Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Upis na FDU-Filmska i televizijska režija

[es] :: Vodič za učenje :: Upis na FDU-Filmska i televizijska režija

[ Pregleda: 5413 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

R9Jovan
Ucenik

Član broj: 283365
Poruke: 1
*.crnagora.net.



Profil

icon Upis na FDU-Filmska i televizijska režija15.04.2011. u 09:52 - pre 158 meseci
Ove godine cu da pokusam da upisem filmsku i tv reziju na FDU. Ako ima neko ko je to upisao ili je barem pokusao, da mi da par savjeta o prijemnom i da mi odgovori na nekoliko pitanja. Takodje me zanima gdje mogu kupiti sledece knjige:

Jerži Plaževski: JEZIK FILMA 1 i 2, Institut za film, Beograd,1971-1972.
Mišel Šion: NAPISATI SCENARIO, Naučna knjiga, Institut za film, Beograd,1989.
Stjuart Kaminski: ŽANROVI AMERIČKOG FILMA, Jugoslovenska kinoteka, Beograd, 1995

Svaki savjet i pomoc je vise nego dobrodosao.
Unaprijed hvala
 
Odgovor na temu

MaRTuha
Marija Jovanovic
Cetinje,Crna Gora

Član broj: 295646
Poruke: 1
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Upis na FDU-Filmska i televizijska režija20.12.2011. u 09:14 - pre 150 meseci
Ove knjige sam ja narucila u knjizari,dosle su iz Beograda,tako da pretpostavljam da ih neka knjizara posjeduje,samo malo potrazi,i obavezno pogledaj izdavaca,Imas to na internetu.U krajnjem slucaju,gradska biblioteka ima ponudu filmske literature,mozes da kopiras ili sto god.
Ja bih ti rekla,pored ovoga sto si naveo/la da procitas jos:

Gregor i Patalas: ISTORIJA FILMA
LEKSIKON FILMSKIH I TELEVIZIJSKIH POJMOVA
Radosav Lazić: UMETNOST REDITELJSTVA
Daniel Eridžin: GRAMATIKA FILMSKOG JEZIK
To sam barem ja morala.

Imas test opste kulture,oko nekih 60 pitanja.To relativno nije tesko,pokusaj pored ovih knjiga da se informises (imas net) o ljudima koju su doprinijeli vaznost filmu,doduse ove knjige sve to kazuju,ali desi se neko pitanje tipa "Koje nacionalnosti je Kurosava?" i tako neke stvari.Ova ti stavka nije eliminatorna tako da se ne opterecuj previse.
Imas dalje,pisanu analizu.Daju ti film,pises esej o istom,sopstveno vidjenje.Nemoj nista da pises sto nije proizvod TVOJIH ubjedjenja,stavova i misljenja iliti pisi iz sopstvene glave.Ovo takodje NIJE eliminatoran dioprijemnog(samo sto to ne znaci da TREBA da se maksimalno potrudis)
Onda ide uspmeni ispit/razgovor s tobom iliti intervju.Ovaj dio je eliminatoran.
Tu ti spada,provjera znanja iz obavezne literature,i odbrana svog rada,tacnije analize filma.Sto bi samo znacilo,da treba da NAUCIS sve to sto procitas.
Poslednje,praktican rad,on je u trajanju od 3 minuta.Iliti,moras da SNIMIS to sto zamislis,to radis (naravno) uz pomoc strucnih ljudi sa fakulteta,ali GLAVNU ULOGU preuzimas ti.

To e sto se tice prijemnog.Ja bih ti pored toga savjetovala,da pogledas sto je vise moguce filmova Bergmana,Hickoka,Kopole,Polanskog,Kjubrika,Linca,Istvuda,Kurosave,Skorceza,Tarantina,Aranovskog,Del Tore.Mani se Nolanovog Inceptiona.Vec ce te sva literatura uputiti na filmove koje MORAS da pogledas.Da se razumijemo,nema vajde od gledanja komedijica ili "Umri muski" i tako tih zajebancija.Fokusiraj se pretezno na kult.Kao "vrtoglavica" - Hickok (od njega je pozeljno pogledati svaki film,pogotovo one koju su doveli film do revolucije (imas u literaturi),"sedmi pecat" "Persona" i "Divlje jagode" od Bergmana (ja sam od njega pogledala preko 40 filmova,ali jer ga VOLIM,a ti pogledaj sto vise(ako vec nijesi) s tim sto ova 3 MORAS da pogledas."Paths of glory" Kjubrik,sa Kirk Daglasom (obavezno pogledati).
Podjes ustvari na IMDB (jer ako sad krenem s nabrajanjem,nikad kraja),i imas TOP 250 movies of all time.Gledaj (koje nijesi gledao/la) s te liste,sve da pogledas.Ali nije samo bitno pogledati film,to umije svako.Analiziraj film,i rezisera,udji svakome reziseru u rutinu (tako da nije dovoljno pogledati samo jedan film od nekog velikana),nauci tj opazi cime se istice,cemu pretenduje,i koji je glavni SMISAO njegovih filmova.Pretpostavljam da vec imas (ali svako treba imati jednog rezisera koji ti je miliji od ostalih) sto ces im reci zasto i zbog cega.Ja za takvog smatram Bergmana.KUltne Western filmove,cuvenog Leonea ili Istvuda pogledaj (iako ih mozda(kao vecina)ne volis).Onda malo skreni pa pogledaj ,kao npr muziku za film.Tipa Ennia Moricconea ili Hanz Zimmera,procitaj biografije.Gledaj u principu da naucis i zapazis sto vise stvari,ne fokusiraj se samo na reziju,prosiri krug,glumci takodje.Ne pominji Brus Vilisa ili Skarlet Johanson kao BOga te molim (ovo kao sala).
Tamo bjeze od sablona i od komercijale (mada svako ko je navikao na TO,ne bi uopste trebao upisati taj fakultet),tako da bjezi i ti.Oni gledaju mnoooooogo dublje od "Americke pite"

Dakle,dobro se pripremi,nauzi,procitaj,zpisi i gledaj.Budi svoj/a i drugaciji,odskaci od ostalih i bice sve kako treba.Ja sam diplomirala ove godine na Fdu na Cetinje.I to je krvav znoj dok ga zavrsis,ali se ispali,ako je to ono sto volis.Ko ne osjeca VELIKU ljubav prema tom "pozivu" nema vajde,ni prici vratima fakulteta.

Zelim ti svu srecu.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Upis na FDU-Filmska i televizijska režija

[ Pregleda: 5413 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.