Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Patriotizam, obaveza ili sta?

elitemadzone.org :: MadZone :: Patriotizam, obaveza ili sta?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15

[ Pregleda: 46132 | Odgovora: 298 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 01:18 - pre 157 meseci
Citat:
I uostalom da vidim na koju foru bih ja tamo mogao da (ne)radim kao što ovde (ne)radim, a da živim kao što ovde živim.


Onako kako ja (i masa mojih prijatelja iz blize okoline) vidim Srbiju je upravo ta sintagma 'ziveti na foru'.

Upravo taj nagon, da se zaobidje obicna prosta fizika i savataju trenutni prividi radi nekog brzog profita je i glavna kocnica
zasto stvari ne krecu na bolje. Svima je jasno sta treba i sta fali, samo se nepokolebivo uzdaju da ce doci trenutak i za
'njihovu foru'.

Citat:
To vam je taj "zapad": grč, napetosti, borba za napretkom, karijerom, novcem...


Nema to nikakve veze sa 'zapadom'.

Mogu iz mesta da ti nabrojim stotinak ljudi iz svog uzeg geografskog okruzenja koje znam (pocevsi od svog prvog komsije)
koji zive apsolutno cool, i ne sekiraju se nizasta. Takodje, mogu da te lako uverim (da izadjem na trenutak sa kamerom napolje)
da takvi zive daleko, daleko, daleko opustenije nego bilo ko na meraklijskom Balkanu. Provode se zdusnije, ludji su u zabavama,
vodaju bolje ribe, voze bolja kola i motore, surfuju sredom prepodne na okeanu i boli ih ona stvar za apsolutno sve na svetu.

Problem je vise u onoj prvoj generaciji, da li pridosle iz Srbije na 'zapad' ili iz Prijepolja u studentski dom, pa odatle kuda god
snovi o boljem zivotu odvedu, kojoj nema ko da drzi ledja, nije joj niko tu ostavio nikakvu predhodnu imovinu niti socijalnu
zaledjinu, i koja nema drugi izbor nego da posteno i vredno radi.

Mozes u istu grupu da ubrojis i one koji nesto imaju, ali su vaspitani da licno svojim trudom postizu sve u zivotu.

Mogucnost prosperiteta za te i takve je prava tema ove price. Kad oni naprave u zivotu, posle je lako za generacije koje dolaze.

'Zapad' se pokazao kao daleko plodnije tlo za razvoj takvih nego Balkan cak i u najboljim vremenima.

Mogu samo u jednom da se slozim sa tobom - procenat 'belih medveda' i ostalih 'zasticenih vrsta', onih 'za koje nema da nema',
za koje uvek u steku stoji po 2-3 bogate tetke...je u Beogradu narocito neverovatno veliki u poredjenju sa bilo kojim mestom na
svetu. Zapravo, ne znam da li postoji bolje mesto na kugli za taj neki profil karme.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 01:20 - pre 157 meseci
@konislav

A kod tebe se uvek desava ista pojava na svakoj temi - offtopic.

Pricas o Americi na temi odlaska u DE.
Tvrdis da je hrana u DE skuplja, argumentom neke mesare tvog ortaka iz Londona.
Kao i ovaj sa Francuskom.
I non stop zapad :D

Ne mozes ovaj dvojac elektricara za*ebati, sve ste skontali.
Na svaku moju laz i prdjenje ste slobodni obojica da odreagujete argumentom.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.103.*



+228 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 01:38 - pre 157 meseci
Citat:
Isak666: @konislav

A kod tebe se uvek desava ista pojava na svakoj temi - offtopic.

Pricas o Americi na temi odlaska u DE.
Tvrdis da je hrana u DE skuplja, argumentom neke mesare tvog ortaka iz Londona.
Kao i ovaj sa Francuskom.
I non stop zapad :D

Ne mozes ovaj dvojac elektricara za*ebati, sve ste skontali.
Na svaku moju laz i prdjenje ste slobodni obojica da odreagujete argumentom.


Dobro ima mnogo toga boljeg na zapadu. Prica je bila o drustvenom zivotu, opustenosti i sve sto ide u tom kontekstu.
Mogu da priznam da je sve bolje tamo, da je cistije, da je zdravstvo bolje, da se voze novija kola (voze se ista i ovde samo su starija), mnogo toga je bolje. Ali ako pricamo o opustenosti i bezbriznom zivotu, onda da se ne za*ebavamo. Tacno je da i ovde postaje odvratno, kako smo blize zapadu, tako postaje odvratnije po tom pitanju. Uzecu primer banaka i novih korporacija koje dolaze.

