Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izvoz softvera je nasa sansa, ali...

[es] :: Advocacy :: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25081 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
*.adsl.eunet.rs.



+73 Profil

icon Izvoz softvera je nasa sansa, ali...20.06.2011. u 16:17 - pre 156 meseci
Ali s druge strane nisam imao predstavu koliku muku ima administracija sa izvoznicima

http://www.kurir-info.rs/vesti...lnog-izvoza-softvera-96884.php

p.s. izvinjavam se jer se mnogima ovaj izvor nece svideti
Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...20.06.2011. u 20:28 - pre 156 meseci
Haha, kakav crnjak.

Al zamisli ti ove nesrecnike :)

"Vojnović je naveo primer kompanije koja je izvezla softver, nije imala carinske dokumente kao dokaz da je izvoz obavljen i nakon toga je bila zatvorena."

Ako to nije bljesteci neonski znak na zidu ne znam sta je. Ako imate s/w kompaniju u Srbiji a jos niste obavili transfer IPa van Srbije, krajnje je vreme.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

nnn
Tech Lead
Haxr.io
Beograd

Član broj: 16743
Poruke: 679
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+87 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...20.06.2011. u 20:55 - pre 156 meseci
Jel zna neko kako da izvezem onda softver, ili da izvozim usluge?

Upravo otvaram softversku kompaniju, cd da saljem to niko od klienata nece ni da cuje?
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.dynamic.sbb.rs.



+553 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...20.06.2011. u 20:57 - pre 156 meseci
Ja sam izvozio informatičke usluge, ali pošto naša država toliko pomaže tu našu izoznu šansu, nedavno sam zatvorio firmu jer mi se više isplati da me plaća domaći privatnik, nego da gubim vreme po šalterima i bankama umesto da stvaram to što izvozim...
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...20.06.2011. u 21:05 - pre 156 meseci
Citat:
nnn: Jel zna neko kako da izvezem onda softver, ili da izvozim usluge?

Upravo otvaram softversku kompaniju, cd da saljem to niko od klienata nece ni da cuje?


Pre no što otvoriš firmu, dobro se informiši da li možeš da izvoziš sw downloadom, po članku, mi smo još u devetnaestom veku... Negde na početku ;)
Ako neće ići, otvori firmu vani, i ne brini se.
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...20.06.2011. u 21:19 - pre 156 meseci
Otvori kompaniju napolju, imas razne opcije. Onda ta softverska otvara subsidiary kompaniju u Srbiji koja radi iskljucivo proizvodnju za tu stranu kompaniju po striktnom ugovoru o prenosu IPa, dok se sav softver fakturise i isporucuje spolja, Srpska kompanija eventualno nosi pravo prodaje u Srbiji. To je jedini smisleni nacin, ako ti lihvari navale na vrata i zatvore kompaniju otvoris drugu ako si i dalje zainteresovan da odrzis lokalno osoblje zaposlenim.
Ko vidi njemu su mnoge stvari postale jasne jos kad je Karic "saranjen"; daleko od toga da mi je doticni simpatican ali lakoca kojom je to izvedeno van zakonskih okvira, uz bahatost i nedostatak pardona pokazan tada svakom iole trezvenom investitoru je bio blinkajuce crveno svetlo sa kakvim se profilom politikosa ovde treba nositi. Narocito kad je istu metodologiju vlast primenila jos nekoliko puta nakon toga ne prezajuci cak ni od donosenja fasizoidnih zaona da se obracuna sa onima koji ih zuljaju.

Jednostavno je neozbiljno da 3.5 godine izgaras i gradis biznis i da ti onda neki nadobudni sisac drzavne sise dodje i zatvori ti biznis jer nisi posalo CD sa tri kile ispunjenih papira. To je izgubljenost u prostoru i vremenu ove vlasti.
Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...21.06.2011. u 22:32 - pre 156 meseci
Citat:

"Imamo mnogo domaćih proizvođača softvera koji nekakav softver proizvode i prodaju, ali platforme na kojima se nalaze ti softveri nisu legalne i to je jedan od možda najvećih problema u ovom trenutku", kazao je Vidojević.

