Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a

[ Pregleda: 2329 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milosicko
Milos Jovanovic
Nis,Srbija

Član broj: 279524
Poruke: 23
212.178.236.*



Profil

icon GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a02.04.2011. u 23:03 - pre 158 meseci
Postovani,nedavno sam skinuo open source program (Project Management Software) pisan u PHP-u. Na naslovnoj stranici ovog software-a je njihov logo koji vodi ka njihovom sajtu i samo jedna login forma.

Mene interesuje nekoliko stvari:

1) da li ovakav software moze da se postavi na svoj sajt (tj. na hosting)?

2) da li mogu izbaciti njihov logo i staviti moj logo iznad login forme jer mislim da je nekako logicno da na mom sajtu stoji moj logo? Da li pri tom moram negde imati njihov link,baner ili sl.?

3) da li imam pravo menjati taj open source software i prilagoditi ga svojim potrebama (na primer ja sam u njihov sistem dodao valute sto ranije nije bilo moguce,takodje sam modifikovao neke admin privilegije itd.)?

Ne razumem se mnogo u te pravne stvari a hteo bih da sve propise ispostujem,pa nemojte zameriti ako su pitanja neadekvatna (tj. glupa :) )

Hvala unapred na odgovorima.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a02.04.2011. u 23:07 - pre 158 meseci
Koja tačno licenca je u pitanju?
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

milosicko
Milos Jovanovic
Nis,Srbija

Član broj: 279524
Poruke: 23
212.178.236.*



Profil

icon Re: GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a02.04.2011. u 23:19 - pre 158 meseci
Open Source (GPL)
Current Release: 0.6.5
Date: August 26, 2010

Ovo sam dobio uz software:
http://rapidshare.com/files/455621044/license.txt
 
Odgovor na temu

mulaz
Ljubljana

Član broj: 47602
Poruke: 2239
*.dial-up.dsl.siol.net.

Jabber: mulaz@elitesecurity.org
Sajt: www.mulaz.org


+184 Profil

icon Re: GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a02.04.2011. u 23:40 - pre 158 meseci
Ako je GPL, onda smes sve to.
Bolje ispasti glup nego iz aviona
http://www.mulaz.org/
 
Odgovor na temu

milosicko
Milos Jovanovic
Nis,Srbija

Član broj: 279524
Poruke: 23
*.mbb.telenor.rs.



Profil

icon Re: GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a03.04.2011. u 09:09 - pre 158 meseci
Hvala na odgovoru. Ako ima drugacijih misljenja molim vas pisite.

Ipak nisam dobio odgovor na pitanje dali treba da imam negde link prema njihovom sajtu s'obzirom da trenutno njihov logo vodi ka njihovom sajtu.

Drugim recima,sta je ono sto ja ne smem da radim sa ovim software-om? Predpostavljam da ne smem da ga prodajem kao svoj proizvod a da sve ono sto je za moje potrebe mogu da menjam.
 
Odgovor na temu

Časlav Ilić
Braunšvajg, Nemačka

Član broj: 4945
Poruke: 565
*.pool.mediaWays.net.



+27 Profil

icon Re: GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a03.04.2011. u 10:00 - pre 158 meseci
Citat:
milosicko: Drugim recima,sta je ono sto ja ne smem da radim sa ovim software-om? Predpostavljam da ne smem da ga prodajem kao svoj proizvod a da sve ono sto je za moje potrebe mogu da menjam.


Smeš da uradiš sve što si gore pitao. Ne smeš da uradiš dve stvari: ako nekome drugome daš svoju izmenjenu verziju ne smeš da promeniš licencu (tj. uslove korišćenja; dakle i on može da menja tvoju verziju, i dalje je širi) i ne smeš da ukloniš podatke o nosiocima autorskih prava i licenciranju iz datoteka (obično stoje pri vrhu; ali možeš sebe da dopišeš). Ako bi i pored ove dve stvari koje ne smeš ipak našao načina da zaradiš na svojoj izmenjenoj verziji („prodaješ kao svoj proizvod“ šta god to značilo), to je potpuno dozvoljeno.
 
Odgovor na temu

Goran Rakić
Beograd

Član broj: 999
Poruke: 3766

Sajt: blog.goranrakic.com


+125 Profil

icon Re: GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a03.04.2011. u 10:05 - pre 158 meseci
Ne smeš ni da tvrdiš da si ti autor, ali nemaš obavezu da ih reklamiraš ako ne želiš.
http://sr.libreoffice.org — slobodan kancelarijski paket, obrada teksta, tablice,
prezentacije, legalno bez troškova licenciranja
 
Odgovor na temu

milosicko
Milos Jovanovic
Nis,Srbija

Član broj: 279524
Poruke: 23
212.178.236.*



Profil

icon Re: GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a03.04.2011. u 10:19 - pre 158 meseci
Sad mi je dosta jasnije. Ne nameravam da prodajem to niti da zaradjujem prodajom ni bilo sta slicno(treba mi samo project management software za moje projekte i da klijenti mogu da prate projekte tj. dokle se stiglo sa radom).
Gledao sam fajlove,nema nigde nista u komentarima sto bi govorilo da su oni autori,mada kazem,ne nameravam da prodajem taj software. Mene je samo bunilo to sto je njihov logo na naslovnoj stranici,koja sadrzi samo logo i login formu i taj logo vodi ka njihovom sajtu.
Uklonicu onda njihov logo,postaviti svoj i podesicu ga da vodi na moj homepage.Hvala svima na pomoci.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: GPL licenca - objasnjenje u vezi izmene software-a

[ Pregleda: 2329 | Odgovora: 7 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.