 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 01:51 - pre 157 meseci
Citat:
milanche: Problem je vise u onoj prvoj generaciji, da li pridosle iz Srbije na 'zapad' ili iz Prijepolja u studentski dom, pa odatle kuda god
snovi o boljem zivotu odvedu, kojoj nema ko da drzi ledja, nije joj niko tu ostavio nikakvu predhodnu imovinu niti socijalnu
zaledjinu, i koja nema drugi izbor nego da posteno i vredno radi.


A o čemu ja to pričam? Pa naravno da će da radi. Pošteno, vredno, i poprilično. Da bi stekao i zaradio, za sebe i klince, i naročito za one što su na vrhu piramide (gle slučaja, baš u Americi)

Citat:
milanche: Mogu samo u jednom da se slozim sa tobom - procenat 'belih medveda' i ostalih 'zasticenih vrsta', onih 'za koje nema da nema',
za koje uvek u steku stoji po 2-3 bogate tetke...je u Beogradu narocito neverovatno veliki u poredjenju sa bilo kojim mestom na
svetu. Zapravo, ne znam da li postoji bolje mesto na kugli za taj neki profil karme.


Ne mogu da se setim da sam izjavio tako nešto. Ako misliš na ono na šta mislim da misliš, i ti si nešto pogrešno ukapirao.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.103.*



+228 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 02:02 - pre 157 meseci
Citat:
milanche: Nema to nikakve veze sa 'zapadom'.

Mogu iz mesta da ti nabrojim stotinak ljudi iz svog uzeg geografskog okruzenja koje znam (pocevsi od svog prvog komsije)
koji zive apsolutno cool, i ne sekiraju se nizasta. Takodje, mogu da te lako uverim (da izadjem na trenutak sa kamerom napolje)
da takvi zive daleko, daleko, daleko opustenije nego bilo ko na meraklijskom Balkanu. Provode se zdusnije, ludji su u zabavama,
vodaju bolje ribe, voze bolja kola i motore, surfuju sredom prepodne na okeanu i boli ih ona stvar za apsolutno sve na svetu.

Mogu i ja tebi da pokazem slike i Cikaga ili Hjustona, da ti pokazem kako neki ljudi tamo zive. Opusteno do jaja, nisu mnogo druzeljubivi, ali to je zbog opustenosti.. Nemoj da mi prodajes "Americki san". Da ti pokazem slike ljudi koje zive u kamp kucicama, hiljade njih. Toga nema ovde.
Sta sam tamo video, mogo je gore od nasih cigana ovde. (Ovo cisto da promenimo slike).
Mnogo manji procenat Amerikanaca zivi ovako kako sto ti ovde opisujes, gledano procentualno nego ovde kod nas. Ovde je veci procenat bogatih.
Koliko vas tamo ima svoje kuce, a koliko otplacuje kredite. Ovde veci procenat zivi u svojim kucama. Tacno, tamo ima vise mogucnosti, ali 90% izgori u tom snu, sagori u toj trci.



Problem je vise u onoj prvoj generaciji, da li pridosle iz Srbije na 'zapad' ili iz Prijepolja u studentski dom, pa odatle kuda god
snovi o boljem zivotu odvedu, kojoj nema ko da drzi ledja, nije joj niko tu ostavio nikakvu predhodnu imovinu niti socijalnu
zaledjinu, i koja nema drugi izbor nego da posteno i vredno radi.

Mozes u istu grupu da ubrojis i one koji nesto imaju, ali su vaspitani da licno svojim trudom postizu sve u zivotu.

Mogucnost prosperiteta za te i takve je prava tema ove price. Kad oni naprave u zivotu, posle je lako za generacije koje dolaze.

Epa vidis ovaj omladinac koji je postavio temu i vecina ovih koji su isplazili jezik prema toj Americi su ta prva generacija. Njima ja i pricam celo vreme. Njih ceka, muka i znoj. Zanemarljivo mali broj ce odmah ili veoma brzo uleteti na dobar posao. Ostali ce da se muce, da bi mozda sledeca generacija videla koji beo dan.
Kazi ljudima koji procenat zaposlenih ostaje da radi duze od 8 sati. Da ne pricamo price. Da malo podiskutujemo o zdravstvenoj zastiti.
Ja sam trebao da platim 80$ za Opsteg lekara plus jos 200$ za specijalistu za povecani pritisak. Meni je jevtinije bilo da dodjem u Makedoniju, da sredim pritisak i da se ponovo vratim u USA.


'Zapad' se pokazao kao daleko plodnije tlo za razvoj takvih nego Balkan cak i u najboljim vremenima.