Vojnović je kazao da zbog toga veliki broj softerskih firmi iz Srbije osniva preduzeća u inostranstvu i preko njih zaključuje ugovore.

Na konferenciji je rečeno i da se stopa nelegalnog korišćenja softvera u Srbiji u poslednje tri godine ne smanjuje - iznosi oko 74 odsto.



Ja mislim da njih ovo najvise boli :)
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...21.06.2011. u 22:36 - pre 156 meseci
Citat:
mmix: Otvori kompaniju napolju, imas razne opcije. Onda ta softverska otvara subsidiary kompaniju u Srbiji koja radi iskljucivo proizvodnju za tu stranu kompaniju po striktnom ugovoru o prenosu IPa, dok se sav softver fakturise i isporucuje spolja, Srpska kompanija eventualno nosi pravo prodaje u Srbiji. To je jedini smisleni nacin, ako ti lihvari navale na vrata i zatvore kompaniju otvoris drugu ako si i dalje zainteresovan da odrzis lokalno osoblje zaposlenim.
Ko vidi njemu su mnoge stvari postale jasne jos kad je Karic "saranjen"; daleko od toga da mi je doticni simpatican ali lakoca kojom je to izvedeno van zakonskih okvira, uz bahatost i nedostatak pardona pokazan tada svakom iole trezvenom investitoru je bio blinkajuce crveno svetlo sa kakvim se profilom politikosa ovde treba nositi. Narocito kad je istu metodologiju vlast primenila jos nekoliko puta nakon toga ne prezajuci cak ni od donosenja fasizoidnih zaona da se obracuna sa onima koji ih zuljaju.

Jednostavno je neozbiljno da 3.5 godine izgaras i gradis biznis i da ti onda neki nadobudni sisac drzavne sise dodje i zatvori ti biznis jer nisi posalo CD sa tri kile ispunjenih papira. To je izgubljenost u prostoru i vremenu ove vlasti.


Ali pazi ti tu izvrnutu logiku, umesto da drzava stimulise hebani izvoz jer smanjujemo deficit oni bi jos da te vise udare po usima. Ja zato eleganci fakturisem uslugu strancima
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...21.06.2011. u 22:40 - pre 156 meseci
Citat:

Zbog toga domaće kompanije često osnivaju kompanije u inostranstvu, sklope ugovor sa partnerom, novac ostane tamo i to je poznat problem sa kojim se softverska industrija u Srbiji susreće, naglasio je on.


Koliko ja vidimo, to nije nikakav problem za "softversku industriju", posto ta lova ostaje njihovom "partneru" sa zajednickim vlasnikom.

To, u teoriji, jeste problem za Srbiju kao drzavu, medjutim kako Srbija kao drzava ne cini nista po pitanju eliminacije arhaicnih zakona i "prakse" iz vremena socijalisticke birokratije, onda se slobodno moze reci da je 100% odgovorna za to sto novac ostaje van nje.

Dovoljno govori fakat da strane kompanije sa predstavnistvom u Srbiji imaju manje probleme nego domace firme i gradjani sa samom Srbijom.

Dobar indikator nivoa funkcionisanja i korisnosti drzavnih institucija.

Zapravo, najbolja stvar koja bi Srbiji mogla da se desi je da dobije neku prinudnu upravu koja bi se mucki obracunala sa svim tim kreaturama, pijavicama i tonama, za danasnje vreme umobilnih, zakona sastavljenih sa iskljucivim ciljem maltretiranja gradjana i privrede.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

nnn
Tech Lead
Haxr.io
Beograd

Član broj: 16743
Poruke: 679
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+87 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...21.06.2011. u 22:47 - pre 156 meseci
Raspitao sam se malo kod knjigovodje. Mogu da fakturisem usluge i da vrsim "izvos usluga", ali onda se naplacuje pdv.

