Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Openvox 400p kako sta gde :)

[es] :: VoIP :: Openvox 400p kako sta gde :)

[ Pregleda: 2694 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Openvox 400p kako sta gde :)13.07.2011. u 07:38 - pre 155 meseci
Pozdrav, nisam iz ove pre, al hocu malo da se igram s VoIP, zanima me sta ja tacno mogu da uradim s tom karticom, valjda se njome dobija centrala, da li mogu npr da nakacim 2 voip telefona i da guraju signal preko jednog fiksog broja ? bio bih vam zahvalan na sto kvalitenijem i prostijem odgovoru :)) inace bio sam do netiksa, OpenVox kosta oko 50 evra, nisam pitao za module, al ne verujem da su nesto skuplji :)
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.kbcnet.rs.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)13.07.2011. u 08:38 - pre 155 meseci
Pretpostavljam da prichash o B400P ili BE400P karticama, jedino mi se cena neshto ne podudara. Kartice su od 300-tinak pa navishe eur. Kartice mozhesh da stavish u neku mashinu, podignesh Asterisk i 400P kartice mogu da imaju 4 linije, a broj lokala zavisi od afiniteta. :)
We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)13.07.2011. u 09:13 - pre 155 meseci
Za VoIP telefone ti je uglavnom dovoljna samo mrezna kartica na masini sa Asteriskom. Ovo sto si ti gledao bi ti sluzilo da tvoju asterisk centralu povezes na obicnu analognu telefonsku liniju ili na BRI ISDN preko analognih prikljucaka (za to ti trebaju FXO moduli), ili da prikacis obican telefonski aparat preko FXS modula.
 
Odgovor na temu

Ivan Vujisic
Ivan Vujisic
Bgd

Član broj: 30747
Poruke: 109
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+12 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)13.07.2011. u 09:56 - pre 155 meseci
Da, 400p je za uvodjenje ISDN BRI tel.linija u IP mrezu tj. da IP telefoni mogu primati ili slati pozive u klasicnu tel. mrezu. Kupovina FXS modula za ovu karticu radi vezivanja obicnih analognih telefona u IP mrezu nije isplativa. Za to se koristi Cisco Linksys PAP2T koji za ~60 EUR omogucava vezivanje 2 analogna telefona u IP mrezu. Ako imash samo jedan analogni telefon mozes koristiti SPA 1001, ali ovaj uredjaj nikada nije bio dostupan na srpskom trzistu
 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)14.07.2011. u 19:47 - pre 155 meseci
Uh, kako je moje znanje u ovoj oblasti sitno, hahaha, oticicu do netiksa pa cu opet priupitati, cisto mi treba radi ucenja/zezanja, inace sad spremam ccna, ispit pa gledam da idem u smeru oblasti gde bih relativno brzo nasao posao :), drugar mi radi u netiksu, pa cu njega da iscimam za neka bliza objasnjenja :) sta mi treba za sledecu stvari, cisto mi treba ono rekla/kazala, da bih malo razmisljao o VOIP oblasti, da li je moguce da nakacim 2,3 IP telefona na jednu obicnu telefonusku liniju, i npr kad se zove neki broj, da se javi "sekretarica" i da kaze lokal taj i taj pritisni 0, lokal taj i taj pritisni 1, lokal taj i taj pritisni 2,
Sta znaci ISDN BRI, jel to neka posebna telefonska linija, ili ?
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.vranac.us.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)14.07.2011. u 20:22 - pre 155 meseci
Za tako neshto ti treba neka tzv. centrala. Asterisk u kombinaciji sa tom karticom lepo radi.

Trixbox radi sasvim lepo taj posao 4 free.

Znachi treba bi ti jedan rachunar, jedna kartica (ako imash ISDN onda 200 ili 400p, ako je analogna, onda sa analognim modulima), Trixbox ili neki drugi Asterisk based software, switch i ip telefoni (mogu i softverski tipa Xlite). Umesto kartice mozhe da se koristi PAP2T Linksys ili neki drugi npr. Grandstream uredjaj.