Mogu samo u jednom da se slozim sa tobom - procenat 'belih medveda' i ostalih 'zasticenih vrsta', onih 'za koje nema da nema',
za koje uvek u steku stoji po 2-3 bogate tetke...je u Beogradu narocito neverovatno veliki u poredjenju sa bilo kojim mestom na
svetu. Zapravo, ne znam da li postoji bolje mesto na kugli za taj neki profil karme.
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 03:01 - pre 157 meseci
@konislav

nisi bas odavno na ES-u.

Jednom davno sam napisao da ako se uzme cela sirina dijapazona USA u opsegu od 0-10
da cela Srbija od najboljeg do nalosijeg lezi negde u opsegu 3-5, bivsa SFRJ negde od 5-8.

Tako da se apsolutno slazem sa tobom da ces u USA videti daleko gore slike bede nego sto
ces ih ikada videti u Srbiji.

Takodje, (sto nisam siguran da si sasvim imao prilike da vidis), slike licnih postignuca koje
mozes videti u USA nadmasuju sve sto ces videti na mnogim drugim stranama sveta.

Slicno stoji i sa svime sto cini civilizaciju i infrastrukturu. Recimo, bez problema cu ti naci WC na
benzinskoj pumpi u severnoj Kaliforniji koji je cistiji i uredniji od WC-a u Sava Centru.

Citat:
Tacno, tamo ima vise mogucnosti, ali 90% izgori u tom snu, sagori u toj trci.


Hmmm...

Koga tacno ubrajas u tih 90% ?

Cak i ako racunas svu belosvetsku furdu koja se docepa tla Amerike, crnca iz Gane koji je dosao
da vozi taksi u NYC, i tada prvi put seo za volan i slicne profile, procenti se cak ni onda ne sunjaju
tu negde oko cifre koju navodis.

Masa ljudi svih background-a, porekla, obrazovnog nivoa ipak uspe da svoju egzistenciju napravi
boljom nego sto je ono odakle je dosao. Istina je - eksploatisu ga, ali je njemu licno bolje nego sto
ce mu ikada biti bolje tamo odakle je dosao.

Ako fokus statistike udsredredimo na realnije okvire imigranata iz Srbije, koji ipak nisu juce sisli
sa drveta, pa jos ako suzimo na ljude koji se bave IT strukama (zasta sigurno treba vise klikera
nego za prosecne druge profesije), onda stvarno moram da te razocaram:

Prema mojim procenama (a poznajem ogroman broj ljudi na svim stranama zemlje, jer isto kao i ti volim
da zujim i da srecem razne ljude), od onih koji dodju sa dobrim razlogom i dobrom zeljom, ne uspeva
negde oko 0.5-1%.

Kod porodica u kojoj su oboje u dobrim, konkretnim strukama (inzenjeri, lekari, farmaceuti, hemicari,
biolozi), taj procenat je jos i nizi.

Iz tih okvira....

...u koje mislim da upada > 85% posetilaca ES-a...

Od nekih 4-5 hiljada ljudi koje znam odavde ili odande licno znam samo jedan par sa dvoje dece koji je
pre 2-3 godine shvatio da nisu uspeli, da su izgubili na kuci u koju su ulozili dosta rada, a cene su pale
dole, zena nije uspela u okvirima svoje umetnicke profesije (tesno vezane za kompjutere) da se plasira
u Pixar ili kod Lucas-a, umorili se od svega i vratili su se.

Guess what ?

Vracaju se nazad. On je vec dosao, poslao mi rezime da pokusam da ga ubacim negde.

Pitam zasto ?

"Srbija nas isisava besmislom, teska je i mucna za svakodnevni zivot. Lepo je kad tek dodjes, medjutim
sto dalje ides, sve je nepodnosljivije i bezperspektivnije"

Znam i druga dva para koji su se vratili ne zato sto im nije islo, nego sto iz nekih tih 'tvojih' razloga -
drustvo, lakoca zivota. Prvi su otisli sa gomilom love, ziveli, krstarili po sredozemlju, pokusali da pokrenu
neki svoj biznis, da bi se samo posle dve godine vratili nazad iz Beograda. Drugi su u Niksicu pokretali neki
biznis vezan za gradjevinarstvo, imali i igraonicu, a vratili se zapanjeni skupocom i nemogucnoscu da ni
priblizno prate cene banalnih stvari (isticu koliko su potrosili samo deci za sendvice na izletu do mora).


Citat:
Epa vidis ovaj omladinac koji je postavio temu i vecina ovih koji su isplazili jezik prema toj Americi su
ta prva generacija. Njima ja i pricam celo vreme. Njih ceka, muka i znoj.


Izvini, molim te - kad je rec upravo o tima i takvima - ako su vec prva generacija, nemaju ni stan, ni kola, ni
poznanstva, dosli u novu sredinu slicno kao Terminator u onaj bar sa motociklistima....sta ih to drugo ceka u
Srbiji nego muka i znoj ?