Kod izvoza softvera kao prozivoda nema pdva-a. Sad se razmisljam, posto uglavnom radimo preko eLance-a da jednom u mesec ipo dana kad se nakupi posaljem cd u pm.. :)

Samo moram da vidim koji su tu troskovi kod fizickog izvoza robe. Mene nista ne sprecava da ja jedan cd koji sam "proizveo" naplatim 10-20 hiljada evra. :)

I da, izem ti drzavu, umesto da uvedu olaksice za izvos softvera jel je to grana koja raste i jedna od retkih stvari koja ovde u Srbiji moze da radi oni nas j**u -.-
 
Odgovor na temu

Dejan Lozanovic
Dejan Lozanovic
Beograd

Član broj: 691
Poruke: 2325
*.adsl.verat.net.

Jabber: null@elitesecurity.org
Sajt: speedy-order.com


+75 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...21.06.2011. u 23:05 - pre 156 meseci
Citat:
nnn: I da, izem ti drzavu, umesto da uvedu olaksice za izvos softvera jel je to grana koja raste i jedna od retkih stvari koja ovde u Srbiji moze da radi oni nas j**u -.-


Pa treba jos para da ti zavuku u dzep, hebiga oni sve racunaju jedan mini sajt kosta oko 30k evra sudeci po nasim ministima :) a naprave ga u jomli za par dana :) treba tu udariti namet, pa jelte mora drzava od neceg da se financira...... stoka neopevana.....
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...21.06.2011. u 23:11 - pre 156 meseci
@nnn,

Pa nista, izvezes CD i fakturises to koliko vec kosta licenca koju naplacujes. Izvezi ga na najjeftiniji nacin (pretpostavljam, posta).

Bizarno jeste, ali to je mali cim ako se uzme u obzir da ti je alternativa placanje PDV-a za nesto sto izvozis.

Inace, cela ova prica me je podsetila na scenu koju je moj ortak imao pre vise od 10 godina kada mu je stizao neki demo sw (Linux nesto)... neki orangutan zadrzao paket na carini, poslao poziv ortaku da dodje i valjda donese nekakvu dodatnu dokumentaciju itd...

Moj ortak dosao, hteo da objasni ludaku da je to demo CD nekog Linux zurnala ili sta je vec bio - na sta je ovaj krenuo da urla sa pricom "ti ces meni to da pricas k'o da sam ja od juce... a sta ako su to tehnicki naaaacrti - vredni STOTINE HILJADA MARAKA! STOTINE HILJADA!"... koliko se secam, ortak se na kraju "odrekao u korist drzave" a CD je verovatno zavrsio kao ukras u carinarnici.

Kontam da vise nije tako, ali da nije puno bolje :(
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Moderator
Član broj: 18499
Poruke: 737
*.adsl.eunet.rs.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 00:24 - pre 156 meseci
Zainteresovanima za resavanje ovog problema nudim jednostavno resenje... detalji na PM :)
 
Odgovor na temu

dragancesu
subotica

Član broj: 38340
Poruke: 2189
195.78.86.*



+73 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 07:07 - pre 156 meseci
Ma resenja ima samo zahteva mnogo papira

PayPal bi dosao da ne mora za svaki transfer na racun gradjana srbije da salje dokaz o tome narodnoj banci u pet primeraka. Kad su iz PP pitali NBS da li moze u dva primerka i dobili odgovor da mora pet, digli su ruke...

