[ Pregleda: 4919 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.