I koji to krajnji rezultati ?

Bolji nego na zapadu ?

Za koliko godina ce uopste moci da dobiju kredit za taj stan koji moraju da otplate ?

Za koliko plata ce ga odplatiti ?

Citat:
Zanemarljivo mali broj ce odmah ili veoma brzo uleteti na dobar posao. Ostali ce da se muce, da bi
mozda sledeca generacija videla koji beo dan.


Stvarno si otkrio Ameriku.

A gde to na kugli ima da je to drugacije ?

Prva generacija na novom tlu uvek podnosi najveci teret.

Realni kvalitet neke zemlje se prema takvima i meri, prema novodoslim porodicama sa decom i normalnim
radnim navikama i zivotnim prohtevima....

...koji u toj nekoj zemlji rade i zaradjuju...

umesto da odu negde gde ce pod visokim rizikom za goli zivot da napucaju novcanike na brzinu, i
onda se vrate da 'zive zivot'.

[Ovu poruku je menjao milanche dana 05.06.2011. u 04:19 GMT+1]
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 03:14 - pre 157 meseci
Da dodam i ovo:

imam nekoliko prijatelja iz mladosti koji su ostali u Srbiji, napravili odlicnu i bezbriznu egzistenciju u
onom sto rade (mahom vezano za umetnost).

Gotovo u glas, narocito u poslednjih godinu dana, svi kazu gotovo slicnu recenicu:

'Ti znas moju pricu (, milanche),...ali dosao sam do tacke da mi je zao sto nisam otisao ranije.
Stvari su postale nepodnosljive, nemoguce je na normalne nacine zaraditi makar pristojan minimum.'
 
Odgovor na temu

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 03:23 - pre 157 meseci
Citat:
E toga ovde nije bilo nekada, i još uvek ga ima manje nego na tom vašem omiljenom zapadu.

Pa možda baš zato na tom zapadu institucije funkcionišu, ima manje korupcije, ne mora da se vuče veza da bi se dobio lekarski pregled ili izvadio neki papir u ovom životu.
Citat:
Ajd sto oni prde i lazu, ali meni su zanimljiviji ovi drugi sto nisu bili, ali bi da odu, pa grcevito brane ono sto nisu videli. To cine iz straha da im neko ne srusi san, viziju, jedinu svetlu tacku u zivotu. Tipicna prica, mit o zapadu, mit koji podgrevaju nasi gasterbajteri iz prostog razloga da ne prikazu kako im je realno, kako im je san otisao u k*rac i kako su eto oni uspeli i kako je tamo sve med i mleko. Samo je problem sto nije. Neznam kako je u Nemackoj jer nisam ni bio tamo, mozda je kao sto kazete. Ali ovi koji se javljaju iz Amerike i Kanade, mozemo da diskutujemo do kraja zivota.

Ako misliš na mene, tačno je da nisam bio u USA, ali sam radio za nekoliko USA kompanija, upoznao dosta ljudi odande, što preko interneta što lično. Ono što sam ja iz tih poznanstava zaključio, jeste ono što sam i do tada znao, a to je da ljudi nisu isti, čak i ako žive u istom gradu ili istom selu. Imao sam klijenta koji je bio poput Hitlera, ono ne možeš da progovoriš od njega kad krene da se dernja na telefon, a dernjao se za sve... i kad se probije rok (bez obira da li si ti probio rok ili neki njegov radnik tamo, svejedno je, dernja se na onog ko mu je pri ruci), i kad odeš do toaleta, pa mu 2 minuta ne odgovoriš na poruku, i kad njegov omiljeni klub izgubi... Imao sam jednog klijenta koji je bio totalna suprotnost. Čovek se jednostavno non stop zahebavao, tako da sam ja ponekad morao da ga podsećam da imamo posla za uraditi. Koliko puta mi je rekao, aj zahebi posao, dosta si radio danas, idi na pivce. Treći je bio negde između što se tiče posla, ali smo skroz opušteno razgovarali o svemu, sportu, muzici, ribama... I tako, kad se sve sabere, apsolutno je nemoguće generalizovati... neki su skroz cool, opušteni, spremni za zahebanciju i druženje... neki su stalno u grču, boje se da se posao neće završiti na vreme, pritiskaju... neki su nešto između... dakle, isto kao u Srbij, isto kao bilo gde na svetu.

I nadam se da znaš da USA ima preko 300 miliona stanovnika. Ne verujem da si uspeo sve da ih upoznaš, pa da pričaš kakvi su ljudi tamo.
Citat:
Mogu i ja tebi da pokazem slike i Cikaga ili Hjustona, da ti pokazem kako neki ljudi tamo zive. Opusteno do jaja, nisu mnogo druzeljubivi, ali to je zbog opustenosti.. Nemoj da mi prodajes "Americki san". Da ti pokazem slike ljudi koje zive u kamp kucicama, hiljade njih. Toga nema ovde.

