Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Cemu Bog sluzi ?

elitemadzone.org :: MadZone :: Cemu Bog sluzi ?
(Zaključana tema (lock), by Shadowed)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 52838 | Odgovora: 417 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?31.05.2011. u 21:29 - pre 157 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Zasto tako mislis?

Hoces da kazes da je ljudima koji su u stanju da ubiju 500, 5000, 500K ljudi bitno bilo sta? Pa imas i slucajeve gde su ti ljudi ubijani zato sto ne veruju u istog "boga"... Ocigledno, religija kao religija niti verovanje u "vise bice" NE MOZE da spreci stetno ponasanje.

Proslost nam je odlican dokaz za to - iako su ljudi bili mnogo vise "bogobojazljivi", to nije srecavalo da se proliva krv. "Visa sila" nije nikakav odbijac od cinjenja losih dela za sociopatski mozak.

I tako, uz pomoc posmatranja svih ovih milenijuma, pokazalo se da je za odrzavanje "drustveno prihvatljivog ponasanja" najbolja mera ZAKON, koji ima sankciju koja ce uciniti da sprovodjenje tog dela bude prilicno neisplativo pociniocu. Ni ovo ne moze da spreci 100% stvari, ali je daleko efikasnije od "svetih knjiga"...

Za same "moralne vrednosti" nije potrebna nikakva "visa sila". Normalna osoba odrasta kao drustvena jedinka koja ne cini zlo drugima zato sto ima nesto sto psiholozi zovu "theory of mind" sto omogucava empatiju tj. zamisljanje sebe u situaciji drugog. Normalne osobe zbog toga ne cine zlo drugima, zato sto se same lose osecaju zamisljajuci sebe u takvoj situaciji. Ako je tokom vaspitavanja postala sociopata (ili ima neki genetski deficit), tu nikakva bajanja o "visoj sili" ne mogu pomoci. Za takve je tu eventualno zakon, gde je pretnja sankcijom tu da ucini takvo ponasanje "skupim", ali nekad ni to ne pali... Sta mislis, kolike su onda sanse da pali prica "visa sila ce te kazniti kad umres"... Jako male.


Naravno da nekima nije bitno, ali oni su manjina, šta bi bilo da su velika većina? A zakon? Pa zakon može da napiše ko god hoće, samo ako skupi/plati dovoljno glasova. Doneseš zakon da je ok ubiti više miliona Jevreja i dobiješ kocentracione logore... gde je tu bila empatija i "theory of mind"? Možda još nije bila otkrivena?
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?31.05.2011. u 21:52 - pre 157 meseci
U tom slucaju koji pominjes, ocigledno ni religija nije pomogla. Zapravo nista nije moglo da pomogne.

Da, ljude je moguce izmanipulisati u specificnim situacijama i pretvoriti ih u zveri - nista ne menja da li ce kao alatka manipulacije biti religija, ili zakon ili politicki populizam, rasizam, etnicka mrznja (ili nesto deseto, a svasta je moguce kako nas istorija uci). Ako je manipulacija dobra i vreme pogodno (neka teska kriza, recimo), sve kocnice pucaju i sve je moguce... Tu ti onda apsolutno nista ne pomaze ako se to desi. Zato takva stanja nisu uopste korisna u ovoj diskusiji posto su u njima besmislene bilo kakve "norme" - religiozne ili zakonske, nebitno.

Medjutim, u normalnim stanjima kakvima svi teze (vecina ljudi ne voli da ratuje ili da zivi u teskoj krizi), zakon omogucava postavljanje standarda drustvenog ponasanja BEZ upliva religije u njega.

A zasto je to potrebno kada smo vec pre toga imali "religiozne zakone"?

Pa zato sto su odmah posle industrijske revolucije drzave prestale da bivaju religijski homogene zbog masovnih migracija ljudi kao i veceg stepena obrazovanja. To je zahtevalo drugaciji sistem odrzavanja reda i zakona jer religiozna pravila ocigledno ne bi mogla da apliciraju na sve gradjane.