Citat:
da se javi "sekretarica" i da kaze lokal taj i taj pritisni 0, lokal taj i taj pritisni 1, lokal taj i taj pritisni 2


U softveru napravish IVR, snimish poruke i odredish ponashanje za pritisnuti taster i to je to.

ISDN BRI je bazni ISDN i nije nishta posebno, sem shto imam neke informacije da je jako teshko dotji do ISDN prikljuchka. Uglavnom se nudi SIP ili BIZtrunk usluga. BIZtrunk koristim i iskustva su za sada veoma dobra.
We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)14.07.2011. u 21:00 - pre 155 meseci
Jel mozes da mi kazes tacan hardver ? atom bi bio u najavi, meni je server na debianu, mada sve cesce stavljam i openbsd, centrala asterisk je u stvari program? ako imam obicnu telefonsku liniju sta onda da koristim ?, uzeo bih prave IP telefone :)

Inace, hvala na kvalitetnom objasnjenju:)
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

Ivan Vujisic
Ivan Vujisic
Bgd

Član broj: 30747
Poruke: 109
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+12 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)14.07.2011. u 21:10 - pre 155 meseci
Ovo sa 'sekretaricom' se zove IVR i predstavlja jednu od prvih stvari koje ces nauciti kad instalirash Asterisk PBX (soft.tel.centralu). Ako koristish PAP2T morash cackati po njegovom web interfejsu da bi dolazni poziv sa tel.linije usmerio ka Asterisk PBX.

Za razliku od analognih tel.linija koje signalizaciju (answer,busy,call end) prenose promenom napona na liniji, ISDN te i mnoge druge informacije prenosi u digitalnom obliku, pa je mnogo pouzdaniji i laksi za rad. Npr, naterati analognu liniju da pravilno belezi duzinu razgovora u Srbiji je cesto mnogo teze nego isprogramirati neki mobilni tel. da pliva ledjno. Oznake BRI i PRI odnose se na broj tel.linija.

 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)14.07.2011. u 21:21 - pre 155 meseci
Da li ja sad, bez ikakvih kartica i modula mogu da se igram s tim, jos da bude produktivno, uzmem masinu, instaliram debian, instaliram neki asterisk program, ubacim neki 2 lak kartice i navali ? sutra cu otici do netiska da popricam s drugarom, nego kao sto rekoh nisam iz ove price, i sta god da mi on kaze, bicu ko riba na suvom :P, al sad je vec bolje, znam sta da ga pitam, barem sam neke osnove shvatio :) ako je BRI ISDN linija, da li je onda PRI obicna linija (ako nesto znaci digitalna mi je centrala :P)

Inace kod mene u naselju su pre par godina nudili ISDN linije, ono kao da preko jednog telefona idu 2 broja, al to mi nismo uzeli :(videcu sad s mojima pa mozda to sad uvedem, ako ima teh mogucnosti :)
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.vranac.us.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)14.07.2011. u 21:32 - pre 155 meseci
Citat:
zeenmc: Jel mozes da mi kazes tacan hardver ? atom bi bio u najavi, meni je server na debianu, mada sve cesce stavljam i openbsd, centrala asterisk je u stvari program? ako imam obicnu telefonsku liniju sta onda da koristim ?, uzeo bih prave IP telefone :)

Inace, hvala na kvalitetnom objasnjenju:)


Asterisk je softver/program. Ako zhelish bash u dubinu, onda kreni sa ovim i tako bi mogao da nauchish sve. Ako zhelish reshenje koje radi, a ne morash bash u dubinu konfiguracije Trixbox je dobro reshenje. Napravljeno je kao ISO CD sa vetj instaliranim Asteriskom, Web Frontendom, na CentOS platformi, mozhesh da nauchish osnovne pojmove preko web interfejsa a takodje i da ulazish dublje iz konzole. Postoji i gomila drugih Elastix, 3CX i ostali.