Pa nema, zato što nema baš puno tih kamp prikolica, ali zato žive u kartonima i kontejnerima. I šta je poenta ? Da ima sirotinje i beskućnika u USA ? Pa ima i ovde.
Citat:
Mnogo manji procenat Amerikanaca zivi ovako kako sto ti ovde opisujes, gledano procentualno nego ovde kod nas. Ovde je veci procenat bogatih.
Koliko vas tamo ima svoje kuce, a koliko otplacuje kredite. Ovde veci procenat zivi u svojim kucama. Tacno, tamo ima vise mogucnosti, ali 90% izgori u tom snu, sagori u toj trci.

Moguće, ali to je zato što je mnogima ovde omogućeno da dobiju kuću od države (koja je prethodno nekome oteta) ili pak iskoriste priliku i pokupuju stanove za smešne pare, koje su naravno ostavili deci, pa sad kao imaju svoju kuću. No, te kuće će neko morati da plati. Već ih plaćamo... lošim standardom na primer. Uostalom, nisam baš siguran ni da je to tačno da ovde veći procenat ima svoju kuću. Možda po gradovima, ali po onim manjim mestima, dosta njih živi u svojim kućama. No, da se ne bismo bavili nagađanjem, jel može neka statistika koja bi to potvrdila ? Link ka nekom istraživanju ? Ili je to samo tvoja paušalna procena na osnovu dva USA grada koja si video.
Citat:
Epa vidis ovaj omladinac koji je postavio temu i vecina ovih koji su isplazili jezik prema toj Americi su ta prva generacija. Njima ja i pricam celo vreme. Njih ceka, muka i znoj. Zanemarljivo mali broj ce odmah ili veoma brzo uleteti na dobar posao. Ostali ce da se muce, da bi mozda sledeca generacija videla koji beo dan.

Čini mi se da je omladinac isplazio jezik ka DE, i o tome se pričalo u prvih par postova, a onda je vas par počelo da ubacuje u priču Amerike, Francuske, Londone, Parize, "zapad"...
Citat:
Kazi ljudima koji procenat zaposlenih ostaje da radi duze od 8 sati. Da ne pricamo price. Da malo podiskutujemo o zdravstvenoj zastiti.
Ja sam trebao da platim 80$ za Opsteg lekara plus jos 200$ za specijalistu za povecani pritisak. Meni je jevtinije bilo da dodjem u Makedoniju, da sredim pritisak i da se ponovo vratim u USA.

USA baš i nije primer jake socijalne politike i jeftinog zdravstva. Tako da ne znam zašto si se baš za nju uhvatio. Ima još zemalja na tom "zapadu".
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
Odgovor na temu

triac

Član broj: 280995
Poruke: 155
*.dynamic.sbb.rs.



+29 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 05:08 - pre 157 meseci
Hahahah smesna mi je prica o Zapadu jel uvek mislim nekako na bar 20 30 drzava a svega nekoliko je uspesnih: De, USA, Kanada, Skandi drzave i mozda Fra i Eng, Austrija i Swiss ... i otprilike to je sve...Od dvesta i kusur drzavica mi imamo ispod 10 nekih "referentnih"...


Propali smo za sve pare ko muda kroz pocepane gace

p.s

Sad cu se napijem
 
Odgovor na temu

milivoje t

Član broj: 230055
Poruke: 270
95.180.84.*



+726 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 06:41 - pre 157 meseci
Citat:
milivoje t:
Mleko 80 - poludugotrajno.
Jaja ispod 130 nema, a sve su sitnija.
Ulje najjeftinije 178.
Krompir mladi 59.
Jabuke domace 139.
Krastavac pao sa 160 na 39, i to stize lep i kvalitetan, znaci peusmerili ka nama.
Voda kisela 40 din.
Prasetina od buta 355.
To su cene od pre 5 minuta. Mesavina iz maksija i lokalne bakalnice. Znaci cene su jace nego u tabeli.

===============================================

Evo ja bio pre 2h u tempu - znaci u isto vreme
Male korekcije (pisem po secanju oprostite za koji dinar gore dole)

Ulje 143din
Jabuke 85din
Kisela(knjaz) 34din 1,5l
Krastavac 60din
Ostalo je tu negde....
Marko nemamo svi te veleprodaje blizu da mozemo da kupujemo po nizim cenama. Moje cene su cist maksi, a voda i voce/povrce bakalnica jeftinija od maksija. Ako oni ne lazu za cene u nemackoj, pod uslovom da su iz lokalne prodavnice i da je hrana ok kvaliteta, mi smo tu donji. A takvo je i moje licno iskustvo.