Pomozite Micro$oftu u borbi protiv piraterije, poklonite prijatelju Linux
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 07:53 - pre 156 meseci
Njih(d.sisa) boli samo ona stvar, vec je prilicno kolega preslo u sivu zonu, a neki nude zaposlenima samo bruto iznos, sa preporukom osnivanja agencije/szr-a od strane samog radnika. Inace mom drugaru (vlasniku firme) su rebnuli 600 000 din. da plati na ime neke izmisljene(ali stvarno) kazne, a kada je trazio objasnjenje(preko veze), rekli su mu da je naredio Djilas, skupljaju pare..
Inace strane partnere pored onog pausalnog dela (taksa za isticanje firmi), uzasava i ad hoc igrarije sa pravima zaposlenih(npr. <30, >45 godina) i zarad demagogije na sta to moze da izadje...

Pamtim i zlocinacko-julovsko vreme, ovako bahato, bezobzirno i glupavo nikada nije bilo (KO HOCE DA RADI LEGALNO)..
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Član broj: 314
Poruke: 8632
89.216.32.*



+2789 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 08:02 - pre 156 meseci
Off topic

Juče u kasnim popodnevnim časovima prolazim pored parkinga kod hrama Sv. Save u Beogradu i vidim da se neki ljudi žale na kaznu parking servisa. Registracija je zagrebačka. Ljudi su uredno poslali SMS za parkiranje, ali sa stranih brojeva to ne važi, što je naravno idealna prilika da se turisti napuše tako da im nikad više ne padne na pamet da dođu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

newtesla
Aleksander Segedi
CEO / owner
Tim011 Digital doo
N 44.69344 - E 20.38175

Član broj: 147164
Poruke: 1532
ip212-200-157-154.adsl.beocity.net.

Sajt: www.knjigovodja.in.rs


+404 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 08:29 - pre 156 meseci
^^I još su taj SMS platili papreno skupo!!! Ali eto...

ontopic: A da li bi moglo da se uradi ovako: klijentu softver šalješ netom (ftp, mail, štagod), i on ima radnu verziju u roku od odmah; sutradan mu šalješ narezan CD sa svim pratećim papirima i dokumentacijom, ono - poštom, pa kad stigne - stigne, ali je sve legale. On nema čekanje, ti imaš papire. Može?
Kad, tokom pravljenja Nes kafe, umesto da uzmeš mleko iz friza tamo ustvari staviš Nes konzervu - shvatiš koliko je multitasking za*ebana i pipava rabota :)
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 08:34 - pre 156 meseci
^ Da tako se radi. Radis preko nekog SVN(version source systema) mesec dana, a na kraju meseca knjigovodja ili neko iz same firme spakuje cd i papire..

Inace sve fakture, prijemnice, otpremnice,potvrde iz DHL-a/Poste, uplate na devizni.. sve cuvajte
 
Odgovor na temu

mmix
Miljan Mitrović
Profesorkin muz
Passau, Deutschland

SuperModerator
Član broj: 17944
Poruke: 6042



+4631 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 08:41 - pre 156 meseci
E rodjaci, pa ne ide to tako. A fakturica, a placanje? Izvoz ne podrazumeva samo CD sa tonom papira, taj izvoz prati faktura i placanje ino kupca vezano za taj "izvoz".

Sloba je za 12 godina promenio antropološki kod srpskog naroda. On je od jednog naroda koji je bio veseo, pomalo površan, od jednog naroda koji je bio znatiželjan, koji je voleo da vidi, da putuje, da upozna,
od naroda koji je bio kosmopolitski napravio narod koji je namršten, mrzovoljan, sumnjicav, zaplašen, narod koji se stalno nešto žali, kome je stalno neko kriv… - Z.Đinđić
 
Odgovor na temu

dejanet
Beograd

Član broj: 19240
Poruke: 1181



+836 Profil

icon Re: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...22.06.2011. u 08:50 - pre 156 meseci
^ pa sigurno.. Ako je outsourcing vrednost fakture su troskovi firme(plate, ostalo), ako je prodaja - > trzisna vrednost.

Mozda mislis na probleme frekvencije ili cash flow ove operacije?
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Izvoz softvera je nasa sansa, ali...

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 25081 | Odgovora: 107 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.