Za to shto tebi treba od hardvera sam koristio Linksys Sippura SPA3102 (http://www.cisco.com/en/US/products/ps10027/index.html) i Grandstream GXW-4104 i GXW-4108 (http://www.grandstream.com/ind...rprise-analog-gateways/gxw410x)

Atom konfiguraciju sam testirao i radi super do 30-tak simultanih poziva, shto tebi svakako zavrshava sve potrebe.

Napomena: Obavezno zashtiti sve sa strong passwordima (ukoliko Asterisk bude imao izlaz na internet) da ti se ne bi neko okachio i napravio lep telefonski
rachun :)

BRI (Basic Rate Interface) je bazni ISDN sa 2 kanala/linije, PRI (Primary Rate Interface) je primarni ISDN, T1 varijanta 24 kanala, odnosno E1 varijanta 31 kanal. Obichna telefonska linija je PSTN (Public Switched Telephone Network).

Mozhesh da instalirash i bez kartica i bez dodatnog hardvera, da napravish IVR, da pozivash lokale (extensions) medjusobno, da pravish time conditions, da povezhesh sa josh nekim Asteriskom, da pravish trunkove, jedino nemash izlaz za pozive, odnosno ulaz (kad te neko zove ne mozhe da se javi centrala) :)
We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)14.07.2011. u 21:57 - pre 155 meseci
Videcu da vidim s tim openvox-om, probao sam sad na nadjem na Netiksovom sajtu cene, al nisam uspeo, sad im je cenovnik malo snj uradjen, ortak iz Netiksa radi voip centrale na centosu, to znam atom stave i udri :) ako uzmem onaj openVox 400p ili vec koja, ortak mi rece da gora valjda 4 linije, ako se ne varam, uzmem neki modul i to bi zavrsilo pricu o hardveru ?

Sta znaci simulativnih, u datom trenutku kroz centralu prolazi 30 poziva izmedju 2 strane ?

hvala za savet za passworde, meni je pass isti za sve ;( al ce da menjamo :)

Nasao sam evo tih kartica sto mi je drugar spominjao, jel ovo menja one gateway uredjaje ?

http://www.netiks.rs/voip-voic...tica-4-slota-za-fxo-fxs-module
http://www.netiks.rs/telefonsk...ca-8-slotova-za-fxo-fxs-module


CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

Ivan Vujisic
Ivan Vujisic
Bgd

Član broj: 30747
Poruke: 109
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+12 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)16.07.2011. u 23:45 - pre 155 meseci
@Sleepless_mind

Vidi sinko, TrixBox je komplikovaniji ~300 puta od obicnog Asteriska, a o security-ju nije vredno trositi reci. Instalacija * ti je jedan wget, configure, make&&make install Poslushaj sta ti tchitcha veli, nikad neces zaraditi dobru kintu od TrixShitBox-a, sem ako ga krpish onima koji su pukli zbog njega. Kacenje Trix-a na PRI je siguran put u ludaru. No hard feelings!

To da li ce ti se neko istrunkovati neovlasceno ne sprecava se samo jakim password-ima. Cesto neces samo ti imati root pristup, pa ce kolega probati novu extenziju 100 sa pass-om 100. Moras postaviti gsm gateway ili obican mobilni na usb port tako da ti * SMS-uje jak saobracaj. E to su stvari zbog kojih ne valja koristiti Trix ili Elastix.

Btw, proveri detaljno sve cronjob-ove, pa ces se zamrznuti kad vidish sta tvoj dragi Trix salje na Fonality.com

Za openvox kartice tvrdim (nek me tuzi Netiks slobodno) da imaju problema sa echo cancellation za analogne tel.linije i pojedine gsm gateway-je (Portech recimo), sto su mi potvrdili i direktno iz podrske Openvox-a. Za pocetnike je lakse da koriste Cisco Linksys 3102, a generalno je to dobro jer asterisk uopste ne mora da bude na istoj lokaciji.