U ovoj celoj diskusiji nerealno je ocekivati od ljudi koji zive preko da ospu drvlje i kamenje o mestu prebivalista u zapdnom svetu. Ili ih ubediti da je njima lose, a nama dobro :D. To ne bi imalo smisla, jer inace bi se vratili u Srbiju.
Jasno je da su zadovoljni zivotom i poslom tamo, bar u dovoljnoj kolicini da klackalica cvrsto stoji na strani inostranstva vs povratka u Srbiju.

Isto tako ne mozete ocekivati da ljudi koji zive ovde kejnaju sebi po glavi pljujuci bas sve u Srbiji. Vecina tema ovde obradjuje razne anomalije i gluposti naseg drustva, kukamo, jadamo se, u stvarnom zivotu borimo ko koliko. Za neke zivot u Srbiji ima i prednosti...

Ja bih postavio ovakvo pitanje nasim forumskim drugovima sa zapada, koje nadam se nece biti shvaceno tako da uzrokuje agresivno-defanzivni odgovor, sta vama smeta preko, sta vam nedostaje iz Srbije, vidite li kakvu prednost Srbije kao mesta zivljenja ?
 
Odgovor na temu

milanche
San Francisco

Član broj: 2447
Poruke: 1200
*.hsd1.ca.comcast.net.



+1001 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 08:19 - pre 157 meseci
Citat:
sta vama smeta preko


U svakodnevici mi ne smeta nista, raja sa svih strana sveta kaze da se ovde day-to-day zivi najlakse na svetu.

Malo je trajalo dok sam uspostavio neke 'koordinate u mraku' - znam gde ce sta da me zulja, ta mesta i te situacije
izbegavam, ako bas moram - znam kako da hendlujem probleme i uzroke. Sve u svemu - jos uvek imam realan osecaj
da je 'ceo svet moj', tj. da imam sirom otvorene koridore za napredak u svakom mogucem smislu, sto se nekako stalno
i desava. Da kucnem u drvo - taman kad pomislim da sam dosao do svog licnog plafona, naidje nesto novo i jos bolje.
Naravno, treba biti vidra, spreman da munjevito reagujes na nove prilike, a okolina je takva da se stalno nesto bitno
desava.

Negde na dnu duse, smeta mi isto sto i masi drugih ljudi drugog porekla - dubinsko licemerje usadjeno iza tanke kore
opste-ljudskih ideala, jednakosti, pravde, visih principa, narocito dugotrajna haranga u medijima i zvanicnom javnom
mnjenju (mnogo manje u svakodnevnom zivotu) na sve sto je srpsko.

Citat:
sta vam nedostaje iz Srbije


Uglavnom i najvise - ono sto se nosi u sebi, sto je u velikoj vecini fizicki nestalo/izmenilo se. U susretima se pokazuje,
medjutim, da to nesto nemerljivo lako nadje nacin da uspostavi vezu sa fizicki izmenjenim okolnostima.

Citat:
vidite li kakvu prednost Srbije kao mesta zivljenja ?


Hteo, ne hteo - odatle sam. Srbija mi je 'native mode', potreban je nulti napor za prevodjenje samog sebe prema okolini,
a to se najbolje oseti kad provodis zivot u okruzenju vrlo razlicitih i dalekih etnickih skupina.

Objektivno, posmatrano sa strane, u kontrastu sa ostalim rasama i nacijama - Srbi su u korenu prilicno solaran, pozitivan
narod, tvrda skupina koja svoju ravnotezu ne prepusta lako nedacama. Naravno, nekoliko zlih decenija ima svoj doprinos
krajnjem rezultatu, koji uopste nije zgodan u masi realnih pokazatelja.

Jos objektivnije - kvalitet hrane je odlican (meso u prvom redu, takodje i voce). Kad sam u Srbiji, ne stedim se u pogledu
hrane uopste, a jedva nabacim 2-3 kile preko.

Svi koji provedu neko vreme u Srbiji kazu istu stvar - moze da se zivi vrlo lepo, mirno i lagodno, samo malo ko zna tacno
od cega i koliko dugo (a da nije neka pljacka ili ujdurma vezana za politiku i stranke).
 
Odgovor na temu

žutokljunac

Član broj: 153760
Poruke: 374
80.80.41.*



+471 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 08:23 - pre 157 meseci
Citat:
pisac: To vam je taj "zapad": grč, napetosti, borba za napretkom, karijerom, novcem...


Grč i napetost? Poznajem dosta Amera jer radim sa njima. Nisam primetio nikakvu napetost. Baš suprotno. Sasvim normalni i opušteni ljudi. Nisu nervozni, nisu nekulturni, nisu iskompleksirani ili nezadovoljni. Sve suprotno.

