Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?

elitemadzone.org :: AutoZone :: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?

[ Pregleda: 3023 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?22.06.2011. u 14:20 - pre 157 meseci
Da li OE oznake (za prvu montažu na nov automobil) u DOT-u na nekim gumama znače ujedno da te gume ne bi trebalo montirati na neku drugu marku vozila zbog tehničkih razlika i drugih specifičnosti?

Ili je to samo obična trgovinska oznaka koja nema neki dublji inženjerski značaj?

Konkretno, naišao sam na 2 gume Michelin Primacy HP sa dopunskom "AO" (audi) oznakom. Takođe iste te gume sam našao i sa "MO" (mercedes) oznakom. Ranije sam kupovao iste te gume ali bez ikakvih OE oznaka, i služile su (na autoputu) perfektno. Sada me zanima da li ima tehničkih razloga da ove gume ne kupim / ne montiram na Forda, ili nema? Inače iste takve gume ali sa svojim OE oznakama (ili bez OE oznaka, ne mogu da se setim) se fabrički ugrađuju i na Fordu.

To pitam jer gume kod mene rade često blizu maksimalnih predviđenih opterećenja.


[Ovu poruku je menjao pisac dana 22.06.2011. u 15:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3740
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?22.06.2011. u 16:02 - pre 157 meseci
Citat:
pisac: naišao sam na 2 gume Michelin Primacy HP sa dopunskom "AO" (audi) oznakom.

To sto kupujes su polovne gume? Pa to se od tebe moglo i ocekivati...

Citat:
Oznake originalne opreme (OE) proizvođača automobila na gumama
Na bočnom zidu gume, pored uobičajenih oznaka, mogu postojati i oznake čije značenje vam nije poznato. To se pre svega odnosi na oznake proizvođača automobila kojima oni propisuju gume za originalnu opremu (OE - Original Equipment) novih automobila. U nekim slučajevima se preporučene (OE) gume neznatno razlikuju od istog modela guma koji nemaju oznaku tog proizvođača automobila.

Ipak, ova oznaka ne sme se olako shvatiti jer u nekim slučajevima poštovanje ovih oznaka zahteva specifičnost vozila. Ponekad je obavezno montiranje po 4 gume pa nije preporučljivo montirati ih na istu osovinu sa gumama drugog proizvođača. One nisu ni bolje ni lošije od ekvivalentnih standardnih guma, ali se na vozilu drugačije ponašaju. Zato, ako imate neki od automobila kao što su Mercedes, Porsche, Audi, obratite se ovlašćenom servisu proizvođača automobila ili najboljem vulkanizeru u gradu.

Sledeća tabela sadrži sve slovne oznake na OE (Original Equipment) gumama za različite proizvođače automobila.

(-) ili - Peugeot / Volvo
(*) ili * BMW / Fiat
(1) ili 1 Bentley / Maserati
1Z Toyota
5Z Ford
(a) or a Audi / Seat / Volvo / VW
(A) or A Alfa Romeo
AU Audi
AZ Alfa Romeo / Fiat / Subaru / Toyota
B BMW
BM BMW
BZ Audi / Honda / Mazda / Mercedes / Opel / Skoda / VW
C1 Chrysler / Daimler / Viper
CZ Subaru
DC Chrysler / Daimler
DZ Honda / Mazda / Toyota
EZ Audi / Mazda 6
(f) or f Fiat
(F) of F Ferrari / Ford
FE Ferrari
FO Ford
G1 Mercedes
GZ Subaru
(J) or J Jaguar
JZ Seat / Subaru
L Lexus
LZ Lancia
K1 Ferrari
KZ Nissan / Toyota
LOTUS Lotus
M Maserati
M0 / MO Mercedes
M3 BMW M3
MB Mercedes
MZ Mitsubishi / Toyota
N0 Porsche
N1 Porsche
N2 Porsche
N3 Porsche
N4 Porsche
N5 Porsche
(P) of P Peugeot / Porsche
PZ Ford / Mazda / Mercedes / VW
R Renault
RE Renault
RU BMW / Ferrari / Lexus / Mercedes
SMART Smart
SZ Mazda MPV
TZ Mazda 6
UV VW
UZ BMW 3 / Skoda
Volvo Volvo
VW VW
VW Golf 3 VW Golf 3
VW Golf 4 VW Golf 4
XZ Nissan
YZ Hyundai / Kia / Mazda / Mercedes
Z Mazda / Toyota


 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?22.06.2011. u 16:52 - pre 157 meseci
Gume su nove.

Nego, to što si citirao je sa sajta 4gume.com, i to sam pročitao odavno, ali to mi ništa konkretno ne znači niti mora biti tačno.

Konkretno pitanje je namenjeno onima koji lično poznaju problematiku. Da li ima tehničkog razloga da ne montiram na Forda Michelin Primacy HP označene za prvu montažu na Audija, ili nema? Te OE oznake inače niko i ne gleda prilikom kupovine sem mene, pa znači da ih svi drugi montiraju i ne razmišljaju uopšte o tome.
 
Odgovor na temu

Nocni
Banicevic
Autocentar
[email protected]
MNE - NK

Član broj: 4631
Poruke: 3740
*.crnagora.net.