 
Odgovor na temu

Sleepless_mind
Bojan Vranac
NetLogic D.O.O.
01000010 01000111 0100010

Član broj: 33611
Poruke: 564
*.vranac.us.

Jabber: wizard[at]elitesecurity.org
ICQ: 12413605
Sajt: www.netlogic.rs


+34 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)17.07.2011. u 10:19 - pre 155 meseci
@Ivan

Hvala chicha :) na dobronamernim savetima. :)

Postoje nachini da se jak saobracaj detektuje i alarmira relevantna persona, a da to nije na nachin kao shto si rekao.
Pretpostavke o root nalozima, well ok, za one koji ne znaju ili za one koji dozvoljavaju probanje extenzija 100 sa passwordom 100, stoje. U mom sluchaju root je iskljuchen kao mogutjnost, pa chak i korishtjenje trixboxa sa javnim adresama i direktnim pristupom :)

Btw, u mojim cronjobovima trix ne shalje NISHTA fonality-ju. Na ovom shto sam upravo instalirao radi nekog testa, po defaultu je sve, chak i da hotje, ne mozhe da poshalje :)

Za OpenVox kartice nisi jedini koji to tvrdi i koji je to iskusio. Netiks mozhe slobodno da tuzhi proizvodjacha, ako mu je do tuzhbe :) Al shta da radimo, kada su jedni od retkih kod kojih bilo kakva oprema mozhe da se nabavi.

SPA je super reshenje, ali chini mi se da sam to vetj i rekao :)

Josh jednom hvala chicha :)
We are Borg. We shall assimilate you.
RESISTANCE IS FUTILE!

Asus P6T Deluxe V2
Intel Core i7 965 3.2GHz
OCZ 3x2GB DDR3 PC3-12800 Flex EX Low Voltage Triple Channel
2x1000GB Spinpoint F1
ATI Radeon HD5970
Lian Li PC-P80R
Samsung T240

www.me2everyone.com/213043
 
Odgovor na temu

Ivan Vujisic
Ivan Vujisic
Bgd

Član broj: 30747
Poruke: 109
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.



+12 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)17.07.2011. u 14:26 - pre 155 meseci
Za Trix mogu josh samo ovo da kazem - dugacak je spisak onih kojima sam krpio Trix posle gubitka 5,10,15k baksa za noc. Ergo, ako ste na javnoj IP adresi izbegavajte Trixbox CE verziju.

Malko smo u off-u, pa josh jednom da napomenem poslovnu prednost ATA u odnosu na PCI FXO kartice. Svuda po svetu telefonija postaje servis, a ne prodaja hardverskih IP PBX. U siromasnoj Srbiji prodati IP PBX je umetnost, pa se uglavnom zaradjuje na vecim instalacijama, stavljanjem marze na IP telefone i ATA. Naplatiti monitoring i odrzavanje hardverske IP PBX je jos teze. Zato valja prodavati firmama ATA i IP telefone, a pritom naplacivati uslugu hosted PBX. Naravno, Telekom tezi da monopolizuje i to trziste, ali Srbija je toliko malo trziste da je to smesno. Privreda koja se gusi, slabo da ima firmi kojima napredne telefonske funkcije zaista mogu unaprediti customer service etc.