Meni se ne bi dopadalo da me drzava prisiljava da se drzim religioznih normi bilo koje religije zato sto nisam pripadnik nikakve organizovane religije niti smatram ucenja bilo koje od njih relevantnim za sebe. Sumnjam da bi neki hriscanin voleo da mu se namecu islamske norme ponasanja, kao i obrnuto.

Prema tome - pametne drzave su propisale svetovne zakone, a religiju ostavili za crkve/hramove/dzamije/ i za one koji u to veruju...

Koliko vidim, nista im ne 'fali... cak su sprecili sve probleme koji bi nastali drzavnim monopolom na neku religiju.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?31.05.2011. u 22:16 - pre 157 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: U tom slucaju koji pominjes, ocigledno ni religija nije pomogla. Zapravo nista nije moglo da pomogne.


Možda, ali zanimljivo da su u fašizmu prezirali religiju i planirali da je iskorene čim bude povoljna prilika. Btw, mada kažeš da ne bi voleo da se držiš religijskih normi, mogao bih se kladiti da ih se ipak pridržavaš - ne ubij, ne kradi, poštuj roditelje... zvuči poznato?
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?31.05.2011. u 22:16 - pre 157 meseci
Pocetno pitanje je nepotpuno. Cemu bog sluzi... kome? Nekima sluzi u jednu svrhu, nekima u drugu..
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?31.05.2011. u 22:31 - pre 157 meseci
Citat:
Miroslav Jeftić: Možda, ali zanimljivo da su u fašizmu prezirali religiju i planirali da je iskorene čim bude povoljna prilika. :)


To sto su fasisti prezirali religiju nije zato sto je religija "dobra" a oni su bili "losi", vec zato sto njihova totalitarna ideologija nije dozvoljavala nikakve druge ideologije koje bi je oslabile - ne mozes imati dve dogme u takvoj vrsti totalitarizma.

Citat:

Btw, mada kažeš da ne bi voleo da se držiš religijskih normi, mogao bih se kladiti da ih se ipak pridržavaš - ne ubij, ne kradi, poštuj roditelje... zvuči poznato? ;)


Apsolutno netacno.

Da bi to bile "religiozne norme", ja bih morao da se suzdrzavam od ubijanja zbog toga sto, ako to uradim, necu ici u raj. Ili zato sto "biblija/kuran/moj svestenik... tako kazu"...

Ne, ja ne ubijam druge ne zato sto se bojim "bozje kazne" vec zato sto je to apsolutno protiv mojih moralnih shvatanja i predstava o svetu oko sebe. I mojim shvatanjima ne treba nikakva zamisljena kazna posle smrti (posto smatram da posle smrti vrlo verovatno nema ni govora o zivotu nekakve "duse" koja bi mogla biti kaznjena), vec mi je dovoljno sto sam sa sobom ne bih mogao da zivim sa tako necim na savesti.

Ako nekome to nije dovoljno i nema savest, bolje je da postoji zemaljski zakon koji ce ga ubediti u suprotno nego nekakav "nebeski" tamo "posle smrti", posto je to za mnoge sasvim dug period da budu opusteni u svojim nedelima.

A za one kojima ni zemaljski zakon nije dovoljan - mozes da se kladis u to da im ni "nebeski" nece raditi posao.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?31.05.2011. u 23:07 - pre 157 meseci
Neki tvrde da su takve vrednosti 'hardcoded' Btw,

Citat:
vec zato sto je to apsolutno protiv mojih moralnih shvatanja i predstava o svetu oko sebe... dovoljno sto sam sa sobom ne bih mogao da zivim sa tako necim na savesti.