Priča ti je baš bzvz.
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 09:44 - pre 157 meseci
Citat:
milivoje t

Ja bih postavio ovakvo pitanje nasim forumskim drugovima sa zapada, koje nadam se nece biti shvaceno tako da uzrokuje agresivno-defanzivni odgovor, sta vama smeta preko, sta vam nedostaje iz Srbije, vidite li kakvu prednost Srbije kao mesta zivljenja ?


Meni smeta sto moram da se koristim jos uvek jezikom za koji mi treba veci napor nego za maternji.
Neko kaze da taj napor biva zauvek veci, neko da se vremenom smanji skoro na nivo maternjeg.

Fale mi ponekad tri prijatelja iz mladosti da mi upadnu nekad na gajbu jednostavno :D
Mada, i to je nesto sto mi fali vise iz "mladosti" nego iz Srbije, jer jedan je sad u Australiji, a druga dvojica rade i odgajaju decu kao i ja.
Studentski dani su prosli :D

Lepo je milanche to opisao:
Citat:
Uglavnom i najvise - ono sto se nosi u sebi, sto je u velikoj vecini fizicki nestalo/izmenilo se. U susretima se pokazuje,
medjutim, da to nesto nemerljivo lako nadje nacin da uspostavi vezu sa fizicki izmenjenim okolnostima.



 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?05.06.2011. u 23:39 - pre 157 meseci
Citat:
milanche:...Stvari su postale nepodnosljive, nemoguce je na normalne nacine zaraditi makar pristojan minimum...
Pretpostavljam da je takvima taj "pristojan minimum" jedno 1000 evra mesecno po osobi. E pa bas da mi ih nikad ne dobiju.

Ja znam jedne ludake koji verovatno imaju taj "pristojan minimum" cim stalno idu na ta surfovanja tj alternative koje postoje ovde, ali sto se mene tice, to su teeeeeeski ludaci. Ja razumem kad to rade, ili imaju zelje da te stvari rade, neki omladinci, ali sve ovo sto radi takve stvari, prica o tome i ima te zelje za takvim stvarima ako ne moze da ih radi, sve je to slucaj za psihijatra i opasan ludak, a sve to sto oni rade je samo maska za teeeesku depresiju. U Srbiji il van nje, isti djavo. Ja da sam malo "dusevan" bilo bi mi ih zao, a ovako ih se samo gadim, a zao mi je mene sto moram dea disem isti vazduh sa tim ludacima, kojih je sve vise. I u poslednje vreme mi je bas drago kad koji od takvih ludaka opandrkne. Mora da sam postao zao.
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
46.217.59.*



+228 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?06.06.2011. u 00:43 - pre 157 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Pretpostavljam da je takvima taj "pristojan minimum" jedno 1000 evra mesecno po osobi. E pa bas da mi ih nikad ne dobiju.

Ja znam jedne ludake koji verovatno imaju taj "pristojan minimum" cim stalno idu na ta surfovanja tj alternative koje postoje ovde, ali sto se mene tice, to su teeeeeeski ludaci. Ja razumem kad to rade, ili imaju zelje da te stvari rade, neki omladinci, ali sve ovo sto radi takve stvari, prica o tome i ima te zelje za takvim stvarima ako ne moze da ih radi, sve je to slucaj za psihijatra i opasan ludak, a sve to sto oni rade je samo maska za teeeesku depresiju. U Srbiji il van nje, isti djavo. Ja da sam malo "dusevan" bilo bi mi ih zao, a ovako ih se samo gadim, a zao mi je mene sto moram dea disem isti vazduh sa tim ludacima, kojih je sve vise. I u poslednje vreme mi je bas drago kad koji od takvih ludaka opandrkne. Mora da sam postao zao.


Da li se to svadjas sa nekim? Ja nisam razumeo sta si hteo reci i kome se obracas. Mozda bih se i slozio sa tobom, samo nisam razumeo sta pricas.

[Ovu poruku je menjao konislav dana 06.06.2011. u 02:31 GMT+1]
 
Odgovor na temu

yolja624

Član broj: 9380
Poruke: 1856



+643 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?06.06.2011. u 05:41 - pre 157 meseci
Ali samo u pjesmama...
A realnost nam govori da je ovdje jad i cemer i da nista sem pjesme nema. Ko god je otisao na vrijeme mogu samo da mu zavidim - iako je to veliki grijeh.

Citat:

OSTAJTE OVDJE

Ostajte ovdje!... Sunce tudjeg neba
Nece vas grijat ko sto ovo grije;
gorki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.

