Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18474 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 16:38 - pre 157 meseci
Pocinje polako da mi pripada muka od tekstova u novinama koji pisu na srpski jezik engleske reci: Iphone (Ajfon), QuadCore (Kvadkor), Apple itd itd itd ...

Mislim jel tako i u svetu (ovde u Austriji nije - potvdjujem i potpisujem) ili samo u Srbiji?



 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 16:46 - pre 157 meseci
Novine pisu samo po pravopisu srpskog jezika.
Nekad zvuci glupo, ali tako je kako je.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 16:51 - pre 157 meseci
Citat:
ChanMaster: Pocinje polako da mi pripada muka od tekstova u novinama koji pisu na srpski jezik engleske reci: Iphone (Ajfon), QuadCore (Kvadkor), Apple itd itd itd ...


Ne znam koliko poznaješ srpski jezik, ali u njemu npr. ne postoji slovo Q. Tako da ni pored najbolje volje novinari ne mogu u tekstu na srpskom jeziku da napišu "QuadCore" jer to više nije srpski jezik. Pretpostavljam da ni novinari u Austriji ne pišu "本田技研工業", nego napišu lepo "Honda"?

//edit: hvala Miroslavu za ispravku, tako se ne piše Honda :D

[Ovu poruku je menjao jablan dana 16.05.2011. u 18:03 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 16:57 - pre 157 meseci
Tako se ne piše Honda Elem, čisto sumnjam da je to samo praksa kod nas.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 17:24 - pre 157 meseci
A u cemu bi tacno bio problem ako bi QuadCore bio naziv na originalnom a ne na srpskom jeziku? :)
A da ne pricamo da se IPhone bez problema pise samo slovima koja se pojavljuju u srpskom jeziku.

Inace, najsmesnije mi je u vestima casopisa Mikro kada raspale sa tim a neke reci ni ne znaju kako se citaju.
 
Odgovor na temu

BluesRocker

Član broj: 20536
Poruke: 1130



+394 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 17:45 - pre 157 meseci
@jablan

Jezik je nešto što se stalno razvija i menja, tako da ne vidim razlog da se ne unesu neke promene. Ako je engleski svetski jezik i jezik koji preovlađuje u IT svetu, a IT su nekada bile budućnost a danas čine život i svakodnevnicu, zašto se ne bi engleske reči pisale u originalu na srpskom jeziku? Ako se fizičke veličine i hemijski simboli pišu engleskim latiničnim znakovima, zašto ne bi i nazivi "brendova"? "Fijat" nije ništa, ja mogu da registrujem to ime kao i "Koka kolu". Zato kad napišeš "Fiat" i "Coca Cola" zna se na šta tačno misliš.
Romanes Eunt Domus
 
Odgovor na temu

Isak666
DE

Član broj: 178292
Poruke: 758
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+586 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 17:52 - pre 157 meseci
Citat:
jablan:  Pretpostavljam da ni novinari u Austriji ne pišu "本田技研工業", nego napišu lepo "Honda"?


Japanski jezik ima i latinicnu verziju.
Cini mi se da je u nekim slucajevima pravopisom dozvoljeno pisanje izvorno pojmova na stranim jezicima.
Ne bi bilo lose da se pravopisom regulise da se moze u svim slucajevima koristiti i izvorno napisan pojam i "prepevan" na srpski.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 18:07 - pre 157 meseci
Citat:
Shadowed:A da ne pricamo da se IPhone bez problema pise samo slovima koja se pojavljuju u srpskom jeziku.

To samo komplikuje situaciju, jer u srpskom imamo pravilo "citaj kao sto je napisano", pa ako se na prvi pogled ne vidi da to nije srpski jezik - eto problema. Secam se, pre 20 godina kad je izasao prvi Windows, a u to vreme nije 90% populacije u Srbiji znalo osnove engleskog jezika kao danas, vec mozda 30%, pa je to izgovarao kako ko stigao... Tako i danas jedni kazu Vindovs, drugi Vindouz, treci Uindouz... Bolje je da tako novinari uvedu neki pravilan izgovor kao standard i pisu tako par godina, dok se narod navikne. Zatim, problem mnozine. Procitaj glasno "ja imam 2 Iphones", mozda ces i sam imati problem kako to da izgovoris :)


Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 18:47 - pre 157 meseci
Ljudi, imamo definisan pravopis, i treba ga se držati. Strane reči se transkribuju po definisanim pravilima, za izgovor na našem jeziku. Mislim da je dozvoljeno (izvinite, nisam lingvista, a pravopis se menja, kao i jezik, uostalom), ostaviti nešto u originalu, a to uvek kad ne znaš kako se pravilno transkripcija vrši, a mislim i uz transkripciju, moguće je navesti i u originalu kako se piše, pod navodnicima. Ako neko misli da je bolje to što Nemci, Hrvati, i Englezi rade, nek' bude dosledan i u originalu piše i arapski i ruski i kineski. Kako će stranac da izgovori moje ime? Boudžan Bozovik? Upravo zato mi imamo dobar sistem, a oni loš, jer u originalu pišu samo latinicu, pa šišaju slova kojih u njihovom alfabetu nema, pa izgovaraju kako im se svidi, a transkripciju vrše za jezike koji se pišu drugačijim pismom, i to bez jasnih pravila, već i to kako se kome svidi. Samo za kineski ima bar par različitih transkripcija koje se koriste u engleskom jeziku, i opet je izgovor samo aproksimacija, što i mora biti, jer ni mi ovde nemamo npr. islandsko ð ili grčko θ, nego moramo da ih zamenjujemo našim suglasnicima. Bila je već tema o ovome na [es] kako mi se čini.