+1232 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?22.06.2011. u 17:03 - pre 157 meseci
Mozes to montirati bez problema... u obrnutom slucaju bi moglo da ima veze jer je audi tezi, zahtjevniji i puno bolji auto... moglo bi da ima veze sa nekim kvatro pogonom... Ti imas i drugih problema sa vozilom, glava upravljaca i ostalo, da bi se opterecivao sa takvim stvarima i trazio perfekciju...
Interesuje me u kojoj si prodavnici nasao gume sa OE oznakom?
 
Odgovor na temu

Milojkovic

Član broj: 210126
Poruke: 1029
91.150.71.*



+106 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?22.06.2011. u 18:10 - pre 157 meseci
Ja se ne bih igrao i rizikovao sa tim gumama da sam na mestu Pisca.
Sama cinjenica da su te gume vec u proizvodnji namenjene za odredjeni tip vozila i perfekcionisticki zahtevi u vezi eksploatacije istih su razlog da ipak kupi iskljucivo tacan model i tip gume.Sigurnost ipak nema cenu.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?22.06.2011. u 19:08 - pre 157 meseci
Citat:
Nocni: Interesuje me u kojoj si prodavnici nasao gume sa OE oznakom?

Ma mene više interesuje u kojoj prodavnici sada mogu da nađem Primacy HP gume koje nisu OE? Michelin Primacy HP je nešto slabo zastupljen u prodaji ovih dana, a gde ga ima tu je sa najrazličitijom OE oznakom. Evo recimo Auto Centar Tadić prodaje sa MO oznakom, i ženska na šalteru je bila jako iznenađena kad sam joj rekao da je to za mercedes. Uglavnom se svuda nudi Michelin Energy Saver, i toga ima koliko hoćeš i gde hoćeš, maltene na trafikama.

Citat:
Milojkovic: Sama cinjenica da su te gume vec u proizvodnji namenjene za odredjeni tip vozila i perfekcionisticki zahtevi u vezi eksploatacije istih su razlog da ipak kupi iskljucivo tacan model i tip gume.

Pa, suština je da to prilikom prodaje/kupovine niko i ne gleda (niti zna za to) i ugrađuje tako kako je, pa na osnovu toga pretpostavljam da ako bi takva ugradnja pogrešnog OE proizvoda pravila problem ljudima valjda bi bilo više reči na forumima o tome? A ta oznaka bi mogla biti samo trgovinska, bukvalno možda samo zato što proizvođač recimo te gume jeftinije prodaje fabrici pa uzgred lupi i odgovarajuću oznaku kako bi to na neki način obeležio i pratio.

Ali, ima li neko možda sa pouzdanom tehničkom informacijom?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?23.06.2011. u 00:19 - pre 157 meseci
Sad sam pogledao na original gumama koje se ugrađuju na Focus, nemaju nikakvu OE oznaku.

Posetio sam Michelinov sajt, i tu sam za moj FOCUS našao preporučene gume, među kojima je obična PrimacyHP, kao i Audijeva PrimacyHP AO. Interesantno je da mi ne nude Mercedesovu PrimacyHP M0. Kada prebacim pretragu na MERCEDES B 200 CDI, onda nude običan PrimacyHP i Mercedesov PrimacyHP M0, ali ne nude Audijev PrimacyHP AO.

No, dakle, Michelin mi u suštini preporučuje da ja na svoj Fokus da stavim običan PrimacyHP ili Audijev PrimacyHP AO, ali ne Mercedesov PrimacyHP M0.

[Ovu poruku je menjao pisac dana 23.06.2011. u 01:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Milojkovic

Član broj: 210126
Poruke: 1029
91.150.71.*



+106 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?23.06.2011. u 02:48 - pre 157 meseci
Verovatno je problem u zadnjoj vuci Mercedesa, dok je za Ford i Audi prednja vuca u opticaju.
Probaj ipak naci originalne gume bas za tvoj auto.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?27.06.2011. u 21:26 - pre 156 meseci
Posle par dana vožnje, mogu reći: Michelin Primacy HP AO gume su udobnije.

Možda je stvar i u starosti (3 godine) prethodnih HP guma koje sam zamenio sa novim HP gumama, možda i u tome što su prethodne bile "made in France" a ove su "made in Germany", ali najverovatnije je ipak to rezultat AO oznake
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?27.06.2011. u 21:29 - pre 156 meseci
Jos bi bilo bolje da je "AO" u fulu.


(U fulu znaci da nisu samo gume AO).
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?27.06.2011. u 21:33 - pre 156 meseci
Pa bolje bi bilo i da je Mondeo a ne Fokus, i bolje bi bilo mnogo toga, ali nije baš ni neophodno.

Ako nekad budem menjao marku automobila, mislim da će to biti neki BMW a ne Audi
 
Odgovor na temu

Zarko Silic
A V I S opti-tuning two generations,
[email protected]
Temerin, Čenej,VOJVODINA

Zarko Silic
Član broj: 73724
Poruke: 10383
*.adsl.eunet.rs.



+1269 Profil

icon Re: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?27.06.2011. u 22:52 - pre 156 meseci
Sa tim bi se sasvim sigurno slozili momci iz Porshea ukoliko prate AZ temu na ESu.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: OE(M) oznake na gumama, kakav je smisao?

[ Pregleda: 3023 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.