Od svoje majke ko ce naci bolju?!
A majka vasa zemlja vam je ova;
Bacite pogled po krsu i polju,
Svuda su groblja vasih pradjedova.

Za ovu zemlju oni behu divi,
Uzori svijetli, sto je branit znase,
U ovoj zemlji ostanite i vi,
I za nju dajte vrelo krvi vase.

Ko pusta grana, kad jesenja krila
Trgnu joj lisje i pokose ledom,
Bez vas bi majka domovina bila;
A majka place za svojijem cedom.

Ne dajte suzi da joj s oka leti,
Vrat'te se njojzi u narucja sveta;
Zivite zato da mozete mrijeti
Na njemom polju gdje vas slava sreta!

Ovde vas svako poznaje i voli,
A tamo niko poznati vas nece;
Bolji su svoji krsevi i goli
No cvijetna polja kud se tudjin krece.

Ovdje vam svako bratski ruku steze -
U tudjem svijetu za vas pelen cvjeta;
Za ove krse sve vas, sve vas veze:
Ime i jezik, bratstvo, i krv sveta.

Ostajte ovdje!... Sunce tudjeg neba
Nece vas grijat ko sto ovo grije, -
Gorki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije...

Aleksa Santic
 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?06.06.2011. u 11:06 - pre 157 meseci
Nista ne brini, jos oko 200 godina i nece ih vise biti u znacajnijem broju. Vreme radi za nas.
Citat:
konislav: Da li se to svadjas sa nekim? Ja nisam razumeo sta si hteo reci i kome se obracas. Mozda bih se i slozio sa tobom, samo nisam razumeo sta pricas.
Ma jok, samo teram kontru. I to i jednima i drugima. I ovima koji pricaju besmislice kako je ovde do yaya a "tamo" ne valja, zato sto ovde kao postoje nekakve babe i ostala rodbina, i onima koji tvrde kako ovde ne valja nista a "tamo" je do yaya zato sto "tamo" neki pojedinci imaju cime da zapuse strasni zjap debeloga mesa im. Zasto bi neko uopste trebalo da zeli da se vidja sa nekakvim tamo rodjacima, i zasto bi neko trebalo da zeli da puni zjap ne bi li tako pobegao od sopstvenog besmisla? I jedno i drugo je bolesno.

S tim da mi se ovi drugi gade malo vise. Ovi prvi su samo jadnici, a ovi drugi su manijaci koji su gledali Dinastiju pre 30 godina, onda pomislisli da je sve to stvarno, pa sve vreme, svih 30 godina bili frustrirani zato sto ne mogu da zapusavaju sebi zjap kao Aleksis Karington, a onda su docekali svojih 5 minuta, i sad gade sve sto mogu. Na primer, cuo sam za jedne od tih gadova koji valjda hoce da pocnu da proizvode biljne preparate, ovo bre, alternativna medicina, ali imaju nameru da stavljaju u njih ove obicne lekove. I onda neki smatraju da je ukidanje smrtne kazne nekakvo dostignuce. Hau jes nou.

[Ovu poruku je menjao Lesli Eldridz dana 06.06.2011. u 12:23 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?06.06.2011. u 11:31 - pre 157 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: ...onda pomislisli da je sve to stvarno...

 
Odgovor na temu

Lesli Eldridz

Član broj: 63727
Poruke: 626
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+558 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?06.06.2011. u 13:27 - pre 156 meseci
Citat:
akademik Mihajlo Marković, omladinac, 1991 ili 1992: Naša omladina nije bila psihološki pripremljena za rat. Mladi su udobno živeli, sanjajući budućnost kao u "Dinastiji" i sada je za njih šok činjenica da nema drugog izbora, već da se obuče uniforma, uzme oružje i ide da se bori....
;-)

...ili da se uzme lopata u sake pa arbajt maht fraj umesto sto se gleda u tudje dvoriste u kome je trava mnogo nekako zelenija.
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Patriotizam, obaveza ili sta?06.06.2011. u 13:57 - pre 156 meseci
Nema 'leba bez motike. Dobro, za neke ima, ali za vecinu ne.

@milanche je opisao nekoliko situacija kada su se ljudi vracali nazad. Neko zbog finansijskog neuspeha, neko jer je pomislio da ovde moze da trosi puno a pritom da raducka, neko je nezadovoljan jer ne moze da ima xxx eura pa bi zato da se iseli, itd. Uglavnom, sve zavisi od zelja i sposobnosti coveka koji hoce da ode. Licno, najzanimljiviji su mi oni koji ovde sve rasprodaju, ono kao resili su nikad da se ne vrate, odu tamo negde, pare relativno brzo odu, i onda udri u plac.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Patriotizam, obaveza ili sta?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13 14 15

[ Pregleda: 46132 | Odgovora: 298 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.