[Ovu poruku je menjao bojan_bozovic dana 16.05.2011. u 20:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vilil1

Član broj: 174605
Poruke: 765



+1499 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 18:55 - pre 157 meseci
Citat:
pctel:  Procitaj glasno "ja imam 2 Iphones",

Ja probao. Bas je kul. Ups, moja greska...bas je "cool".
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 19:01 - pre 157 meseci
Vilil1, pa treba kul, a manje je poželjno "cool", sem ako nisi iz Srbije, pa koristiš bosanski ili hrvatski pravopis. Mislim da je tamo upravo obrnuto, ali to samo pretpostavljam.
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 19:38 - pre 157 meseci
Citat:
jnk: Meni polako počinje da pripada muka kada ljudi ne znaju padeže sopstvenog jezika a nešto pričaju o pravopisu.


Nemoj prebrzo da zakljucujes o znanju padeza na osnovu jedne recenice... U afektu mi izmaklo - ok nije opravdanje ali se desava...

To sa transkribovanjem i ostalim peripetijama je samo izgovor da bi se narod jos vise zatupio.

Zasto ni u jednoj drzavi ne pisu na taj nacin?

Svaka drzava ima svoja pravila pisanja i pravila izgovora, pa opet pisu originalnim imenima..



 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 19:44 - pre 157 meseci
Pišu Rusi tako. I Ukrajinci takodje, jednostavno pišu ćirilicom strane reči i imena, a i Kinezi i Japanci, svojim pismima, najpribližnije izgovoru. Baš ću ja da znam kako se neko holandsko ime ili druga reč izgovaraju, ili islandsko, ili tursko. Možda će da ti zasvetli lampica, pa ćeš shvatiti koliko transkripcija ima smisla.
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 19:48 - pre 157 meseci
@Jablan

Slovo "Q", istina ne postoji u Srpskom jeziku i po tim pravilima "pravopisa" ne mora ni da se nauci. Nema ni "W" a kamoli "@" pa ga svi itekako naucise i znaju cemu sluzi...

Jel bi trebalo da se i "@" transkriptuje da bi bilo "po pravilu"?

Milslim, jel to Srbija ide napred ili nazad?



 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 19:51 - pre 157 meseci
Citat:
bojan_bozovic: Pišu Rusi tako. I Ukrajinci takodje, jednostavno pišu ćirilicom strane reči i imena, a i Kinezi i Japanci, svojim pismima, najpribližnije izgovoru. Baš ću ja da znam kako se neko holandsko ime ili druga reč izgovaraju, ili islandsko, ili tursko. Možda će da ti zasvetli lampica, pa ćeš shvatiti koliko transkripcija ima smisla.


Rusi, Kinezi, u kojim to novinama?

To sa lampicom mi stvarno ne pomaze, dodao bi i jedan agregat da pomogne da shvatim ali ne ide... mislim stvarno se iskreno trudim...

Sto se imena tice - ovde su svabe uveli "Č, Ć, Đ, Š, itd" ne bi li pravilno ispisivali nasa imena iako ih ne kapiraju ili ih neznaju procitati...

Glupave svabe jel da?

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 19:54 - pre 157 meseci
Citat:
ChanMaster: Milslim, jel to Srbija ide napred ili nazad?

Pa sa proizvoljnim shvatanjem pravopisa i gaženjem sopstvenih pravila i zakona napred neće svakako.

Citat:
Rusi, Kinezi, u kojim to novinama?


http://zh.wikipedia.org/wiki/%E9%BA%A6%E5%BD%93%E5%8A%B3
http://ru.wikipedia.org/wiki/%...%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B4%D1%81

Itd
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 19:59 - pre 157 meseci
@chanmaster
Naravno da ide napred! Misliš li stvarno ja ja trebam znati kako se čitaju razni evropski jezici, da bih znao da izgovorim ono što je napisano? Sa engleskim jezikom ima malo problema, jer ga većina zna, pošto je danas lingva franka, ali sa holandskim, na primer? Osim ako ne misliš ceo fonetski alfabet da ubacimo u naše pismo, i od svakog zatražimo da ima završenu lingvistiku, transkripcija je bolja. De Rojter je bolje od De Ruyter http://en.wikipedia.org/wiki/Michiel_de_Ruyter Ili trebam holandski da učim, kao i svi ostali? pa onda turski, pa švedski, pa danski... Samo da bi mogli takav srpski da upotrebljavamo?
@jablan
To McDonalds je samo u zagradi, nakon kineskog izgovora, kao da ja pišem Mekdonalds (McDonalds)

Hvala bogu da se vi ne pitate kakav pravopis srpski jezik treba da ima!
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 19:59 - pre 157 meseci
Evo ti jednog banalnog primera.

Zamisli da se Bruce Willis tek pojavio (iliti neka zgodna manekenka iliti glumica koje ima grudi da puknes) i nasi ti lepo napisu "Brus vilis" i ti hoces da saznas nesto vise o tom liku...

Hoces li biti ogranicen u potrazi ako mu neznas pravo ime???

 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 20:05 - pre 157 meseci
@bojan: Pa to sam i naveo kao primer, da Kinezi transkribuju.

@ChanMaster: Bićeš otprilike isto ograničen kao kad pretražuješ nešto na srpskom, a ne znaš da se "ne znaš" piše odvojeno - tj. nećeš biti ograničen pravopisom već sopstvenim neznanjem.
 
Odgovor na temu

ChanMaster

Član broj: 12043
Poruke: 551
*.3.14.vie.surfer.at.



+61 Profil

icon Re: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?16.05.2011. u 20:05 - pre 157 meseci


OK ubedio si me samo ako malko bolje pogledas opet pise Macdonalds a ne Mekdonalds, «Big Mak» Big Mek (Sto bi nasi napisali)

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Jel ovo praksa u celom svetu ili samo u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 18474 | Odgovora: 73 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.