Zato valja uciti Asterisk, bash scripting i PHP (zbog AGI modula), MySQL, Postgresql, sve osnovne *nix servise (ntp,sendmail,postfix, etc). Tako cete izbegavanjem IP PBX GUI (tj. TrixBox, Elastix, freePBX) uvek biti u prednosti posto mozete da opravite greske i doradite sta god musterija trazi, pa onda kao u pesmi - Svi marsh na - freelance!
 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)20.07.2011. u 20:00 - pre 155 meseci
Cisco Linksys 3102 sta je to tacno, nasao sam na google kao voice gateway i router, kako bi se on uklopio u mrezu, mislim neka sema topologije mreze, u kuci imam trnutno 2 rutera, nema leba sa izbegavanjem jos 2, (adsl echlife adsl router, mikrotik (5ghz), mikrotik (2.4 wifi) openbsd (on je u planu trenutno mi komp nije tu, sav internet ide na njega), mozda uguram i nekog cisca 2600, ili 3xxx, jbg zbog ccna, to mi je sad u glavi, a ovo cisto da udjem malo u teoriji, inace, koliko sam skapirao asterisk, je samo program, ne neka kartica ili vec sta, on je npr instaliran na nekom serveru i u podesavanjima pokazuje gde se napali sip gateway ili vec sta (openvox ili Cisco Linksys 3102) ? jel sam dobro skapirao ? inace zanima me resenje koje je najblize realnoj upotrebi, graficka okruzenja me ne zanimaju :)

inace, jel bas veliki program sto imaju kartice openvox, sta meni treba cista zajebancija :)
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

Ivan Vujisic
Ivan Vujisic
Bgd

Član broj: 30747
Poruke: 109
*.dynamic.sbb.rs.



+12 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)20.07.2011. u 21:03 - pre 155 meseci
3102 je ATA box sa jednim FXO (za tel.liniju) i jednim FXS (za analogni tel. aparat) portom.

Jeste, 3102 moze da bude i ruter ako mu upalish DHCP. On se u mrezi ponasa kao i svaki drugi IP uredjaj, a dodatno mu se podesi SIP user, pass, domen (il IP addr) SIP servera ili Asterisk PBX-a (tel.centrale) da bi znao kuda da rutira tel.pozive.

Realnih primena je mnogo, a 3102 je pogodan iz dva razloga:

1) daje ti konekciju ka fiksnoj liniji (FXO port)
2) omogucava ti da obican analogni tel. 'pretvorish' u IP telefon
3) sve ovo pod 1) i 2) povezuje preko Interneta sa drugim geo lokacijama (SIP serverom, Asteriskom)
 
Odgovor na temu

zeenmc
Nedeljko Scepanovic
Beograd City

Član broj: 54186
Poruke: 419
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+22 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)20.07.2011. u 21:43 - pre 155 meseci
Inace, koji bi se sip server mogao koristiti na debianu i openbsd, koja je razlika izmedju sip servera i asteriska, sip ako sam dobro shvatio, on gura voip od kompa do kompa, a asterisk je jelte centrala, i ima mogucnosti kao i svaka druga :)

zna li se koliko kosta taj cisco i gde se moze kupiti, generalno mogao bih ga odmah pazariti, nego gruvam ccna, pa ne bih sebe da miniram :(, al zanimljiva tema, posebno mi se svidja IVR ;)
CCNP Security, CCNA R&S, CCNA Security, CCNA Voice
LinuxIsFree
 
Odgovor na temu

Ivan Vujisic
Ivan Vujisic
Bgd

Član broj: 30747
Poruke: 109
212.178.236.*



+12 Profil

icon Re: Openvox 400p kako sta gde :)04.08.2011. u 00:40 - pre 154 meseci
Razlika izmedju Asteriska i SIP servera.

Asterisk moze da registruje extenzije (SIP registrar), ali za razliku od SIP servera ima drajvere za konekciju sa tel.linijama svih vrsta (POTS, ISDN BRI/PRI, SS7).

Asterisk nije SIP server pre svega zato sto nema load balancing i failover module, pa ga je lako overload-ovati tako da pozivi krenu da padaju. Asterisk je SIP gateway - kapija ka PSTN (javnim fiksnim i GSM mrezama).
 
Odgovor na temu

[es] :: VoIP :: Openvox 400p kako sta gde :)

[ Pregleda: 2694 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.