Pomeni samo još Boga negde i skoro da zvuči kao propoved
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?31.05.2011. u 23:29 - pre 157 meseci
Sto propoved? To je moje licno shvatanje koje sam naveo kao odgovor na pricu o nekim eventualnim "religioznim ucenjima" - a ne poziv da drugi imaju isto takvo misljenje.

Razni ljudi imaju razna moralna shvatanja, ne pada mi na pamet da im "propovedam" kakvo to misljenje treba da bude, niti to ima bilo kakvog smisla uopste (kanda smo malo matori pa da mozemo da menjamo tako nesto).

Citat:

Neki tvrde da su takve vrednosti 'hardcoded' Btw,


Hardcoded? Hardcoded malo sutra - ostavi dete da odraste u porodici kriminalaca i ubica, i sanse da ce postati bas to su velike. Normalno detinjstvo je to sto oblikuje te stvari u pozitivnom smislu. Ako toga nema, imas vrlo moguceg sociopatu u nastajanju.

A da bi roditelji imali normalno dete, a ne sociopatu - nema potrebe da koriste "propovedi".

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?31.05.2011. u 23:38 - pre 157 meseci
Propoved, ne u smilu poziva, već sadržaja, odnosno da se vrlo malo razlikuje od izvornih učenja da tako kažem. Uzgred, možda ne svi, ali dobar deo tih kriminalaca još kako zna da to što rade nije dobro/društveno-poželjno/zakonito - nazovi ga kako hoćeš, ali su sami tako odlučili.
 
0

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?01.06.2011. u 00:00 - pre 157 meseci
Vidi, Jefticu,

Nema to veze nikakve sa propovedima. Sve te stvari se same stvaraju normalnim odrastanjem u normalnoj sredini. Ako odrastes u bolesnoj sredini, sistem vrednosti ce ti biti poremecen, pa nista od ovoga gore ne vazi. Ove stvari su samo-evidentne ako si imao normalno odrastanje, nema potrebe da se to objasni sa pricom "propoved kaze...".

Zakon je bas za te koji to ne prepoznaju, pa im trebaju dodatna "pojasnjenja". Tome je sluzilo i religijsko propovedanje PRE nego sto smo izmislili zakon za te slucajeve :-) Ostatak je normalan bez potrebe da mu se to "crta".

Zasto ne krades? Zato sto kada razmislis kako bi se TI osecao da ti neko nesto ukrade, ukapiras da to nije dobro ciniti.
Zasto ne cinis prevaru kad si u braku? Zato sto kada zamislis kako bi se TI osecao, shvatis koliko je to odvratno.
Zasto ne ubijas? Pa ne bi voleo da tebe neko rokne, pa to neces ciniti drugom.

Nema nikakvog pozivanja na neke "propise" i "zakone" bilo da su drzavni ili religiozni + sve se svodi na TEBE i to kako ces se TI osecati i to ljudi sami ukapiraju ako su normalno odrastali.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
0

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?01.06.2011. u 00:35 - pre 157 meseci
Citat:

Zasto ne cinis prevaru kad si u braku? Zato sto kada zamislis kako bi se TI osecao, shvatis koliko je to odvratno.

Ako tvoja žena/devojka ne sazna za prevaru onda se to nikad nije ni desilo.

Bila je na diskaveriju emisiija sa morganom freemanom ono o kosmosu, gde su lepo dokazali da smo mi zapravo deo nečije igrice i ti programeri što su nas isprogramirali su zapravo bogovi. Kao sims samo malo komplikovanije.
 
0

HeYoo

Član broj: 72595
Poruke: 491



+1017 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?01.06.2011. u 01:07 - pre 157 meseci
Citat:
Bila je na diskaveriju emisiija sa morganom freemanom ono o kosmosu, gde su lepo dokazali da smo mi zapravo deo nečije igrice i ti programeri što su nas isprogramirali su zapravo bogovi. Kao sims samo malo komplikovanije.

Odlican serijal, samo sto nisu nista dokazali vec ukazali na razlicite mogucnosti i razmisljanja.
 
0

Ixtis
Niš bate, Srbija bato

Član broj: 7830
Poruke: 169
217.16.130.*



+42 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?01.06.2011. u 01:38 - pre 157 meseci
... gledam samsungov daljinac na stolu, i primetim ukrasnu sveću kraj njega. Setim se da bi mogla da padne jedna turska kafica. Kasno je brate da pustim radio, i ako bi mi baš dobro pala Tomina "Dal je moguće". A i ovaj snoopy na šoljici, davno ispijenog nesa, mi nekako nazebo, sa sve ovom smešnom kapicom na glavi. Osluškujem da mi se slučajno junior nije probudio, i za svaki slučaj, stavljam šerpu sa supicom u frižider. A i eurokrem nije više ono što je nekada bio. Ubi me ova neizvesnost, a i mrak je pa mravi spavaju. Nema veze, i onako je već... sutra!!!
Debian & Win 7
 
0

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
109.175.68.*



+13 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?01.06.2011. u 08:22 - pre 157 meseci
"Vise sile" ce uvijek biti, dok god postoji Homo Sapiens. Nedostatak informacija, tj. neznanje o pojavama i silama koje nas okruzuju se odlicno puni sa religijskim objasnjenjima. Ta objasnjenja su busna ko sito, ali to ne sprijecava "mase" da ih uzimaju zdravo za gotovo.

Nekad je Sunce bio bog, sada vise nije. Danasnje tumacenje je da je bog napravio tu veliku kuglu plazme... itd.

Mislim da nasa rasa (globalno) nije u stanju da opstane bez nekog lidera, pa ko god on bio. Uvijek moramo imati nekog iznad nas, cast izuzecima.


 
0

triac

Član broj: 280995
Poruke: 155
*.dynamic.sbb.rs.



+29 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?01.06.2011. u 09:16 - pre 157 meseci
Citat:


Svaka ti se pozlatila
 
0

jnk
beograd

Član broj: 29216
Poruke: 1472



+1498 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?01.06.2011. u 09:30 - pre 157 meseci
Citat:
wex-alpha: "Vise sile" ce uvijek biti, dok god postoji Homo Sapiens. Nedostatak informacija, tj. neznanje o pojavama i silama koje nas okruzuju se odlicno puni sa religijskim objasnjenjima.


Ja nemam ništa protiv njih dokle god te stvari obavljaju u privatnoj režiji a ne da mi paradiraju po ulicama.
 
0

triac

Član broj: 280995
Poruke: 155
*.dynamic.sbb.rs.



+29 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?01.06.2011. u 20:11 - pre 157 meseci
Sluzio ne sluzio igranka oko Boga je vise nego u krizi, videcemo da li ce neko raditi neki apdejt da se vrati "stara" slava...

p.s

Onaj zidov bi mogao bas sada da vaskrsne, to bi podiglo rejting na berzi vernika :)
 
0

wex-alpha
Sarajevo

Član broj: 7580
Poruke: 845
*.dynamic.telemach.ba.



+13 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?01.06.2011. u 20:47 - pre 157 meseci
U krizi? Meni se cini da je igranka veoma aktivna.
 
0

Onaj

Član broj: 260000
Poruke: 131
*.adsl.eunet.rs.



+196 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?01.06.2011. u 23:10 - pre 157 meseci
Citat:
triac: Sluzio ne sluzio igranka oko Boga je vise nego u krizi


Možda ali u religijama poput npr. hrišćanstva i sl. gde je "sveta knjiga" npr. Biblija i sa strane elementarne logike realno gledano loše osmišljena. Davno sam negde pronašao podužu listu neoprostivih nelogičnosti iz Biblije, jedna od njih je logička nemogućnost postojanja Kajinove žene.

Po Bibliji Bog je stvorio Adama od čijeg je rebra stvorio ženu Evu. To su, dakle, jedina ljudska bića koja je Bog stvorio. Adam i Eva, praroditelji, su imali samo dvoje dece, tačnije dvojicu sinova Kajina i Avelja. Kajin je još kao vrlo mlad, prema Bibliji, ubio svog takođe vrlo mladog brata Avelja (Avelj prema samoj svetoj knjizi Bibliji je takodje bio mladić koji još nije stigao da ostvari potomstvo). Kajin je zatim posle ubistva svog brata nastavio putovanje ka istoku i onda se uskoro (ta na na naaaa!) dešava jedna od brojnih logičkih grešaka pis(a)ca Biblije - Kajin upoznaje neku ženu kojom se ženi a koja ni prema samoj Bibliji nikako ne bi mogla da postoji jer jedina ljudska bića koja su preostala od Božje kreacije u tom trenutku su jedino: Adam, Eva i Kajin.

Citat:
1.Mojsijeva, glava 4

“17. pozna Kajin ženu svoju, a ona zatrudne i rodi Enoha. I sazida grad i prozva ga po imenu sina svog Enoh.”


Izvor: Biblija, autor: čovek (ljudski je grešiti)

Nekima je više desetina ovakvih nelogičnosti dovoljno da se zapitaju i posumnjaju, nekima nije i treba poštovati i jedne i druge.
Neki su uspeli da se zapitaju odakle postoje i belci i crnci i žuti azijati i crvenokošci a sve to uz negiranje evolucije - dakle od 2 praroditelja Adama i Eve a postoji toliko rasa... itd, itd...

Raspisah se... Mislim da pre postoji promena mišljenja po pitanju shvatanja Boga a ne i odbacivanje Boga. Poenta je da misao o Bogu evoluira i neće nestati sa propadanjem neke od religija.
Slobodan i otvoren internet = elementarno ljudsko pravo
 
0

morihei ueshiba

Član broj: 174125
Poruke: 294
*.cust.dsl.vodafone.it.



+435 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?02.06.2011. u 09:58 - pre 157 meseci
Citat:
pozna Kajin ženu svoju


U zargonu svetog pisma "poznati" ne znaci upoznati ili sresti,vec oznacava radnju koja prethodi trudnoci. Sto dalje znaci da je Kain vec imao zenu,a kako je dosao do nje to je vec drugo pitanje. Verovatno mu je bog stvorio,nema drugog nacina. Nigde se ne kaze da jeste,ali se nigde ne pominje ni da nije. Sad,ako hocemo da razmatramo razne varijante,meni se cini da u ono vreme bog jos nije dosao na ideju da napravi zatvor,nego mu je jednostavnije bilo da ubici natovari bedu na vrat i kazni ga tako sto ce da mu stvori neku rospiju koja ce da mu zvoca po ceo dan. Ono,izgleda malo prestroga kazna,ali ocigledno nije bilo drugog resenja

Da dodam samo da je,po nekim izvorima bog uvideo da je preterao sa kaznom,pa je resio da resio da Kainu olaksa malo tako sto ce mu stvoriti mesto gde bi mogao malo da ode i da se opusti posle sljakanja na njivi i pranja sudova posle vecere,pa je tako stvorio kafanu. Dalje je sve islo normalnim tokom: http://www.imdb.com/title/tt0125212/

Posle toga se sve manje-vise zna

[Ovu poruku je menjao morihei ueshiba dana 02.06.2011. u 11:11 GMT+1]
Mio papa' dice che ogni uomo ha tre misure:
altezza, larghezza e lunghezza
 
0

Ankalagon the Black

Član broj: 126324
Poruke: 24
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+250 Profil

icon Re: Cemu Bog sluzi ?02.06.2011. u 10:47 - pre 157 meseci
@ueshiba , ulepsao si mi dan :)
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Cemu Bog sluzi ?
(Zaključana tema (lock), by Shadowed)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 52838 | Odgovora: 417 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.